Jump to content

Βοηθεια με τις Μετρησεις


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους ! Πριν καμια εβδομαδα περιπου αγορασα ενα ενυδρειο φτηνο της Aquatlantis 120l , περιεχει θερμαντηρα,Biobox2, και αντλια νερου εσωτερικη στα 650 l την ωρα.Εβαλα απο PETSHOP χαλυκι και υφασματινα φυτα ,διακοσμητικα, καθως προσθεσα και μακαρονι πανω απο το σφουγγαρι(φιλτρο) του ενυδρειου.

Πανω απο το μακαρονι εβαλα κατι σαν υαλοβαμβακα της Juwel που μου δωσανε , Να επισημανω οτι ΑΡΓΟΤΕΡΑ καταλαβα οτι ειχα ριξει αντιχλωριο για περιπου 300 λιτρα νερου ενω εχω αντε 100 λιτρα μεσα στο ενυδρειο μου.Επισης εριξα καπου 25 ml μικροβια.

Μετα απο 4 μερες περνω δειγμα νερου να παω να αγορασω ψαρια....Η σκληροτητα ειναι μια χαρα αλλα το προβλημα ητανε ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟ ειδικα στο ΝΟ2 ( κατακιτρινο το τεστ , δηλητηριο μου ειπανε ειναι το νερο !!!).Και το NO3 ητανε πανω απο το οριο αλλα σε σχεση με το ΝΟ2 δεν ητανε τοσο χαλια !!!

Τωρα σαν ασχετος εγω γιατι εχω τοσο υψηλες τιμες ΝΟ2-ΝΟ3 ? Μηπως το οτι εριξα υπερβολικο αντιχλωριο και αντι να ριχνω 5 ml για 3 μερες μικροβια εγω εριχνα αντιχλωριο ?

Τελος παντων εχυσα ΟΛΟ το νερο απο το ενυδρειο και το καθαρισα και αναμενω να το ξαναγεμισω στο τελος του μηνα εφοσον θα ειμαι στο καινουργιο μου διαμερισμα και εφοσον τοτε καταφερω να εχω ΚΑΛΟ ΝΕΡΟ να παω να αγορασω ψαρια,και ειδα κατι ωραιες κυχλιδες και κατι αλλα ...... Αλλα δυστυχως αμα τα επερνα θα ψοφαγανε την ιδια μερα με αυτο το νερο .

Αντι για αυτα αγορασα ενα πακετο TEST της JBL το οποιο ειναι παρα πολλυ τσουχτερη η τιμη του ? η κανω λαθος ? Μαλιστα μετρησα το 40 αρι ενυδρειο που εχω με 1 fancy goldfish μεσα και ολες οι μετρησεις ητανε χαμηλες !!! Ακουσον Ακουσον !!! Και δεν εχω και κανεναν εξοπλισμο εκει μεσα να πεις οτι ....

Η ερωτηση μου ειναι η εξης , βημα προς βημα τι να κανω για να μην εχω απαγορευτικες τιμες στο TEST του νερου ? Τι εκανα λαθος και αναγκαστικα να χυσω ολο το νερο του ενυδρειου ? Δεν ειχα ψαρια μεσα,

