Jump to content

Πατεντα σε ενυδρειο Carrefur


Recommended Posts

οπως λεω κ στην επικεφαλιδα,θελω αν μου πει καποιοσ αν εχει κανει πατεντα να βαλει ανεμιστιρακια στο καπακι του ενυδρειου απο τα carrefur.

αυτο το ενυδρειο εχω,και δ βρεισκω πωσ μπορουν να μπουν ανεμιστιρακια κ να καπακι να κλεινει!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα μηπως μπορεσεις να κανεις κατι στο "κουτι" που εχει για το μετασχηματιστη του φωτισμου. Αυτο ανοιγει εξωτερικα και απο επανω. Για να δεις ψαξε στο φορουμ... καποιος ειχε κανει μετατροπη στο φωτισμο σε τετοιο ενυδρειο και φαινεται πως ειναι. θα κοιταξω καλυτερα καποια στιγμη μηπως και το βρω.

Link to comment
Share on other sites

Guest orck

κατι ειχα κανει εγω αλλα δεν εχω κρατησει φωτογραφιες καθολου

δεν θυμαμαι καν πως το εκανα...

Link to comment
Share on other sites

σε εκεινο το σημειο που ειναι ο μετασχηματιστης και να βαλω ανεμιστιρακι θα χτυπαει πανω στην κοντρα που εχει το πισω τζαμι.

η μονη λυση που εχω σκεφτει ειναι να μενει λιγο ανοικτο το καπακι κ να προσαρμοσω ετσι τα ανεμιστιρακια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

και εγω ενυδρειο του carefour εχω, παντα ανοιχτο το καπακι (ειναι κακο αυτο?).

υπαρχει τροπος τοποθετησης ανεμιστιριων στο καπακι?

Link to comment
Share on other sites

παιδια μηπως εχει κανει καποιος καμια πατεντα για ενυδρειο 120 λιτρων carefour να μου πει πως γιατι εχει ανεβει πολυ η θερμοκρασια!

Link to comment
Share on other sites

...-ποιο καρφουρισιο εχεις?

το Pacific ή το Ιταλικο?

Link to comment
Share on other sites

κατι ειχα κανει εγω αλλα δεν εχω κρατησει φωτογραφιες καθολου

δεν θυμαμαι καν πως το εκανα...

Νομιζω πως αυτο πρεπει να προστεθει στην υπογραφη του τρουπη. :thumbup:
Link to comment
Share on other sites

νομίζω μία ιταλική εταιρεία τα φτιάχνει.Κάποιος είχε βρει κ το site κ το είχε postarei.

Κ εγώ το ίδιο ενυδρείο έχω δυστυχώς. Το βράδυ αφήνω το καπάκι ανοιχτό κ την ημέρα μισάνοιχτο με δύο στηριγματάκια που βρήκα κ βάζω μιας κ αν το έχεις τελείως ανοιχτό δεν φωτίζεται καλά

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει ανεμιστηράκια στο Carrefourisio 70 λίτρα.

Αλλά δεν πρέπει να έχουμε το ίδιο μοντέλο.

Πάρε το link ίσως κάνω λάθος.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=27122

Έγινε επεξεργασία - coffeman
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια!ελειπα σε διακοπες και δεν μπορουσα να απαντησω! αυτα του carefour ειναι αυτα που δινει με link ο delta66.

Link to comment
Share on other sites

Μια ευκολη λυση για μας που δεν πιανουν τα χερια μας!!!

Ανεμιστηρας δωματιου μαζι με χρονοδιακοπτη!!

Τον εχω ρυθμισμενο να λειτουργει 15 λεπτα ανα 45 λεπτα κατα τη διαρκεια που ειναι ο φωτισμος ανοιχτος!

Η θερμοκρασια παραμενει στους 27+ αλλιως βαραει 29!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μια ευκολη λυση για μας που δεν πιανουν τα χερια μας!!!

Ανεμιστηρας δωματιου μαζι με χρονοδιακοπτη!!

Τον εχω ρυθμισμενο να λειτουργει 15 λεπτα ανα 45 λεπτα κατα τη διαρκεια που ειναι ο φωτισμος ανοιχτος!

Η θερμοκρασια παραμενει στους 27+ αλλιως βαραει 29!!

Εγω εχω το 120 αρη το ιταλικο ( 179 ευρο ) και καλοκαιρι βαραει μαξιμουμ 27-28 βαθμους , κανε το αλλο .... βαλε 3 μπουκαλια νερο στην καταψυξη και οταν γινουνε παγος ριχτα μεσα στο ενυδρειο !!! ( χωρις το χαρτι του μπουκαλιου) Εγω αυτο κανω και πεφτει στους 23 δυο φορες την ημερα , πρωι / βραδυ ειναι η πιο οικονομικη λυση :(

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το 120 αρη το ιταλικο ( 179 ευρο ) και καλοκαιρι βαραει μαξιμουμ 27-28 βαθμους , κανε το αλλο .... βαλε 3 μπουκαλια νερο στην καταψυξη και οταν γινουνε παγος ριχτα μεσα στο ενυδρειο !!! ( χωρις το χαρτι του μπουκαλιου) Εγω αυτο κανω και πεφτει στους 23 δυο φορες την ημερα , πρωι / βραδυ ειναι η πιο οικονομικη λυση :(

Ναι, αλλα ειναι καλό να ανεβοκατεβαινει έτσι απότομα η θερμοκρασια για τα ψαρια??

