Jump to content

Στρωσιμο Με αμμωνια (help)


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια θα ηθελα να ρωτισω.. Στρωνω το ενυδρειο μου με αμμωνια συμφωνα με τις οδηγιες που εχω διαβασει βρισκομαι στην 7 μερα και η περιεκτικοτητα σε αμμωνια ειναι καπου στο 8mg/l. Θα ηθελα να ρωτησω αν θα βοηθησω την διαδικασια στωσιματος βαζοντας καπια ετοιμα βακτηρια μεσα πχ (sera nitrivek) η και καποια αμπουλα και αν πρεπει να ριχνω τροφη μεσα να σαπιζει? :):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι άρχισες με αμμωνια το στρώσιμο.

Μπορούσες να κανεις την διαδικασία με έτυμα βακτήρια η και με μπολι.

Τωρα θα σου παρει πολυ χρονο και πρεπει να κανεις καθημερινές μετρήσεις ωστε να καταλαβεις που βρίσκεσαι απο πλευρας αμμωνιας.

Αφου εχουν να φανε τα βακτήρια σου για πιο λογο να ταιζεις.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλωσορισες.

Κατα δευτερον η αμμωνια ειναι σε υπερβολική ποσοτητα και πιθανοτατα θα σου καθυστερισει το στρωσιμο.

Κανε μια αλλαγη νερου 50-60% ωστε να μειωθει η αμμωνια περιπου στα 3mg/l (ppm).

Τα ετοιμα βακτηρια πιθανον να βοηθησουν αλλα το καλυτερο θα ηταν να εβρισκες μπολι απο καποιο φιλο με ΚΑΘΑΡΟ απο αρωστιες ενυδρειο.

Η προσθηκη τροφης ειναι θετικη απο την αποψη οτι βοηθαει στην δημιουργια και αλλων μικροοργανισμων περα αυτων που διασπουν τα αμμωνιακα παραγωγα...

Στη θεση σου δηλαδη θα συνεχιζα πλεον μονο με την προσθηκη τροφης (μετα την αλλαγη νερου που σου εγραψα παραπανω).

Και αν δεν εχεις φυτα μεσα, ανεβασε την θερμοκρασια στους 28-29 βαθμους για να επιταχυνθει το στρωσιμο...

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις κανουμε ετσι κι αλλιως με οποιο τροπο και αν στρωνουμε,. ΙΔΙΩΣ οταν υπαρχει ψαρι και στρωνουμε με βακτηρια.

Ο χρονος δεν θα ελεγα οτι ειναι πιο συντομος με καποιο αλλο τροπο στρωσιματος εκτος απο το μπολιασμα, που ομως εμπεριεχει τον κινδυνο μεταφορας ασθενειων οταν δεν ξερουμε το ιστορικο του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε κανω μια αλαγη 50% βαζω νερο απο το ενυδρειο του φιλου μου το οποιο τρεχει 2 χρονια τωρα χωρις προβληματα απο ασθενειες! Και κατι ακομη οταν τελικα στρωση το ενυδρειο μου και κανω μεγαλη αλαγη σκεφτομαι να το αναπληροσω με νερο Α/Ο το οποιο θα το εχω ετοιμαση με ιχνοστοιχεια και ηλεκτρολητες της ΑΡΙ ειναι σωστη σκεψη???

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις φιλο με ενυδρειο να του πεις να σου δωσει λιγη "μουργα" απο το φιλτρο του πχ ξεπλενοντας ΣΕ ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ καποιο σφουγγαρι του φιλτρου του. Αν δεν μπορει αυτο έστω λιγα χαλικακια απο το βυθο του...

Για το νερο απο ΑΟ πρεπει να μας πεις τι ψαρια σκοπευεις να βαλεις...

