Jump to content

Αλλαγη νερου σε μεγαλα ενυδρεια +ρουτινα


Recommended Posts

Αντε και βρηκαμε τα απαιτουμενα κονδυλια και αγορασαμε ενα σχετικα μεγαλο ενυδρειο ....τι ρουτινα εχει ενα τετοι ενυδρειο αφου στωθει και μπουν μεσα τα ψαρια? ...τι γινεται με τις αλλαγες νερου πχ εστω οτι διαθετω ενα 700lt ολα γινονται με τους κουβαδες? πως μποριε κανεις να απλουστευυσει τυην ζωη του? :):rolleyes: ..τι ποσοτητες νερου απομακρυνουμε απο το ενυδρεο μας ? :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

σου ανεβασα ενα σχεδιο προχειρο να δεις πως ειμαι εγω με τα 550 λιτρα...

απο οτι καταλαβαινεις γεμιζω την δεξαμενη με νερο + αντιχλωριο και η αλλαγη γινετε μεσο παραθυρου με λάστιχο.

(αδιάζω 150 λιτρα το μηνα στο κηπο.. και τα γεμιζω απο την δεξαμενη)

ειμαι τυχερος π μου ηρθε ετσι αλλιως θα ταν πολυ συσκολα..

post-11987-1243526635_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

σου ανεβασα ενα σχεδιο προχειρο να δεις πως ειμαι εγω με τα 550 λιτρα...

απο οτι καταλαβαινεις γεμιζω την δεξαμενη με νερο + αντιχλωριο και η αλλαγη γινετε μεσο παραθυρου με λάστιχο.

(αδιάζω 150 λιτρα το μηνα στο κηπο.. και τα γεμιζω απο την δεξαμενη)

ειμαι τυχερος π μου ηρθε ετσι αλλιως θα ταν πολυ συσκολα..

..χεχεχε mision imposible ! :rolleyes::hysterical: απιστευτο ..αυτο που εχω σκευτει εγω ειναι να βαλω μια παροχη νερου στο μπαλκονι μου αλλα με το αντιχλωριο?? :)

Link to comment
Share on other sites

..χεχεχε mision imposible ! :hysterical::thumbup: απιστευτο ..αυτο που εχω σκευτει εγω ειναι να βαλω μια παροχη νερου στο μπαλκονι μου αλλα με το αντιχλωριο?? :rolleyes:

Εγω αρχηγε θα σου προτεινα κατι αλλο.

Αυτο που κανω εγω.

Βεβαια εγω εχω λιγα λιτρα, αλλα με τα δικα σου λιτρα απλα πρεπει κατι μεγαλυτερο.

Πηρα μια πλατικη δεξαμενη 80λιτρων τιμη 5€.

Μετα πηρα την κλασσικη χειροκινητη αντλια που αδειαζουμε το αλδι απο τα μπετονια... αλλα σε αρκετα ψιλοτερο, αρα περισσοτερη ποσοτητα ανα τραβιγμα, τιμη 5€.

και εκει ριχνω το αντι χλωριο.

Αυτο για το γεμισμα.

Το αδειασμα ομως γινεται στην ιδια δεξαμενη με τη σκουπα βυθου. :thumbup:

Στη δικη σου ομως περιπτωση, Αν εχει κηπο ή αυλη παρε ανα πλαστικό βαρελι, απο αυτα που βαζουν το κρασι αρκετα μεγαλη, και κανε το ιδιο με το γεμισμα,απλα παρε ενα φθοινο κυκλοφορητακι, γιατι με το χερι τοσα λιτρα, δε λεει!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω αρχηγε θα σου προτεινα κατι αλλο.

Αυτο που κανω εγω.

Βεβαια εγω εχω λιγα λιτρα, αλλα με τα δικα σου λιτρα απλα πρεπει κατι μεγαλυτερο.

Πηρα μια πλατικη δεξαμενη 80λιτρων τιμη 5€.

