Jump to content

αγωρα ενυδριου


Recommended Posts

παιδια θελω τα φωτα σασ σκεφτομαι να αγωρασω ενα ενυδριο 54λιτρων [το μεγεθοσ του ειναι 60χ30χ30]και θελω να μου πειτε ποσα περιπου τροπικα ψαρια χωραει μεσα και περιπου τι ειδη ψαριων χωραει 10 ψαρια? η τιμη του ειναι 50,00ευρω ποια ειναι η γνωμη σασ να προχωρησω στη αγωρα του εγω σκεφτομε να βαλω καμια 10 ψαρακια αν χωραει με ωραια διακοσμιση και ημε ευχαριστημενωσ αλλα θελω να μου πειτε ψαρια που να συμβιωνουν αναμεταξι τουσ αν ειναι δυνατων βαλτε και καμια φοτο γιατι με τισ ονομασιεσ τουσ δεν τα γνωριζω ευχαριστω .

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις χωρο και χρημα για μεγαλυτερο γιατι να δυσκολευτεις με 54 λιτρα?

Για 5-6 ψαρακια θα πας (στυλ γκαπυ), αν βαλεις περισσοτερα, δεν λεω οτι δεν γινεται, αλλα θα αρχισει το τρεξιμο.

Μινιμουμ 80 λιτρα ή 80 εκ. μηκος παρε.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις χωρο και χρημα για μεγαλυτερο γιατι να δυσκολευτεις με 54 λιτρα?

Για 5-6 ψαρακια θα πας (στυλ γκαπυ), αν βαλεις περισσοτερα, δεν λεω οτι δεν γινεται, αλλα θα αρχισει το τρεξιμο.

Μινιμουμ 80 λιτρα ή 80 εκ. μηκος παρε.

τι ενοεισ θα αρχισει το τρεξιμο ?αν πμπορεισ βαλε μια φωτο απο ψαρια γκαμπυ γιατι με τα ονοματα δεν τα γνωριζω καλα.δεν μπορω να διαθεσω παραπανω χρηματα αυτην την στιγμη σκεφτηκα να φτιαξω ενα δικο μου μεγαλο αλλα το σκευτομαι.

Link to comment
Share on other sites

τι ενοεισ θα αρχισει το τρεξιμο ?αν πμπορεισ βαλε μια φωτο απο ψαρια γκαμπυ γιατι με τα ονοματα δεν τα γνωριζω καλα.δεν μπορω να διαθεσω παραπανω χρηματα αυτην την στιγμη σκεφτηκα να φτιαξω ενα δικο μου μεγαλο αλλα το σκευτομαι.

Τρεξιμο εννοω, θα αρχισουν τα προβληματα με τοξικοτητα του νερου (αμμωνια κλπ) θα κανεις συνεχεια αλλαγες νερου και μετρησεις, θα ψαχνεις να βρεις αλλα υλικα για τι φιλτρο πιο καλα (αν και αυτο προτεινω να γινει ετσι κι αλλιως) κλπ κλπ

Για να μη πω μπλεξιμο με θεραπειες αφου στο τελος ολα τα προβληματα απο μεγαλη ιχθυοφορτοση οδηγουν στις ασθενειες.

Υπαρχουν κι αλλα ψαρια για μικρο ενυδρειο αλλα το καθενα εχει διαφορετικο βαθμο δυσκολιας.

Τα Guppy τα προτεινα γιατι δεν εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις επεξεργασιας στο νερο.

Τους φτανει το νερο της βρυσης.

Το μονο που χρειαζεται ειναι να μενει λιγες ωρες σε δοχειο με αντιχλωριο και μετα με ρυθμιση σε σωστη θερμοκρασια να εισαγεται αργα στο ενυδρειο.

Και βιταμινες καπου καπου.

Ισως και λιγο ενυδρειακο αλατακι προαιρετικα.

http://images.google.gr/images?hl=el&q...sa=N&tab=wi

Επιστημονικό Όνομα: Poecilia reticulata

PH: 7,5 - 8

GH: 10 -15 dGH

Θερμοκρασία: 23 -25 C

Αναλογια : 1:3 αρσ:θηλ

Αλλο μικρο ψαρακι και ομορφο και σχετικα "ευκολο" ειναι το CPD (Celestial Pearl Danio)

Επιστημονικό Όνομα: Danio margaritatus, αλλη ονομασια : Galaxy rasbora

http://images.google.gr/images?hl=el&q...sa=N&tab=wi

pH: 6,8 - 7,8

Θερμοκρασία: 24 -26 °C

Water Hardness 8-12 °d

Αναλογια : 1:3 αρσ:θηλ

Και τα δυο θελουν φυτεμενο ενυδρειο με λιγες πετρες και ξυλα σαν "διακοσμηση".

Μη ξεχνας οτι πρεπει να στρωσεις το φιλτρο πρωτα (νε εχει ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου δλδ) πρεπει να ξερεις σε τι νερο διατηρουσε τα ψαρια ο πετσοπας και αν ηταν διαφορετικες των ιδανικων να τα φερεις σιγα σιγα στις τιμες που πρεπει. (προσαρμογη)

Εδω εχει πληροφοριες αν δεν τις εχεις διαβασει ηδη.

Τα πρώτα μου βήματα…, Ξεκινώντας και προχωρώντας σωστά

Στρώσημο κοινόβιων ενυδρείων.

Φυσικοχημικά Χαρακτηριστικά Γλυκού Νερού

προσαρμογη

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω τα φωτα σασ σκεφτομαι να αγωρασω ενα ενυδριο 54λιτρων [το μεγεθοσ του ειναι 60χ30χ30]και θελω να μου πειτε ποσα περιπου τροπικα ψαρια χωραει μεσα και περιπου τι ειδη ψαριων χωραει 10 ψαρια? η τιμη του ειναι 50,00ευρω ποια ειναι η γνωμη σασ να προχωρησω στη αγωρα του εγω σκεφτομε να βαλω καμια 10 ψαρακια αν χωραει με ωραια διακοσμιση και ημε ευχαριστημενωσ αλλα θελω να μου πειτε ψαρια που να συμβιωνουν αναμεταξι τουσ αν ειναι δυνατων βαλτε και καμια φοτο γιατι με τισ ονομασιεσ τουσ δεν τα γνωριζω ευχαριστω .

Για μενα παρε ενα κινεζικο (ποιοτητας ) γυρω στα 120 lt το κανεις φυτεμενο και περνεις και οτι σχεδον ψαρακια θες σε 54 λιτρα αντε να βαλεις καμια γαριδα η εστω εναν μονομαχ0/χρυσοψαρο ναι μεν φτινη λυση αλλα συντομα θα καταλαβεις αν σε τραβαει το χομπυ οτι ειναι πολυ λιγα λιτρα και συντομα θα πας σε μεγαλυτερο πραγμα που συμαινει επιπλεον εξοδα! :P

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν αγοραζεις αυτα που εχουν ο Μαρινοπουλος και τα καρφουρ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...