Jump to content

Ενα χρυσόψαρο


Recommended Posts

Καλησπέρα, :)

Είμαι εντελώς αρχάριος όπως θα καταλάβετε, λοιπόν προχτές αγόρασα ένα μικρό χρυσόψαρο από ένα πανηγύρι κοντά στο σπίτι μου το θέμα είναι πολύ χαριτωμένο και μόλις μου είπε κάποιος ότι μπορεί να πεθάνει σε λίγες μέρες μέσα στην γυάλα τρελάθηκα πήγα λοιπόν εχτές και αγόρασα ένα ενυδρείο 20 λίτρων και το γέμισα με νερό έβαλα το φίλτρο του έβαλα ένα υγρό 15 σταγόνες Sera aqatan για το χλώριο

και μετά από μια ώρα έβαλα ένα Sera nitrivec για τα βακτήρια και μετά από 15 λεπτά έβαλα μέσα το ψάρι μου. Αυτά μου είπε να κάνω το παιδί από το pet city, απ ότι όμως διαβάζω εδώ μέσα το ενυδρείο θέλει πολύ δουλειά για να στηθεί πριν βάλεις μέσα το ψάρι.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τι πρέπει να κάνω άλλο για να μην πάθει τίποτα το ψαράκι μου και να ζήσει κανονικά και με υγεία? :)

Σας παρακαλώ βοηθήστε με δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλα τα άρθρα στο forum λόγω δουλειάς…

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα θα παρεις τεστ για να μετρας το νερο σου...

Θα χρειαστεις αρχικα για NO2,NO3,NH3..Επεισης θα βρεις εναν συνχομπιστα που να μενει κοντα και θα παρεις λιγη μπιχλα απο το φιλτρο του και θα το βαλεις στο δικο σου...Η μπιχλα αυτη ειναι γεματη με βακτηρια που θα τρεφονται με NO2 και ΝΗ3...Αυτα τα 2 ειναι δηλιτηριοδες για τα ψαρια σου αν υπαρχουν στο ενυδριο...

Επεισης το ψαρακι σου ειναι κρυου νερου αρα θα πρεπει να εχεις την θερμοκρασια κοντα στο 22-25 πραγμα δυσκολο αυτην την εποχη..

Τα ειπα πολυ γρηγορα και απλα αμα περημενεις λιγο θα σου δωσει ο delta66 μια λιστα με λινκς που πρεπει να διαβασεις..Καλο διαβασμα..:)

Υ.Γ το ενυδριο σου ειναι μικρο για ενα χρυσοψαρο μιας και χρειαζονται 50-60 λιτρα το καθε ενα μονο του...

Μολις το στρωσεις το ενυδριο σου θα προτεινα να εβαζες εναν μονομαχο..:)

Link to comment
Share on other sites

Καλα στα ειπο ο Κωστης.

Μπορει να μην εχεις πολυ χρονο για διαβασμα αλλα μερικα ειναι αναγκαια αν θελεις να μαθεις να χειριζεσαι το ενυδρειο και το νερο σωστα για να ζησει το ψαρι σου ολα του τα χρονια καλα (κοντα 40 χρονια μπορει να φτασει να ζησει).

Πρωτες κινησεις αναγκης ειναι να κανεις συνεχεις καθημερινες μικρες (1/4 του νερου) αλλαγες νερου για φρεσκαρισμα γιατι ειναι αστρωτο το ενυδρειο και η αμμωνια απο τους ρυπους του ψαριου και την τροφη θα το δηλητηριασει.

Θα αφηνεις για μερικες ωρες σε δοχειο νερο με αντιχλωριο, σκεπασμενο με μια πετσετα να αεριζεται και να μην λερωνεται.

(Δεν κανει να μεινει περισοτερο απο μερικες ωρες ακινητο το νερο, θα χρειαστει κυκλοφορητης αν πρεπει να μενει πιο πολυ για προετοιμασια).

Επισης δεν θα ταιζεις πανω απο 2 φυλαρακι ατην ημερα μεχρι να στρωσει το φιλτρο. (παρακατω γραφω τι ειναι το στρωσιμο, αμμωνια κλπ)

Το πρωτο βασικο ειναι λοιπον να καταλαβεις τι συμβαινει μεσα στο νερο που ζει, αναπνεει, τρωει, παιρνει τις απαραιτητες βιταμινες, ουρει και αφοδευει, το ψαρι.

Ολα αυτα δημιουργουν του "κυκλο του αζωτου" http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

Για να λειτουργησει καλα χρειαζεται ενα καλο φιλτρο με υλικο φιλτρνσης καταλληλο να φιλοξενησει αυτα τα καλα βακτηρια που "καθαριζουν" το νερο απο τα τοξικα.

