Jump to content

Πλάτη ενυδρείου..


Recommended Posts

Σε πολλά θέματα διαβάζω οτι προτείνουν πολλοί έμπειροι σε άλλους να κολλήσουν στο πίσω τζάμι ένα χαρτόνι μαύρο η να το βάψουν κτλ..τέλος πάντων να μην είναι το τζάμι ακάλυπτο..Θέλω να βάλω εδώ και καιρό..είναι όμως απαραίτητο?και γιατί?εγω μέχρι τώρα νόμιζα οτι μπαίνει για λόγους αισθητικής..

Link to comment
Share on other sites

μα για αισθητικη μιλαμε...

το σκουρο φοντο δινει βαθος στο ενυδρειο,και δεν φαινεται και ο τοιχος απο πισω...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία..Ευχαριστώ..Απλά πολύ μιλούσανε με τέτοιο τρόπο γι αυτό που φάνηκε απαραίτητο για το ενυδρείο..λες και μιλούσανε για φίλτρο.. :)

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο την αισθητικη αποψη υπαρχει και η πρακτικη..Οταν εχεις εστω και μια πλευρα κλειστη βοηθας στα ψαρια να εχουν λιγοτερο στρες γιατι με την συνεχη αλλαγη του περιβαλον τους(αλλο βλεπουν μπροστα αλλο πισω) πολυ πιθανον να σρεσαρονται..Θα παρακαλουσα καποιον πιο εμπειρο απο εμενα να απαντησει...:)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον Koing Koing...

Αναφερω ομως και μια εξαιρεση,τα μονομαχοενυδρεια,καθως με την προσθηκη του χαρτονιου το τζαμι λειτουργει σαν καθρεφτης....αποτελεσμα ο μονομαχος,βλεποντας το ειδωλο του,να βρισκεται συνεχως σε "κατασταση μαχης",γεγονος που προκαλει αγχος στο ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

Η κάλυψη της πλάτης προσφέρει βάθος στο ενυδρείο,τονίζει τα χρώματα των ψαριών(καλύτερα μονόχρομα χαρτόνια ή αφίσες) και κυριώς τους προσφέρει ασφάλεια.¨Ενα κομμάτι ύφασμα κάνει καλύτερη δουλεία κατα την γνώμη μου,διότι δεν "διπλώνει" οπτικά σε κάποια σημεία όπως η αφίσα :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσα η κουβέντα που κάνετε για τις πλάτες . Εγώ θα προσπαθήσω να πω λίγα πράγματα για τα ενυδρεία που ασχολούμαι πιο πολύ, που είναι βέβαια τα αφρικάνικα.

Σύμφωνα με τους ερευνητές και ιδιαιτέρως από τον Δρ. Ad konings η κάλυψη της πλάτης θεωρείται σημαντικό τμήμα της διακόσμησης όχι μόνο από θέμα αισθητικής αλλά και για άλλα σοβαρά ζητήματα. Εδώ να αναφέρω ότι προτείνεται και η κάλυψη και μιας από τις στενές πλευρές του ενυδρείου.

Οι αφρικανικές κιχλίδες όπως και άλλα ψάρια βλέπουν μέσα από τα τζάμια και αντιδρούν στο ότι συμβαίνει στο χώρο που βρίσκεται το ενυδρείο. Αν λοιπόν κάποιος περάσει μπροστά από το ενυδρείο πιθανόν τα ψάρια να φοβηθούν και να ψάξουν να κρυφτούν σε ένα σκοτεινό σημείο του ενυδρείου. Στο σημείο αυτό καταλαβαίνουμε την αξία της καλυμένης πλάτης και ακόμα και μιας πλευράς από όπου δεν μπορεί να περάσει φως και έτσι βοηθούν στη δημιουργία σκοτεινών σημείων.

Τα αρσενικά πετρόψαρα ( mbuna ) που είναι περιοχικά έχουν έντονα χρώματα με σκοπό να προσελκύσουν τα θηλυκά τους για γονιμοποίηση. Να ξέρουμε όμως τα χρώματα αυτά τα βλέπουν και οι θηρευτές τους .Γιαυτό στη περιοχή τους έχουν την σπηλιά τους όπου ανα πάσα στιγμή κρύβονται αλλά δεν φεύγουν από τη περιοχή τους που υπερασπίζονται. Σ’ ένα ενυδρείο που δεν υπάρχουν σκοτεινά σημεία (η παρουσία σπηλιών είναι δεδομένη),τα ψάρια αυτά δεν λειτουργούν σωστά με αποτέλεσμα από τη μια δεν μπορούν να υπερασπίσουν αποτελεσματικά τη περιοχή τους και να γονιμοποιήσουν και από τη άλλη δεν αποκαλύπτουν όλα τα χρώματα τους.

