Jump to content

Τυρφη και Αμμωνια, μετρησατε ποτε το επεξεργασμενο νερο?


Recommended Posts

Αφου αναφερθηκε για μια ακομα φορα ανιχνευση αμμωνιας σε νερο επεξεργασμενο με φρεσκια τυρφη ξεκιναω μια συζητηση.

Αναφορικα, υπαρχουν μερικοι ακομα εκτος απο μενα που οταν βαζουν φρεσκια τυρφη στο βαρελι*, τους βγαζει αμμωνια**

* οχι στο φιλτρο του ενυδρειου

** πιο σωστα αμμωνιο αφου το πιθανοτερο εχουμε πεχα κατω απο 7 λογω της επεξεργασιας.

Αυτο που κανω ειναι να πεταω το (λιγο νερο που βαζω για αυτο λογο ) μετα απο γυρισμα 1 μερας και να βαζω καθαρο.

Μετα και μεχρι να ξαναβαλω φρεσκια τυρφη στο βαρελι, δεν εχω ιχνη.

Σαν να "ξεπλενεται" η τυρφη και βγαζει οτι ειναι να βγαλει γυριζοντας στο βαρελι μεσα σε μια μερα.

Τον επομενο μηνα παλι τα ιδια. dry.gif

- Τιθεται λοιπον θεμα αν ειναι σωστο να πεταμε το νερο, απο αποψης σπαταλης αλλα και απο αποψης οτι εχει "ολο το ζουμι" της τυρφης.

Στοιχεια που πρεπει να παρουμε υποψιν μας :

- Εχουμε καλα στρωμενο φιλτρο/α με ισχυρη αποικια βιολογιας? (για την αμεση "καταναλωση" της αμμωνιας)

- Ειναι φυτεμενο το ενυδρειο?

- Τοξικοτοτητα της αμμωνιας? Ενα παραδειγμα η τιμη της αμμωνιας πχ σε νερο με πεχα 6,5 και θερμοκρασια 27C, γινεται τοξικη σε μακροχρόνια έκθεση, απο το 5 ppm και πανω (οσο πιο χαμηλο το πεχα και η θερμοκρασια τοσο πιο ατοξικη η αμμωνια).

- Αυτα τα 5ppm θα διαλυθουν σε τριπλασια ποσοτητα νερου. Το επεξεργασμενο νερο αυτο θα ειναι το 1/3 μεσα στο ενυδρειο (με τη συνηθη αλλαγη νερου 30%).

- Οταν εβαζα την τυρφη στο φιλτρο του ενυδρειου δεν προλαβαινα να μετρησω αμμωνια. Ιδια τυρφη ακριβως με αυτη που εβαζα και στο βαρελι, σιγουρα λοιπον εβγαζε και στο φιλτρο του ενυδρειου αμμωνια. Προλαβαινε η βιολογια και τα φυτα και την ετρωγαν.

Ερωτηματα:

1. Μηπως δεν πρεπει να το πεταμε? Γιατι και ποτε?

2. Αλλα απο την αλλη γιατι κανουμε αλλαγη νερου? Και για να διωξουμε τοξικα οχι να προσθεσουμε (ακομα και ελαχιστα).

3. Μηπως απλα θα ριξουμε λιγη παραπανω τροφη στα βακτηρια και τα φυτα?

Θα ηθελα να ακουσω γνωμες.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Να πω ένα "περίεργο"? (θα πρωτοτυπήσω πάλι... :thumbup: )

Λίγο στρωμένο βιολογικό υλικό στο φιλτράκι του βαρελιού και ασ' το μέχρι να "φάει" την αμμωνία...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάποτε είχα μετρήσει κι εγώ αμμώνιο στο βαρέλι προετοιμασίας. Πειραματίστηκα και δεν πέταξα το νερό. Έκανα κανονικά την αλλαγή μου και μετά από κανένα 2ωρο μέτρησα στο ενυδρείο για αμμωνία.... ΜΗΔΕΝ!

1) Από τη στιγμή που χρησιμοποιούμε τύρφη, σημαίνει αυτομάτως και χαμηλό pH οπότε μη τοξική αμμωνία.

2) Ένα ενυδρείο με ισχυρή βιολογία θεωρώ πως ούτε που θα "νοιώσει" να τη διαφορά και φυσικά τα ψάρια δεν θα καταλάβουν τίποτα.

Από τη στιγμή κι όλας που έχουμε και φυτά μέσα.... Ούτε που τίθεται θέμα νομίζω. Αν κι εγώ όπου έχω φυτά κάνω αλλαγές μία στο... "κάποτε" :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

πολυ ενδιαφερον θεμα για οσους κανουν ή θελουν να κανουν αλλαγη νερου επεξεργασμενο με τυρφη.