Για το στρωσιμο του ενυδρειου (δηλαδη την αποικιση βακτηριων στα υλικα του φιλτρου και στη διακοσμηση του εσωτερικου χωρου, το ξεκινημα και τη συνεχιση του κυκλου του αζωτου) μπορεις να δεις εδω πληροφοριες http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569

Πρεπει να μαθεις για την οξυτητα (pH-πεχα) , γενικη σκληροτητα (gH-τζεχα) και ανθρακικη σκληροτητα (kH-κεχα) του νερου, αφου καθε ειδος ψαριων εχει τις δικες του προτιμησεις σε αυτα.

πχ τα ψαρια των λιμνων τηνς αφρικης θελουν πολυ σκληρο νερο με υψηλο πεχα (αλκαλικο δλδ πανω απο 7), ενω αντιθετα ψαρια της Ν Αμερικης θελουν το αντιθετο, μαλακο και με χαμηλο πεχα (οξυνο δλδ κατω απο 7).

Εδω λεει για ολα τα στοιχεια που μας ενδιαφερουν στο νερο και πως ρυθμιζονται http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64#

Αυτες τις τιμες του νερου τις μετραμε με τεστ οπως σου εγραψε ο κωστης για να ελεγχουμε την ποιοτητα του νερου. Τεστ για αμμωνια (ΝΗ3), νιτρωδη (ΝΟ2) νιτρικα (ΝΟ3), και μετα για pH, gH, kH.

Το χρυσοψαρο ειναι ψαρι που ζει σε αρκετα μεγαλη γκαμα νερου με οξυτητα γυρω απο το ουδετερο πεχα (7) και σκληροτητα 10-20 βαθμους dH. Κανενα προβλημα σε αυτο αφου το δυκτιο της αττικης βγαζει νερο καταλληλο για τα χρυσοψαρα μεσα σε αυτες τις τιμες.

Η θερμοκρασια ειναι κατι που πρεπει να προσεξεις αφου το χρυσοψαρο ειναι ψαρι "κρυου νερου" (υπαρχει και η αντιστοιχη κατηγορια στο φορουμ με θεματα σχετικα)

Αυτο ελεγχεται με ψυξη 12V ανεμιστηρων για πισι τοποθετημενα καπου στο καπακι ειτε με μανταλακι ειτε μονιμα (κανε αναζητηση στο φορουμ για "ανεμιστηρακια" και "ψυξη")

Εδω μπορεις να δεις και αλλες πληροφοριες για το ψαρι.

http://www.theaquariumwiki.com/Goldfish

http://www.fishprofiles.com/files/profiles/466.htm

Αλλαγη νερου κρινεται αναγκαια σε ενα στρωμενο ενυδρειο (δλδ με μηδενικη αμμωνια και νιτρωδη) οταν η τιμη των νιτρικων ΝΟ3 ειναι πανω απο 15ppm (ασφαλες οριο ειναι μεχρι 25ppm αλλα μετα τα 15 θα εχεις προβληματα με αλγες στο νερο και στα τζαμια κλπ).

Φυσικα η ρουτινα καθοριζεται μετα απο παρατηρησεις και μετρησεις στο νερο.

Τα λιτρα του ενυδρειου σου ειναι λιγα και θα αναγκαστεις να κανεις πιο συχνες αλλαγες νερου απο οτι σε ενα κανονικο ενυδρειο για χρυσοψαρα.

Υπολογισε κανονικο, 40 λιτρα νερο για καθε ψαρι και μινιμουμ μηκος 60 εκ (στην αρχη).

Συνηθισμενη ρουτινα για τους χομπιστες ειναι η αλλαγη 25-30% του νερου καθε εβδομαδα.

Στη δικη σου περιπτωση θα ειναι πιο συχνη 2-3 φορες την εβδομαδα και αυτη η συχνοτητα θα εχει και αντικτυπο στη σταθεροτητα της αποικιας των βακτηριων, θα πρεπει να τη βοηθας με ετοιμα βακτηρια εμποριου μαλλον.

Συντηρηση/καθαρισμος του φιλτρου γινεται μονο οταν πεσει αισθητα η ροη του.

Φυλας λιγο νερο απο το ενυδρειο κατα την αλλαγη και μεσα σε αυτο σφιγγεις ελαφρα τα σφουγγαρια να ξεβουλωσουν, αλλα να μη φυγει τελειως η μπιχλα, αυτη ειναι η βιολογια που λεγαμε.

Αυτο γινεται γιατι τα βακτηρια (οπως και τα ψαρια) ειναι ευαισθητα σε αποτομες αλλαγες θερμοκρασιας και στο χλωριο και τη χλωραμινη που περιεχει το νερο της βρυσης.