Εχω το φιλτρο(σφουγγαρι στον πατο μεσα στο κουτι BIOBOX2),απο πανω το μακαρονι μεσα σε ειδικο σακουλακι που εχει κανει τωρα μικρες τρυπουλες και απο πανω κατι σαν τετραγωνο κομματακι υαλοβαμβακα ? της JUWEL , επισης εχω τον θερμαντηρα στους 25 βαθμους αν και απο την ζεστη το νερο ειναι στους 28 βαθμους,επισης μεσα στο κουτι BIOBOX2 εχω την εσωτερικη αντλια των 650 l την ωρα και ειχα γεμισει το ενυδρειο μεχρι τον ανωτατω δεικτη που εχει μετρησης του νερου(επιτρεποντας στην αντλια να κανει μερικες φυσαλιδες / ανακυκλωση του νερου). Τι εκανα λαθος και το νερο μου ητανε τοσο χαλια μετα απο 4-5 μερες ? Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες...Σαν αρχαριος εκανες αρκετα λαθη...Νομιζω καλα εκανες και εχυσες το νερο αλλα για τα ΝΟ2 δεν οφειλεται το αντιχλωριο αλλα το αστρωτο απο πλευρας βιολογιας φιλτρο σου...Ενα ενυδριο πρεπει να τρεχει κανονικα ταιζοντας και τροφη για περιπου ενα μηνα μεχρι να δουμε πως εχει αναπτυχθει η αναλογη βιολογια για να μας αποροφα τα ΝΟ2και ΝΗ3/4...Οσο για το χρυσοψαρο πρεπει να ξερεις πως εχει και αυτο τις ιδιες αναγκες για φροντιδα οπως ολα τα ψαρια..Τα λιτρα που το εχεις ειναι καλα..Αλλα δεν εχει εξοπλισμο οποτε δεν εχει και πολυ καιρο ζωης..

Τελος στρωσε πρωτα το μεγαλο ενυδριο σου και μετα θα δεις αναλογα με τις τιμες του νερου τις βρυσης σου και την ορεξη σου τι ψαρια θα βαλεις στο νεο σου ενυδριο...Αυτα απο εμενα και καλο διαβασμα

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες...Σαν αρχαριος εκανες αρκετα λαθη...Νομιζω καλα εκανες και εχυσες το νερο αλλα για τα ΝΟ2 δεν οφειλεται το αντιχλωριο αλλα το αστρωτο απο πλευρας βιολογιας φιλτρο σου...Ενα ενυδριο πρεπει να τρεχει κανονικα ταιζοντας και τροφη για περιπου ενα μηνα μεχρι να δουμε πως εχει αναπτυχθει η αναλογη βιολογια για να μας αποροφα τα ΝΟ2και ΝΗ3/4...Οσο για το χρυσοψαρο πρεπει να ξερεις πως εχει και αυτο τις ιδιες αναγκες για φροντιδα οπως ολα τα ψαρια..Τα λιτρα που το εχεις ειναι καλα..Αλλα δεν εχει εξοπλισμο οποτε δεν εχει και πολυ καιρο ζωης..

Τελος στρωσε πρωτα το μεγαλο ενυδριο σου και μετα θα δεις αναλογα με τις τιμες του νερου τις βρυσης σου και την ορεξη σου τι ψαρια θα βαλεις στο νεο σου ενυδριο...Αυτα απο εμενα και καλο διαβασμα

To 40 αρι το ενυδρειο με το χρυσοψαρο εχει αντλια αλλα δεν εχω τα αλλα συναφη οπως σε αυτο των 120 L , δηλαδη να περιμενω 1 μηνα πριν κανω μετρησεις καταλληλοτητας νερου ? Και τι να ταισω απο την στιγμη που δεν εχω βαλει ψαρια εκει μεσα , μα και αν βαλω μου λενε οτι θα πεθανουνε με τετοιο νερο !!! Η συνδεσιμολογια του φιλτρου με το μακαρονι και τα αλλα ετσι οπως τα περιγραφω πιστευεις οτι ειναι ενταξει ? Ποσο καιρο να περιμενω πριν κανω μετρησεις ? Και τι να ταισω αφου δεν εχω ψαρια μεσα ?

Ειναι καλυτερα να βαλω 100 λιτρα εμφυαλομενου νερου ? Θα μου κανει την ζωη ποιο ευκολή σε θεμα στρωσηματος ? Και αν ναι να ριξω αντιχλωριο και εκει ? Οταν λες απο μεριας αστρωτου βιολογιας του φιλτρου σου εννοεις το τετραγωνο μπλε σφουγγαρι που εχει μεσα στο BIOBOX κουτι ? Το εχω τερμα κατω βαλει και απο πανω μακαρονι και πανω απο εκει ενα κομματι υαλοβαμβακα.