Link to comment
Share on other sites

Οποτε κανω μια αλαγη 50% βαζω νερο απο το ενυδρειο του φιλου μου το οποιο τρεχει 2 χρονια τωρα χωρις προβληματα απο ασθενειες! Και κατι ακομη οταν τελικα στρωση το ενυδρειο μου και κανω μεγαλη αλαγη σκεφτομαι να το αναπληροσω με νερο Α/Ο το οποιο θα το εχω ετοιμαση με ιχνοστοιχεια και ηλεκτρολητες της ΑΡΙ ειναι σωστη σκεψη???

Ναι αλλα μετα το μπολι πρεπει να περιμενεις η αμμωνια που είδη εχεις να παει μηδέν.

Γιατι εχεις πολυ αμμωνια ακομα μεσα.

Δεν βαζεις ψαρια ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να παει η αμμωνια στο 0 για να βαλει το μπολι.

Ψαρια εννοειται οτι ΔΕΝ θα βαλει μεχρι να ολοκληρωθει το στρωσιμο, δηλαδη αμμωνια μηδεν ΚΑΙ νιτρωδη μηδεν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να παει η αμμωνια στο 0 για να βαλει το μπολι.

Ψαρια εννοειται οτι ΔΕΝ θα βαλει μεχρι να ολοκληρωθει το στρωσιμο, δηλαδη αμμωνια μηδεν ΚΑΙ νιτρωδη μηδεν.

Ναι δεν ειπα αυτο οτι πρεπει να παει 0 ειπα οτι εχει ειδη πολυ αμμωνια.

Εγω θα ελεγα να κανει μια μεγαλη αλλαγη πανω απο 60-70 να πέσει η αμμωνια που εχει για να μην αργισει το στρώσιμο αφου θα βαλει μπολι.

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην ευχαριστω για το ενδιαφερον :):rolleyes::hysterical: Ενοειται πως αν δν πανε 0 δν θα βαλω ψαρακια. Και επισης τα ψαρακια που θελω να βαλω ειναι τα παρακατω (δεν θα τα βαλω ολα απλα ειναι αυτα που μου αρεσουν και πιστευω οτι ταιριαζουν μεταξυ τους) το τελευτεο γινετε μεγαλο οποτε δν ξερω αν θα ηταν συνετο να μπει???

http://www.liveaquaria.com/product/prod_di...&pcatid=981

http://www.liveaquaria.com/product/prod_di...amp;pcatid=2687

http://www.liveaquaria.com/product/prod_di...amp;pcatid=2728

http://www.liveaquaria.com/product/prod_di...amp;pcatid=1065

http://www.liveaquaria.com/product/prod_di...&pcatid=934

http://www.liveaquaria.com/product/prod_di...&pcatid=873

Έγινε επεξεργασία - georgekampanis
Link to comment
Share on other sites

Τα Platy δεν πανε με τα αλλα.

Τα Clown θελουν κοπαδι απο 5+ και ενυδρειο 400+ λιτρα.

Θα πρεπει να επεξεργαζασαι το νερο αν βαλεις τα υπολοιπα να ειναι μαλακο και οξυνο.

Τα cory θα προτεινα να περιμενεις μερικους μηνες να στρωσει ο βυθος.

Link to comment
Share on other sites

Να προτιμησω Guppies αλλα εχω την εντυπωση οτι δν ταιριαζουν με τα υπολοιπα επιδει ειναι ζοωτοκα?? Αλλιως τη θα μπορουσα να βαλω χωρις να εχει καποιο προβλημα?? :):rolleyes::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

1. Η επιλογη των ψαριων για ενα ενυδρειο πλεον δεν ειναι πολυ δυσκολη.

Αρκει να μην εχουμε παραλογες απαιτησεις και θελουμε να βαλουμε σκυλια και γατια στο ιδιο κλουβι.

Και εννοω να μη θελουμε ολα τα ειδη ψαριων να τα βαλουμε σε ενα ενυδρειο.

2. Μετα αποφασιζουμε αν ειμαστε σε θεση, οικονομικα και απο γνωσεις, να επεξεργαστουμε το νερο που θα ζουν τα ψαρια.

