Jump to content

βοήθεια....


Recommended Posts

παιδια καλημερα! είμαι καινούργια στο forum καθώς και στα ενυδρεία ... έχω ένα ενυδρείο 120 λίτρων και μέσα έχω ένα oscar (5 εκατοστά) , ένα παπαγαλόψαρο(7 εκατοστά) , ένα γατόψαρο(solarcatfish-12 εκατοστά) καθώς και 2 μικροσκοπικούς γλύφτες... το πρόβλημά μου είναι το εξής , τα ψάρια αυτά τα έχω γύρω στους 8 μήνες (και 1,5 χρόνο το γατόψαρο) και αρνούνται κατηγορηματικά να μεγαλώσω . Τα ταίζω κατεψυγμένα και αποξηραμένα σκουληκάκια καθώς και κάτι άλλους κόκκινους κόκκους... μπορείται να με βοηθήσετε? τι μπορεί να φταίει ? θελω και εγώ να βιώσω τη χαρά του να μεγαλώνουν τα ψάρια μου .... :)

Link to comment
Share on other sites

Να χαίρεσαι που δεν μεγαλώνουν… ούτος η άλλως το ενυδρείο σου είναι μικρό για το Όσκαρ, αυτά όταν μεγαλώσουν γίνονται σαν «παντόφλες» 46 νούμερο !!!!

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στο φορουμ μας!!! για το πρωτο που θα επρεπε να ανησυχεις ειναι για την συνθεση των ψαριων σου και οχι για το οτι δεν μεγαλωνουν. αρχικα το οσκαρ να σου επισυμανω οτι γινεται σε τελικο μεγεθος τα 30-35 εκατοστα και μπορει να φτασει μεχρι και 40!!! τωρα για το παπαγαλοψαρο καλο θα ηταν να μην το ειχες.....προκειτε για ενα ψαρι τεχικα βαμμενο και πρεπει να μπει ενα τελος στην αναπαραγωγη και στην πωλησει αυτων των ψαριων. βεβαια σαν αρχαρια φυσικα δεν θα το ηξερες και σου αρεσε και το πηρες!!! εγω στην θεση σου θα το επεστρεφα! το για το γατοψαρο αν εννοεις το Horabagrus brachysoma ειναι απαγορευτικο για τα λιτρα σου. τελικο μεγεθος 40-45 εκατοστα!!!!!

οπως καταλαβαινεις τα ψαρια σου εχουν περιεγη συνθεση και γινονται τερατα. πρεπει να το ξανασκεφτεις και καλο θα ηταν να εβαζες ψαρια καταλληλα για τα λιτρα του ενυδρειου σου. η αναπτυξη των ψαριων περιοριζεται σε μικρα ενυδρεια και εχει παρατηρηθει νανισμος σε ψαρια λογω του λιγοστου χωρου που τους παραχωρουμε!!! τωρα 8 μηνες που τα εχεις τα ψαρια σου δεν ειναι και πολυ καιρος για να δεις καποια μεγαλη αναπτυξη.

πες μας δυο λογια για το ενυδρειο σου....λιτρα 120, φιλτρο? υλικα φιλτρου? θερμοκρασια? τι βυθο εχεις? και αν φυσικα εχεις κανει καποιες μετρησεις....

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα! είμαι καινούργια στο forum καθώς και στα ενυδρεία ... έχω ένα ενυδρείο 120 λίτρων και μέσα έχω ένα oscar (5 εκατοστά) , ένα παπαγαλόψαρο(7 εκατοστά) , ένα γατόψαρο(solarcatfish-12 εκατοστά) καθώς και 2 μικροσκοπικούς γλύφτες... το πρόβλημά μου είναι το εξής , τα ψάρια αυτά τα έχω γύρω στους 8 μήνες (και 1,5 χρόνο το γατόψαρο) και αρνούνται κατηγορηματικά να μεγαλώσω . Τα ταίζω κατεψυγμένα και αποξηραμένα σκουληκάκια καθώς και κάτι άλλους κόκκινους κόκκους... μπορείται να με βοηθήσετε? τι μπορεί να φταίει ? θελω και εγώ να βιώσω τη χαρά του να μεγαλώνουν τα ψάρια μου .... :)

Σορρυ κιολας αλλα τα δικα μου μεχρι 45 νουμερο φτασανε..Δεν πανε παραπανω... :):D

Φιλη μου καλως μας βρηκες...Θα σου προτεινα να εδινες το κακομοιρο το oscaraki πισω οσο ειναι νωρις και χωραει στην σακουλα ωστε να μην παθεις αυτα που επαθα εγω..Μονο σκεψου πως για να αναπτυχθει ενα oscar και να ζησει αξιοπρεπως χρειαζεται 300 λιτρα μονο του...Αποψη μου δωστο...Επεισης καλο θα ειναι να μην παιρνουμε παπαγαλοψαρα γιατι ειναι ψαρια υβριδια που τα βαφουν για να φαινονται πιο ωραια...Εχεις ενα ωραιο ενυδριο που εχει δυνατοτητες να προσομοιωσει διαφορους βιοτοπους...