Μετα πηρα την κλασσικη χειροκινητη αντλια που αδειαζουμε το αλδι απο τα μπετονια... αλλα σε αρκετα ψιλοτερο, αρα περισσοτερη ποσοτητα ανα τραβιγμα, τιμη 5€.

και εκει ριχνω το αντι χλωριο.

Αυτο για το γεμισμα.

Το αδειασμα ομως γινεται στην ιδια δεξαμενη με τη σκουπα βυθου. :buttrock:

Στη δικη σου ομως περιπτωση, Αν εχει κηπο ή αυλη παρε ανα πλαστικό βαρελι, απο αυτα που βαζουν το κρασι αρκετα μεγαλη, και κανε το ιδιο με το γεμισμα,απλα παρε ενα φθοινο κυκλοφορητακι, γιατι με το χερι τοσα λιτρα, δε λεει!!! :)

(ευχαριστω πολυ) :rolleyes:

λετε τελικα ειναι απαραιτητη και μια τριτη δεξαμενη με νεο ε? :thumbup: ..ειχα ακουσει φιλος και εχω δει στις υδατινες ιστοριες ενα συστηματακι που δουλεβε οπως περιπου το καζανακι ξερει κανεις αν αυτο το πουλανε στο καταστημα? ..και αν ναι πως βαζεις το αντιχλωριο? :hysterical: ..μετα ειχε γινει ενα γκαλοπ πριν απο λιγο καιρο και υπηρχαν ατομα που δεν τοποθετουσαν καθολου αντιχλωριο ποσο καλο ειναι αυτο για τα ψαρια? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

..μετα ειχε γινει ενα γκαλοπ πριν απο λιγο καιρο και υπηρχαν ατομα που δεν τοποθετουσαν καθολου αντιχλωριο ποσο καλο ειναι αυτο για τα ψαρια? :)

Αντιχλωριο

Link to comment
Share on other sites

Aπο κει που πηρα το ενυδρειο και ολα τα υλικα και φαρμακα, μου ειπαν σε καθε αλλαγη να βαζω αντιχλωριο., κατι που κανω.

Ομως μου ειπαν να το αφηνω για 2 ωρες και μετα να το ριχνω στο ενυδρειο.

Δεδομενου οτι εχω κανει μονο μια αλλαγη μεχρι τωρα στο νερο και θα κανω αλλη μια την κυριακη,

Φτανουν 2 ωρες?? (1/3 του 125λιτρα = 40 λιτρα περιπου)

Link to comment
Share on other sites

Το 30% απο οτι εχω διαβασει δεν ειναι και το παν....Ειχα διαβασει στο φρουμ πως απο 15-30% ειναι καλο να αλλαζουμε..(για οποιο λαθος πειτε μου...) :)

Link to comment
Share on other sites

Το 30% απο οτι εχω διαβασει δεν ειναι και το παν....Ειχα διαβασει στο φρουμ πως απο 15-30% ειναι καλο να αλλαζουμε..(για οποιο λαθος πειτε μου...) :)

Δε διαφωνω σε αυτο που λες, ομως αν μπορει καποιος να βρει εναν τροπο να αφαιρει ακριβως το 30% των λιτρω του να μου το πει κι εμενα!!! :hysterical:

