Jump to content

Pleco (γλυφτης) & τροφή για τα άλλα που έχω!


Recommended Posts

καλησπέρα! έχω εναν σε μικρό ενυδρείο μαζί με άλλα ψαράκια... όπως γράφω στο προφίλ μου...του ρίχνω ταμπλέτα βυθού..που αντίστοιχος ίδιος σε μεγάλο, άλλο..ενυδρείου ..(120 L )κάνει σα τρελό να τo φάει κτλπ ενώ σε μένα αδιαφορία πλήρες...και ας πέσει και δίπλα του! αγορασμένος απο ίδιο pet shop ίδιο είδος κτλπ (μικρός σε μέγεθος )

τι στο καλό λέτε να φταίει? έχει στρές? είναι σε μένα ούτε βδομάδα.... στο άλλο ενυδρείο συν 2 μέρες πχ...

και γενικά τι τους αρέσει να τρώνε αυτοί?

επίσης όποιος ξέρει και για τις "χήρες" black tetra....στα φυλλαρ΄κια τροφής που ρίχνω δε δείχνουν τόσο ενδιαφέρον πολύ....(στο pet shop που ήταν κοπάδι..από τέτοια...αμέσως έτρεχαν να φάνε αυτό που ρίχνω και εγώ) γενικά έχω το ενυδρειάκι ούτε βδομάδα... ίσως έχουν..stress..(έριξα υγρό αντίστοιχο)

πιο οκ να τρώνε είναι αυτά τα 2 serpae tetra..

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! έχω εναν σε μικρό ενυδρείο μαζί με άλλα ψαράκια... όπως γράφω στο προφίλ μου...του ρίχνω ταμπλέτα βυθού..που αντίστοιχος ίδιος σε μεγάλο, άλλο..ενυδρείου ..(120 L )κάνει σα τρελό να τo φάει κτλπ ενώ σε μένα αδιαφορία πλήρες...και ας πέσει και δίπλα του! αγορασμένος απο ίδιο pet shop ίδιο είδος κτλπ (μικρός σε μέγεθος )

τι στο καλό λέτε να φταίει? έχει στρές? είναι σε μένα ούτε βδομάδα.... στο άλλο ενυδρείο συν 2 μέρες πχ...

και γενικά τι τους αρέσει να τρώνε αυτοί?

επίσης όποιος ξέρει και για τις "χήρες" black tetra....στα φυλλαρ΄κια τροφής που ρίχνω δε δείχνουν τόσο ενδιαφέρον πολύ....(στο pet shop που ήταν κοπάδι..από τέτοια...αμέσως έτρεχαν να φάνε αυτό που ρίχνω και εγώ) γενικά έχω το ενυδρειάκι ούτε βδομάδα... ίσως έχουν..stress..(έριξα υγρό αντίστοιχο)

πιο οκ να τρώνε είναι αυτά τα 2 serpae tetra..

Εχεις παραπολλα ψαρια και λαθως συνδιασμενα για το ενυδριο σου...Το προβλημα σου δεν ειναι οτι δεν τρωνε τα ψαρια αλλα το οτι αν τα αφησεις 5 μερες ακομα ετσι θα σου πεθανουν ολα...Σου προτεινω να δωσεις ολα τα ψαρια σου και να αγορασεις εναν μονομαχο...Βεβαια αφου πρωτα σιγουρευτεις πως εχεις στρωσει το ενυδριο σου....

Link to comment
Share on other sites

τα παραλές! δεν είπα ότι δε τρώνε τελείως...απλά για το pleco ήθελαν να μάθω συν για το τι θα τους άρεσε πέρα απο τα φυλλαράκια τα κοινα στις 2 "χήρες" (black tetra) τα γατόψαρα όλο και κάτι βρίσκουν στο χαλίκι κτλπ....και ζούν αρμονικά όσο αφορά το συνδυασμό που λες...