Σε παρακαλω εξηγησε μου τι εννοεις ειμαι τελειως ασχετως ! Πιστευεις οτι μπορει το φιλτρο και η αντλια που εχω να ειναι της ΠΛΑΚΑΣ και για αυτο να εχω αυτο το προβλημα ? Το ενυδρειο ειναι απο τα << φτηνα >> της αγορας.Συνιστας να αλλαξω αντλια και φιλτρο εαν συνεχισω να εχω το ιδιο προβλημα ?

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

To 40 αρι το ενυδρειο με το χρυσοψαρο εχει αντλια αλλα δεν εχω τα αλλα συναφη οπως σε αυτο των 120 L , δηλαδη να περιμενω 1 μηνα πριν κανω μετρησεις καταλληλοτητας νερου ? Και τι να ταισω απο την στιγμη που δεν εχω βαλει ψαρια εκει μεσα , μα και αν βαλω μου λενε οτι θα πεθανουνε με τετοιο νερο !!! Η συνδεσιμολογια του φιλτρου με το μακαρονι και τα αλλα ετσι οπως τα περιγραφω πιστευεις οτι ειναι ενταξει ? Ποσο καιρο να περιμενω πριν κανω μετρησεις ? Και τι να ταισω αφου δεν εχω ψαρια μεσα ?

Καλο ειναι να εχει το ενυδριο με το χρυσοψαρο ολα τα συναφη οπως λες..

Οσο για την τροφη μπορεις να ριχνεις οτιδηποτε τροφη..Απο αυτη θα τρεφεται και θα αναπαραγεται η βιολογια σου...Και για αυτο πρεπει να ταιζουμε σχεδον καθημερινα απο 2-3 φυλλαρακια..

Ειναι καλυτερα να βαλω 100 λιτρα εμφυαλομενου νερου ? Θα μου κανει την ζωη ποιο ευκολή σε θεμα στρωσηματος ? Και αν ναι να ριξω αντιχλωριο και εκει ? Οταν λες απο μεριας αστρωτου βιολογιας του φιλτρου σου εννοεις το τετραγωνο μπλε σφουγγαρι που εχει μεσα στο BIOBOX κουτι ? Το εχω τερμα κατω βαλει και απο πανω μακαρονι και πανω απο εκει ενα κομματι υαλοβαμβακα.

Οχι δεν χρειαζεται να βαλεις 100 λιτρα εμφυαλομενο..ΜΟυ φαινεται υπερβολικο..Κανονικο νερο βρυσης θα ριξεις το αναλογο αντιχλωριο και θα εισαι οκ...

Οσο για αυτο περι βιολογιαςΔιαβασε αυτο!

Σε παρακαλω εξηγησε μου τι εννοεις ειμαι τελειως ασχετως ! Πιστευεις οτι μπορει το φιλτρο και η αντλια που εχω να ειναι της ΠΛΑΚΑΣ και για αυτο να εχω αυτο το προβλημα ? Το ενυδρειο ειναι απο τα << φτηνα >> της αγορας.Συνιστας να αλλαξω αντλια και φιλτρο εαν συνεχισω να εχω το ιδιο προβλημα ?

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Δεν χρειαζεται να αλλαξεις φιλτρο απο την στιγμη που εχει κανονικη ροη και δεν δημιουργει προβλημα σε διαροες ρευματος...

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες...Σαν αρχαριος εκανες αρκετα λαθη...Νομιζω καλα εκανες και εχυσες το νερο αλλα για τα ΝΟ2 δεν οφειλεται το αντιχλωριο αλλα το αστρωτο απο πλευρας βιολογιας φιλτρο σου...Ενα ενυδριο πρεπει να τρεχει κανονικα ταιζοντας και τροφη για περιπου ενα μηνα μεχρι να δουμε πως εχει αναπτυχθει η αναλογη βιολογια για να μας αποροφα τα ΝΟ2και ΝΗ3/4...Οσο για το χρυσοψαρο πρεπει να ξερεις πως εχει και αυτο τις ιδιες αναγκες για φροντιδα οπως ολα τα ψαρια..Τα λιτρα που το εχεις ειναι καλα..Αλλα δεν εχει εξοπλισμο οποτε δεν εχει και πολυ καιρο ζωης..