Εχω ενα σημαδι στο ενυδρειο που οπως το μετρησα και το υπολογισα με απλα μαθηματικα πρεπει να ειναι το 25% των καθαρων λιτρων. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παντως ειναι ψιλο σπαταλη νερου ..σκεφτομουν στην αρχη να εβαζα Δισκους οατν εμαθα για την οσμωση και για το ποσο νερο χρησιμοποιουμε τελικα ..ειπα να βαλω κατι αλλο αλλα φανταστειται πχ να εχεις ενα ενυδρειο ενος τονου ποσο νερο θα πρεπει να χαλας ..ισσως τελικα να αγορασω ενα ''φιρματο'' ενυδρειο λιγοτερα λιτρα και 250 + και να το φυτεψω φουλ με τπτ καρδιναλιους ...παντως πολοι ξεκινουν με τα ενυδρειακα αγοραζουν καποιο μεγαλο ενυδρειο και στην συνεχεια αντιμετοπιζουν προβληματα με την καθημερινη ''συντηριση'' ...πιστευω πως σε μια πολυκατικια ειναι καπως δυσκολο να εχεις ενα μεγααααλο ενυδρειο ..πειτε μου και εσεις τις αποψεις σας θα ειναι ενδιαφερον! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μεγαλο σε πολυκατοικια ειναι οχι απλα δυσκολο αλλα εως αδυνατο...Οσο αναφορα τ0 30% του νερου που αλλαζουμε...Οταν εχουμε 1 τονο ενυδριο απλα αλλαζουμε μαι φορα τον χρονο το 30 %:)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μεγαλο σε πολυκατοικια ειναι οχι απλα δυσκολο αλλα εως αδυνατο...Οσο αναφορα τ0 30% του νερου που αλλαζουμε...Οταν εχουμε 1 τονο ενυδριο απλα αλλαζουμε μαι φορα τον χρονο το 30 %:)

εγω σε διοροφο μενω (δικο μου ) αλλα δεν εχω κηπο που εχουν οι φιλοι :rolleyes::hysterical::thumbup: ..και παλι ειναι καπως δυσκολο

Link to comment
Share on other sites

η αλλαγη του νερου εξαρταται απο την ιχθυοφορτιση αλλα και απο το φιλτραρισμα μας. ενα ενυδρειο ενος τονου με καλο φιλτραρισμα και κανονικη ιχθυοφορτιση δεν νομιζω να χρειαζεται καθε βδομαδα 30% αλλαγη. μπορεις να κανεις κατι απλο. συχνο μετρημα τον no3 kai nh3/nh4 και οταν δεις για παραδειγμα no3 25 κανεις μια αλλαγη. με πολλα φυτα γρηγορης αναπτυξης ετσι ωστε να καταναλωνουν τα νιτρικα σου πιστευω πως αλλαγη πριν απο τις 20-25 μερες δεν θα χρειαστει. ηρεμα ομως με την ιχθυοφορτωση. αμα μου τ γεμισεις koi λογικο ειναι να θες καθε 7 μερες αλλαγη νερου!!!

Link to comment
Share on other sites

η αλλαγη του νερου εξαρταται απο την ιχθυοφορτιση αλλα και απο το φιλτραρισμα μας. ενα ενυδρειο ενος τονου με καλο φιλτραρισμα και κανονικη ιχθυοφορτιση δεν νομιζω να χρειαζεται καθε βδομαδα 30% αλλαγη. μπορεις να κανεις κατι απλο. συχνο μετρημα τον no3 kai nh3/nh4 και οταν δεις για παραδειγμα no3 25 κανεις μια αλλαγη. με πολλα φυτα γρηγορης αναπτυξης ετσι ωστε να καταναλωνουν τα νιτρικα σου πιστευω πως αλλαγη πριν απο τις 20-25 μερες δεν θα χρειαστει. ηρεμα ομως με την ιχθυοφορτωση. αμα μου τ γεμισεις koi λογικο ειναι να θες καθε 7 μερες αλλαγη νερου!!!

πιστευω οτι η υχθιοφωρτιση ειναι το Α και το Ω !:)) ..τωρα με το φιλτρο σιγουρα θα τα εσκαγα χοντρα αλλα και παλι με τους κουβαδες ειναι καπως μπελας να αδειαζεις και να γεμιζεις νερο η καλυτερη ιδεα νομιζω ειναι αυτη με την δεξαμενουλα με το νερο να εχει υπολογισει δηλαδη ποσο περιπου θα αδειαζεις και αναλογα να εχεις και τα καταλληλα λιτρα! :rolleyes: ...παντως αν δεν εχεις κηπο να αδειαζεις το νερακι που περισευει το υπολοιπο θα το πετας ... γιατι κακα τα ψεματα ποσσες γλαστρες να ποτιζεις με 200lt σε 10-12 μερες? :hysterical: ..πολυ ωραιες οι ιδεες-σκεψεις σου ομως :thumbup: :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

