Jump to content

`4 αποτυχιες?!( γεννα σκαλαριων0


Recommended Posts

Οπως εχω αναφερει σε προηγουμενα μυνηματα,ειμαι νεος με το αθλημα! :wootwoot: εχω 1 ενυδρειο 250 λιτ που το παρατησα μετα απο συνεχομενες κυριως στα φυτα :thumbup: !τωρα εξοπλισμενος με αρκετη υπομονη και ελπιζοντας στην βοηθεια σας ;) ! θελω να αρχισω να αρχισω απο την αρχη :band: αποψη μου ειναι οτι το καμαρι καθε χομπιστα ειναι η αναπαραγωγη :thumbup: !στο ενυδρειο μου ειχα 1 ζευγαρι σκαλαρια που ειχαν γεννησει 4 φορες (εδω αρχιζει το τζιφος) :wootwoot: τις 3 προτες φορες , την αλλη μερα το πρωι που αναβα τις λαμπες ελειπαν τα αυγα!εχοντας και αλλα ψαρια σκεφτηκα οτι μαλλον τα τρωνε αυτα!στην τεταρτη γεννα εφτιαξα 2 χωρισματα(απο πλαστικη ψιλη σιτα)λογο ελλειψης μικροτερου ενυδρειου! τοποθετησα τα πλαισια και απομονοσα το φυτο με τα αυγα και το ζευγαρι απο το υπολοιπο ενυδρειο(χαζη μαλλον σκεψη :band: )το αλλο πρωι παλι τα αυγα ελειπαν :thumbup: ! τι γινοταν ? τα ετρωγε το ζευγαρι το ιδιο?!αυτη η περιπτωση μου μοιαζει τρελη :thumbup: !?αν μου ξανασυμβει τι να κανω?

(συνχωρειστε με για το μεγαλο κειμενο!αν και λακωνας δεν μπορουσα να ειμαι συντομοτερος :thumbup: )Ευχαριστω!

Έγινε επεξεργασία - tsigklas
Link to comment
Share on other sites

Μην κλείσεις το βράδυ τα φώτα ή βάλε ένα άλλο φως που θα φέγγει στο σημείου που είναι τα αυγά.

Δοκίμασε να δείς τι αποτέλεσμα θα έχεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

tsigklas γειά σου..

έχω κι εγώ μερικές (αποτυχημένες δυστυχώς ως τώρα) γέννες σκαλαριών. Το ζευγάρι όταν νιώθει οτι απειλείται, τρώει τα αυγά. Θα ήταν καλύτερο να είναι μόνο του, αλλά αν έχει ιστορικό φαγώματος ίσως η μόνη λύση να είναι να μεταφέρεις τα αυγά απ την πρώτη μέρα που θα γονιμοποιηθούν σε άλλο δοχείο μόνα τους. Σου εύχομαι καλή συνέχεια..!

Link to comment
Share on other sites

ΗΙ ANGEL!εχω δοκιμασει και αυτο που λες!τα ιδια...τζιφος ;)

Link to comment
Share on other sites

Την λύση να πάρεις τα αυγά την έχεις δοκιμάσει?

Τα βάζεις σε μικρό ενυδρείο περίπου 10 λίτρων με 1ml Methylene Blue, Αεραντλία και αναμένεις.

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν σκεπαζεις γυρω γυρω το ενυδρειο με κατι ωστε να τους δωσεις μεγαλυτερη ασφαλεια??για 4-5 μερες.

Τα σκαλαρια ειναι τα μονα ψαρια στο ενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

Τι τιμές έχεις σε pH και σκληρότητα;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα χάνεις στη φάση που έχουν σκάσει τα αυγά και τα μικρά πέφτουν, και τα ρουφάει το φίλτρο σου?? Είναι κι αυτό κάτι που πρέπει να σκεφτείς. Αν πάντως τα τρώει το ζευγάρι, μία λύση ίσως είναι μια πολύ καλή διατροφή, ωστε να μην μπαίνουν στον πειρασμό...

το σκέπασμα του ενυδρείου σε μένα δεν έπιασε..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...