Jump to content

Rio 180 ή Vision 180


Recommended Posts

Αναφερομαι σε δυο γνωστα ενυδρεια της JUWEL.Αυτην τη στιγμη εχω το Rio 125 θελω να το πουλησω και να παρω ενα απο αυτα τα δυο.Επειδη ο ελευθερος χωρος που εχω εχει μηκος 1,10cm μονο καποιο απο αυτα τα δυο μπορω να παρω.

Ποια ειναι η γνωμη σας?Και αν γνωριζει καποιος γιατι δυο ενυδρεια ιδιας εταιρειας και ιδιας χωριτηκοτητας εχουν διαφορα στην τιμη γυρω στα 100 ευρω(πιο ακριβο το Vision).

Link to comment
Share on other sites

Ναι.Και επισης ειναι 9cm πιο μικρο στο μηκος και 5cm πιο ψηλο.

Και ρωταω εγω τωρα.Αφου το Vision ειναι 5cm πιο ψηλο γιατι εχει φωτισμο 2x35 Watt(742mm) και το Rio εχει 2x45 Watt(895mm)???

Επισης εχουν ιδιο θερμοστατη και φιλτρο ιδιας ροης.

Link to comment
Share on other sites

Ναι.Και επισης ειναι 9cm πιο μικρο στο μηκος και 5cm πιο ψηλο.

Και ρωταω εγω τωρα.Αφου το Vision ειναι 5cm πιο ψηλο γιατι εχει φωτισμο 2x35 Watt(742mm) και το Rio εχει 2x45 Watt(895mm)???

Επισης εχουν ιδιο θερμοστατη και φιλτρο ιδιας ροης.

σε όλα τα ενυδρεία το μήκος από τις λάμπες είναι μικρότερο από το μήκος του ενυδρείου.Οι 45άρες δεν χωράνε στο vision

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ποια ειναι η γνωμη σας.Rio 180 ή Vision 180???

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει περιπτωση να παμε σε μηκος 1,2μ??? :)

10 ποντακια μονο ακομα σε μηκος μπορουν να σου δωσουν 120 λιτρα παραπανω και πολλες επιλογες και ανεση απο εκει και περα

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει περιπτωση να παμε σε μηκος 1,2μ??? :)

10 ποντακια μονο ακομα σε μηκος μπορουν να σου δωσουν 120 λιτρα παραπανω και πολλες επιλογες και ανεση απο εκει και περα

http://www.juwel-aquarium.de/en/rio.htm?cat=6

Δεν θα το μετανιωσεις σιγουρα!!! :):D:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ ολους για τις προτασεις σας αλλα δυστυχως ο διαθεσιμος χωρος που εχω εχει μηκος 1,10cm!!!

Οποτε περιοριζομαι σε αυτες τις δυο επιλογες.Εκτος αν εχετε καμια αλλη προταση με ενυδρειο στο 1,10 μηκος.Γιατι εχω δεν εχω βρει τετοιο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Προτιμησε τοτε το RIO που εχει 101 εκ. μηκος και οχι το vision που εχει 92 εκ μηκος.

Θα εχεις περισσοτερες επιλογες με μεγαλυτερο μηκος.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον delta66 και θα συμπλήρωνα ακόμη ότι εκτός που θα βγει οικονομικότερο το απλό RIO180, θα έχεις και καλύτερη εικόνα του ενυδρείου σου γιατί στα κυρτά είτε το θέλεις είτε όχι δημιουργούνται στρεβλώσεις στα πλαϊνά κάτι που δεν σε αφήνει να βλέπεις καθαρά το εσωτερικό του ενυδρείου στις γωνίες. Προσωπικά εμένα αυτό με ενοχλεί.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως σου προτεινω ανεπιφυλακτα το ELITE EF-100. 265lt 258Ε (1008x428x620) ,η τιμη μπορει να εχει αλλαξει κανε ενα τηλεφωνο στην Ζωοφιλια στο Περιστερι.

Το ενυδρειο ειναι παρα πολυ καλο και δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο τα Juwel

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον delta66 και θα συμπλήρωνα ακόμη ότι εκτός που θα βγει οικονομικότερο το απλό RIO180, θα έχεις και καλύτερη εικόνα του ενυδρείου σου γιατί στα κυρτά είτε το θέλεις είτε όχι δημιουργούνται στρεβλώσεις στα πλαϊνά κάτι που δεν σε αφήνει να βλέπεις καθαρά το εσωτερικό του ενυδρείου στις γωνίες. Προσωπικά εμένα αυτό με ενοχλεί.

Συμφωνώ με τον Ανδρέα.Είχα κάποτε ένα vision (όχι Rio αλλά δεν έχει σημασία) και από το πλάι δεν μου άρεσε καθόλου.ούτε έβλεπα καλά ούτε τίποτα.

Εγω παντως σου προτεινω ανεπιφυλακτα το ELITE EF-100. 265lt 258Ε (1008x428x620) ,η τιμη μπορει να εχει αλλαξει κανε ενα τηλεφωνο στην Ζωοφιλια στο Περιστερι.

Το ενυδρειο ειναι παρα πολυ καλο και δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο τα Juwel

Η μόνη παρατήρηση που έχω να κάνω είναι ότι έχω ακούσει διάφορα για το έπιπλο του ELITE.ότι δεν είναι καλής ποιότητας όπως του Jewel.αλλά ότι είναι καλό ενυδρείο το ELITE και δεν έχει ακουστεί τίποτα σημαίνει ότι αξίζει τα χρήματα του.τώρα η απόφαση είναι δική σου.απλά αν πάρεις το Rio από το Water Inn θα έχεις και το 30% της αξίας του ενυδρείου δωροεπιταγή.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως σου προτεινω ανεπιφυλακτα το ELITE EF-100. 265lt 258Ε (1008x428x620) ,η τιμη μπορει να εχει αλλαξει κανε ενα τηλεφωνο στην Ζωοφιλια στο Περιστερι.

Το ενυδρειο ειναι παρα πολυ καλο και δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο τα Juwel

...υποφερει στον φωτισμο με 2χ25watt και με τα "κλασσικα¨μή ηλεκτρονικα μπαλαστ :)

Η δωροεπιταγη ειναι 50% οποτε σου βγαινει το επιπλο τσαμπα

Έγινε επεξεργασία - lmaikl
Link to comment
Share on other sites

Ωχ τώρα το είδα.Όντως 50% είναι η δωροεπιταγή όπως είπε ο lmaikl.Συγνώμη για την λάθος πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανυσυχεις.Εχω παρει αλλα δυο ενυδρεια απο το WaterInn και γνωριζω την προσφορα.

Η αληθεια ειναι οτι και εγω για το Rio πηγιανα και αυτο με βλεπω να παιρνω.

Αυτο ομως για τις γωνιες δεν το ηξερα.Ισα ισα που φανταζομουνα οτι απο μπροστα επειδη ειναι κυρτο θα φαινονται ολα πανοραμικα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...