εγω που αλλαζω νερο μαυτον τον τροπο, δεν εχω κανει μετρησεις στο δοχειο προετοιμασιας,αλλα ουτε και πεταω το πρωτο γυρισμα οπως ο φιλος delta66.

ισως και γιαυτο τον λογο εχω αρκετα προβληματα. ισως.

περιμενω με ενδιαφερον τα συμπερασματα απο τους εμπειροτερους

Link to comment
Share on other sites

....πειτε και αλλα ..πειτε και αλλα ! :thumbup:)

Link to comment
Share on other sites

πολυ ενδιαφερον θεμα για οσους κανουν ή θελουν να κανουν αλλαγη νερου επεξεργασμενο με τυρφη.

εγω που αλλαζω νερο μαυτον τον τροπο, δεν εχω κανει μετρησεις στο δοχειο προετοιμασιας,αλλα ουτε και πεταω το πρωτο γυρισμα οπως ο φιλος delta66.

ισως και γιαυτο τον λογο εχω αρκετα προβληματα. ισως.

περιμενω με ενδιαφερον τα συμπερασματα απο τους εμπειροτερους

μετρα το νερο σου που εχει επεξεργαστειο να δεις τι γινεται

και μετα πες μας και μας :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Απο περιεργεια μετρησα το νερο προετοιμασιας και οι τιμες ειναι μηδενικες αλλα δεν ειναι καινουργια η τυρφη.Οποτε το πειραμα θα ξαναγινει. Αλλα θελω να ρωτησω την τιμη του αμμωνιου που βρηκες delta66? Παντως μεχρι τωρα και να συμβαινει αυτο, δεν εχω μετρησει περα του σωστου επιπεδου αμμωνιες,νιτρωδη,νιτρικα και στο αναφερω αυτο γιατι δεν θα φαινοταν στην μετρηση στο ενυδρειο? Βεβαια το δικο μου ειναι φυτεμενο οποτε δεν ξερω ποσο αντικειμενικο ειναι αυτο που αναφερω. Ωραιο θεματακι φιλε delta66.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο οφειλεται στα αμμωνιακα αλατα που υπαρχουν στο περιβαλλον αρα και στην τυρφη.

Η ποσοτητα ειναι μικρη και μπαινοντας στο ενυδρειο χανεται ειδικα οταν αυτο ειναι φυτεμενο.

Δεν νομιζω οτι υπαχει λογος ανυσηχιας.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ,ότι ένα ενυδρείο με δυνατή βιολογία,δεν θα την ''νοιώσει'' την αμμωνία,και ακόμα λιγότερο αν έχει φυτά.Πάντως στην επόμενη αλλαγή θα χρησιμοποιήσω καινούργια τύρφη,οπότε θα κάνω μετρήσεις και αν δώ κάτι ύποπτο θα σας ενημερώσω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

...Αλλα θελω να ρωτησω την τιμη του αμμωνιου που βρηκες delta66? ...

Τελευταια φορα μετρησα πολυ λιγη (0,5ppm) εχω μετρησει και 2 οταν εβαλα πολυ ποσοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια φορα μετρησα πολυ λιγη (0,5ppm) εχω μετρησει και 2 οταν εβαλα πολυ ποσοτητα.

Αρα λιγοτερη ποσοτητα και ας αργησει λιγο παρα οτιδηποτε αλλο. Σωστα? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η μικρότερη ποσότητα αμμωνίας που έχει παρατηρηθεί οτι προκαλεί βλάβες σε ψάρια γλυκού νερού είναι 0.2 mg/l και αφορά γόνο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η μικρότερη ποσότητα αμμωνίας που έχει παρατηρηθεί οτι προκαλεί βλάβες σε ψάρια γλυκού νερού είναι 0.2 mg/l και αφορά γόνο.

Σε τι ph - θερμοκρασια ?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η μικρότερη ποσότητα αμμωνίας που έχει παρατηρηθεί οτι προκαλεί βλάβες σε ψάρια γλυκού νερού είναι 0.2 mg/l και αφορά γόνο.

