Jump to content

μείωση Ph


Recommended Posts

Είμαι στο στρώσημο του 240L ενυδρείου μου και έχω θέμα με το ph που είναι στο 8 και δεν λέει να πέσει. Λόγο ότι θέλω να το στήσω σε βιοτοπικό αμαζονίου το νερό θέλω να είναι μαλακό και όξυνο. Πήρα λοιπόν το Blackwater Aquatan της sera και έριξα κάποια ποσότητα μέσα αλλά σήμερα που έκανα μετρήσεις το ph παραμένει στα ίδια ψηλά επίπεδα. Μήπως έριξα λίγο? ή δεν κάνει καθόλου δουλειά στη μείωση του Ph? Μου είπαν ότι περιέχει τύρφη που βοηθά στη μείωση του Ph. Μπορείτε να μου πείτε τί να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Ο πετσοπάς μου είπε ότι το συγκεκριμένο σκεύασμα περιέχει τύρφη που μείωνει το Ph και μαλακώνει το νερό. Τώρα κατά πόσο αποτελεσματικό είναι δεν ξέρω, μόνο το νερό μου έχει σκουρείνει, το Ph δεν έχει κατέβει. Έχω και κάποια άλλα σκευάσματα που λένε ότι φέρνουν το ph στο 6.5-7 και είναι σε μορφής σκόνης, αλλά καλό είναι νομίζω να τα αποφύγω. Για δώστε καμιά βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

το blackwater που χρησιμοποιησες ειναι για να δινει ενα καφε-κιτρινο χρωμα στο νερο σου ετσι ωστε να μοιαζει οπως αυτο του αμαζονιου. η ποσοτητα τυρφης ειναι σε μικρη δοσολογια οποτε αν εσυ εχεις υψηλες σκληροτητες δεν κανει δουλεια για το ph. ο καλυτερος τροπος για να το πετυχεις αυτο ειναι να προετοιμαζεις το νερο αλλαγης με φυσικη τυρφη που θα την προμυθευτης απο petshop και ειναι μεσα σε σακουλακι. επισεις και το νερο απο ΑΟ θα βοηθουσε ακομα περισσοτερο. τα λεφτα που θα χαλας σε τετοια ζουμια θα τα δωσεις και θα παρεις μια ΑΟ και τελειωσες.

Link to comment
Share on other sites

Μα και εγω πηρα την παρασκευη αλλα ηξερα οτι δεν ριχνει το ρΗ ,αν θες να το ριξεις παρε της sera ph minus ,kent ph minus. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το black water περιέχει εκχύλισμα τύρφης και μεταφέρει κάποια στοιχεία αμαζονίου(ας το πούμε έτσι)στο ενυδρείο σου.Με τέτοιες σκληρότητες είναι δύσκολη σχετικά δουλειά η μείωση του ph και γενικά της σκληρότητας του νερού και οι ορθότεροι τρόποι αναφέρονται στο link που σου έδωσα λίγο πρίν

Link to comment
Share on other sites

το blackwater που χρησιμοποιησες ειναι για να δινει ενα καφε-κιτρινο χρωμα στο νερο σου ετσι ωστε να μοιαζει οπως αυτο του αμαζονιου. η ποσοτητα τυρφης ειναι σε μικρη δοσολογια οποτε αν εσυ εχεις υψηλες σκληροτητες δεν κανει δουλεια για το ph. ο καλυτερος τροπος για να το πετυχεις αυτο ειναι να προετοιμαζεις το νερο αλλαγης με φυσικη τυρφη που θα την προμυθευτης απο petshop και ειναι μεσα σε σακουλακι. επισεις και το νερο απο ΑΟ θα βοηθουσε ακομα περισσοτερο. τα λεφτα που θα χαλας σε τετοια ζουμια θα τα δωσεις και θα παρεις μια ΑΟ και τελειωσες.

Να πω και εγω την γνωμη μου (φυσικα ειμαι εντελως αρχαριος) ...δεν εχω ψαρια αυτη την στιγμη αλλα οταν θα τα επιλεξω σιγουρα θα προτιμισω κατι που να μην κανει σπαταλη νερου ..ειναι μεγαλη πολυτελεια να χαλας τοσο νερακι με ΑΟ βρε παιδια δεν ξερω πειτε μου και εσεις την γνωμη σας? (..δεν εχω αντιριση να πληρωσω το νερακι) ..αλλα δεν ειναι καπως υπεβολη πχ να πετας το 1/3 του νερου με Α/Ο? :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα με προβληματίζει η σπατάλη του νερού,ενώ η έλλειψη νερού στον πλανήτη γίνεται όλο και εντονότερη...Εάν πάρεις Α\Ο μπορείς να ποτίζεις τον κήπο σου(εάν έχεις!),να γεμίζεις τα καζανάκια ή να σφουγγαρίζεις με το ''χαμένο'' νερό,όπως κάνει ένας φίλος μου

Link to comment
Share on other sites

Μα και εγω πηρα την παρασκευη αλλα ηξερα οτι δεν ριχνει το ρΗ ,αν θες να το ριξεις παρε της sera ph minus ,kent ph minus. :thumbup:

Εσύ τα έχεις δοκιμάσει αυτά που προτείνεις; :thumbup:

Φίλε dim84 ρίξε και εδώ μια μιατιά: http://www.istellas.gr/aquarium/aq_water_water_chem.html, και δες και στο link με τα Hints&tips...