Εδω ειναι μαζεμενα ολα τα αρθρα για τους νεους στο χομπυ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Και οτι αποριες σου μεινουν ρωτας.

Μη περιμενεις οτι αυτα θα στα γραψει καποιος ενα ενα σε καθε θεμα που ανοιγεις και ρωτας, πρεπει πρωτα να διαβασεις. :)

Καλη συνεχεια

Ελπιζω να βοηθησα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Και μονο η κινηση σου να αγορασεις αμμεσα ενυδρειο για το ψαρακι σου, ειναι το καταλληλο σημαδι οτι το ψαρακι θα περασει καλα στα χερια σου.

Απο εκει και περα, αυτα που σου εγραψε ο Σπυρος...

Μικρες αλλαγές ΠΑΝΤΑ με αντιχλωριο καθε 1-2 μερες, λιγο ταισμα (δεν παθαινει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα) και ολα θα πανε καλα...

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση σας παιδία να είστε καλά! :)

Διαβάζω συνέχεια… αυτό που παρατήρησα εχτές είναι ότι όταν έχω ανοιχτό το φως στο ενυδρείο τα τοιχώματα είναι σαν καθρέπτες και το ψαράκι μου πηγαίνει εκεί όπου βλέπει την αντανάκλαση του και κολυμπάει εκεί νομίζοντας ότι είναι κάποιο άλλο ψαράκι… τον λυπήθηκα :) και σκέφτομαι να του πάρω ένα άλλο ψαράκι για παρέα οπότε ερωτώ προφανός θα πρέπει να αγοράσω νέο ενυδρείο και να αφήσω το 20 litro. τι ενυδρείο να πάρω?

Ο Χώρος στο δωμάτιο μου δεν επαρκεί για μεγαλύτερο από 60άρι αρκεί αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο καλη σκεψη και οσο γρηγοροτερα τοσο το καλυτερο.

Ας παρουμε την σιγουρη και ευκολη προταση για 40-50 λιτρα το καθε ψαρι και σε συνδυασμο οτι δεν υπαρχει πολυς διαθεσιμος χωρος.

Οταν λες 60αρι εννοεις 60 εκ μηκος?

Στην περιπτωση των χρυσοψαρων που χρησιμοποιουν για κολυμβηση ολο το ενυδρειο, θα μπορουσες να κερδισεις τα απαιτουμενα λιτρα σε υψος.

Το juwel lido 120 (γυρω στα 100-110 λιτρα καθαρα νερο) ειναι μια τελεια προταση κατα τη γνωμη μου, αφου σκεπτεσαι και για δευτερο ψαρι, με διαστασεις 61μηκος x 41βαθος x 58υψος cm

http://www.juwel-aquarium.de/en/lido437.htm

Μαλιστα ειδα καποιο να πωλειται σε αγγελια (χωρις επιπλο ομως) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=27559

Καινουριο το ειδα στο Waterinn με 190€ περιπου.

Αν παρεις υποψιν σου οτι εχει και δωροεπιταγη το μισο της αξιας του, θα παρεις σχεδον δωρεαν το επιπλο του που κοστιζει γυρω στα 100€.

Αν εχεις για χωρο για 80εκ μηκος ενυδρειο θα ηταν ευχης εργον και θα ειχες πολυ περισσοτερες (και οικονομικοτερες) επιλογες. :)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

σήμερα πήρα τελικά ένα ενυδρείο 60 λίτρων το διακόσμησα και το γέμισα με νερό! :)

Μόλις έβαλα 15ml sera aquatan και σε 1 ώρα θα βάλω 12ml sera nitrivec άυριο θα βάλω το ψαράκι μου!

Δίαβασα στο http://www.sera.de/index.php?id=76&L=14 ότι θα πρέπει να του βάζω για 10 μέρες nitrivec και θα είμαι οκ!

Τί νομιίζεται ότι θα πρέπει να κάνω άλλο?

αγόρασα και μετρήτες πότε όμως να μετρήσω?

και το νερό μου έιναι θολό είναι νορμάλ?

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Να κανεις καθε μερα μετρησεις (πριν απο τυχων αλλγες νερου) και αν βρισκεις τοξικα (αμμωνιαΝΗ3 και νιτρωδηΝΟ2) να κανεις καθε μερα μικρες αλλαγες πχ 25-35% με νερο που θα αφηνεις σε δοχειο για μερικες ωρες με αντιχλωριο και να ρυθμισεις σε κοντινη θερμοκρασια με του ενυδρειου (και 1-2 βαθμους πιο δροσερο καλο ειναι)

Μη ταιζεις σχεδον καθολου οσο και να σε "παρακαλαει" το ψαρι.