Τελος στρωσε πρωτα το μεγαλο ενυδριο σου και μετα θα δεις αναλογα με τις τιμες του νερου τις βρυσης σου και την ορεξη σου τι ψαρια θα βαλεις στο νεο σου ενυδριο...Αυτα απο εμενα και καλο διαβασμα

Επισης η αντλια εχει 2 διαφορετικα φυσιγγια , το ενα σε σχημα Γ και το αλλο Ισιο, για να χρησιμοποιησω το φυσιγγι σχηματος Γ πρεπει να εχω λιγοτερο νερο στο ενυδρειο και επισης χρησιμοποιοντας αυτο κανει πολλες περισοτερες φυσαλιδες μεσα στο νερο αντι του Ισιου φυσιγγιου το οποιο μπορω να χρησιμοποιω εχοντας το νερο γεματο μεχρι επανω.

Τι πιστευεις ειναι καλυτερο να χρησιμοποιω ? Εγω προτιμω το Ισιο φυσιγγι για να μην φαινεται << αδειο >> το ενυδρειο,και με αποτελεσμα οι φυσαλιδες να ειναι πολυ λιγοτερες

Link to comment
Share on other sites

Επισης η αντλια εχει 2 διαφορετικα φυσιγγια , το ενα σε σχημα Γ και το αλλο Ισιο, για να χρησιμοποιησω το φυσιγγι σχηματος Γ πρεπει να εχω λιγοτερο νερο στο ενυδρειο και επισης χρησιμοποιοντας αυτο κανει πολλες περισοτερες φυσαλιδες μεσα στο νερο αντι του Ισιου φυσιγγιου το οποιο μπορω να χρησιμοποιω εχοντας το νερο γεματο μεχρι επανω.

Τι πιστευεις ειναι καλυτερο να χρησιμοποιω ? Εγω προτιμω το Ισιο φυσιγγι για να μην φαινεται << αδειο >> το ενυδρειο,και με αποτελεσμα οι φυσαλιδες να ειναι πολυ λιγοτερες

Βαλε το ισιο(Spay Bar υποθετω..) και στρεψε την εξοδο του κατα την επιφανεια...Ωστε να υπαρχει αναταραξη της επιφανειας και οξυγωνονεται το νερο..:)

Link to comment
Share on other sites

Το νερο δεν ειχε τιποτα αφυσικο.

Κακως το εχυσες αφου δεν ειχε ζωντανα το ενυδρειο μεσα.

Ειχε αρχισει να γινεται ο κυκλος του αζωτου.

Θα συνεχιζες να ριχνεις τροφη και ετοιμα βακτηρια και σε καμια 20-30 μερες θα ηταν ετοιμο.

Οταν "στρωσει" τελικα, ΝΗ3 και ΝΟ2 μηδενιζουν, τα ΝΟ3>0 (περισσοτερα απο μηδεν, και τοτε κανουμε την πρωτη μεγαλη αλλαγη να πεσουν τα ΝΟ3 κατω απο 20-25 (ιδανικα 5-15).

Σου εχει δωσει ο κωστης πιο πανω ενα λινκ που εχει ολες τις απαραιτητες πληροφοριες που ζητας

Διαβασε το και οτι δεν καταλαβεις ξαναρωτα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Για το φιλτρo που ρωτας, η σειρα των υλικων πρεπει να ειναι (συμφωνα με τη ροη του νερου) πρωτα μηχανικα υλικα (πχ χοντροτρυπα μπλε σφουγγαρια, μηχανικο μακαρονι πχ eheim ehfimech) μετα βιολογικα υλικα (πχ eheim substrat pro, sera siporax, rena Bio Chem Stars αστερακια, hobby Absorbex, Seachem Matrix κλπ) και στο τελος καποιο ψιλοτρυπο μπλε σφουγγαρι ή βαμβακι (ενυδρειακος "υαλοβαμβακας" πχ sera filterwool).

Προτεινω αναβαθμιση των υλικων με καποιο απο τα πανω, λογω μεγαλυτερης δυανοτητας φιλοξενιας αποικιας βακτηριων.

