Jump to content

Recommended Posts

:) να κανω και εγω ωσ αρχαριοσ την δικη μου μαλλον χαζη ερωτηση .αν αλλαζω στο ενυδριο μου μια φορα την εβδομαδα το νερο οι τιμεσ του ph και τον υπολοιπον τιμων δεν θα διατηρουντε σε φυσιολογικεσ τιμεσ πρεπει οποσδηποτε να παρω καποιο τεστ?σημερα κλεινω με τον μονομαχο μου μια εβδομαδα συμβιωσησ και ολα πανε καλα τρωει ολη την τροφη που του δινω καθε μερα του εχω διακοσμιση και το ενυδριο του και ολα πανε μια χαρα.πωσ θα ανεβασω fotoαπο το ενυδριο μου ρε παιδια στο forum?
Link to comment
Share on other sites

Καπου λιγο πιο πανω απο εκει που πατας δημοσιευση υπαρχει ενα κουμπι που λεει αναζητηση...Πατας βρισκεις την εικονα που θες...Μετα πατας προσθηκη συννημενου....Και εισαι ετοιμος...:)

Link to comment
Share on other sites

απο τεστ,αμμωνια και νιτρικα πρεπει να υπαρχουν παντα στο ντουλαπι μας

Link to comment
Share on other sites

Τεστάκια πρέπει να υπάρχουν πάντα.Πάντως αν κρατάς σταθερές τις αλλαγές του νερού,διαθέτεις καλή φίλτρανση και λογικό αριθμό ψαριών δεν χρειάζεται να κάνεις διαρκώς μετρήσεις στο ενυδρείο σου.¨Αλλωστε οι πιο αξιόπιστες μετρήσεις είναι τα ίδια τα ψάρια μας,με την ανάπτυξη,τα χρώματα και τη συμπεριφορά τους θα σου δείχνουν αν είναι ικανοποιημένα ή όχι με το περιβάλλον που τους προσφέρεις.Καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

ειδηκα φιλε μου αν βαλεις και μερικα φυτα (ας τα τρωνε τα ψαρια δεν πειραζει...) τα επιπεδα θα ειναι φυσιολογικα. κερατοφυλο η πιο ενδεδηγμενη λυση...

Link to comment
Share on other sites

Μια φορα τον μηνα αλλαγη νερου σε ενυδρειο 13 λιτρων δεν...Οπωσδηποτε μια φορα την εβδομαδα

το 30%.

Link to comment
Share on other sites

Μια φορα τον μηνα αλλαγη νερου σε ενυδρειο 13 λιτρων δεν...Οπωσδηποτε μια φορα την εβδομαδα

το 30%.

Φιλε stav μαλλον έκανες λάθος ο (Γιώργος Καββάλα) αναφέρει αλλαγές μια φορά την εβδομάδα και όχι τον μήνα.

Φιλικά :thumbup:

Τεστάκια πρέπει να υπάρχουν πάντα.Πάντως αν κρατάς σταθερές τις αλλαγές του νερού,διαθέτεις καλή φίλτρανση και λογικό αριθμό ψαριών δεν χρειάζεται να κάνεις διαρκώς μετρήσεις στο ενυδρείο σου.¨Αλλωστε οι πιο αξιόπιστες μετρήσεις είναι τα ίδια τα ψάρια μας,με την ανάπτυξη,τα χρώματα και τη συμπεριφορά τους θα σου δείχνουν αν είναι ικανοποιημένα ή όχι με το περιβάλλον που τους προσφέρεις.Καλή συνέχεια :thumbup:

:thumbup::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τεστάκια πρέπει να υπάρχουν πάντα.Πάντως αν κρατάς σταθερές τις αλλαγές του νερού,διαθέτεις καλή φίλτρανση και λογικό αριθμό ψαριών δεν χρειάζεται να κάνεις διαρκώς μετρήσεις στο ενυδρείο σου.¨Αλλωστε οι πιο αξιόπιστες μετρήσεις είναι τα ίδια τα ψάρια μας,με την ανάπτυξη,τα χρώματα και τη συμπεριφορά τους θα σου δείχνουν αν είναι ικανοποιημένα ή όχι με το περιβάλλον που τους προσφέρεις.Καλή συνέχεια :thumbup:

:thumbup:

Στην αρχη θα χρειαστεις τεστ, μαλιστα και ενδιαμεσα στην εβδομαδα.

Αν ειναι και αστρωτο το φιλτρο σου και καθημερινες μετρησεις.

Μετα μπορεις να αραιωσεις τις μετρησεις αφου δεν θα καταλαβαινεις μονο με την οψη των ψαριων σου αλλα θα με τη μυτη και το ματι σου θα καταλαβαινει πολλα. :thumbup:

Οι βασικες μετρησεις γινονται για την τοξικοτητα του νερου σε NH3/NH4 (αμμωνια), NO2 (νιτρωδη αλατα) N3 (νιτρικα αλατα).

Και για τις συνθηκες του σε οξυτητα (pH), γενικη σκληροτητα (gH) και ανθρακικη σκληροτητα (pH).