Για τη συχνότητα των αλλαγών θα πρέπει να μάθεις να "διαβάζεις" τι θέλουν τα φυτά και τα ψάρια σου, σε ώριμο πάντα ενυδρείο (3-5 μηνών), ένας άλλος τρόπος είναι να μετράς νιτρικά και redox και ανάλογα προσαρμόζεις τις αλλαγές σε ποσότητα και συχνότητα, αλλά αυτό θέλει κάποια εμπειρία, έτσι υπάρχουν οι "συνταγές" όπως το 15-30% εβδομαδιαίως με 15 μέρες που "πιάνει" τις περισσότερες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Για τη συχνότητα των αλλαγών θα πρέπει να μάθεις να "διαβάζεις" τι θέλουν τα φυτά και τα ψάρια σου, σε ώριμο πάντα ενυδρείο (3-5 μηνών), ένας άλλος τρόπος είναι να μετράς νιτρικά και redox και ανάλογα προσαρμόζεις τις αλλαγές σε ποσότητα και συχνότητα, αλλά αυτό θέλει κάποια εμπειρία, έτσι υπάρχουν οι "συνταγές" όπως το 15-30% εβδομαδιαίως με 15 μέρες που "πιάνει" τις περισσότερες περιπτώσεις.

λες ε? :)) :rolleyes: εσυ φιλε μου που τα βλεπεις απο μεσα τα πραγματα εισαι υπερ η κατα του αντιχλωριου? θα ηταν ''φρονιμο'' να προσθετω νερο απ' ευθειας με ενα πχ λαστιχο νερου

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά στα μεγάλα ενυδρεία μου χρησιμοποιώ λάστιχο για να αδειάσω νερό στον κήπο, προσθέτω στο ενυδρείο όσο αντιχλώριο αντιστοιχεί και συμπληρώνω το νερό πάλι με λάστιχο, τα ενυδρεία αυτά δεν είχαν ποτέ ασθένειες ή κάποια περίεργη συμπεριφορά μετά την αλλαγή νερού, αντίθετα τα ψάρια ζωηρεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά στα μεγάλα ενυδρεία μου χρησιμοποιώ λάστιχο για να αδειάσω νερό στον κήπο, προσθέτω στο ενυδρείο όσο αντιχλώριο αντιστοιχεί και συμπληρώνω το νερό πάλι με λάστιχο, τα ενυδρεία αυτά δεν είχαν ποτέ ασθένειες ή κάποια περίεργη συμπεριφορά μετά την αλλαγή νερού, αντίθετα τα ψάρια ζωηρεύουν.

:rolleyes:

Κι εγώ αυτό έκανα χωρίς κανένα πρόβλημα. Βέβαια με μικρή ροή του νερού απο το λάστιχο.

Μετά,με την Α/Ο...ξεμπέρδεψα. Το καθαρό νερό πάει στα "μαλακά" ενυδρεία και το "βρώμικο" πάει στα "σκληρά". Ούτε αντιχλώρια, ούτε τίποτα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά στα μεγάλα ενυδρεία μου χρησιμοποιώ λάστιχο για να αδειάσω νερό στον κήπο, προσθέτω στο ενυδρείο όσο αντιχλώριο αντιστοιχεί και συμπληρώνω το νερό πάλι με λάστιχο, τα ενυδρεία αυτά δεν είχαν ποτέ ασθένειες ή κάποια περίεργη συμπεριφορά μετά την αλλαγή νερού, αντίθετα τα ψάρια ζωηρεύουν.