Αν οχι μετραμε τις τιμες του νερου της βρυσης και επιλεγουμε τα ψαρια που ζουνε σε αυτη τη σκληροτητα και οξυτητα. Ετσι το μονο που χρειαζεται ειναι αντιχλωριο και σωστη θερμοκρασια μαζι με σωστη και καταλληλη διακοσμηση, διατροφη και βιταμινες, σωστη και καταλληλη φιλτρανση, σωστη συντηρηση του ενυδρειου (οταν πρεπει αλλαγες νερου αναλογα τις μετρησεις, οταν πεφτει η ροη του φιλτρου ελαφρυ καθαρισμα των υλικων σε νερο που βγαζουμε απο το ενυδρειο), θα τα χαιρομαστε για πολυ καιρο και ολο το προσδοκιμο της ζωης τους.

3. Επιλεγουμε το ΕΝΑ ειδος που μας αρεσει περισσοτερο και φυσικα εχει το καταλληλο τελικο μεγεθος για το ενυδρειο μας (αλλιως επιλεγουμε πρωτα το ψαρι και μετα αγοραζουμε ενυδρειο καταλληλο για το ψαρι)

4. Μετα επιλεγουμε τους συγκατοικους (αν υπαρχουν συμβατοι συγκατοικοι ή αν θελουμε συγκατοικους γιατι μπορει να φτιαξουμε και species tank).

Αποκλειουμε πρωτα αυτα που δεν ζουν στις ιδιες τιμες νερου.

Απο αυτα που ζουν στις ιδιες συνθηκες μπορουμε να επιλεξουμε απο αυτα που ζουν στον ιδιο βιοτοπο και στη φυση. Η επιλογη βαση βιοτοπου ειναι εκτος απο ωραια σαν ιδεα (βιοτοπικο ενυδρειο με ειδη φυτων και ψαριων απο τον ιδιο βιοτοπο της Γης) ειναι και μια διευκολυνση στην επιλογη αφου τα ψαρια εκει ζουν στα ιδια νερα και δεν χρειαζεται να το ψαχνουμε.

Καλο ειναι να κραταμε το σωστο αριθμο ομαδων πχ καποια ψαρια ζουν σε χαρεμια πχ 1αρσ προς 3 θηλυκα, αλλα ζουν σε κοπαδια πχ μινιμουμ 8 ατομων, αλλα ζουν μοναχικα κλπ

Αν επιλεγουμε κοπαδοψαρα πχ καρδιναλιους, καλο ειναι να μην επιλεγουμε κι αλλο κοπαδοψαρο που ζει στο ιδιο υψος νερου (πχ νεον ή αρλεκινους) γιατι τ ενα κοπαδι θα "σπαει" το αλλο και θα χαλαει το θεαμα.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ : Δεν επιλεγουμε ψαρια που ζουν στα ορια των τιμων, δηλαδη ενα ψαρι που ζει σε 6-7,2 ph με ενα που ζει σε 7-8,5 γιατι πρωτον ειναι δυσκολο να κραταμε σταθερα μονιμα τη μεση τιμη (7-7,2) και δευτερον γιατι αυτα ειναι τα ακρα των τιμων. Τα ψαρια ζουν μονιμα συνηθως στη μεση των τιμων, το πρωτο ψαρι του παραδειγματος σε 6,8 και το δευτερο σε 7,8 και οταν συμβει κατι και αλλξουν οι τιμες (ειτε στη φυση ειτε στο ενυδρειο) αντεχουν για λιγο στα ακρα των τιμων.

Οσο πιο πολυ χρονο ζουν σε ακραιες τιμες τοσο μικραινει το προσδοκιμο ζωης τους.

Φυσικα παιζει σημαντικο ρολο και οι τιμες του νερου που γεννηθηκε και μεγαλωσε και εκει ειναι το σωστο να ζησει κατ'αρχας στο ενυδρειο μας, αλλα σιγα σιγα πρεπει να το φερουμε στις ιδανικες τιμες που θελει το DNA των ψαριων ασχετα που ζουσε μεχρι τωρα.

