Jump to content

Μετακομιση Ενυδρειου


Recommended Posts

Γεια σε ολους , τελος του μηνα ειναι να μετοκομισω , αυτην την στιγμη βλεπω το αδειο μου ενυδρειο για 3η μερα 120 λιτρα και μου την δινει στα νευρα ,

Ετσι σκεφτηκα , εαν το στρωσω μη εχοντας ψαρια μεσα και οταν γινει η μετακομιση αδειασω το νερο του σε μπουκαλια , το χαλικι και τα υφασματινα λουλουδια σε 1 σακουλα , το οποιο νερο θα χρησιμοποιησω για να το ξαναγεμισω λετε να εχω κανενα προβλημα ?

( εκτος της ολης ταλεπωριας ) Ρωταω επισης γιατι καποια στιγμη θα ξαναμετακομισω προφανως απο το καινουργιο μου διαμερισμα ..... και θα πρεπει καποια στιγμη θελοντας και μη να αντιμετοπισω μια τετοια κατασταση .....

και αν ειχα και ψαρια μεσα τοτε τι γινεται ? τα βαζω σε μικροτερη γυαλα με νερο του ενυδρειου ? Οχι οτι σκοπευω να αγορασω ψαρια τωρα αλλα απο μετακομιση σε μετακομιση καποια στιγμη θα εχει ψαρια μεσα ...

Τι προβλεπεται σε τετοιες περιπτωσεις ? Μαλλον πηγαινω για μικρες κιχλιδες , σκληρο νερο ph

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Έγινε επεξεργασία - yiannis667
Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια μπορεις να τα δωσεις σε καποιο πετ σοπ να στα φιλοξενησουν...

Οσο για αυτο που λες δεν ειναι τοσο μεγαλο το θεμα το νερο του ενυδριου αλλα η βιολογια που αναπτυζεται μεσα στο φιλτρο..Αν το κανεις αυτο που λες φροντισε να εχεις δυνατη βιολογια...Και στην μετακομιση μπορεις απλα να βαλεις καινουργιο νερο και το πολυ σε 2 βδομαδες και ψαρια..Πιστεψε με ομως θα ειναι μεγαλη ταλεπωρεια να βαλεις 120 λιτρα νερο σε μπουκαλι του 1,5 λιτρου...Βεβαια μπορεις και να αγορασεις μεγαλες δεξαμενες..

Εγω παλυ σου προτεινω να μην το γεμισεις και το στρωσεις ακομα..Πρεπει να λαβουμε υποψην μας πως το καλοκαιρι ειναι η χειροτερη περιοδος γαι ενα ενυδριο λογο υψιλης θερμοκρασιας..Και μιας και εισαι αρκετα αρχαριος καλυτερα να το καθιστερησεις οσο μπορεις ωστε να περασουν οι "σφηκτες" ζεστες..:)

Link to comment
Share on other sites

Τι να κανω βαριεμαι !!! Θα βαλω το χαλικι παλι μεσα και θα το γεμισω νερο για να στωσω το φιλτρο :)

Μολις εμαθα και το κολπακι με την σκουπα για να βγαζει γρηγορα νερο στους κουβαδες !!! Την προηγουμενη φορα που αδειασα το ενυδρειο εκανα 70 πηγαινε ελα !!! Τωρα βαση των οδηγιων αυτων ειναι μπαμ και κατω το αδειασμα ... τουλαχιστον μεχρι να γεμισει ο κουβας

Μαλλον καταλαβα γιατι δεν εστρωσε το παλιο νερο στο ενυδρειο και ειχα υψηλες μετρησεις .... Καθαρισα το φιλτρο απο την 2η μερα και αντι για μικροβια εριχνα αντιχλωριο καθημερινα :)

Τωρα λεω να το ξαναγεμισω το ενυδρειο , να ριξω το καταλληλο αντιχλωριο και μικροβιο και να προσθετω λιγο μικροβιο για αλλες 3 μερες . Επισης να ταιζω το ενυδρειο.

Το νερο θα το κρατησω θα το βαλω σε 6 μπουκαλες μεγαλες σαν αυτου του εμφιαλομενου που πινω , ωσοστε οταν μετακομισω να εχω << ετοιμω >> νερο να κανω μετρησεις μετα απο 2-4 μερες παλι και εφοσον ολα δειχνουν καλα να παω να παρω ψαρια :D

Link to comment
Share on other sites

Το ξανασκεφτικα , μαλλον θα περιμενω !!!

Link to comment
Share on other sites

Το ξανασκεφτικα , μαλλον θα περιμενω !!!