Ομοίως, για το malawi :

1. άδεισμα του νερού σε πατοσίφωνο τουαλέτας,

2. Σε κουβά 15 λίτρων προετοιμάζονται με νερό βρύσης όλα τα σκευάσματα (αντιχλώριο για όλο το ενυδρείο, βιταμίνες, ιχνοστοιχεία malawi)

3. Άδειασμα του κουβά στο ενυδρείο

4. Γέμισμα του ενυδρείου με νερό απευθείας από την παροχή χρησιμοποιώντας λάστιχο σιλικόνης (ενυδρειακό)

Όλα τα παραπάνω διευκολύνονται από το γεγονός ότι το νερό είναι ήδη σκληρό και αλκαλικό από μόνο του (Θεσσαλονίκη γαρ) όπως το θέλουν οι αφρικάνες. Αλλά και να μην ήταν, απλά θα πρόσθετα στον κουβά με τα σκευάσματα το αντίστοιχο αλάτι. Η φασαρία είναι το αντίθετο (δηλαδή όταν θέλεις να το μαλακώσεις) οπότε μπαίνει θέμα ΑΟ, τύρφης κλπ.

Επίσης το χειμώνα, επειδή το νερό είναι αρκετά κρύο φροντίζω ο κουβάς να περιέχει νερό ψηλής θερμοκρασίας, κάτι που αντισταθμίζει σχετικά το κρύο νερό της παροχής. Επίσης, ένας εξωτερικός θερμαντήρας της hydor δουλεύει συνέχεια και στη φάση αλλαγής και ζεσταίνει το νερό γρηγορότερα καθώς αυτό περνάει από ένα από τα εξωτερικά φίλτρα και επιστρέφοντας στο ενυδρείο πρώτα ρέει από το θερμαντήρα.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Κι εγώ αυτό έκανα χωρίς κανένα πρόβλημα. Βέβαια με μικρή ροή του νερού απο το λάστιχο.

Μετά,με την Α/Ο...ξεμπέρδεψα. Το καθαρό νερό πάει στα "μαλακά" ενυδρεία και το "βρώμικο" πάει στα "σκληρά". Ούτε αντιχλώρια, ούτε τίποτα.

:)

Να ρωστησω τι συμαινει ''μ****α'' και ''σκληρα'' ενυδρεια? ..ειμαι καπως καινουριος και δεν πολυ καταλαβαινω τι ακριβως γραφεις φιλε μου :hysterical:

Υ.Γ. Μπειτε στο γκαλοπ με το αντιχλωριο εχεουν γραφτει πολυ αξιολογα πραγματακια απο delta! :thumbup: ..διαβαστε και το λινκ του Χρηστου για την ερευνα που κανει :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

....

3. Άδειασμα του κουβά στο ενυδρείο

4. Γέμισμα του ενυδρείου με νερό απευθείας από την παροχή χρησιμοποιώντας λάστιχο σιλικόνης (ενυδρειακό)

Δηλαδη πριν βαλουμε νερακι μ,ε το λαστιχο πρεπει να ριξουμε νερο με εναν κουβα με αντιχλωριο κλπ ? :)

και ακτι ακομα εινα ευκολα να μου γραψεις διπλα μερικα ψαρακια και διπλα τι νερο θελουν? σκληρο η μαλακο?

πχ

Δισκοι τι?

Σκαραλια τι?

Χρυσοψαρα ?

Κυχλιδες?

ευχαριστω πολυ! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά στα μεγάλα ενυδρεία μου χρησιμοποιώ λάστιχο για να αδειάσω νερό στον κήπο, προσθέτω στο ενυδρείο όσο αντιχλώριο αντιστοιχεί και συμπληρώνω το νερό πάλι με λάστιχο, τα ενυδρεία αυτά δεν είχαν ποτέ ασθένειες ή κάποια περίεργη συμπεριφορά μετά την αλλαγή νερού, αντίθετα τα ψάρια ζωηρεύουν.

To χειμωνα τι θερμοκρασια νερου εχει η βρυση σου και τι το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες κανουμε (ποσοστο και συχνοτητα) αναλογα τι μας λενε οι μετρησεις μας οπως ειπε ο Γιωργος (vicious)

Εγω εχω βαρελι, γιατι εκτος οτι προετοιμαζω το νερο με τυρφη, θελω να το ζεσταινω (το χειμωνα που εχω 8C στη βρυση) κοντα στη θερμοκρασια του ενυδρειου με θερμαντηρα, επισης θελω να μενει να γυριζει το νερο στο βαρελι και να φευγουν τα αερια του απο την πιεση που εχουν οι σωληνες του δυκτιου.