Καλο διαβασμα και καλη συνεχεια :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Kαλώς ήρθες στο forum!Τα ψάρια σου δεν χωράνε με τίποτα σε τόσα λίγα λίτρα...Θα σου πρότεινα να ενημερωθείς για τις απαιτήσεις τους.Πάρε μια ιδέα..

http://www.aquariumguys.com/oscar-fish-care-article.html

http://www.ecotao.co.za/html/asian_sun_catfish.html

http://www.tolibra.com/test/DyedFish.htm

Υ.Γ: ελπίζω να μην σε πίκρανα πολύ,καλό διάβασμα(κοίτα τα άρθρα του forum) και όπου έχεις απορρίες,εδώ είμαστε!Καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Μπαινω στο ψητο αμεσως, χρειαζεσαι ενα ενυδρειο 700 λιτρων για ψαρια σαν το Οσκαρ.

.... η αναπτυξη των ψαριων περιοριζεται σε μικρα ενυδρεια και εχει παρατηρηθει νανισμος σε ψαρια λογω του λιγοστου χωρου που τους παραχωρουμε!!!....

Αυτο δεν ειναι απολυτο.

Τα οσκαρ συγκεκριμενα, πολλα ειδη γατοψαρα και μερικα ακομα ψαρια δεν "παγωνουν" την αναπτυξη τους λογω μεγεθους ενυδρειου.

Καποια στιγη θα "βγουν απ'εξω" ειτε ζωντανα ειτε οχι.

Βεβαια πολλα αλλα ψαρια αντιμετωπιζουν νανισμο και διαφορα αλλα προβληματα λογω χωρου.

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!

παιδιά τον εχω αγαπησει τον oscar δεν μου παει η καρδιά να τον δώσω πίσω... έχω ένα άδειο ενυδρείο 80 λίτρων , μηπως να τον έβαζα εκει μόνο του?? θα ήταν καλύτερα?

Link to comment
Share on other sites

Ούτε το 120λίτρο δεν του φτάνει αν αρχίσει να μεγαλώνει.. αν όντως δεν θέλεις να το αποχωριστείς, σε λίγο καιρό θα χρειαστείς (το ψάρι δηλαδή) μεγαλύτερο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εγω θα τον κραταγα στα 80 λιτρα για κανα 3μηνο και θα τον εβαζα σε μεγαλυτερο μετα!!!

αλλα μην τον αφησεις πολυ στο μικρο γιατι δεν..

Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβεις το οσκαρ σου και στο 120 μονο του ειναι λιγο!!! θελει πανω απο 250 ενυδρειο και τουλαχιστον 1 μετρο μηκος. αν δεν θες να τον δωσεις και θες να τον κρατησεις ψαξε για καποιο μεγαλυτερο ενυδρειο ητε καινουργιο ητε καποιο μεταχειρισμενο απο αυτα που πουλαν εδς μεσα τα παιδια!!! σκεψου να σε βαζανε μωρο σε μια ντουλαπα με υψος 1 μετρο και να σε αφηναν εκει ολη σου την ζωη. μπορει να σου ακουγεται υπερβολικο αλλα το οσκαρ σου ετσι θα νιωθει οσο μεγαλωνει!!!

Link to comment
Share on other sites

νταξει ομως ακομα εχει καποιο περιθωριο ετσι δεν ειναι???

εννοω καποιων μηνων!!!

Link to comment
Share on other sites

νταξει ομως ακομα εχει καποιο περιθωριο ετσι δεν ειναι???

εννοω καποιων μηνων!!!

Κανα δυο μηνων.......................................

Link to comment
Share on other sites

μονο???ρε παιδια εδω και 8 μήνες δεν έχει πάρει ούτε ένα εκατοστο ... (άντε να έχει παρει 1...) ειναι ακομα πολύ μικρο ! μεγαλώνει τόσο απότομα??? :)

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα δεν ειναι αν χωραει τωρα! Ενα ψαρι που μεγαλωνει αρκετα, οταν το βαζουμε σε μικρο ενυδρειο του κοβουμε τον φυσιολογικο ρυθμο αναπτυξης με αποτελεσμα τη μη φυσιολογικη εξελιξη του :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...