Και μια βδομαδα αταιστο δεν παθαινει τπτ.

Το νερο ειναι θολο γιατι υπαρχει αμμωνια ή γιατι αναταραξες το βυθο ή γιατι ειναι φρεσκοβαλμενο το χαλικι ή αμμος, ή δεν το ξεπλυνες καλα.

Link to comment
Share on other sites

Mην βαλεις αυριο ψαρακια..Αστο να τρεξει περηπου κανα μηνα ωστε να δημιουργηθει βιολογια και ταιζε κανονικα καθημερινα...

Τα ψαρια θα δηλητιριαθουν αν τα βαλεις σε αστρωτο ενυδριο απο την δευτερη μερα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα!

Έκανα test εχθές στο ενυδρείο μου και είχα 5-10mg NH4 εχθές και άλλαξα το 35% του νερού αφου΄του έβαλα αντιχλώριο πρώτα.

το ερώτημα μου είναι το sera nitrivec που χρησιμοποιούσα (6ml) ήταν σαν νερό δεν θώλονε το νερό το είχα αγοράσει απο ένα pet shop στην γειτονία μου επειδή όμως μου τελέιωσε πήρα μεγαλύτερο μπουκάλι απο το waterin είναι ακριβώς το ίδιο σαν μπουκάλι αλλά το υγρό είναι σαν γάλα και θολώνει το ενυδρείο... εχτές μετά την αλλαγή νερού δεν του έβαλα nitrivec και έκανα σήμερα test φαίνεται καλύτερα αλλά όχι τέλεια έιναι στα 1-5mg ΝΗ4. και το ph είναι περίπου 7,6 sto νερό μου.

Τι άλλο να κάνω? δεν θέλω να πάθει τίποτα το ψαράκι μου... :)

η φώτο είναι απο το σημερινό test

http://img22.imageshack.us/img22/3310/dsci1568p.jpg

Έγινε επεξεργασία - antonis24
Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι καιγεται στην αμμωνια. :)

Με 5-10 αμμωνια σε 7,6pH και (ας πουμε) 28C αν δεν εχεις ψυξη στο ενυδρειο.

Το ενυδρειο ειναι αστρωτο εχεις μηδενικα νιτρωδη και νιτρικα.

Μη ταισεις καθολου μεχρι να πεσει η αμμωνια κατω απο 1 και κανε κι αλλη αλλαγη 50% ΤΩΡΑ.

Κρατα τη θερμοκρασια με ανεμιστηρα κατω απο 25 (οσο πιο χαμηλα τοσο πιο ατοξικη η αμμωνια)

Μετα μερα παρα μερα αλλαγη 50% και καθε μερα τεστ.

Δυστυχως διαλεξες τον δυσκολο τροπο στρωσιματος (με ψαρι) και αν δεν κανεις συχνες αλλαγες και τεστ το ψαρι θα μετακομισει εις τοπον χλοερον και μαλιστα επωδυνα. :)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

Η θερμοκρασία είναι στους 25 βαθμούς περίπου έχω βάλει ανεμιστηράκι το θέμα με το ΝΗ4 είναι πάλι στα 5 αν και εχθές του έβαλα 2 αμπούλες από το waterin μια λεγόταν stop-amo και η άλλη digit-bacter , για να κατέβει η αμμωνία αλλά τίποτα ακολουθώ πίστα ότι μου έχει πει delta66 και σε ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθεια σου!

Αν υπάρχει κάποιο άλλο φάρμακο υγρό οτιδήποτε που πιστεύετε θα βοηθήσει στην περίπτωση μου παρακαλώ … :(

Κάνω τα πάντα για να ζήσει το ψαράκι μου! :(

Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη μεθοδος για μειωση αμμωνιας για μενα ειναι η αλλαγη νερου (φυσικα να ειμαστε σιγουροι οτι το φρεσκο νερο που βαζουμε δεν εχει αμμωνια το ιδιο, και αυτο γινεται τσεκαροντας καμια φορα και το νερο της βρυσης μας) και μετα η μειωση του ταισματος εως και η διακοπη του.

Αλλες μεθοδοι δεσμευσης αμμωνιας ειναι, αν χρησιμοποιεις seachem prime για αντιχλωριο μπορεις να χρησιμοποιησεις 5πλη δοση σε ωρα αναγκης αν εμφανιστει αμμωνια, αφου το αντιχλωριο αυτο δεσμευει και αμμωνια, νιτρωδη και βαρεα μεταλλα.

(κοιτα directions στο λινκ που εδωσα).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...