Και εγώ είμαι υπέρ της Α/Ο και κατά των ζουμιών,όπως προαναφέρθηκε αξίζει και οικονομικά, όσο για το νερό που "πετάμε", υπάρχουν τρόποι να χρησιμοποιηθεί αλλού...πολυσυζητημένο θέμα στο forum μας.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα με προβληματίζει η σπατάλη του νερού,ενώ η έλλειψη νερού στον πλανήτη γίνεται όλο και εντονότερη...Εάν πάρεις Α\Ο μπορείς να ποτίζεις τον κήπο σου(εάν έχεις!),να γεμίζεις τα καζανάκια ή να σφουγγαρίζεις με το ''χαμένο'' νερό,όπως κάνει ένας φίλος μου

Εγω βασικα λατρευω τους δισκους ..αλλα λογο των απαιτησεων δεν θα εβαζα! :thumbup: ..δεν το λεω για οικονομια στην τσεπη μου... αλλα για εξοικονομιση νερου ..φυσικα αν υπαρξει στο μελον καποια συσκευη 1/1 Α/Ο οσο και να κανει θα με ενδιεφερε και θα τα εσκαγα ! :thumbup: :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγω βασικα λατρευω τους δισκους ..αλλα λογο των απαιτησεων δεν θα εβαζα! :thumbup: ..δεν το λεω για οικονομια στην τσεπη μου... αλλα για εξοικονομιση νερου

ΔΕΝ είναι τόσο δύσκολο να κρατήσεις δίσκους φίλε μου(προσωπικά δεν θεωρώ απαραίτητη την Α\Ο στα υβρίδια και μόνο,στους άγριους φυσικά είναι απαραίτητη)

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω την γνωμη μου (φυσικα ειμαι εντελως αρχαριος) ...δεν εχω ψαρια αυτη την στιγμη αλλα οταν θα τα επιλεξω σιγουρα θα προτιμισω κατι που να μην κανει σπαταλη νερου ..ειναι μεγαλη πολυτελεια να χαλας τοσο νερακι με ΑΟ βρε παιδια δεν ξερω πειτε μου και εσεις την γνωμη σας? (..δεν εχω αντιριση να πληρωσω το νερακι) ..αλλα δεν ειναι καπως υπεβολη πχ να πετας το 1/3 του νερου με Α/Ο? :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Μακαρι φιλε μου να πετουσαμε με την Α/Ο μονο το 1/3 του νερου ! Με τις συνηθεις οσμωσεις για καθε λιτρο "καθαρου" νερου παραγουμε 4 ή 5 λιτρα "βρωμικου" νερου.

Το αχρηστο νερο μπορεις να το χρησημοποιήσεις οπως λεει ο DIMITIROS. Ειναι μπελας βεβαια αλλα...

Για οσμωσεις μεγαλης παραγωγης-αποδωσης μπορεις να δεις εδω

Γενικα για το που παει το νερο στο σπιτι μας δες εδω

Βεβαια, εγω πιστευω οτι η μεγαλη σπαταλη γινεται στην γεωργια, στην βιομηχανια και στα παμπαλαια και διατρητα δικτυα Απο εκει θα προκειψει και η μεγαλυτερη οικονομια. Οχι βεβαια οτι δεν πρεπει να προσπαθησουμε και να βοηθησουμε και εμεις οι απλοι καταναλωτες.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα! :thumbup: ..τι ακριβως εινα τα υβριδια δισκων? σαν τα παπαγαλοψαρα? (ελπιζω να μην βγαινω πολυ off topic) :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι φιλε μου να πετουσαμε με την Α/Ο μονο το 1/3 του νερου ! Με τις συνηθεις οσμωσεις για καθε λιτρο "καθαρου" νερου παραγουμε 4 ή 5 λιτρα "βρωμικου" νερου.

Το αχρηστο νερο μπορεις να το χρησημοποιήσεις οπως λεει ο DIMITIROS. Ειναι μπελας βεβαια αλλα...

