Jump to content

ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ


Recommended Posts

Καλη σας μερα και καλως σας βρηκα. ειμαι νεος στο ειδος χαμενος στα φιλτρα και αναζητω την βοηθεια σας..

εχω μπλεχτει με τα εξωτερικα φιλτρα ωσ προς ποσα λικα πρεπει να εχει μεσα ενα φιλτρο και αν το αφηνουμε οπωσ το δινει η εταιρεια η τα αλαζουμε με αλλα καλυτερα( αν υπαρχουν) τη εννοω ..φιλτρο με καλαθια η 3 ?

Οπως το δινει η εταιρεια η αντι αυτα που δινουν το γδυνουμε και βαζουμε αλλα υλικα π.χ siporax ?

Υ.Γ. οσο αφορα το ενυδρειο μου ποιο και τι ειναι θα επανερθω μολισ φτιαχτουν τα προβληματα που μου προκαλεσε η αγνοια μου ως προσ τι διακοσμητικα θελει ενα ενυδρειο ( και εννοοω τρελα gh λογω ασβεστολιθου στο χαλικι).

Ευχαριστω προκαταβολικα

Υ.Γ.2 παραειναι δυσκολο να γραφεις Ελληνικα οταν εχεις μαθει greek-latin synexeia

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλώς ήρθες στο Aquazone.

Η επιλογή ενός φίλτρου έχει πολλές παραμέτρους. Πές μας τις διαστάσεις του ενυδρείου και τι σκοπεύεις να το κάνεις (κατοίκους , φυτά, κοινονικό, αφρικάνες, θαλασσινό κλπ) ωστέ να μπορέσουμε να βοηθήσουμε και στην επιλογή αλλά και στο τι να βάλεις μέσα.

Όπως τραβάει η κουβέντα θα μιλήσουμε και για τον διάκοσμο αλλά και για ότι άλλο θέλεις να ρωτήσεις

Γράφοντας Ελληνικά βοηθάς και αυτούς που το διαβάζουν να το κάνουν πιο ξεκούραστα :thumbup:

και πάλι ;) ,σε περιμένουμε στην συνάντηση :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε blue καλώς ήρθες στο aquazone .

Η κάθε εταιρία παραδίδει τα φίλτρο της με διαφορετικά υλικά η και καθόλου .

Σε γενικές γραμμές όμως να σου πω ότι το να έχουμε ένα φίλτρο γεμάτο με σφουγγάρια δεν είναι ότι το καλύτερο , ειδικά αν είναι και το μοναδικό μας φίλτρο στο ενυδρείο ( κάτι το οποίο δεν στο συνιστώ ).

Μην διστάσεις να έρθεις στη συνάντηση , και αν δεν γνωρίζεις κάποιον θα ……………. γνωρίσεις πολλούς !!!. ;)

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα τν συναντηση δυστυχως λογω εργασιας ειναι ανεπιτρεπτο

οσο για το φιλτρο εχω παρει ενα εξωτερικο . ΣΤο θεμα που υπαρχει η διαφωνια ειναι ... οτι εχει βαλει ο κατασκευαστης(και εννοω απο πλευρας υλικων η κατι αλλο επιπλεον ??. Με λιγα ογια εχω μπλεχτει με οσα λενε ποτε carbon ποτε σφουγγαρια η κεραμικα?

Έγινε επεξεργασία - blue
Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή ενός φίλτρου έχει πολλές παραμέτρους. Πές μας τις διαστάσεις του ενυδρείου και τι σκοπεύεις να το κάνεις (κατοίκους , φυτά, κοινονικό, αφρικάνες, θαλασσινό κλπ) ωστέ να μπορέσουμε να βοηθήσουμε και στην επιλογή αλλά και στο τι να βάλεις μέσα.

Link to comment
Share on other sites

18082[/snapback]

Αυτη τη στιγμη εχω ενα γυρω στα 70 λιτρα με ζωοτοκα ψαρια και φυτα και θα αλλαχτει λογω κακον διακοσμητικων εχουν ανεβασει την σκληροτητα του νερου στα25 με παροχη δικτυου 14 . οποτε εχω παρει ενα εξωτερικο φιλτρο για να στρωθει με υλικα κομπλε και να μπει μετα στο καινουργιο 120 που περιμενω εκει που απορω ειναι οτι η προταση του καταστηματος ειναι να βγουν οπως μου ειπε τα σφουγγαρια απο μεσα και να βαλω περαν του carbon που εχει siporax (υπ οψην το εχω ηδη to siporax δεν ηταν θεμα πωλησης) δηκαδη μου προταθηκε βιοσφαιρες-siporax-siporax-carbon ενω η εταιρια δινει απλο κεραμικο βιοσφαιρες- bio filter pad- carbon η μηπωσ ειναι καλυτερη καποια αλλη σειρα ?

