Jump to content

Αναπαραγωγη Red Cherry


Recommended Posts

Ανοιγω το θεμα γιατι σκοπευω να κανω γαριδοενυδρειο και να τα ξερω πριν χρια στει να τα μαθω με τον δυσκολο τροπο

Λοιπον τι σκληροτητες θα χρειαστω .Σε ποια ηλικια αρχιζουν και γενανε ποσο συχνα γενανε και αν γεναν αυγα ή μικρα θα βαλω οχτω τι αναλογια να προτιμησω σε θηλυκα και αρσενικα το ενυδρειο ειναι εδω χωρις τα νεον που εφυγαν χθες ειναι καταληλλο.

Link to comment
Share on other sites

Kοιτα οι γαριδες θελουν αρκετα στρωμμενο ενυδριο για να μπορεσουν να επιβιωσουνν..

Καλο θα ειναι να βγαλεις τις νεκροκεφαλες και τα ψευτικα φυτα...

Μπορεις να αλλαξεις και βυθο και να βαλεις ενα μαυρο χαλικι(ωστε να τονιζουν τα χρωμματα των red cherry)..

Επεισης μπορεις να βαλεις καμια ριζα...

Απο φυτα θα σου προτεινα καμια Valsineria nana,Anubia nana..Και μολις στρωσει καλα το ενυδριο σου και εχεις το μερακι να το κανεις και σε πιο απαιτιτικο φυτεμενο...

Ξεκινα να στρωνεις το ενυδριο σου και κατσε διαβασε...Μην περημενεις να σου δινουν ολοι μασιμενη τροφη...:P

Φιλικα Κωστης :P

Link to comment
Share on other sites

θα σας πω ενα πραγμα το νερο το εχω πεντε μηνες ποσο ακομα να το στρωνω

Link to comment
Share on other sites

θα σας πω ενα πραγμα το νερο το εχω πεντε μηνες ποσο ακομα να το στρωνω

Ωραιοτατα .Για πες μας και τις τιμες απο τις μετρισεις

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα δεν ειναι ο καιρος γιατι μπορει 5 μηνες τωρα να ηταν αστρωτο....Ποσα λιτρα βιολογικο υλικο εχεις και γενικα τι υλικα εχεις στο ενυδριο σου..?

Link to comment
Share on other sites

Αν το ενυδρειο σου τρεχει 5 μηνες με ψαρια, μπορεις να προχωρησεις σε γαριδες αν θελεις.

Τωρα, για να πω την αληθεια, εγω θα τα πεταγα ολα απο μεσα και θα εβαζα περιπου 1 ποντο μαυρο ψιλο χαλικακι ΟΧΙ ΑΣΒΕΣΤΟΛΙΘΙΚΟ, και 1-2 ξυλα με δεμενα επανω καμια ανουμπια και jeva fern, λιγη java moss και καμια μπαλα αλγης.

Ριξε μια ματια στα δικα μου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=21109&hl=

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Μακη, καλησπερα ! Βλεπω οτι εχεις διαθεση και ορεξη να στησεις ενα ωραιο ενυδρειακι για γαριδες. Θα πρεπει λοιπον να το κανεις σωστα απο την αρχη.

Εχεις λοιπον ενα στρωμενο ενυδρειο 25 λιτρων , το οποιο θες να φιλοξενησει μερικες red cherry και τιποτα αλλο μεσα, σωστα;

Αν εδιωξες ολα τα ψαρια οπως λες, πως συντηρειται αυτη τη στιγμη η βιολογια σου , μεχρι να βαλεις τις γαριδες;

Θα πρεπει να φροντισεις ωστε να παραγεται καποια αμμωνια, ριχνοντας λιγη τροφη καθημερινα, μεχρι να μπουν και παλι ζωντανα μεσα.