Υγ κιχλιδες σε 120 λιτρα δεν μπαινουν ευκολα και χωρις μελετη του θεματος.

Μη βιαζεσαι, ασε να στρωνει το φιλτρο και μεχρι τοτε διαβαζε.

Παιζουν πολλα ρολο στην επιλογη των ψαριων (διακοσμηση, βυθος, παραμετροι νερου, συμβατοτητες).

Απεφυγε πλαστικα και ψευτικα πολυχρωμα διακοσμητικα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Βαλε το ισιο(Spay Bar υποθετω..) και στρεψε την εξοδο του κατα την επιφανεια...Ωστε να υπαρχει αναταραξη της επιφανειας και οξυγωνονεται το νερο..:)

Πηγα στο λινκ αλλα δυστυχως το περι βιολογιας λινκ και το στησιμο του ενυδρειου δεν λειτουργουνε , απ'οτι καταλαβα δεν εβαλα αρκετα μικροβια στο νερο και αντι αυτου εβαζα αντι χλωριο :))

Εχω παρει αρκετα υφασματινα φυτα και 1 μικρο βραχο και 3 μικρα διακοσμητικα , ουτε καν τολμαω να βαλω αληθινα φυτα αυτην την στιγμη γιατι ειμαι ασχετος.Πλαστικα φυτα δεν εχω , υφασματινα μονο.

Ωσο για την αγορα ψαριων θα ρωτησω λεπτομερειες και διαβασω πριν την αγορα , ειδα 2 μαλλον κυχλιδες ? σημερα ΜΕΓΑΛΕΣ μαλλον 1 αρσενικο μαυρο με ασπρες ριγες και 1 θυληκο μαλλον ΡΟΖ με τεραστια χειλη !!! ?

Ητανε πανεμορφα ψαρια αλλα μετα την μετρηση του νερου δεν τα πηρα αλλα ουτε θα μου τα δινανε !!!

Σκεφτομαουνα να βαλω μονο αυτα τα 2 στο ενυδρειο και τιποτα αλλο , φυσικα ειχε και μικροτερες κυχλιδες αλλα και αυτεσ καποια μερα τοσο μεγαλες θα γινοντουσαν ..... Οποτε ετσι οπως το βλεπω ( χωρις να ξερω ) μαλλον μεχρι 2 θα μπορουσα να βαλω ? Λεω κυχλιδες βαση φωτογραφιων απο το ιντερνετ αν και υπαρχουνε αρκετε ειδη στην κατηγορια αυτη.

Ποσες μερες να περιμενω - κανει να στρωσει το ενυδρειο ? Μου ειχανε πει 4 μερες και απογοητευτικα απο τις μετρησεις , τωρα αμα θελει 1 μηνα ετσι οπως ακουω εδω και μη εχοντας βαλει αρκετα μικροβια στο νερο τοτε λογικα ειχα τετοιες μετρησεις...

Παντως σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας , τωρα ξεκιναω το χομπι ! Ετσι ξεκινησα και αλλα ζωα στο παρελθον και ρωτοντας και διαβαζοντας εμαθα αρκετα.

Κακος εχυσα το νερο του ενυδρειου , αλλα θα το αφησω αδειο γιατι στο τελος του μηνα μετακομιζω , το τελευταιο που θα ηθελα και σαν αρχαριος ειναι να στρωθει τωρα , να παρω τα ψαρια και μετα να αναγκαστω να μεταφερω τα ψαρια και το νερο του ενυδρειου σε μπουκαλια μιας και το ενυδρειο ΓΕΜΑΤΟ δεν μετακινιεται !

Link to comment
Share on other sites

1. ΜΗ ΒΙΑΖΕΣΑΙ.

Ψαρια δεν μπαινουν οτι να'ναι, οπως να'ναι, σε οτι αριθμο να'ναι, και σε οτι στησιμο να'ναι.

Θα στρωσει πρωτα το ενυδρειο, και εντωμεταξυ εσυ θα βρεις ποιο ψαρι σου αρεσει αλλα κανει και για το ενυδρειο.