Αν ελυνα αυτα τα προβληματα θα μπορουσα να βαζω με το λαστιχο νερο.

Προετοιμασια με αντιχλωριο δεν ειναι αναγκαια αφου δρα ακαριαια, και συνηθως στα αντιχλωρια πανω βγραφει τις δοσολογιες οταν το βαζεις στο νερο της αλλαγης μονο (σε δοχειο δλδ) ή οταν το βαζεις κατευθειαν στο ενυδρειο πριν βαλεις με το λαστιχο.

Χρησιμοποιω αυτα τα υλικα.

Βαρελι http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d...e/P3190017b.jpg

Θερμαντηρα αυτο που ειχε το ενυδρειο (αφου τον αντικατεστησα με ενα πιο αξιοπιστο)

Για ανεβασμα νερου http://www.aquaristic.net/eheim-compact-10...-lh.html?lang=1

Για εισαγωγη νερου http://www.aquaristic.net/aquaristictec-aq...ose.html?lang=1

Για εξαγωγη νερου (στην ακρη εχει filterwool γα να μη ρουφηξει ψαρακι) http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d...e/P3190019b.jpg

(προαιρετικα για χαμηλο πεχα, τυρφη μεσα σε φιλτρο ξηλωμενο απο ενυδρειο) http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d...C100040edit.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για εξαγωγη νερου (στην ακρη εχει filterwool γα να μη ρουφηξει ψαρακι)

..εδω αυτο που περιγραφετε ειναι ο μπλε σωληνας και κατω δεξια εχει ενα ασπρο σφουγκαρακι αν διακρινω καλα ? :):rolleyes: (παιδια ελπιζω να μην με παρεξηγισεται συγχωρεστε με ..εκτος απο ενα εσωτερικο φιλτρο και εναν απλο θερμοστατη δεν εχω κατι αλλο μεσα στο ενυδρειο μου)

(προαιρετικα για χαμηλο πεχα, τυρφη μεσα σε φιλτρο ξηλωμενο απο ενυδρειο) http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d...C100040edit.jpg

..κατι αλλο αν το ενυδριο ειναι φυτεμενο με μπουκαλα C02 κια ενα PH μετρο θα μπορουσα να κανω την ιδια δουλεια ? ..η διαφορα φανταζομαι θα ειναι οτι το PH θα αλλαζει μεασ στο ενυδρειο και οχι εξω(στην δεξαμενη/βαρελι?? :hysterical:

εχυαριστω και παλι delta ελπιζω να μην σε ταλεπορω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωστησω τι συμαινει ''μ****α'' και ''σκληρα'' ενυδρεια? ..ειμαι καπως καινουριος και δεν πολυ καταλαβαινω τι ακριβως γραφεις φιλε μου :hysterical:

Υ.Γ. Μπειτε στο γκαλοπ με το αντιχλωριο εχεουν γραφτει πολυ αξιολογα πραγματακια απο delta! :thumbup: ..διαβαστε και το λινκ του Χρηστου για την ερευνα που κανει :)

Μαλακά και σκληρά έχουν να κάνουν με την ολική σκληρότητα του νερού δηλ.την περιεκτικότητα του σε άλατα ασβεστίου και μαγνησίου στο νερό και μετριέται σε γερμανικούς βαθμούς ( dH) , και έτσι έχουμε:

1. 3 dH μαλακό νερό

2. 3-6 μετρίως μαλακό

3. 6-12 ελαφρώς σκληρό

4.12-18 μετρίως σκληρό

5.18-25 σκληρό

6. >25 πολύ σκληρό

Πηγή:THE INTERPET Bumper guide to Tropical Cichlids ,consultant editor D.Sands σελ.13

Σωκράτης Γεωργίου :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...