Jump to content

υγρα τεστ?


Recommended Posts

Εχω αγορασει υγρα τεστ (master test kit )

ομως εχω μια ερωτιση αν τα εχει δοκιμασει καποιος ας μου πει πως λειτουργουν οι μοναδες στο KH και GH.

ποσο πρεπει να ειναι δηλαδη? για να ειναι φυσιολογικο?

post-12835-1245089239_thumb.jpg

post-12835-1245089261_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - leventis
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το είδος των ψαριών, κάποια θέλουν πολύ μαλακό, κάποια μαλακό, κάποια σκληρό και κάποια πολύ σκληρό, τι είδος ψαριών έχει το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

gupy αρκετα,molly 4,neon tetra 4 corydoras 2 pleko 1 φυτα και ενα κορμο.

Nα πω οτι εχω και diy co2 με σκαλα

post-12835-1245090017_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και τα γκάπυ και μόλυ θέλουν κοντά στο 10, κράτησέ τη κοντά στο 5 γιατί τα νέον, τα κορύντορας και ο πλέκο είναι πιο ευαίσθητα, ιδανικά διάλεξε μια από τις 2 ομάδες και τις ιδανικές τιμές για αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγιες λενε με λιγα λογια συν καποια δικα μου tips:

1. Ξεβγαλτε ενα δοκιμαστικο σωληνα με νερο που προοριζεται να τεσταριστει.

2. Γεμισε με 5ml απο το νερο που θα τεσταριστει (μεχρι τη γραμμη του σωληνα) εγω προτεινω αν εχεις και συρρηγα που εχει και ml πανω να το τσεκαρεις γιατι καποια αλλα τεστ ειχα ελλατωματικη γραμμη και ηταν λαθος τα ml.

3. Ανακινησε τα μπουκαλακια με το υγρο τεστ (μισο λεπτο) Προσθετε μια σταγονα καθε φορα υγρο απο το μπουκαλακι στο σωληνα, κλεινε το σωληνα με το καπακι του (οχι με το δαχτυλο γιατι η επαφη με το δερμα επιρρεαζει το αποτελεσμα) και ανακατευε καθε φορα ελαφρα, μολις αλλαξει το χρωμα του υγρου σε μπλε προς ανοιχτο κιτρινο (!), οσες σταγονες εχεις ριξει τοση ειναι η μετρηση.

Ειναι δυσκολο να φανει η διαφορα στο χρωμα με την πρωτη ματια.

4. Κανε τη μετρηση σε χωρο με απλετο φως και κρατα συνεχως πισω απο το σωληνα ενα λευκο πλαστικοποιημενο χαρτονι (εγω χρησιμοποιω τα χαρτακια με τις ενδειξεις απο το τεστ αμμωνιας) σαν φοντο για να φανει πιο ευκολα η διαφορα στο χρωμα οταν αλλαξει.

5. Βαζε το καπακι στα μπουκαλια με το υγρο να μη μενουν ανοιχτα και χαλασουν γρηγορα.

6. Κοιτα την ημερομηνια ληξης και μετα απο αυτη μην εμπιστευεσαι τα αποτελεσμα των τεστ.

ΥΓ το ενυδρειο σου πολυ ομορφο, μπραβο φαινεται οτι εχεις μερακι. :thumbup:

Οι ιδανικες τιμες δεν ειναι ευκολες να βρεθουν για το ενυδρειο σου αφου αλλα ψαρακια θα αισθανονται καλα και αλλα θα ενοχλουνται αφου αλλα θελουν σκληρο νερο και αλλα μαλακο, αλλα οξυνο και αλλα αλκαλικο νερο (κατω απο 7 και πανω απο 7, πεχα). Το να κρατησεις ενα μεσο ορο τιμων για ολα, για εμενα δεν ειναι λυση γιατι εκτος οτι ειναι δυσκολο να παραμεινουν σταθερες οι τιμες, με το μεσο ορο δεν θα ειναι κανενα ψαρακι καλα στο τελος αφου ο Μ.Ο. αυτος θα ειναι μακρυα απο τις "ιδανικες" τιμες τελικα.

