Jump to content

τακτικη συντηρηση


Recommended Posts

παιδια καλημερα και καλο μηνα.εχω ενα ενυδρειο 96 λιτρα με εξωτερικο φιλτρο ΕΗΕΙΜ με βιολογικο υλικο.τρεχει 6 μηνες και το νερο ειναι κρυσταλλο.καθε 10 μερες αλλαζω το 1/3 του νερου.η ροη του φιλτρου δεν εχει πεσει καθολου.εγω ποτε να ανοιξω το φιλτρο για καθαρισμο?να περιμενω να πεσει η ροη πρωτα?

Link to comment
Share on other sites

Αν οι μετρησεις ειναι τελειες συνεχως (ΝΗ3:0, ΝΟ2:0) και δεν αντιμετωπιζεις γενικα προβληματα, μητε να το ακουμπησεις :)

Αν και εφοσον πεσει η ροη σημαντικα, κανε ενα ελαφρυ ξεπλυμα των προφιλτρων και αλλαγη το "βαμβακι", (αναλογα τι εχεις μεσα) και των βιολογικων υλικων σε νερο που εχεις βγαλει απο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Αν οι μετρησεις ειναι τελειες συνεχως (ΝΗ3:0, ΝΟ2:0) και δεν αντιμετωπιζεις γενικα προβληματα, μητε να το ακουμπησεις :)

Αν και εφοσον πεσει η ροη σημαντικα, κανε ενα ελαφρυ ξεπλυμα των προφιλτρων και αλλαγη το "βαμβακι", (αναλογα τι εχεις μεσα) και των βιολογικων υλικων σε νερο που εχεις βγαλει απο το ενυδρειο.

:rolleyes:

Πολλή σωστά τα λέει ο Σπύρος, απλός να επισημάνω, μην πέσεις στην παγίδα και πεις όπως μερική, «εε… αφού τα πλένω που τα πλένω ας τα πλύνω όλα.»

Ποτέ δεν πλένουμε με μιας όλο μας το υλικό

Link to comment
Share on other sites

..Ποτέ δεν πλένουμε με μιας όλο μας το υλικό

Καλα κανεις και το επισημαινεις, για να πω την αληθεια ομως εγω τα καθαριζω ολα (μια και καλη), αλλα δεν εχω συναντησει προβλημα με τη βιολογια ποτε.

Μαλλον δεν παρουσιαζει προβλημα, λογω του οτι ειμαι filter-freak και εχω διπλασιο υλικο απ'οτι χρειαζομαι.

Δλδ δεν εχω μετρησει ποτε ιχνος αμμωνιας και νιτρωδων.

Μαλιστα τα μηχανικα υλικα (ehfimech και σφουγγαρια) τα πλενω στο ντους :)

Τα βιολογικα ομως που ειναι σχετικα καθαρα απο το καλο μηχανικο φιλτραρισμα, μονο πολυ μαλακο κουνημα του καλαθιου μεσα σε λεκανη με νερο απο το ενυδρειο και ειναι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν βασικά δυο μέθοδοι πλυσίματος

Στην μια μέθοδο πλένουμε το 50% των φίλτρων καλά.

Και στην άλλοι μέθοδο πλένουμε όλα τα φίλτρα αλλά όχι διεξοδικά δηλαδή περίπου κατά 50%.

Εσύ μάλλον τα πλένεις με την δεύτερη μέθοδο, δεν πιστεύω να κάνεις όλο το υλικό τσάμι; Όλο και κάτι θα αφήνεις πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τη δευτερη "μεθοδο" ακολουθω. :)

Τα βιολογικα υλικα δεν τα καθαριζω σχεδον καθολου, αφου οπως ειπα ειναι καθαρα απο σκουπιδια απλα να "ξεβουλωσουν" ελαφρως με ενα κουνημα του καλαθιου στη λεκανη με το νερο του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...