Οι σωστες τιμες ειναι :

- pH, gH, kH (αναλογα τις απαιτησεις του καθε ψαριου, ο καθενας ψαχνει στα προφιλ που υπαρχουν στο ιντερνετ ή σε βιβλια και το επεξεργαζεται το νερο να "ερθει" εκει, αν δεν μπορει απο θεμα εξοπλισμου ή γνωσεων να το κανει, τοτε μετραει το νερο τη βρυση του και επιλεγει ψαρι που ζει σε τετοιες συνθηκες)

- NH3/NH4 μηδεν, NO2 μηδεν, ΝΟ3 0-5 για ενυδρειο χωρις φυτα, 5-15 για ενυδρειο με φυτα (με το 25 ως ασφαλες οριο)

Αν βαζεις νερο απο τη βρυση, αυτο που χρειαζεται ειναι να βαζεις σε ενα δοχειο το νερο της αλλαγης (σκεπασμενο με ενα τουλι αν ειναι δυνατον να μη μπει τπτ σκονες, βρωμες κλπ μεσα), για μερικες ωρες με αντιχλωριο και αν χρειαζεται το χειμωνα να το ζεσταινεις με θερμαντηρα να ερθει στη θερμοκρασια του ενυδρειου.

Μετα πολυ αργα το βαζεις στο ενυδρειο.

Οι μετρησεις να γινονται πριν την αλλαγη στο ενυδρειο για να ελεγχεις το νερο στην "χειροτερη" κατασταση του.

Μετρα και τη βρυση μια στο τοσο (γιατι αλλαζουν μερικες φορες) να ξερεις τι νερο εχεις.

Link to comment
Share on other sites

- NH3/NH4 μηδεν, NO2 μηδεν, ΝΟ3 0-5 για ενυδρειο χωρις φυτα, 5-15 για ενυδρειο με φυτα (με το 25 ως ασφαλες οριο)

Διορθωσε με αν κανω λαθος αλλα φιλε delta μηπως ειναι λαθως τα νουμερα σου???

Στα νιτρικα το 25 ειναι το ανωτατο ασφαλες οριο????

Σε μια κουβεντα που ειχα με ενα παλικαρι απο εδω μου ανεφερε οτι τα νιτρικα γινονται επικινδινα εαν φτασουν σε 3ψηφιο αριθμο.....

Link to comment
Share on other sites

Διορθωσε με αν κανω λαθος αλλα φιλε delta μηπως ειναι λαθως τα νουμερα σου???

Στα νιτρικα το 25 ειναι το ανωτατο ασφαλες οριο????

Σε μια κουβεντα που ειχα με ενα παλικαρι απο εδω μου ανεφερε οτι τα νιτρικα γινονται επικινδινα εαν φτασουν σε 3ψηφιο αριθμο.....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1318

Η επιβιωση δεν σημαινει και καλη διαβιωση.

Το να κραταμε καθαρο το νερο του ενυδρειου δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο να ζουσαν ολοι οι ανθρωποι στην εξοχη με μεσωγειακη διατροφη, χωρις μεταλλαγμενα προιοντα, τσιγαρο και καυσαεριο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εμενα ειναι αναμεσα στο 12.5 με 25 απο τα τεστακια.

Μου ανεφερε οτι επικυνδινο γινεται πολυυυυ πιο ψιλα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εμενα ειναι αναμεσα στο 12.5 με 25 απο τα τεστακια.

Μου ανεφερε οτι επικυνδινο γινεται πολυυυυ πιο ψιλα.

Εχω διαβασει οτι τα ψαρια επιζουν ως ενα σημειο αλλα ζοριζονται και φυσικα αυτο πληρωνεται καποια στιγμη.

Εδω μιλαμε για σωστες συνθηκες και σωστη διατηρηση.

Πειρα με οριο επιβιωσης ψαριου σε νιτρικα δεν εχω αφου δεν περασαν τα 15ppm ποτε τα νιτρικα στα ενυδρεια μου.

Δεν κανει καλο και για το ενυδρειο που συνηθως τα πολλα νιτρικα το γεμιζουν και αλγες (αν δεν υπαρχει φυτομαζα να τα καταναλωσει).

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει οτι τα ψαρια επιζουν ως ενα σημειο αλλα ζοριζονται και φυσικα αυτο πληρωνεται καποια στιγμη.

Εδω μιλαμε για σωστες συνθηκες και σωστη διατηρηση.

Πειρα με οριο επιβιωσης ψαριου σε νιτρικα δεν εχω αφου δεν περασαν τα 15ppm ποτε τα νιτρικα στα ενυδρεια μου.

Δεν κανει καλο και για το ενυδρειο που συνηθως τα πολλα νιτρικα το γεμιζουν και αλγες (αν δεν υπαρχει φυτομαζα να τα καταναλωσει).

:thumbup:

Καλό θα είναι να μην δοκιμάζεις τις αντοχές των ψαρίων σου στις βλαβερές ουσίες..όσο πιο χαμηλά τόσο πιο καλά :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...