Πχ πολυ πιθανον το ψαρι που ειδες να γινεται μεγαλο για το ενυδρειο σου, να ζει σε συγκεκριμενο χαρεμι (αρσενικο θηλυκα), να ειναι επιθετικο, να μη θελει φυτα αλλα πετρες για φωλια και αμμο αντι για χαλικι.

Δηλαδη αλλο ενυδρειο :)

2. Καλα κανεις μετα τη μετακομιση το στησιμο να πεσει και η θερμοκρασια, μη τα εχεις ολα μαζι.

3. Τα αληθινα φυτα τι τα φοβασαι? μηπως θελουν ποτισμα? :)

Υπαρχουν φυτα πολυ ευκολα χωρις απαιτησεις.

Και δεν ειναι θεμα διακοσμηση, αλλα καθαριζουν (οπως το φιλτρο) το νερο και το οξυγονωνουν.

Να τα φοβασαι μονο αν βαλεις αφρικανικες κιχλιδες (θα τα κανουν μαμ)

4. Απο ολα τα λινκ δεν δουλευει μονο του στρωσιματος γιατι θελει αναβαθμιση.

Εχει ξεκινησει η εργασια και εδω υπαρχει μια συζητηση και πληροφοριες http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569

Διαβασε ομως τα υπολοιπα για τον κυκλο του αζωτου, τα φυσικοχημικα στοιχεια κλπ να μπορουμε να συνενοουμαστε οταν μιλαμε

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Pseudotropheus_demasoni.jpg

Αυτο ειναι το λινκ φωτο του ψαριου που ειδα , λεει οτι ειναι Malawi Cichlids , το ιδιο ψαρι ειδα και σε ΡΟΖ ολοκληρο, 1 ζευγαρι τετοιο σκεφτομαι αν μπορω να βαλω ΜΟΝΟ.

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ 100 Μ Χ 050 Υ Χ 0.40 Π

Ψαχνω να βρω εαν μπορω να τα εχω μεσα εδω και τι διακοσμηση χρειαζεται,αν και hδη εχω υφασματικα φυτα και διακοσμητικα κτλπ ... Με λιγα λογια αμα δεν χρειαζονται αυτα για αυτο το ψαρι τοτε ΧΑΜΕΝΑ πηγανε τα λεφτα ! ... και ειναι ακριβα τα φυτα / διακοσμητικα :)(

Επισης ψαχνω να βρω συνθηκες νερου,φωτισμου,αμμος η χαλικι οπως εχω τωρα για αυτο το ψαρι

Οποιος εχει κανα λινκ η μπορει να με διαφωτησει περι τι συνθηκες νερου,φωτισμου,βυθου,φυτων χρειαζεται αυτο το ψαρι τοτε παρακαλω ενημερωστε τον ΑΣΧΕΤΟ !!!! Ειναι επιθετικα ψαρια σαν 1 ζευγαρι η προς εμενα ? !!!!

Σκεφτειτε 1 αδειο ενυδρειο 120 λιτρων χωρις τιποτα μεσα !!! Τι μπορω να κανω για να διασφαλισω ( και αν γινεται ) την υγεια των ψαριων αυτων και την τσεπη μου :))

Αυτο ειναι το συγκεκριμενο ειδος - μεγεθος που ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ ( 50 μερες και ... ) θα ηθελα να εχω εαν το επιτρεπει το ενυδρειο μου,αλλιως παμε για αλλα :D)

Ρωταω για να μην ξοδεψω αλλα ασκοπα χρηματα σε διακοσμηση/φυτα και για να δω εαν μπορω να εχω αυτο το ειδος ψαριου στο ενυδρειο μου , ουτοσοστε να προετοιμασω τις καταλληλες συνθηκες διαβιωσης του ψαριου αυτου μεχρι και την ημερα αγορας του

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ

Έγινε επεξεργασία - yiannis667
Link to comment
Share on other sites

Μολις ειδα οτι αυτο το ψαρι θελει 300 λιτρα ενυδρειο :)

