Jump to content

Ichthyophthirius Multifiliis και αλατι μαγειρικης


Ichthyophthirius Multifiliis και αλατι μαγειρικης  

27 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Λενε οτι την ασθενεια Ichthyophthirius Multifiliis ή αλλιως white spot, θεραπευεται με υψυλές θερμοκρασιες και με αλατι μαγειρικής.

Το δοκίμασα κι εγώ.Είχα και έχω ακόμα αυτο το πρόβλημα στα ψαρακια που φιλοξενώ για λίγες μερες στο ενυδρείο μου. Εκανα ότι ακριβώς λεέι εδώ.

Το κακό είναι ότι αργησα να καταλ'αβω ότι ειχαν πρόβλημα τα ψαρακια. Στην αρχή νόμιζα ότι ειχε κόλλησε λίγο άμμο πάνω τους. Τα ψαρακια είναι 3 μικρα, 3-4cm, clown loach.

Τελικά αφού είδα τα ψαρια να μην τρωνε και να τρίβωνται συνεχεια στην άμμο, σαν να έχουν φαγούρα, και τα εβλεπα αδυναμα, εψαξαα και βρήκα το πρόβλημα τους.

Το ενυδρείο αυτή τη στιγμή είναι στους 30 βαθμούς και είναι η δευτερη μερα θεραπείας.

Δε βλέπω βελτιωση στα ψαρακια και μαλιστα τα 2 τα εχω χασει από χθες στις πολλες κρυψώνες που εχει το ενυδρειο.

Βοηθάει ή όχι αυτη η θεραπεία τελικα?? (υψυλες θερμοκρασίες και αλατι)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, σε αντίστοιχο πρόβλημα, χρησιμοποίησα ενυδρειακό αλάτι και ανέβασα την θερμοκρασία + 4C και ξεπέρασα το πρόβλημα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας.κατι δεν πιανω.....

μιλαμε για το απλο αλατι μαγειρικης η για χοντρο αλατι που παστωνουμε,γιατι εχει τεραστια σημασια κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας.κατι δεν πιανω.....

μιλαμε για το απλο αλατι μαγειρικης η για χοντρο αλατι που παστωνουμε,γιατι εχει τεραστια σημασια κατι τετοιο.

Εγω έβαλα απλο αλατι. Οχι το χοντρο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω έβαλα απλο αλατι. Οχι το χοντρο.

δεν εχω να σου πω κατι αλλο.σου τα ''εψαλλα'' στο αλλο σου ποστ..............
Link to comment
Share on other sites

Εγω έβαλα απλο αλατι. Οχι το χοντρο.

Και σου ειχαμε πει οτι δεν κανει,παρ' ολα αυτα κανεις και γκαλοπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Εγω έβαλα απλο αλατι. Οχι το χοντρο.

Ακολουθησες πιστα τις οδηγιες?

Δηλαδη δεν λεει στις οδηγιες οτι θελει χοντρο τυροκομικο αλατι ή ενυδρειακο? (το ιδιο ειναι) :thumbup:

Μπραβο.

ΥΓ ποιος νικολουτσο δινει συμβουλες εδω, αλλος? :thumbup:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=284443

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθησες πιστα τις οδηγιες?

Δηλαδη δεν λεει στις οδηγιες οτι θελει χοντρο τυροκομικο αλατι ή ενυδρειακο? (το ιδιο ειναι) :thumbup:

Μπραβο.

ΥΓ ποιος νικολουτσο δινει συμβουλες εδω, αλλος? :thumbup:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=284443

Σπυρο....

Οταν ανοιξα το θεμα αυτο εδω.... ηταν 17/6.... και ειχα ήδη κανει την πατατια μου ως νεος χομπιστας....

Την απαντηση εκει... που λες... την δίνω 12/11..... 5 μήνες αργοτερα... αφου επαθα... έμαθα!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο....

Οταν ανοιξα το θεμα αυτο εδω.... ηταν 17/6.... και ειχα ήδη κανει την πατατια μου ως νεος χομπιστας....

Την απαντηση εκει... που λες... την δίνω 12/11..... 5 μήνες αργοτερα... αφου επαθα... έμαθα!!! :thumbup:

Καταλαβα.

Καποιος ψηφισε και εφερε το θεμα πανω και νοπμιζα ηταν φρεσκο.

Οχι δεν κοιταξα ημερομηνια.

Οπως ομως και δεν θα την κοιταγε καποιος νεος αναγνωστης και θα του εμενε ως σωστο το αρθρο που δινεται.

Οποτε καλα εκανα και τα εγραψα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ηταν Σαββατο βραδυ....μολις ειχα μπει σπιτι...

βλεπω ενα ψαρι γεματο ick (heroes severoum)

Το μονο που ειχα ηταν ενας εξτρα θερμαντηρας,ενας κουβας σφουγκαρισματος (αποκλειστικος για το ενυδρειο)

και αλατι μαγειρικο χοντρο

Χωρις πολλα πολλα ο κουβας γινεται ενυδρειο,η θερμοκρασια αγγιζει τους 31 και η αλατοτητα η συνηστομενη για τη θεραπεια.(δεν θυμαμαι ακριβως την δοσολογια)

Σε 10 μερες ακριβως η ασθενεια υποχωρισε,η αλατοτητα κατεβηκε σταδιακα και το ψαρακι χαιρει ακρας υγειας μεχρι και σημερα!!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα.

Καποιος ψηφισε και εφερε το θεμα πανω και νοπμιζα ηταν φρεσκο.

Οχι δεν κοιταξα ημερομηνια.

Οπως ομως και δεν θα την κοιταγε καποιος νεος αναγνωστης και θα του εμενε ως σωστο το αρθρο που δινεται.

Οποτε καλα εκανα και τα εγραψα :thumbup:

Συμφωνώ.... αλλά έπρεπε να διορθώσω τo Image μου.... που παραλίγο να μου καταστρέψεις!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...