Επισης πολυ σημαντικο τα corydoras χρειαζεται να εχουν αμμο για βυθο αφου με το χαλικι θα χασουν τα μουστακια τους με αποτελεσμα να μη μπορουν να βρισκουν την τροφη τους ευκολα και να υποσιτιζονται, επισης χανεται και το σημαντικοτερο εφφε-θεαμα αλλα και εργασια που προσφερουν τα κορυ σε ενα ενυδρειο, η βουτια μεχρι τη μεση του σωματος τους στην αμμο για αναζητηση τροφης και το κοσκινισμα της αμμο μεσα απο το στομα και εξοδο της απο τα βραγχεια.

Επισης τα τετρας και τα κορυ ειναι κοπαδοψαρα και τα 4 ατομα που τα διατηρεις δεν ειναι αρκετος αριθμος, χρειαζεται να ειναι σε μεγαλυτερη ομαδα (8+) ιδιου ειδους παντα. (θελουν και επεξεργασια στο νερο του, τα ζωοτοκα σου ειναι πιο ευκολο να ζησουν σε νερο τιμων βρυσης)

Επισης αν ειναι κοινος ο πλεκο που εχεις γινεται πολυ μεγαλος για το ενυδρειο σου (30-50 εκ.) και εχει και την ταση οταν αρχισει να στριμωχνεται να τα κανει μανταρα τα φυτα, να σκαβει το βυθο αν δεν εχει σπηλια ετοιμη για φωλια κλπ (προτιμησε στη θεση του ενα ancistrus που δεν μεγαλωνει τοσο)

Καλη συνεχεια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

και αυτο

οταν κανω το τεστ μου βγαζει πορτοκαλι αλλα δεν αλλαζει το χρωμα καθολου?γιατι συμβαινει αυτο?

post-12835-1245100788_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - leventis
Link to comment
Share on other sites

Επισης πολυ σημαντικο τα corydoras χρειαζεται να εχουν αμμο για βυθο αφου με το χαλικι θα χασουν τα μουστακια τους με αποτελεσμα να μη μπορουν να βρισκουν την τροφη τους ευκολα και να υποσιτιζονται, επισης χανεται και το σημαντικοτερο εφφε-θεαμα αλλα και εργασια που προσφερουν τα κορυ σε ενα ενυδρειο, η βουτια μεχρι τη μεση του σωματος τους στην αμμο για αναζητηση τροφης και το κοσκινισμα της αμμο μεσα απο το στομα και εξοδο της απο τα βραγχεια.

θελω να βαλω αμμο αλλα δεν ξερω σχεδον τιποτα απο αυτο το ειδος αν μπορεις να μου πεις τι αμμο να βαλω αν χρειαζεται υποστρωμα και την διαδικασια για να γινει αυτο θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα!!!!

Εχω φαει ενα κολιμα με τα ενυδρεια που ειναι σαν πινακες , που σκεφτομαι να βγαλω την καλιτεχνικη μου φλεβα στο (γυαλι) ενυδρειο

ευχαριστω εκ τον πρωτερον

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνεις και μετράς μέχρι να αλλάξει, ίσως είναι πολύ σκληρό και χρειάζεται πολλές...

το εκανα αλλα δεν αλλαζει ισως να θελει πανω απο 30 γιατι μεχρι 30 σταγονες εριξα και σταματισα ειναι σωστο ομως?30 σταγονες σε τι gh παραπεμπει???

Link to comment
Share on other sites

το εκανα αλλα δεν αλλαζει ισως να θελει πανω απο 30 γιατι μεχρι 30 σταγονες εριξα και σταματισα ειναι σωστο ομως?30 σταγονες σε τι gh παραπεμπει???

Σε gH Θεσσαλονικης :thumbup:

Ενταξει η θεσ/νικη εχει σκληρο νερο αλλα δεν νομιζω τοσο.

Τα μυαλο παει σε :

1. εχουν ληξει τα τεστ (εμενα δεν φαινοταν η αλλαγη του χρωματος σε παλια τεστ)

2. Εχει που εχει σκληρο νερο στη θεσ/νικη, μπορει να εχεις βαλει και εσυ ασβεστολιθικα (πετρες-χαλικι) και πηγαν στο θεο οι τιμες.

Μετρα το νερο της βρυσης πρωτα μηπως ειναι πιο μαλακο, αν ναι βγαλε λιγο χαλικι και πετρα και κανε το τεστ με το ακουαφορτε, να δεις τι ανεβαζει τις τιμες.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες νερου κανω καθε βδομαδα το 1/3 σχεδον εχω και εναν κορμο μεσα, μηπως φταιει το υγρο λιπασμα που ριχνω η το diy co2 ?δεν ξερω ισως να ειναι χαζη η ερωτιση........παντος χαλικη εχω τον ακουαλιτη του εμποριου και οι πετρες ειναι απο ποταμι της ηπειρου ( Αωος ποταμος) δεν εχω κατι αλλο μεσα........μαλλον ειναι τα υγρα μου λιγμενα!!!θα το ελενξω ......