Και στους 23 τι ψαρια εχεις??

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το 120 αρη το ιταλικο ( 179 ευρο ) και καλοκαιρι βαραει μαξιμουμ 27-28 βαθμους , κανε το αλλο .... βαλε 3 μπουκαλια νερο στην καταψυξη και οταν γινουνε παγος ριχτα μεσα στο ενυδρειο !!! ( χωρις το χαρτι του μπουκαλιου) Εγω αυτο κανω και πεφτει στους 23 δυο φορες την ημερα , πρωι / βραδυ ειναι η πιο οικονομικη λυση :(

Το σοκ που παθαίνουν τα ψαράκια σου μ 'αυτές τις μεταβολές θερμοκρασίας κάθε μέρα το έχεις σκεφτεί?

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το 120 αρη το ιταλικο ( 179 ευρο ) και καλοκαιρι βαραει μαξιμουμ 27-28 βαθμους , κανε το αλλο .... βαλε 3 μπουκαλια νερο στην καταψυξη και οταν γινουνε παγος ριχτα μεσα στο ενυδρειο !!! ( χωρις το χαρτι του μπουκαλιου) Εγω αυτο κανω και πεφτει στους 23 δυο φορες την ημερα , πρωι / βραδυ ειναι η πιο οικονομικη λυση :(

επεισης μπορεις να βαλεις τα ψαρια σου στην καταψυξη για κανα τεταρτο να δροσιστουν λιγο και μετα να τα ξαναριξεις στο ενυδρειο :(

φιλε γιαννη οταν κατι δεν το γνωριζουμε δε το προτηνουμε σε κανεναν και ιδιος σε αρχαριο γιατι μπορουμε να προκαλεσουμε προβληματα!!! ο παγος και τα παγωμενα μπουκαλια δεν ενδεικνονται για κανενα ενυδρειο. τα ψαρια στρεσαρονται με αποτελεσμα μονο καλο να μην τους κανεις. ημερισιες μεταβολες τις θερμοκρασιας πανω απο 2*C μπορουν να αποβουν μοιραιες για καποια ψαρια!!! τροποι ψυξης ειναι δυο.....diy με ανεμηστηρες η καποιο chiller.

Link to comment
Share on other sites

επεισης μπορεις να βαλεις τα ψαρια σου στην καταψυξη για κανα τεταρτο να δροσιστουν λιγο και μετα να τα ξαναριξεις στο ενυδρειο :(

φιλε γιαννη οταν κατι δεν το γνωριζουμε δε το προτηνουμε σε κανεναν και ιδιος σε αρχαριο γιατι μπορουμε να προκαλεσουμε προβληματα!!! ο παγος και τα παγωμενα μπουκαλια δεν ενδεικνονται για κανενα ενυδρειο. τα ψαρια στρεσαρονται με αποτελεσμα μονο καλο να μην τους κανεις. ημερισιες μεταβολες τις θερμοκρασιας πανω απο 2*C μπορουν να αποβουν μοιραιες για καποια ψαρια!!! τροποι ψυξης ειναι δυο.....diy με ανεμηστηρες η καποιο chiller.

+1000 :(

Link to comment
Share on other sites

επεισης μπορεις να βαλεις τα ψαρια σου στην καταψυξη για κανα τεταρτο να δροσιστουν λιγο και μετα να τα ξαναριξεις στο ενυδρειο :(

φιλε γιαννη οταν κατι δεν το γνωριζουμε δε το προτηνουμε σε κανεναν και ιδιος σε αρχαριο γιατι μπορουμε να προκαλεσουμε προβληματα!!! ο παγος και τα παγωμενα μπουκαλια δεν ενδεικνονται για κανενα ενυδρειο. τα ψαρια στρεσαρονται με αποτελεσμα μονο καλο να μην τους κανεις. ημερισιες μεταβολες τις θερμοκρασιας πανω απο 2*C μπορουν να αποβουν μοιραιες για καποια ψαρια!!! τροποι ψυξης ειναι δυο.....diy με ανεμηστηρες η καποιο chiller.

Και με βενταλια κανεις δουλεια νομιζω :(:(

Link to comment
Share on other sites

παντως βρηκα αναμιστηρακι μινι Dimensions: 30 x 30 x 10mm για να χωραει σε μικρο καπακι και δυνατο για οποιον ενδιαφερεται να δκιμασει αν κανει δουλεια και

Φυσικα δεν φτανει ενα ειναι και ακριβο 10€ :(

Κοιταχτε σε αυτο το μαγαζι http://myworld.ebay.co.uk/vicky11outlet/

για το Tornado High Speed Cooling Fan

http://stores.shop.ebay.co.uk/vicky11outle...p;submit=Search

αλλη προταση για ανοιχτο καπακι

εδω http://stores.shop.ebay.co.uk/dehao-depart...e__W0QQ_armrsZ1

αυτο Aquarium Chiller Marine Fresh DC Cooling Clip FAN

http://cgi.ebay.co.uk/Aquarium-Chiller-Mar...93%3A1|294%3A30

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...