Για τα ψάρια που κυκλοφορούν πιο πολύ στη άμμο ( sand dwelling) ,αν αυτά για κάποιο λόγο φοβηθούν θα πάνε χαμηλά στη άμμο του ενυδρείου και τι βάθος μπορεί να έχει ένα ενυδρείο συγκριτικά με τις μεγάλες λίμνες της Αν. Αφρικής ,απλά τίποτα. Για το λόγο αυτό χρειάζονται και σε αυτή τη περίπτωση σκοτεινά σημεία και όπου τα ψάρια θα ξεκουραστούν και θα αντιμετωπίσουν με επιτυχία το stress τους.

Για τους λόγους αυτούς η κάλυψη της πλάτης και μιας στενής πλευράς θεωρείται κρίσιμη για τα αφρικάνικα ενυδρεία και φαντάζομαι όχι μόνο.

Σωκράτης

Πηγή : Δρ. Ad Konings : Back to Nature Guide to Malawi Cichlids ( 2nd edition )

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ενδιαφερον....Αμα εχουμε 3 πλευρες καλυμενες..??(μια μεγαλη και τος 2 μικρες..??)Βοηθαει περισσοτερο.δεν αλλαζει τποτε η επειραζει τα ψαρια..???:)

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ενδιαφερον....Αμα εχουμε 3 πλευρες καλυμενες..??(μια μεγαλη και τος 2 μικρες..??)Βοηθαει περισσοτερο.δεν αλλαζει τποτε η επειραζει τα ψαρια..???:)

Υπάρχουν χομπίστες που έχουν και τις πλευρές καλυμένες.Δεν νομιζω να κάνει κακό.Αντιίθετα μπορεί σε κάποιες περίπτωσεις να κάνει και καλό ,ειδικά αν είναι σε κάποιο χώρο το ενυδρείο που έχει σχετική κίνηση.

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Στον δικο μου χωρο δεν υπαρχει κινηση απο τα πλαγια μιας και βρικσετε αναμεσα σε 2 τοιχους..Αλλα απο τις αλλες πλευρες υπαρχει κινηση γιατι ειναι διαχωριστικο....Αλλα δεν με νοιαζει εγω θα βαλω την πλατη και ας μην βλεπει ο αδερφος μου..:)

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι η κάλυψη της πλάτης και τουλάχιστον της μίας πλευράς δρα πολύ θετικά

στην μείωση του στρες των ψαριών (εκτός από το αισθητικό κομμάτι). Μάλιστα προτείνεται είτε η βαφή με ΜΑΤ μπογιά είτε ΜΑΤ χαρτόνι ακριβώς για να μειώνονται οι αντανακλάσεις και τα καθρεφτίσματα.

1. Στο mbuna ενυδρείο, έχω εσωτερική πλάτη juwel και καλυμμένη με μαύρο χαρτόνι τη μία πλευρά πλήρως και την άλλη κατά το ήμισυ.

2. Στο φυτεμένο, μαύρο χαρτόνι και πίσω και στις δύο πλευρές, με αποτέλεσμα οι ροδόστομοι και τα neon να νοιώθουν πολύ άνετα κινούμενα σε όλο το μήκος του ενυδρείου.

3. Στο γαριδο-ενυδρείο, μαύρο χαρτόνι πίσω και στη μία πλευρά. Τώρα για τις γαρίδες δεν ξέρω αν καταλαβαίνουν τη διαφορά, αλλά είναι και το θέμα της αισθητικής και του τονσιμού των χρωμάτων που λέγαμε.

Άλλοι προτείνουν αντί για μαύρο, σκούρο μπλε ή σκούρο πράσινο χρώμα, δεν έχω δοκιμάσει αλλά το σκούρο πράσινο ίσως να είναι καλύτερο και από το μαύρο.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά..Καλά έκανα τελικά και ρώτησα..Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη αποψη το σκουρο μπλε ειναι το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ,ταιριάζει στα πιο πολλά ενυδρεία με λίγες εξαιρέσεις(π.χ στους άγριους δίσκους πάει το καφέ)

Link to comment
Share on other sites

Στο φουλ φυτεμένο δένει άψογα το σκούρο πράσινο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...