Και καλα θα κανεις κατα τη γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Τι να κανω βαριεμαι !!! Θα βαλω το χαλικι παλι μεσα και θα το γεμισω νερο για να στωσω το φιλτρο :)

Μολις εμαθα και το κολπακι με την σκουπα για να βγαζει γρηγορα νερο στους κουβαδες !!! Την προηγουμενη φορα που αδειασα το ενυδρειο εκανα 70 πηγαινε ελα !!! Τωρα βαση των οδηγιων αυτων ειναι μπαμ και κατω το αδειασμα ... τουλαχιστον μεχρι να γεμισει ο κουβας

Μαλλον καταλαβα γιατι δεν εστρωσε το παλιο νερο στο ενυδρειο και ειχα υψηλες μετρησεις .... Καθαρισα το φιλτρο απο την 2η μερα και αντι για μικροβια =ΒΑΚΤΗΡΙΑ εριχνα αντιχλωριο καθημερινα :)

Τωρα λεω να το ξαναγεμισω το ενυδρειο , να ριξω το καταλληλο αντιχλωριο και μικροβιο =ΒΑΚΤΗΡΙΟ και να προσθετω λιγο μικροβιο για αλλες 3 μερες . Επισης να ταιζω το ενυδρειο.

Το νερο θα το κρατησω θα το βαλω σε 6 μπουκαλες μεγαλες σαν αυτου του εμφιαλομενου που πινω , ωσοστε οταν μετακομισω να εχω << ετοιμω >> νερο να κανω μετρησεις μετα απο 2-4 μερες παλι και εφοσον ολα δειχνουν καλα να παω να παρω ψαρια :D

Εγω συμφωνω να περιμενεις οι βιαστικες λυσεις φερνουν προβληματα. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν αντεξα .....

Το ξαναστησα / ξαναγεμισα / ξαναστολισα αυτην την φορα βαζοντας σωστη ποσοτητα αντιχλωριου και βακτηριων...

Μονο που ξεχασα οτι επρεπε να περιμενω 1 ωρα μετα εφοσον εβαλα αντιχλωριο για να βαλω βακτηρια :buttrock:

και τα εριξα αμεσως....

Αμα δω οτι ολα πανε καλα θα αδειασω το νερο σε ντενεκεδες και θα το παρω μαζι για να ξαναγεμισω το ενυδρειο :)

Ευχαριστω :D

Το εκανα αυτο τωρα για να δω αμα ειμαι ικανος να το στρωσω και μονο και να μην περιμενω 30 μερες για να μαθω μονο και μονο αυτο :)

Και το νερο να μην παρω και να βαλω αλλο μετα τουλαχιστον θα ξερω αμα και πως στρωνει το ενυδρειο

ΘΑ ΕΣΚΑΓΑ ..... :buttrock::buttrock:

Έγινε επεξεργασία - yiannis667
Link to comment
Share on other sites

Ε δεν αντεξα .....

Το ξαναστησα / ξαναγεμισα / ξαναστολισα αυτην την φορα βαζοντας σωστη ποσοτητα αντιχλωριου και βακτηριων...

Μονο που ξεχασα οτι επρεπε να περιμενω 1 ωρα μετα εφοσον εβαλα αντιχλωριο για να βαλω βακτηρια :thumbup:

και τα εριξα αμεσως....

Αμα δω οτι ολα πανε καλα θα αδειασω το νερο σε ντενεκεδες και θα το παρω μαζι για να ξαναγεμισω το ενυδρειο :)

Ευχαριστω :D

Το εκανα αυτο τωρα για να δω αμα ειμαι ικανος να το στρωσω και μονο και να μην περιμενω 30 μερες για να μαθω μονο και μονο αυτο :)

Και το νερο να μην παρω και να βαλω αλλο μετα τουλαχιστον θα ξερω αμα και πως στρωνει το ενυδρειο

ΘΑ ΕΣΚΑΓΑ ..... :bowdown::bowdown:

:thumbup::thumbup::hysterical::hysterical::hysterical:

και εγω το ιδιο εκανα και εκενα ενα σωρο λαθη :buttrock:

μετα ξανααδειασα ολο το νερο και το πεταξα :buttrock:

σου ευχομαι να μην γινει το ιδιο :buttrock:

δεν πρεπει να βιαζεσαι :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν θα σταθώ στην όλη διαδικασία-ταλαιπωρία που υπέβαλες τον εαυτό σου,μοναδική ''παρατήρηση'' μου είναι η έλλειψη υπομονής που διακρίνω.Πρόσεξέ το,γιατί το ''κλειδί'' στην καλή λειτουργία του ενυδρείου είναι οι ήρεμες σταθερές κινήσεις.Καταλαβαίνω την λαχτάρα σου,απλά σαν γενική συμβουλή,σου λέω να κάνεις και λίγο υπομονή.Φιλικά πάντα τα σχόλια μου :)

Link to comment
Share on other sites

:buttrock::buttrock::bowdown::bowdown::thumbup:

και εγω το ιδιο εκανα και εκενα ενα σωρο λαθη :)

μετα ξανααδειασα ολο το νερο και το πεταξα :)

σου ευχομαι να μην γινει το ιδιο :D

δεν πρεπει να βιαζεσαι :buttrock:

Συμφωνω γιατι ειναι ΜΕΓΑΛΗ ταλαιπωρια και εξοδα , πχ σαν αρχαριος ειδη χαλασα κοντα 200 ευρο σε υφασματινα λουλουδια και διακοσμητικα που πολλα ψαρια που μου αρεσουνε ΔΕΝ χρειαζονται

Τωρα θα κοιταξω να βαλω κατι που να κολλαει .....