Ολα αυτα τα βρισκουμε σε βιβλια ή απο πληροφοριες στο ιντερνετ που διασταυρωνουμε ομως γιατι γινονται και λαθη.

Μερικα σαιτ για προφιλ ψαριων

http://www.fishbase.gr/search.php

http://www.fishprofiles.com/

http://www.theaquariumwiki.com/Main_Page

http://www.planetcatfish.com/core/search.php

Και πλεον στα ελληνικα ξεκιναει και το Aquazone με λεπτομερη αλλα και συντομα προφιλ. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=272

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω αλλα ολο και κατι θα ξεχασα, ας συμπληρωσει οποιος θελει.

πχ ξεχασα τον αριθμο ψαριων που μπορει να μπει σε ενα ενυδρειο.

Εδω ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα.

Καποια θελουν περισσοτερο χωρο απο αλλα λογω οτι πχ λερωνουν περισσοτερο ή λογω ταπεραμεντου και κυριαρχιας χωρου, ή λογω κινητικοτητας.

Αυτο θελει λιγο μελετη πριν προχωρησουμε.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ Delta :):rolleyes: θα κινηθω συμφωνα με τα λεγομενα σου. Κατι ακομη περασα σημερα απο ενα πετ σοπ να παρω ενα τεστ ΝΟ2 και οταν του ειπα οτι το στρωνω με αμμωνια μου ειπε βγαλε ολο το νερο πληνε τα αυτα που εχεις μεσα και ξεκινα απο την αρχη με αμπουλες και 1 ψαρι ανθεκτικο... Εναι βαρβαρο πιστευω να σου προτείνει κατι τετειο????

Link to comment
Share on other sites

:):rolleyes: Ωραια και γω αυτο πιστευα οτι ειναι το σωστο. Κατι ακομα, Φυτα δεν εχω βαλει λογω του στρωσιματος με αμμωνια που εκανα (μην τα καταστρεψω) μετα απο τα παρακατω θα μπορω να βαλω. Αυριο θα κανω μια αρκετα μεγαλη αλλαγη 60% θα αναπληρωσω με 12 λιτρα απο το ενυδρειο του φιλου μου (το οποιο τρεχει εδω και2 χρονια χωρις προβλημα) και επισης εχει ενα μικρο φιλτρο απο 20λιτρο το οποιο τρεχει μεσα στο ενυδρειο που εχει για καραντινα (δεν μπηκε ποτε καποιο αρωστο ψαρι μεσα) και ειπαμε να βαλουμε και αυτο μεσα στο δικο μου για να βοηθησουμε τον κυκλο τη λες καλη ιδεα??

Σας ευχαριστω παρα πολυ ειναι πολυτιμες οι συμβουλες που μου δινεται ευχαριστω... :thumbup::buttrock:

Με τετοιους συγχομπιστες ολα θα βενουν καλα Ειδικα Με τον DELTA

THANKS DELTA :hysterical::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - georgekampanis
Link to comment
Share on other sites

:rolleyes::hysterical: Ωραια και γω αυτο πιστευα οτι ειναι το σωστο. Κατι ακομα, Φυτα δεν εχω βαλει λογω του στρωσιματος με αμμωνια που εκανα (μην τα καταστρεψω) μετα απο τα παρακατω θα μπορω να βαλω. Αυριο θα κανω μια αρκετα μεγαλη αλλαγη 60% θα αναπληρωσω με 12 λιτρα απο το ενυδρειο του φιλου μου (το οποιο τρεχει εδω και2 χρονια χωρις προβλημα) και επισης εχει ενα μικρο φιλτρο απο 20λιτρο το οποιο τρεχει μεσα στο ενυδρειο που εχει για καραντινα (δεν μπηκε ποτε καποιο αρωστο ψαρι μεσα) και ειπαμε να βαλουμε και αυτο μεσα στο δικο μου για να βοηθησουμε τον κυκλο τη λες καλη ιδεα??