δεν ειναι να πελαγωνεις και να μην βγαινει ακρη???????????

Υ.Γ. ακουσα απο καπου οτι για να πεσει το gh μεχρι να γινει αυτη η αλλαγει μπορο να ριξω απιονισμενο νερο ισχυει? (απιονισμενο εννοω του σιδερου

Έγινε επεξεργασία - blue
Link to comment
Share on other sites

Το απλό κεραμικό είναι μηχανικό υλικό φίλτρου και χρησιμοποιείτε όταν έχουμε μεγάλα ψάρια .

Βιόσφαιρες είναι βιολογικό ( ; ) υλικό φίλτρου και χρησιμοποιούνται σε φίλτρα που απλά καταβρέχονται , δεν μπαίνουν μέσα στο νερό .

Το siporax είναι από τα 4 καλύτερα βιολογικά υλικά που γνωρίζω να υπάρχουν στην αγορά , και σου συνιστώ να Βάλης όσο γίνετε μεγαλύτερη ποσότητα .

Το κάρβουνο είναι χημικό υλικό φίλτρου και το χρησιμοποιούμε για να απορροφήσουμε οσμές χρώματα και κάποια δηλητήρια που μπορεί να δημιουργηθούν η να εισχωρήσουν στο νερό . Δεν συνιστώ μόνιμη χρήση .

Συμβουλή μου είναι στο πρώτο στάδιο ένα λεπτό σφουγγάρι η μια λεπτή στρώση υαλοβάμβακα ,και το υπόλοιπο να γεμίσει με το siporax που έχεις .

Εάν κάνεις κάθε 20 ημέρες αλλαγή νερού το 1/3 με το σωστό αριθμό ψαριών στο ενυδρείο σου δεν χρειάζεται κάρβουνο .

Όσο για το απιονισμένο νερό ναι αν κάνεις αλλαγή νερού πέφτει η σκληρότητα , να έχεις υπ όψιν σου ότι μετράμε το νεράκι μας μετά την αλλαγή να δούμε τι κάναμε .

Link to comment
Share on other sites

Αν εχω κανει σωστα το διαβασμα μου μετραμε μια ωρα μετα ναι?

η σειρα που σου εγραψα ηταν στο προσπεκτους η δευτερη συμφωνα με τον ενυδρεια και η προτροπη και των δυο το καρβουνο μονιμο.

οι βιοσφαιρες βασει του προσπεκτουσ αναφερονται ως Bio Filter Balls Biological Filter Media (ειναι εξωτερικο φιλτρο )

παντωσ η βοηθεια σου ηταν πολιτιμη

Link to comment
Share on other sites

Αν εχω κανει σωστα το διαβασμα μου μετραμε μια ωρα μετα ναι?

18107[/snapback]

Αν εννοείς τη μέτρηση της σκληρότητας όχι , απλά να ανακατευτεί το νερό και μπορείς να κάνης το τεστ .

Για τα υπόλοιπα ισχύουν αυτά που σου έγραψα πιο πάνω .

Εδώ θα βρεις περισοτερες πληροφοριες .

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=52

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ και συγνωμη για την ασαφεια οσο αφορα το φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει συγγνώμη υποχρέωση μας είναι να καταθέτουμε την όπια εμπειρία έχουμε .

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη εχω ενα γυρω στα 70 λιτρα με ζωοτοκα ψαρια και φυτα και θα αλλαχτει λογω κακον διακοσμητικων εχουν ανεβασει την σκληροτητα του νερου στα25 με παροχη δικτυου 14 . οποτε εχω παρει ενα εξωτερικο φιλτρο για να στρωθει με υλικα κομπλε και να μπει μετα στο καινουργιο 120 που περιμενω εκει που απορω ειναι οτι η προταση του καταστηματος ειναι να βγουν οπως μου ειπε τα σφουγγαρια απο μεσα και να βαλω περαν του carbon που εχει  siporax (υπ οψην το εχω ηδη  to siporax δεν ηταν θεμα πωλησης) δηκαδη μου προταθηκε βιοσφαιρες-siporax-siporax-carbon ενω η εταιρια δινει απλο κεραμικο βιοσφαιρες- bio filter pad- carbon η μηπωσ ειναι καλυτερη καποια αλλη σειρα ?

δεν ειναι να πελαγωνεις και να μην βγαινει ακρη???????????

Υ.Γ. ακουσα απο καπου οτι για να πεσει το gh  μεχρι να γινει αυτη η αλλαγει μπορο να ριξω ? (απιονισμενο εννοω του σιδερου

18092[/snapback]

me

Με το siporax εχεις πολυ μεγαλητερο χωρο για βιολογια απιονισμενο νερο ναι<ισχυει αλλα υπαρχουν και αλοι τροποι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...