Jump to content

Recommended Posts

γεια σας παιδιά.......

είμαι καινουργεια στο ειδος γενικοτερα...και φορουμ και ψαριων......

θελω τα φωτα σας helppppppppppppp

εχω ενα ενυδρειο τοιχου 11 λυτρων....στην αρχη εβαλα μεσα 1 γατοψαρο 1 γλυφτη 1 μονομαχο 7 γκάμπι και 7 νεον αν δεν κανω λαθος( αυτα που φωσφοριζουν)...

μετα απο δεκα μερες τα γκαμπι ηταν ντενττττττ

μετα απο κανα δυμινο απο νεον μονο ενα εχει ζησει δηλαδη(το περιεργο ηταν οτι ειχα μεσα μια πρασιναδα που εκει μαζευοταν κατι σαν χωμα να το πω/ λες και εβλεπες ιστο αραχνης... και πηγαινανε τα νεον και πεθαινανε μεσα εκει).....περιτο να σας πω οτι ειχα βαλει οτιδηποτε φαρμακο ...βακτηριδια πως τα λενε ....κλπ κλπ

και τελος παει και ο γλυφτηςςςςςςςςς.....

ευτηχως μοναδικοι επιζων ηταν το γατοψαρακι και ο μονομαχος( κατα περιεργο λογο ο μονομαχος δεν πειραζε τα αλλα ψαρια μονο τα νεον κυνηγουσε που και που)

στην πορεια χαναεβαλα γλυφτη και 7 γκαμπι.........

μολις πηρα χαμπαρι οτι ξαναπεθανε 1 γκαμπι εβγαλα τα αλλα 6 και τα εβαλα σε μια μικρη στρογγυλη γυαλα ..

και αυτα ζησανε στην γυαλα κανα τετραμηνο...τις τελευταιες μερες πανε τα 4....

μεινανε λοιπον 2 θυληκα...το ενα σημερα παρατηρησα ειχε φουσκωσει σαν μπαλονακι...μετα απο μια ωρα η γυαλα γεμισε τουλαχιστον 20 μικρα ψαρακια...

παρατηρω οτι το ενα γκαμπι κυνηγουσε τα μικρα......

(φυσικα περιτο επισης να πω πως εκανα...χοροπηδουσα απο την χαρα μου........)

τωρα λοιπον σκευτομαι και διερωτομαι.........

1) εκανα καλά που τα χωρισα και τα εβαλα τα μικρα μονα τους σε αλλη γυαλα?

2)τα 2 γκαμπι μαζι με 4 ακομα καινουργεια θα ηταν καλο να τα ξαναβαλω στο ενυδρειο?(μαζι με μονομαχο γατοψαρο γλυφτη και το ενα νεον φυσικα που μου εχει μεινει...αν και τα νεον μου αρεσανε πολυ οπως φωσφοριζανε.......)

3) τα μικρα τα νεογεννητα τι θα τα ταιζω? και ποσο καιρο να τα αφησω μοναχουλια τους?

4) εχω μεγαλη περιεργεια αν θα ξαναβαλω μαζι θυληκα με αρσενικα γκαμπι σε ποσο καιρο περιπου ξαναγεννανε?

αυταααααααααααααααααα

οκ βρε παιδια μην γελατεεεεεεε ειμαι ασχετη η γυναικα λεμεεεεεεεεεεεεεεεε

Link to comment
Share on other sites

Με 11 λιτρα δεν μπορεις να κανεις και πολλα...

Ειναι πολυ μικρο, και εχεις παρα πολλα ψαρια μεσα.

Βασικα αυτο το ενυδρειο δεν κανει για ψαρακια..

Μονο κανενα φυτο μπορεις να βαλεις...

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε στο φορουμ και θα βρεις πολλες απαντησεις.

Το ενυδρειο σου ειναι μονο για σαλιγκαρια.

Μη σου μιαζουν περιεργα αυτα που σου γραφουμε

ειναι η πικρη αληθεια. :)

φιλικα Τασος

Link to comment
Share on other sites

11 Λιτρα ειναι υπερβολικα λιγα....μονο ο μονομαχος θα μπορουσε να ζησει και αν......

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

11 Λιτρα ειναι υπερβολικα λιγα....μονο ο μονομαχος θα μπορουσε να ζησει και αν......

Σε 11 λιτρα εγω θα εβαζα μονο σκουλικι ακροβατη !!! :(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! έγω θα σου έλεγα να βάλεις μία αγγελία αμέσως και να βρεις ένα 40-60 λιτρο οικονομικό από ένα συνχομπίστα μέ φίλτρο+θερμοστάτη και να βάλεις όλα τα guppies γιατί αλλίως θα τα χάσεις όλα δυστυχώς... :( Ξεκίνα από αυτό και εδώ είμαστε για τα άλλα.... το 11λιτρο δεν πρέπει να έχει ζωντανούς οργανισμούς άντε κάνα σαλιγκαρι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...