Καλα ο γονος δεν θελει ουτε νιτρικα καν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για να μην ανοιγω αλλο θεμα εγινε το εξης πειραμα.... Σε βαρελι 35 λιτρων μπηκε εναμιση λιτρο φρεσκια τυρφη, οι τιμες του νερου ηταν Ph 6 ΚΗ 0 GH 0 NH3-4 0 απο α/ο μετα απο 4 μερες γυρισματος οι τιμες εγιναν ΡΗ 4,5 ΚΗ 0 GH 0 NH3-4 5ml/λιτρο!!! Πηρα την τυρφη και την εβαλα να δουλευει σε καινουργια 35 λιτρα και οι τιμες μετα απο 4 μερες ηταν PH 5 KH 0 GH 0 NH3-4 1ml/litre. Ολος αυτος ο προβληματισμος μου ξεκινησε στην αναζητηση του λογου μονιμων νιτρικων. Ελαχιστα μεν αλλα θα ηθελα να ειναι μηδενικες. Αμμωνια και νιτρωδη ειναι μονιμα 0 αλλα στα νιτρικα ΠΑΝΤΑ περνω μετρηση στην μερα αλλαγης αλλα και την επομενη!! Μεχρι σημερα δεν ειχα κανει το πειραματακι και εβαζα το νερο κατευθειαν στο ενυδρειο σημερα θα του βαλω το 2ο νερο για να δω αν τελικα η μετρηση των νιτρικων την ιδια και την επομενη μερα ωφειλονταν στην παρουσια αμμωνιας μεσα στο βαρελι.

Link to comment
Share on other sites

....Σε βαρελι 35 λιτρων μπηκε εναμιση λιτρο φρεσκια τυρφη, οι τιμες του νερου ηταν Ph 6 ΚΗ 0 GH 0 NH3-4 0 απο α/ο .....

Τη μετρηση πεχα στο νερο της ΑΟ με την παιρνεις υποψιν σου.

Πολυ τυρφη μου φαινεται για 35 λιτρα νερο.

Πηγα να κανω και εγω πειραμα βαζωντας στο ενυδρειο για πρωτη φορα νερο απο τυρφη με αμμωνια, αλλα απετυχε γιατι για πρωτη φορα στα χρονικα η φρεσκια τυρφη δεν εβγαλε αμμωνια!!!???? :(

Το μονο διαφορετικο που εκανα ηταν οτι δεν ξεπλυνα καθολου με κρυο νερο τη τυρφη πριν τη βαλω στο φιλτρο.

Την εβαλα κατ'ευθειαν απλυτη.

Δεδομενα :

Βαρελι 60 λιτρων

Νερο απο ΑΟ 20 λιτρα (tds 3)

Νερο απο βρυση 40 λιτρα (tds 160, pH 7.4)

500 ml τυρφη απο aquaristic εκ των οποιων η μιση (250ml) φρεσκια. (αλλαζω μιση-μιση τη ποσοτητα)

Μετα απο 10 μερες πρεοτοιμασια:

Νερο βαρελιου pH 5.9, tds 33

Αμμωνια 0

Νιτρικα 0 (μετρησα και νιτρικα μηπως εχει γινει τπτ κουφο και εχω κυκλο αζωτου στο βαρελι)

Ειδωμεν το επομενο μηνα με φρεσκια τυρφη παλι.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τη μετρηση πεχα στο νερο της ΑΟ με την παιρνεις υποψιν σου.

Τη μετρηση πεχα στο νερο της ΑΟ μη την παιρνεις υποψιν σου.

Link to comment
Share on other sites

Το νερο απο Α/ο γινεται μετρηση μονο tds?? Γιατι το εχω ξανακουσει για το νερο της αο οτι ειναι μη μετρησιμο. Σε ρωταω γιατι tds δεν εχω οποτε μαλλον οι μετρησεις μου ειναι πλασματικες?? Η πλακα ειναι οτι τον τελευταιο μηνα εβγαλα την τυρφη απο το 3ο φιλτρο και το γεμισα και αυτο βιολογια αλλα απο τοτε εχασα την μπαλλα με το PH εκει που οι τιμη του ηταν 6.3-4 για ενα μηνα περιπου με εναμιση λιτρο τυρφης εχει σκαρφαλωσει στο 6.9-7 και με τις αλλαγες για 2 μερες παει 6.8 και μετα ξανα τα ιδια. Με την αλλαγη νομιζα οτι βαζοντας του νερο με ph 4.5 (ετσι νομιζω) με κανα 2 συντομες αλλαγες θα καταφερνα να ξαναισσοροπησω τις τιμες μου για μαλακο-οξινο νερακι. Αλλα σιγουρα κατι κανω λαθος και εδω θελω βοηθεια,για να μην θυσιασω τελικα το 3ο φιλτρο με τυρφη. Για παραγειγμα χθες εκανα αλλαγη 50 λιτρων με ph 6.9 την ωρα της αλλαγης πηγε 6.8 και σημερα ξαναγυρισε 6.9. Τι να κανω? Να αλλαξω μεγαλυτερη ποσοτητα νερου η καλυτερα περισσοτερες και συντομες αλλαγες?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

300γρ καινουριας τυρφης σε βαρελι 70 λιτρα και προετοιμασια 7 ημερων, με νερο μισο βρυσης μισο απεσταγμενο ειχα αμμωνια 0,2-0,5.