200 με το ζορι , εγω εχω 120 δηλαδη 90 :)

Link to comment
Share on other sites

Aμα οι διαστασεις σου ειναι 100x40x50 οπως λες εχει 200 λιτρα ενυδριο και οχι 120..:)

Oσο για το ψαρι μην το παιρνεις σαν δεδομενο..Υπαρχουν παρα πολλα ψαρια που με τον καιρο θα σου παρουν τα μυαλα :)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ επιθετικο ψαρια σε αλλα του ιδιου ειδους και φυλλου. http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=849

Αν εχεις 200 λιτρα τελικα, μια ομαδα 8-10 ψαριων με ενα αρσενικο (το πολυ δυο), θα ειναι ΟΚ πιστευω.

Θα στα πουν πιο καλα οι αφρικανοφιλοι του φορουμ αν ανοιξεις θεμα στην αναλογη κατηγορια. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=16

Να βαλεις κι αλλο ειδος ψαριου μαζι του σε 200 λιτρα, νομιζω θα ειναι ρισκο.

Τα φυτα και το χαλικι πανε περιπατο.

Ασβεστολιθικες πετρες και αμμος, η διακοσμηση.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=28495

Link to comment
Share on other sites

Aμα οι διαστασεις σου ειναι 100x40x50 οπως λες εχει 200 λιτρα ενυδριο και οχι 120..:)

Oσο για το ψαρι μην το παιρνεις σαν δεδομενο..Υπαρχουν παρα πολλα ψαρια που με τον καιρο θα σου παρουν τα μυαλα :buttrock:

Το μετρησα δυστυχως ειναι 100 χ 30 χ 40 = 120 l δηλαδη 90 :buttrock:

Το μπερδεψα με την βαση που ειναι 100 χ 40 χ 50 :)

O πετσοπας που τον ξερω καιρο τωρα , μου ειχε προτεινει να βαλω μεχρι 7 τροπικα απο τα πολλη μικρα ψαρια ( δεν θυμαμαι το ειδος ) , αλλα ητανε πολλη μικρα - κοπαδι και κανα δυο απο αυτα τα πλακε που μοιαζουν με κιχλιδες - αν δεν ειναι για να κολλανε στα τζαμια και να τα καθαριζουνε .

Ειχα δει 1 καρχαριοειδες ειναι ολοιδιο με αυτο το μαυρο ψαρι που δειχνει το βιντεο του λινκ μου στην αρχη ---- >

μηπως ξερει κανεις πως λεγεται ?

Μου ειπε οτι ειναι σπανιο ψαρι και οτι λιγοι το βαζουνε σε ενυδρειο,οτι κανει 19 ευρο και οτι γινεται 40 ποντους και οτι εαν θελω να βαλω αυτο τοτε δεν χρειαζομαι δευτερο ψαρι

Ξερει κανεις την ονομασια αυτου του ψαριου για να το ψαξω λιγο ? Μπηκα σε μια σελιδα με καρχαριδοειδες αλλα δεν βρηκα παρομοιο, Ευχαριστω :D

Link to comment
Share on other sites

Για το ψαρι αυτο δεν ειναι το θεμα το δευτερο ψαρι αλλα η πισινα που θα πρεπει να εχεις στην αυλη σου για να το βαλεις....

Αποψη μου ειναι...Μιας και εισαι αρχαριος...Να κανεις μετρησεις σε Ph,Gh,Kh του νερου της βρυσης σου να μας τα πεις και αν θες να σου προτεινουμε περιοχες οπου να εχουν παρομοιες συνθηκες νερου ωστε να διαλεξεις και τα αναλογα ψαρια..:)

Παντως μιας και ειδα πως εχεις ενδιαφερον...Για ψαξε για νανοκιχλιδες της λιμνης Tanganyika (αφρικη)...

Link to comment
Share on other sites

Να βαλω νερο απο την βρυση σε ενα ποτηρι και να κανω τεστ αμεσως ?

