Jump to content

Λίστα με ψάρια


Recommended Posts

Υπάρχει κάποια λίστα που να μπορώ να κατεβάσω, η οποία να έχει όλα τα ψάρια (η τουλάχιστον μιας κατηγορίας π.χ. Ζωοτόκα) και να έχει ονομασία, φωτογραφία και Ph, Gh, θερμοκρασία που ζει το καθένα ; Η κάτι ανάλογο

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια λίστα που να μπορώ να κατεβάσω, η οποία να έχει όλα τα ψάρια (η τουλάχιστον μιας κατηγορίας π.χ. Ζωοτόκα) και να έχει ονομασία, φωτογραφία και Ph, Gh, θερμοκρασία που ζει το καθένα ; Η κάτι ανάλογο

εδω φιλος http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...view&idev=1

οτι δεν εχει φωτο ανοιξε και ενα παραθυρο με το google στις εικονες και ψαξε για φωτο

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το είδα ευχαριστώ. Για να σου δώσω να καταλάβεις θέλω να βρω ποια ψάρια θέλουν π.χ. Ph7, να μπορώ να τα βρω γρήγορα όλα μαζί. Αυτή η λίστα είναι κάλη αν ξέρεις το όνομα να βρεις τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει νοημα μα βρεις ποια ψαρια θελουν Ph 7 μιας και δεν μπορεις να βαλεις μαζι ολα τα ψαρια που εχουν Ph 7...Πες μας ποιο-α ψαρακια σου αρεσουν και θα σου δωσουμε και λινκ και φωτο και οτι αλλο θες με πληροφοριες για αυτα.... :P

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να πάω κάπως ανάποδα Αντί να φτιάξω νερό στα ψάρια που θέλω, να βρω ποια ψάρια κάνουν στο νερό που έχω. (βλακεία :P

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα δεν θα σου πω βλακεια η οχι...Αλλα σκεψου να βρεις ψαρια τα οποια να μην ειναι 100% αυτο που θες...Εγω σου συστηνω να βρεις αυτα που σου αρεσουν και με το νερο τα φτιαχνεις...Ειναι καλυτερο να σου αρεσει 100% αυτο που κανεις γιατι αλλιως δεν θα του δωσεις και το 100% της φροντιδας...:P

Link to comment
Share on other sites

καθολου βλακεια....με αυτο το σκεπτικο πρεπει να πορευομαστε στην αρχη σαν αρχαριοι καθως να ενυδρειο που χρειαζεται πολλες μεταβολες ειναι πιο δυσκολο στην συντηρηση του. υπαρχουν πολλα ψαρια που ζουν σε 7 ph απλως δεν ειναι συμβατα μεταξυ τους τα περισσοτερα!!! γενικα μιας και εισαι απο αθηνα που ειδα πρεπει να εχεις νερο γυρω στο 7-7.4 μεσαια σκληροτητα 4-8. μπορεις να βαλεις ανετα guppy. πολυ δραστηρια ψαρια και μπορει να δεις και γεννες. επεισης μπορεις να βαλεις καποιο απο τα fancy ειδη χρυσοψαρων οπως oranda-blackmoor-vailtail κτλ. βεβαια καλο θα ηταν να μας ελεγες και τα λιτρα του ενυδρειου σου οπως και λιγα λογια για το φιλτρο του. στο λεω αυτο γιατι τα χρυσοψαρα χρειαζονται αρκετα λιτρα το καθενα και ισχυρο βιολογικο καθαρισμο.

δωσε μας καποιες πληροφοριες για το ενυδρειο και το φιλτρο σου.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα με νερο βρυσης μποριες να βαλεις χρυσοψαρα (μοναχα) (κρυο νερο ) και κυχλιδες (με θερμοστατη)

Link to comment
Share on other sites

φιλε koing τα ολα τα ψαρια πρεπει να δεχονται την ιδια φροντιδα ανεξαρτητως αν ειναι ωραιο η ασχημο η αν μας αρεσει η οχι. ολα ειναι ζωντανοι οργανισμοι και δεν θα πρεπει να εκλαμβανονται σαν διακοσμητικα στοιχεια.......