Στο μελλον θα βαλω αληθινα φυτα και εφοσον μαθω περισσοτερα , Τωρα που εριξα βακτηρια αμεσως με το αντιχλωριο ΕΛΠΙΖΩ να μην εχω κανενα προβλημα, Αλλιως φτου και απο την αρχη ? Παλι δεν θα στρωσει ?

Οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοχι

Θελω απλα να δω αμα στρωσει το νερο οποτε θα ξερω τι παιζει μεχρι να ερθει η ωρα της μετακομισης / αγορας ψαριων.

Σε σχεση με τωρα δεν ειχα ριξει << καθολου >> βακτηρια την προηγουμενη φορα,τωρα εριξα 4 καπακια με βαση τις οδηγιες

Το βακτηριο λεει οτι μπαινουνε ψαρια μετα απο 24 ωρες αλλα δεν προκειται να βαλω μεχρι την μετακομιση , απλα μετα απο 4 μερες + θα αρχισω να κανω μετρησεις για να δω που βρισκομαι.

Με λιγα λογια ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΖΟΜΑΙ χωρις ψαρια :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω γιατι ειναι ΜΕΓΑΛΗ ταλαιπωρια και εξοδα , πχ σαν αρχαριος ειδη χαλασα κοντα 200 ευρο σε υφασματινα λουλουδια και διακοσμητικα που πολλα ψαρια που μου αρεσουνε ΔΕΝ χρειαζονται

Τωρα θα κοιταξω να βαλω κατι που να κολλαει .....

Στο μελλον θα βαλω αληθινα φυτα και εφοσον μαθω περισσοτερα , Τωρα που εριξα βακτηρια αμεσως με το αντιχλωριο ΕΛΠΙΖΩ να μην εχω κανενα προβλημα, Αλλιως φτου και απο την αρχη ? Παλι δεν θα στρωσει ?

Οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοχι

Θελω απλα να δω αμα στρωσει το νερο οποτε θα ξερω τι παιζει μεχρι να ερθει η ωρα της μετακομισης / αγορας ψαριων.

Σε σχεση με τωρα δεν ειχα ριξει << καθολου >> βακτηρια την προηγουμενη φορα,τωρα εριξα 4 καπακια με βαση τις οδηγιες

Το βακτηριο λεει οτι μπαινουνε ψαρια μετα απο 24 ωρες αλλα δεν προκειται να βαλω μεχρι την μετακομιση , απλα μετα απο 4 μερες + θα αρχισω να κανω μετρησεις για να δω που βρισκομαι.

Με λιγα λογια ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΖΟΜΑΙ χωρις ψαρια :)

Αφου αποφασισες ετσι τοτε καλο ειναι να ριχνεις τριμενο φιλαρακι τροφης για να εχουν κατι τα βακτηρια να τραφουν

Link to comment
Share on other sites

Αφου αποφασισες ετσι τοτε καλο ειναι να ριχνεις τριμενο φιλαρακι τροφης για να εχουν κατι τα βακτηρια να τραφουν

:):)

Αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι το φιλτρο να μη μεινει πολυ ωρα εκτος λειτουργειας και σε χαμηλη θερμοκρασια.

Κοιτα πως μετακομισα το μισο νερο του ενυδρειου μου (το αλλο μισο το εκανα αλλαγη)

20090206004_resize.jpg

20090206005_resize.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με κατι προχειρους υπολογισμους που εκανα βλεπω οτι εκει πρεπει να εισαι εξω απο το Σκλαβενιτη στο Πασαλιμανι.Σωστα?? :):):D

Link to comment
Share on other sites

Με κατι προχειρους υπολογισμους που εκανα βλεπω οτι εκει πρεπει να εισαι εξω απο το Σκλαβενιτη στο Πασαλιμανι.Σωστα?? :buttrock::buttrock::buttrock:

:):):D

Link to comment
Share on other sites

Και πάντα με ζώνη ασφαλείας :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Σπυρο που το πας το μωρο...???

Ελπιζω να εχεις φιμε τζαμια γιατι αλλιως θα στο φαγανε με τα ματια τους το μωρο...:) :) :D

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Σπυρο που το πας το μωρο...???

Ελπιζω να εχεις φιμε τζαμια γιατι αλλιως θα στο φαγανε με τα ματια τους το μωρο...:) :) :D

Εχει και ωραιο "βρυσακι" ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...