Jump to content

προβλημα με μονομαχο


Recommended Posts

Καλησπερα..με λενε χαρα. Εχω προβλημα με τον μονομαχο μου. Σημερα το πρωι του εβαλα φαγητο( αποξηραμενα σκουλικια ) και δεν τα εφαγε. μετα που ηρθα απο το σχολειο του ξαναβαλα και παλι δεν τα εφαγε.. καθε 1 λεπτο βγαινει στην επιφανεια και παιρνει αερα πραγμα που καθε 1 ωρα περιπου το εκανε.. επισης δεν κολυμπα πολυ, αλλαξε χρωμα στο κατω μερος του κεφαλιου του και δεν κανει φουσκαλες(φωλια) τον εχω σε γιαλλα 2L .. πρεπει να ανυσηχησω? τον μονομαχο εχει 5 μηνες οπου τον εχω.. υπαρχει περιπτωση να γερασε? :)

Eλπιζω να βοηθησα με τις φωτογραφιες.

post-13592-1243522558_thumb.jpgpost-13592-1243522488_thumb.jpgpost-13592-1243522602_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και ζει ακομα ο καημενος μεσα στα... 2λιτρα? :)

Συμπληρωσε αυτο σε παρακαλω και στην συνεχεια αγορασε του κατι μεγαλυτερο 20-30λιτρα!

Link to comment
Share on other sites

το ξερω ειναι λιγα αλλα ειναι μεγαλη ιστορια για το πως μπηκε μεσα σε εκεινη την μικρη γιαλα..

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν πολυ φθηνα ενυδειακια μεχρι 20 λιτρα με φιλτρακι και φως πολυ ομορφα και καταλληλα για μονομαχους στα 2 λιτρα δεν ζουν ουτε βακτηριδια που λεει ο λογος. πολυ λογικη η συμπεροφορα του μονομαχου σου.

παρε μια ιδεα εδω----> 032fyz.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

πως να το συμπληρωσω? αφου δεν εχω ενυδρειο

Χμμμ... δίκιο έχεις... κεκτημένη ταχύτητα βλέπεις! :)

Όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω έχει ολοκληρωμένα σετακια, ψαξτο λιγο!

Link to comment
Share on other sites

θα το ψαξω.. ομως μπορειτε να μου πειτε πως ο προηγουμενος μου μονομαχος αντεξε για ενα χρονο χωρις ασθενεια μεσα σε γιαλα 2L και πεθανε επειδη πηδηξε εξω απο το νερο ενω αυτος εχει ασθενεια και τον εχω περιπου 5 μηνες??

Link to comment
Share on other sites

αναρωτηθηκες γιατι ο μονομαχος πηδηξε εξω απο την γυαλα? κατι που οι μονομαχοι δεν συνηθιζουν.

εχει περασει η ιδεα οτι οι μονομαχοι μπορουν να ζησουν και σε ποτηροι επειδη οι εμποροι τους πουλανε σε σφηνοποτηρα. ομως φθσικα δεν ειναι ετσι σιγουρα ειναι πολυ ανθεκτικα ψαρια αλλα μην ξεχνας οτι ειναι και ΨΑΡΙΑ. που σημαινει οτι χρειαζονται να κολυμπουν. το ειπα οσο πιο απλα μπορεσα.

το παραπανω ενυδρειακι ειναι το δικο μου και τρεχει ετσι οπως το βλεπεις 6 μηνες. το αγορασα προς 35 ευρω κομπλε (χωρις το χαλικι και τα φυτα) αν θελεις με πμ σου λεω και απο που. δεν νομιζω οτι ειναι σπουδαιο ποσο για να δεις τον μονομαχο σου ευτυχισμενο η τουλαχιστον να μην αγωνιζεται για να επιβιωσει στην γυαλα/φυλακη 2 λιτρων.

φιλικα!

Link to comment
Share on other sites

αναρωτηθηκες γιατι ο μονομαχος πηδηξε εξω απο την γυαλα?

ναι εψαξα στο ιντερνετ και βρηκα πληροφοριες σαυτο το site..http://www.enydriofilia.net/forum/viewtopic.php?t=214

ομως φθσικα δεν ειναι ετσι σιγουρα ειναι πολυ ανθεκτικα ψαρια αλλα μην ξεχνας οτι ειναι και ΨΑΡΙΑ. που σημαινει οτι χρειαζονται να κολυμπουν.

και φυσικα ξερω οτι ειναι ψαρια και οτι χρειαζονται το χωρο τους αλλα το εβαλα εκει μεχρι να παρω το ενυδρειο που θα του αγοραζα σε 1 περιπου μηνα που θα ειχα τελιωσει και τις εξετασεις μου και θα ειχα περισσοτερο χρονο γιαυτο. αλλα ποιος θα μου το ελεγε οτι θα μου αρρωστησει..

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις με πμ σου λεω και απο που

κιαν μου πεις δεν θα παω επειδη εγω ειμαι απο Κυπρο και εσυ Ελλαδα οποτα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

παιδια και ο δικος μου μονομαχος παρουσιαζει την ιδια συμπεριφορα...δεν τον εχς σε ενυδρειο αλλα σε γυαλα..ειναι συνεχεια στν πατο κουλουριασμενος και δεν τρωει...τι πρεπει να κανω??

Link to comment
Share on other sites

1. Να φιαξεις τις συνθηκες του νερου σου και να του διαθεσεις το καλυτερο δυνατον περιβαλον. :(

2. Να διαβασεις στο φορουμ, υπαρχουν ηδη οι απαντησεις που ζητας. :(

3. Που βρηκες και ξεθαψεις θεμα 3 μηνων.- :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...