Link to comment
Share on other sites

φιλε koing τα ολα τα ψαρια πρεπει να δεχονται την ιδια φροντιδα ανεξαρτητως αν ειναι ωραιο η ασχημο η αν μας αρεσει η οχι. ολα ειναι ζωντανοι οργανισμοι και δεν θα πρεπει να εκλαμβανονται σαν διακοσμητικα στοιχεια.......

Δεν ειπε αυτο ο Koing Koing ..ειπε πως ειναι καλο να διαλεξει τα ψαρια που του αρεσουν

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

Για να μιλησω και εγω...Στο προηγουμενο ποστ ειπα πως καλυτερα να διαλεξει τα ψαρια που του αρεσουν....

Για παραδειγμα αν εγω στο ενυδριο μου ειχα χρυσοψαρα...Η ζωοτοκα ειμαι σιγουρος πως δεν θα ειμουν απολυτος ευτυχισμενος σε οτι αναφορα το ενυδριο...Ενω αμα ειχα αφρικανες(οπως θελω να κανω) θα ειμουν υπερ ευτυχισμενος και θα ειχα και τον αναλογο ενθουσιασμο....Προς θεου δεν θελω να αλλαξω την γνωμη του φιλου μας...Και αμα πραγματικα θελουμε κατι δεν νομιζω πως το νερο μπορει να μας σταματησει.... :P

Link to comment
Share on other sites

οκ δεν τον μαλωσα :P απλως πατησα πανω στο ποστ του για καταλαβει ο φιλος μας πως οτι ψαρι και να διαλεξει και οσο και να το βαρεθει οσο περναει ο καιρος δεν πρεπει να σταματησει να του δινει την φροντιδα που του αρμωζει!!! αυτα...και παντα φιλικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ δίκιο έχεις. Απλά επειδή ακόμα δεν το ελέγχω πλήρως, τώρα πάλι το Ph μου πάει προς το 8, έπιασα και καφέ άλγη και δεν θέλω να τα παιδεύω. Ετοιμάζω μια πλήρη αναφορά με όλα τα στοιχεία και φωτογραφίες για να μου δώσετε συμβουλές και να μην πειραματίζομαι. Νομίζω πως είναι το καλύτερο.......

Link to comment
Share on other sites

καθολου βλακεια....με αυτο το σκεπτικο πρεπει να πορευομαστε στην αρχη σαν αρχαριοι καθως να ενυδρειο που χρειαζεται πολλες μεταβολες ειναι πιο δυσκολο στην συντηρηση του. υπαρχουν πολλα ψαρια που ζουν σε 7 ph απλως δεν ειναι συμβατα μεταξυ τους τα περισσοτερα!!! γενικα μιας και εισαι απο αθηνα που ειδα πρεπει να εχεις νερο γυρω στο 7-7.4 μεσαια σκληροτητα 4-8. μπορεις να βαλεις ανετα guppy. πολυ δραστηρια ψαρια και μπορει να δεις και γεννες. επεισης μπορεις να βαλεις καποιο απο τα fancy ειδη χρυσοψαρων οπως oranda-blackmoor-vailtail κτλ. βεβαια καλο θα ηταν να μας ελεγες και τα λιτρα του ενυδρειου σου οπως και λιγα λογια για το φιλτρο του. στο λεω αυτο γιατι τα χρυσοψαρα χρειαζονται αρκετα λιτρα το καθενα και ισχυρο βιολογικο καθαρισμο.

δωσε μας καποιες πληροφοριες για το ενυδρειο και το φιλτρο σου.

με αυτο συμφωνω απολυτα!!!!

:P:P:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...