Για οσμωσεις μεγαλης παραγωγης-αποδωσης μπορεις να δεις εδω

Γενικα για το που παει το νερο στο σπιτι μας δες εδω

Βεβαια, εγω πιστευω οτι η μεγαλη σπαταλη γινεται στην γεωργια, στην βιομηχανια και στα παμπαλαια και διατρητα δικτυα Απο εκει θα προκειψει και η μεγαλυτερη οικονομια. Οχι βεβαια οτι δεν πρεπει να προσπαθησουμε και να βοηθησουμε και εμεις οι απλοι καταναλωτες.

Δεν είμαι σίγουρος,αλλά κάπου είχα διαβάσει ότι οι απώλειες νερού απο το δίκτυο της ΕΥΔΑΠ αγγίζει το 30% της κατανάλωσης...Αν όντως θυμάμαι σωστά σκέφτείται πόσοι επιπλέον άνθρωποι θα μπορούσαν να έχουν πόσιμο νερό....

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα! :thumbup: ..τι ακριβως εινα τα υβριδια δισκων? σαν τα παπαγαλοψαρα? (ελπιζω να μην βγαινω πολυ off topic) :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος,αλλά κάπου είχα διαβάσει ότι οι απώλειες νερού απο το δίκτυο της ΕΥΔΑΠ αγγίζει το 30% της κατανάλωσης...Αν όντως θυμάμαι σωστά σκέφτείται πόσοι επιπλέον άνθρωποι θα μπορούσαν να έχουν πόσιμο νερό....

σοβαρα ε? ..καλα τοσο ανοργανωτοι ειμαστε? :thumbup: ..αντι να εφαρμοσουν πρασινη τεχνολογια σε πολλους τομεις οπου σε λιγο να ειναι αιχμη για μας ..εχουμε μινει ακομα στον λιγνιτη και κατασπαταλουμε ολους τους φυσικους πορους μας ..ειτε νερο ειναι αυτο ειτε δαση κλπ κλπ λες και θα ειναι τιποτα δεδομενο στο μελλον?

Link to comment
Share on other sites

ωραια χρωματα εχουν ...σε τι ph ζουν αυτα ? ειναι περισσοτερο ανθεκτικα? ..πολλαπλασιαζονται φυσιολογικα? (δεν εχω ιδεα)

Link to comment
Share on other sites

Υβρίδια(όπως τα λέμε) είναι οι δίσκοι εκτροφής,που συνήθως βρίσκονται σε αιχμαλωσία για γενιές και έχουν δεί τον αμαζόνιο μόνο απο φωτογραφίες...Ο δίσκος στα αριστερά π.χ είναι εκτροφής και ζείτα τελευταία 4 χρόνια στο ενυδρείο μου..

Στα δεξιά βλέπεις άγριους(απαραιτητη η Α\Ο και συνθήκες ίδιες με εκείνες,όπου ψαρευτηκαν)

Link to comment
Share on other sites

Υβρίδια(όπως τα λέμε) είναι οι δίσκοι εκτροφής,που συνήθως βρίσκονται σε αιχμαλωσία για γενιές και έχουν δεί τον αμαζόνιο μόνο απο φωτογραφίες...Ο δίσκος στα αριστερά π.χ είναι εκτροφής και ζείτα τελευταία 4 χρόνια στο ενυδρείο μου..

Στα δεξιά βλέπεις άγριους(απαραιτητη η Α\Ο και συνθήκες ίδιες με εκείνες,όπου ψαρευτηκαν)

Μαλιστα :thumbup: ..ευχαριστω πολυ :thumbup: ..ε λογικα καλυτερα υβριδια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα :thumbup: ..ευχαριστω πολυ :thumbup: ..ε λογικα καλυτερα υβριδια :thumbup:

Οι δίσκοι εκτροφής ζούν μια χαρά σε ph 7,όπως είπε και ο ίδιος ο Bleher στο σεμηνάριο.

Στους άγριους είναι πιο ζόρικα τα πράγματα,απο ph 4 περίπου έως και πάνω από 6

ιάβασε την αρθογραφία στο discus lovers και άνοιξε ένα θέμα,άν έχεις απορίες,μην ξεφύγουμε άλλο απο το θέμα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Οι δίσκοι εκτροφής ζούν μια χαρά σε ph 7,όπως είπε και ο ίδιος ο Bleher στο σεμηνάριο.

Στους άγριους είναι πιο ζόρικα τα πράγματα,απο ph 4 περίπου έως και πάνω από 6

ιάβασε την αρθογραφία στο discus lovers και άνοιξε ένα θέμα,άν έχεις απορίες,μην ξεφύγουμε άλλο απο το θέμα :thumbup:

:thumbup:

Εγω θα σου προτεινα τυρφη. Την χρησιμοποιω στο βαρελι προετοιμασιας νερου και εχω 6,8 ph.

Aν χρησιμοποιησεις ζουμια και εχεις φυτα τα ξεχνας. Τωρα που δεν εχεις ψαρια μπορεις να βαλεις μεσα

στο φιλτρο σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...