Σας ευχαριστω παρα πολυ ειναι πολυτιμες οι συμβουλες που μου δινεται ευχαριστω... :buttrock::buttrock:

Με τετοιους συγχομπιστες ολα θα βενουν καλα Ειδικα Με τον DELTA

THANKS DELTA :thumbup::thumbup:

Η αμμωνια ειναι τροφη για τα φυτα δεν θα τα πειραζε :)

Ο μονος λογος που δεν εβαζες φυτα στο στρωσιμο ηταν νομιζω αν ανεβαζες θερμοκρασια στους 30 για επιταχυνση της διαδικασιας του στρωσιματος.

Τα περισοτερρα φυτα πανε καλα μεχρι τους 27-28 μετα αρχιζουν να χαλανε.

Δεν κανεις καμια αλλαγη και ιδιως με νερο απο ξενο ενυδρειο :buttrock:

Να μεταφερεις τπτ θελεις?

Δεν χρησιμευει και σε τπτ το νερο απο αλλο ενυδρειο.

Εκτος κι αν εννοεις μπολι, το οποιο ομως δεν βρισκεται στο νερο του στρωμενου ενυδρειου, αλλα μεσα στο φιλτρο (η καφε μπιχλα ειναι).

Και παλι ομως αφου το στρωνεις μονος σου γιατι να το μπολιασεις τωρα και να διακινδυνευσεις?

Αλλαγη νερου (μεγαλη) θα κανεις οταν μηδενισει η αμμωνια (ΝΗ3/ΝΗ4), μηδενισουν τα νιτρωδη (ΝΟ2) και εχουν φτασει θεο τα νιτρικα (ΝΟ3) με σκοπο να κατεβουν σε ασφαλη επιπεδα (κατω απο 25).

Μετα ξεκινας με το πρωτο ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εστρωσε NH3-NH4 0, NO2 0, NO3 25! Απο Δευτερα θα βαλω ψαρακια.... :bowdown::bowdown::bowdown::thumbup::thumbup: Εχω συστημα Α/Ο απο ψαρακια (Λατρευω τους δισκους) αλλα δεν γινετε :bowdown:

Τωρα θα ηθελα τις συμβουλες σας για τα ψαρακια που θα βαλω... Μου αρεσουν τα παντα με εντονα χρωματα εσεις τι θα βαζατε ???? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εστρωσε NH3-NH4 0, NO2 0, NO3 25! Απο Δευτερα θα βαλω ψαρακια.... :bowdown::bowdown::bowdown::thumbup::thumbup: Εχω συστημα Α/Ο απο ψαρακια (Λατρευω τους δισκους) αλλα δεν γινετε :bowdown:

Τωρα θα ηθελα τις συμβουλες σας για τα ψαρακια που θα βαλω... Μου αρεσουν τα παντα με εντονα χρωματα εσεις τι θα βαζατε ???? :thumbup:

Ωραιος.

Συνεχιζεις μεχρι να μπει ψαρι να ριχνεις λιγη τροφη για να μεινει ζωντανη η βιολογια.

Με ΑΟ μπορεις να βαλεις ψαρια που ζουν σε μαλακο νερο και με χαμηλο πεχα.

Και αφου σου αρεσουν οι δισκοι θα μαθεις στο ενυδριο αυτο τα μυστικα και μετα ερχεται ενα 400+ για δισκους και θα εισαι αρχηγος.

Προετεινω να πας σε ψαρια λοιπον που ζουν σε παρομοιες συνθηκες με τους δισκους αλλα για μικροτερα ενυδρεια.

115 λιτρα δεν ειναι το δικο σου?

Προτεινω Ν Αμερικη.

Ενα ζευγαρι νανοκιχλιδες, με μια ομαδα tetras, και μια ομαδουλα γατοψαρα στο βυθο (αργοτερα σε 2-3 μηνες ετσι κι αλλιως δεν κανει ολα μαζι τα ψαρια).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...