η να το αφησω για λιγη ωρα ? Εχω παρει 5 σε 1 τεστ που μετραει τις 5 σημαντικοτερες ενδυξεις του νερου

Link to comment
Share on other sites

Θα βαλεις στον δοκιμαστικο σωληνα που εχει μεσα μεχρι την γραμμουλα νερο απο βρυση...Μετα θα ακολουθησεις τις οδηγιες με το ποσες σταγονες θελει το καθε τεστ...Για καθε τεστ θα αλλαζεις το νερο στο δοκιμαστικο σωληνα. :):)

Μην τα μετρησεις ολα δεν χρειαζονται μονο Ph Gh Kh

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

Θα βαλεις στον δοκιμαστικο σωληνα που εχει μεσα μεχρι την γραμμουλα νερο απο βρυση...Μετα θα ακολουθησεις τις οδηγιες με το ποσες σταγονες θελει το καθε τεστ...Για καθε τεστ θα αλλαζεις το νερο στο δοκιμαστικο σωληνα. :):)

Μην τα μετρησεις ολα δεν χρειαζονται μονο Ph Gh Kh

ΝΕΡΟ ΒΡΥΣΗΣ : ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΝΟ3 / ΝΟ2 / GH / KH / PH

10 / 0 / >21 D / 20 D / 8,0 ME 8,4 ( H 8 H 8,4 EINAI TO ΧΡΩΜΑ ΜΠΕΡΔΕΜΑ )

2o TEST ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΝΕΡΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΕΙΡΑ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΟΠΩΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

10 / 0 / >21 D / 20 D / 8,0 ΜΕ 8,4

ΕΜΦΙΑΛΟΜΕΝΟ ΝΕΡΟ ( ΘΑ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΣΕΙ 25 ΕΥΡΟ ΝΑ ΓΕΜΙΣΩ ΟΛΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ )

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΕΙΡΑ ΝΟ3 / ΝΟ2 / GH / KH / PH

0 / 0 / >7 D / 10 D / 7,6

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αφου ξαναγεμισα το ενυδρειο με νερο,χαλυκι,φυτα,αντιχλωριο,βακτηρια βαζοντας σωστες ποσοτητες την 2 η μερα μου δειχνει σωστες μετρησεις :):):D

Μια ερωτηση μελλοντικη ......

Parron Shark ( Gallagher ) μπαινει σε 830 λιτρα ενυδρειο ? 200 cm X 60 cm :buttrock:

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να μην τον βαλουμε καθολου σε ενυδριο...:)

Kαι αμα τον παρω κανει σε 200 χ 60 830 λιτρα ? Η θα πρεπει να παρω τηλεφωνο στο Aquarium της Κρητης π.χ και να τους παρακαλεσω να τον υιοθετησουνε ?

Η να τον αφησω στο πασαλιμανι ελευθερο ? Εφοσον κανω μετρησεις νερου :)

Αληθεια γιατι πουλανε ενα τετοιο ψαρι που σχεδον κανενας δεν μπορει να φιλοξενησει ? Αυτο θελει πισινα το ψαρι και κανει και βουτιες !

Link to comment
Share on other sites

Kαι αμα τον παρω κανει σε 200 χ 60 830 λιτρα ? Η θα πρεπει να παρω τηλεφωνο στο Aquarium της Κρητης π.χ και να τους παρακαλεσω να τον υιοθετησουνε ?

Η να τον αφησω στο πασαλιμανι ελευθερο ? Εφοσον κανω μετρησεις νερου :)

Αληθεια γιατι πουλανε ενα τετοιο ψαρι που σχεδον κανενας δεν μπορει να φιλοξενησει ? Αυτο θελει πισινα το ψαρι και κανει και βουτιες !

Απλα γιατι πουλαει...Και δεν τους νοιαζει το ψαρια αλλα τα 10 ευρω που θα κονομισουνν :buttrock::buttrock:

Δεν χρειαζεται να το ταλαιπωρησεις τσαμπα...Εξαλου τι σας αρεσει σε ενα ασημι πραμα που πετανε τα ματια του εξω.:D

Φτιαξε εκει κανα Tanganyika με Tropheus να δεις πραγματικα ωραια ψαρια..:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...