Παμε τωρα στο πως πρεπει να εναι ενα καταλληλο για γαριδες ενυδρειο... Χρειαζεσαι ενα υποστρωμα σκουρου χρωματος κατα προτιμηση, οπως ειπε και ο φιλος Koing Koing πιο πανω. Τα πλαστικα και τα διακοσμητικα καλο θα ηταν να φυγουν και την θεση τους να παρουν ριζες ή/και πετρες. Το φυτο που λατρευουν οι γαριδουλες ειναι η java moss την οποια θα δεσεις πανω σε επιφανειες. Το ιδιο μπορεις να κανεις και με την java fern και τις anubias. Mε αυτα τα 3 μονο φυτα εισαι καλυμμενος για αρχη και μπορεις να φτιαξεις κατι πολυ ομορφο. Φυσικα μπορεις αν θες να βαλεις κι αλλα ευκολα φυτα.

Οι σκληροτητες και το ΡΗ δεν ειναι τοσο σημαντικες για τις red cherry οσο ειναι η καθαροτητα του νερου. Νερο δικτυου λοιπον, και συχνες μικρες αλλαγες 1-2 φορες την εβδομαδα.Επισης η θερμοκρασια τωρα το καλοκαιρι δεν πρεπει να ξεπερνα τους 28 βαθμους αν θες να νοιωθουν καλα και να αρχισουν να γεννανε.

Η αναλογια αρσενικων και θηλυκων επισης δεν εχει καποιον κανονα...αρκει να εχεις και απο τα 2 φυλα και αυτες θα αρχισουν την αναπαραγωγη, η οποια ξεκινα ακομα και πριν παρουν το τελικο μεγεθος και το κοκκινο χρωμα. Το σημαδι εγκυμοσυνης ειναι μια εντονα κιτρινη φωτεινη σελα στην περιοχη του σβερκου τους.Ειναι τα αυγα, τα οποια αν γονιμοποιηθουν, επειτα απο 20-25 περιπου ημερες τα κατεβαζει αναμεσα στα ποδια της και εκκολαπτονται τελικα επειτα απο 7-10 μερες ακομα.

Αυτα απο μενα, καλη επιτυχια με τις cherry σου ευχομαι απο καρδιας. :P

Link to comment
Share on other sites

raven πρωτα ευχαριστω για το ενδιαφερων

ΤΟ ενυδρειο ριχνω περιπου 2 φιλαρακια ανα μερα

ερωτηση τα φυτα που εχω να τα βγαλω και υπαρχει περριπτοση να βρω ξυλο στα μετρα του ενυδρειου και αν οχι γιναιτε να κοψω το μεγαλο σε 2 ή και παραπανω μικροτερα

Link to comment
Share on other sites

α ναι σκληροτητες

ph7,4

Link to comment
Share on other sites

α ναι σκληροτητες

ph7,4

Aυτο ειναι ph!

Eσυ θελεις και Gh, Kh, και σιγουρα ΝΟ3

Καλη συνεχεια!!

:P

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια στα δικα μου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=21109&hl=

:P:P:thumbup::thumbup::lmao::lmao::lmao::lmao::lmao::lmao::lmao::buttrock::hysterical::rasp::thaman:

Link to comment
Share on other sites

γη εκανα μετρισι και νομιζω 15

Link to comment
Share on other sites

γη εκανα μετρισι και νομιζω 15

gh ηθελα να πω και απο φυτα θα κρατησω αυτα που εχω τα ζωντανα δηλαδη οι ριζες δεν καταλαβα ποτε πως ειναι μπορει καποιος να μου πει επιστιμονικα τα ονοματα απο java moss, anubia το ειδος με το λουλουδι και το java fern νομιζω