δεν είπα ότι δε τρώνε καν.....απλά δεν έχει στρώσει ακόμα ο χώρος τους...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα τα λαθη σου ειναι παραπολλα...Αν θες μπορω να αρχισω να σου λεω..Αλλα με αυτο δεν αθ κερδισω τπτ..Μου εστειλες πμ και με ρωτησες αν 8 ψαρακια ειναι πολλα για 20 λιτρα..??Αν θες με ακους αν δεν θες χεστ@@@@ ...Εγω να βοηθησω τα ψαρακαι θελω και συνχρονος και την τσεπη σου...Σκεψου μονο πως αντιστοιχει ~1,2 λιτρα για καθε ψαρι..Σκεψου να σε βαζανε σε ενα σπιτι να ζεις το οποιο ειναι 1,2 τετραγωνικα..Θα ησουν ευτυχισμενος και θα μπορουσες να επιβιωσεις να ζησεις εκει μεσα για 70 χρονια(μεσος ορος ηλικιας του ανθρωπου)..??

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα τα λαθη σου ειναι παραπολλα...Αν θες μπορω να αρχισω να σου λεω..Αλλα με αυτο δεν αθ κερδισω τπτ..Μου εστειλες πμ και με ρωτησες αν 8 ψαρακια ειναι πολλα για 20 λιτρα..??Αν θες με ακους αν δεν θες χεστ@@@@ ...Εγω να βοηθησω τα ψαρακαι θελω και συνχρονος και την τσεπη σου...Σκεψου μονο πως αντιστοιχει ~1,2 λιτρα για καθε ψαρι..Σκεψου να σε βαζανε σε ενα σπιτι να ζεις το οποιο ειναι 1,2 τετραγωνικα..Θα ησουν ευτυχισμενος και θα μπορουσες να επιβιωσεις να ζησεις εκει μεσα για 70 χρονια(μεσος ορος ηλικιας του ανθρωπου)..??

Kαλα τα λες :thumbup::thumbup:

giannis_v κατσε διαβασε, δωσε τα ψαρακια αρχη για να μην τα βασανιζεις και αφου εχει μαθει καποια πραγματα ξεκινα απο την αρχη :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! έχω εναν σε μικρό ενυδρείο μαζί με άλλα ψαράκια... όπως γράφω στο προφίλ μου...του ρίχνω ταμπλέτα βυθού..που αντίστοιχος ίδιος σε μεγάλο, άλλο..ενυδρείου ..(120 L )κάνει σα τρελό να τo φάει κτλπ ενώ σε μένα αδιαφορία πλήρες...και ας πέσει και δίπλα του! αγορασμένος απο ίδιο pet shop ίδιο είδος κτλπ (μικρός σε μέγεθος )

τι στο καλό λέτε να φταίει? έχει στρές? είναι σε μένα ούτε βδομάδα.... στο άλλο ενυδρείο συν 2 μέρες πχ...

Απλα ο πλεκο ή εχει καταλαβει οτι αν φαει δεν θα χωραει σε λιγο στο ενυδρειακι ή ετοιμαζεται να "μετακομισει" και δεν θελει να βαρυνει με γεματο στομαχι.

30 λιτρα ειπες, υπολογιζω 30-35 εκ μηκος, το ψαρι γινεται περιπου 40 εκ, σου λειπουν 5 εκ για να χωρεσει ακινητο.

Το Botia dario γινεται 15 εκ χωραει ανετα ακομα και οταν μεγαλωσει να πηγαινει και μπρος πισω (με οπισθεν, να στριβει δεν πιστευω να μπορει)

Το Clown Loach θα χωραει κι αυτο ακινητο πιστευω ισα ισα, γινεται 30 εκ. αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν θα χωρεσουν κι αλλα 4-5 clown loach διπλα του κατα πλατος του ενυδρειου, αφου ειναι και κοπαδοψαρο.

Το Labeo bicolor ανετα, αφου γινεται 10-12 εκ, αυτο αν λυγισει λιγο θα μπορει και να στριψει.

Θα του χρειαζεται να στριβει οταν κυνηγαει τα αλλα βυθοψαρα, αφου ειναι γνωστος φασαριας.

Τα δυο ειδη τετρα δεν χρειαζεται συζητηση, μπορουν με λιγη θεληση να ιδρυσουν ενα συμπαγες κοπαδι 4 ολοκληρων ατομων, αν και διαφορετικα ειδη.

:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...