την δευτερη εβδομαδα με καινουριο νερο 0.

οπως μου απαντησαν σε αλλο θεμα δεν υπαρχει προβλημα αν οι τιμες ειναι τοσο μικρες.

οποτε δεν χρειαζεται να πεταω το πρωτο γυρισμα. σωστα;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Βαρέλι 60 λίτρων με ένα απλό φίλτρο (χωρίς χώρο για υλικό).

Τύλιξα απλά σε ένα τούλι τύρφη sera super peat (το πολύ 100-130 gr) στην είσοδο της αντλίας.

Μετά από 5-6 μέρες αμμωνία 0.

Το Ph είχε πέσει πολύ λίγο...7.2 από 7.5

Βάζω άλλα 250gr τύρφη και μετά από 2-3 μέρες το ph περίπου στο 6.5-6.8 και αμμωνία 1.

Υγρά τεστ API.

Μέτρηση στο ενυδρείο μετά την αλλαγή (30% σε 120 λίτρα) αμμωνία 0.

Έγινε επεξεργασία - Trad
Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικο. :D

Αν αναμιχθηκε 30% νερο με 1ppm ΝΗ3 μαζι με 70% νερο με μηδεν ΝΗ3 το αποτελεσμα θα ηταν νερο με 0,3 ppm αμμωνια που μεχρι να κανεις μετρηση ειχε δεσμευθει ιδιως αν ειχες βαλει και αντιλχωριο που δεσμευει και αμμωνια οπως το prime.

Ο τροπος φιλτρανσης με τυρφη που ακολουθεις δεν ειναι τοσο αποδοτικος.

Πρεπει το νερο να περναει ολο μεσα απο τη τρυφη "σφιχτα" χωρις διαφυγες αριστερα δεξια ακομα και οταν ειναι μεσα σε φιλτρο. Εσυ το εχει απλα στην εξοδο της αντλιας.

Σαν να περιμενεις να φτιαξεις παγακια με ανεμηστηρα να χτυπαει την παγοκυστη. :rolleyes:

Με λιγοτερη τυρφη μεσα σε φιλτρο εστω και diy θα ειχες καλυτερο αποτελεσμα και πιο συντομα.

Δεν θα εκανες και σπαταλη τυρφης που καθε 15-30 μερες πρεπει να ανανεωνεται.

Δες μια diy κατασκευη http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=27877

Αν θελεις κατι ετοιμο ενα απλο εξωτερικο φιλτρακι εξωτερικο με 1 λιτρο χωρητικοτητα θα εκανε τη δουλεια.

Ή ενα παλιο μας εσωτερικο φιλτρο μεσα στο βαρελι (πχ ενα ξηλωμενο εσωτερικο απο juwel ενυδρειο)

Έγινε επεξεργασία - delta66
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την πατέντα με το μπουκάλι την είδα εδώ και μέρες και θα την κάνω.

Είχα βάλει αντιχλώριο tetra aquasafe πριν 10 μέρες και πρόσθεσα και χθες λίγο 2-3 ώρες πριν την αλλαγή.

Έχω βάλει επίσης μέσα στο φιλτροκούτι του ενυδρείου τύρφη εδώ και αρκετό καιρό και το Ph έπεφτε πολύ αργά κοντά στο 7.

Τώρα θα το κρατάω πιο εύκολα στα νούμερα που θέλω χωρίς να περιμένω μέρες να πέσουν οι τιμές του νερού.

Πάντως αν και λανθασμένος και σπάταλος ο τρόπος μου :rolleyes: ,έριξε αρκετά το ph.

Το gh - kh θα το μετράω με υγρά τέστ από τις επόμενες μέρες.

Με στικάκια στο νερό του βαρελιού μέτρησα

Gh 4-8

Kh 3-6

από 8-16

και 6-10 που είχα συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Eκανα και εγω ενα πειραμα...Σε ενα κουβα 10lt εβαλα μικρη ποσοτητα τυρφης και την αφησα μια ημερα...Την επομενη ειχα NH3/4=1...

Link to comment
Share on other sites

Eκανα και εγω ενα πειραμα...Σε ενα κουβα 10lt εβαλα μικρη ποσοτητα τυρφης και την αφησα μια ημερα...Την επομενη ειχα NH3/4=1...

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...