Link to comment
Share on other sites

και εκτος απο αυτο ενα μεγαλο και εντυπωσιακο φυτο για φοντο

Link to comment
Share on other sites

Μακη μια φιλικη συμβουλή..γιατι δε μαζευεις όλες σου τις απορίες σε ένα πόστ?είναι πιο ευκολο και για σενα αλλα και γι αυτους που θέλουν να σε βοηθήσουν...ειναι συζήτηση φορουμ και όχι Chat...Στο θέμα μας τώρα..μπορείς να βάλεις οτι πολυ σωστα σου είπαν οι προηγουμενοι και αυτο που θα σου έλεγα εγώ αφου με το καλό βάλεις γαρίδες να βάλεις μια σίτα εκει που ρουφάει το φίλτρο νερο για να μη πάρει καμία γαρίδα μεσα στο φίλτρο και την "χάσεις"..Δε θέλω να είμαι προκατιλημένος αλλα η συγκεκριμενη περιοχη απο οπου στέλνεις παλιότερα είχε "απασχολησει"αρκετά το φόρουμ...ευχομαι και ελπιζω να είσαι η εξαιρεση....ενημέρωνε μας για τις εξελίξεις...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον φιλε μου δεν γινεται να διαγραψω τα θεματα που μετανιωσα που ανοιξα αλλα ουτε ξερω πως τα μεταφερω το φιλτρο το ειχε το ενυδρειιο και ειναι στο καπακι το μονο που εκανα ηταν να βαλω ενα σφουγγαρι

Link to comment
Share on other sites

να

post-13794-1246294421_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

βεβαια αυτο ηταν παλια τωρα εχει και σφουγγαρακι

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω κατα πόσο αυτό θα βοηθήσει αλλα αν διακρίνω καλά απο τη φωτογραφία έχει κάποια κενα οπότε άνετα μπορεί να χωρέσει απο εκεί γαρίδα...βρές μια σίτα και βαλε΄γυρω γύρω για να είσαι καλυμενος....

Link to comment
Share on other sites

ή δεν καταλαβατε ή δεν διαβασατε εβαλα το πανω μερος απο ενα σφουγγαρι για να μην περναει νερο

Link to comment
Share on other sites

οι τριπες ειναι ενα εκατοστο αλλα ρουφαν πολυ νερο γιαυτο εβαλα το σφουγγαρι οχι μην καταπιοι καποια γαριδα λαλα μην κολησουν πανω του

Link to comment
Share on other sites

ανακεφαλαιωση καταλαβα οτι δεν με σσυμβουλευτε να να φυταψω στο εδαφος αλλα να ζρησιμοποιησω anubia java moss και java fern α και καμια μπαλα αλγης

ερωτησεις τωρα επιστιμονικα ονοματα δεν βρικα

χωραει ενα pogostomon stelata και αν ναι κανονικο ονομα εχει ?

εμενα μου αρεσε πολυ εως και ελεηνα ή java moss αλλα πετρε θα παρω ή θα εχει το κουτι και κανα φυτο σε στυλ numphaea latus

Link to comment
Share on other sites

Gh, Kh, και σιγουρα ΝΟ3

Καλη συνεχεια!!

:)

gh 11-13

kh 10

NO3 250

Link to comment
Share on other sites

ανακεφαλαιωση καταλαβα οτι δεν με σσυμβουλευτε να να φυταψω στο εδαφος αλλα να ζρησιμοποιησω anubia java moss και java fern α και καμια μπαλα αλγης

ερωτησεις τωρα επιστιμονικα ονοματα δεν βρικα

χωραει ενα pogostomon stelata και αν ναι κανονικο ονομα εχει ?

εμενα μου αρεσε πολυ εως και ελεηνα ή java moss αλλα πετρε θα παρω ή θα εχει το κουτι και κανα φυτο σε στυλ numphaea latus

Μπορει καποιος να με βοηθησει

Προκαταβολικα

:):):D:buttrock::buttrock::buttrock::buttrock::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο καταλαβα ξεφιγαμε απο το θεμα μπορει καποιος να το μετακινησει στα φυτεμανα ενυδρεια

Και τα παλια φυτα να τα πεταξω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...