ευχαριστω παντος για την αμεση απαντιση !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε gH Θεσσαλονικης :thumbup:

Ενταξει η θεσ/νικη εχει σκληρο νερο αλλα δεν νομιζω τοσο.

Τα μυαλο παει σε :

1. εχουν ληξει τα τεστ (εμενα δεν φαινοταν η αλλαγη του χρωματος σε παλια τεστ)

2. Εχει που εχει σκληρο νερο στη θεσ/νικη, μπορει να εχεις βαλει και εσυ ασβεστολιθικα (πετρες-χαλικι) και πηγαν στο θεο οι τιμες.

Μετρα το νερο της βρυσης πρωτα μηπως ειναι πιο μαλακο, αν ναι βγαλε λιγο χαλικι και πετρα και κανε το τεστ με το ακουαφορτε, να δεις τι ανεβαζει τις τιμες.

με ακουαφορτε?δηλαδη?τι ακριβος να κανω?

Link to comment
Share on other sites

με ακουαφορτε?δηλαδη?τι ακριβος να κανω?

Μπορω να σου γραψω και εγω παλι 2-3 πραγματα αλλα καλυτερα να δεις τι εχει γραφτει απο περισσοτερα μελη.

Η μηχανη αναζητησης του φορουμ ειναι πολυ χρησιμο εργαλειο. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?act=Search

Σου βγαζει ολες τις αναφορες σχετικα με τη λεξη που θα της δωσεις και ετσι εχεις περισσοτερη και διασταυρωμενη πληροφορια.

Εβαλα τη λεξη ακουαφορτε και μου εβγαλε τα εξης http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...%F6%EF%F1%F4%E5

Αν δεν καταλαβεις κατι, ρωτα για τις αποριες που σου εμειναν. :thumbup:

:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εβγαλα τις πετρες μηπως και εφταιγε αυτο....δεν ειναι ομως

μετρησα το νερο της βρυσης..... το ιδιο .... GH παλι βαζω 30 σταγονες και παραμενη πορτοκαλι.

επειδη δεν κατεχω και καλα αγγλικα κατι λεει στο μανουαλ οτι στην πρωτη σταγονα αν ειναι ασπρο κατι σημαινει μηπως μπορει καποιος να το δει?γιατι σε μενα στην πρωτη σταγονα που ριχνω παραμενη διαγανες το νερο στην 2 με 3 σταγονα αρχιζει και πορτοκαλιζει................

Link to comment
Share on other sites

εβγαλα τις πετρες μηπως και εφταιγε αυτο....δεν ειναι ομως

μετρησα το νερο της βρυσης..... το ιδιο .... GH παλι βαζω 30 σταγονες και παραμενη πορτοκαλι.

επειδη δεν κατεχω και καλα αγγλικα κατι λεει στο μανουαλ οτι στην πρωτη σταγονα αν ειναι ασπρο κατι σημαινει μηπως μπορει καποιος να το δει?γιατι σε μενα στην πρωτη σταγονα που ριχνω παραμενη διαγανες το νερο στην 2 με 3 σταγονα αρχιζει και πορτοκαλιζει................

Λεει οτι μολις πεσει η πρωτη σταγονα απο διαφανο το νερο θα γινει πορτοκαλι, αν γινει ομως αμεσως πρασινο σημαινει οτι η σκληροτητα ειναι ιση ή μικροτερη απο 1 dH.

Αν γινει πορτοκαλι συνεχιζεις να ριχνεις μετρωντας τις σταγονες μεχρι να γινει πρασινο.

Οταν γινει πρασινο μετρας τις σταγονες που εριξες και αυτο ειναι ο αριθμος σκληροτητας του νερου.

Ή εχεις πολυυυυυ σκληρο νερο ή κατι δεν παει καλα με το τεστ.

Δανεισου ενα υγρο τεστ απο καποιο φιλο και κανε επαληθευση.

Μαλλον θα χρειαστεις να μιξαρεις με νερο απο ΑΟ ή απο μπετονακια απιονισμενο (θα γεμεισει το σπιτι μπετονακια :) )

Ενημερωσε παλι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...