Jump to content

Νέο 3500 λίτρα


jojo

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 148
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εντυπωσιακό όπως πάντα το ενυδρείο σου Φίλε jojo!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ

Πως το καθαρίζεις; ζόρι ε;

AΠΙΘΑΝΟ :D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ jojo, δυστυχώς αυτή τη φορά δεν κατάφερα να δω τα καινούργια σου video μια και τις 2 φορές που πήγα να τα ανοίξω κόλλησε ο Mozilla!

Πάντως μια και οι άλλοι μπορούν να τα δουν υποθέτω πως φταίει κάτι στον υπολογιστή μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τις προαλλες αγορασα μια νεα υποβρυχια ψηφιακη μηχανη pentax optio wpi 6mp, αδιαβροχη στα 2 μετρα .Ασφαλως και την πρωτη βουτια την εκανε στο ενυδρειο.Εγω δεν ενθουσιαστηκα με την ποιοτητα.Εσεις ειναι ευκολο να παρετε μια ιδεα ...photos εδω http://www.esnips.com/web/subaqua και βιντεακια εδω http://www.esnips.com/web/subaquariumvideos

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
....................................................

1m Red Fire Colisa lalia,3m Colisa lalia,

6f Cobalt Blue Colisa lalia,4f Colisa lalia, 6 Acanthophthalmus kuhli

(kuhli loach),16 Capoeta tetrazona ( Puntius tetrazona),20 Rasbora espei

1m+2f Trichogaster trichopterus[ three spotted], 3m+8f Betta splendens . 3x Epalzeorhynchos frenatum (Labeo frenatus) ,15x - Brachydanio rerio[Zebra Danio]

Φίλε jojo καλημέρα.

Ξαναδιαβάζοντας το θέμα αυτό, θα ήθελα να σε ρωτήσω μετά και από την πρακτική εμπειρία τόσων μηνών με το συγκεκριμένο ενυδρείο, τι κυρίως προβλήματα αντιμετώπισες με τη λειτουργία του, τον εξοπλισμό του, τα ψάρια σου ή τα φυτά σου. Και φυσικά ερωτώ πάντα σε σχέση και συνάρτηση με το μέγεθος και τον όγκο του ενυδρείου.

Επίσης προσωπικά θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να μας έλεγες μερικά πράγματα για τη συμπεριφορά και εξέλιξη της ζωής των 11 Μονομάχων που κατοικούν μέσα σε αυτά τα 3.500 λίτρα - και μεταξύ τους, αλλά και με τα άλλα ψάρια. Κάτι που σίγουρα δεν είναι συνηθισμένο και ούτε μπορεί ο καθ' ένας να το μελετήσει, μη έχοντας τέτοια δυνατότητα όπως εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και σε σενα φιλοξενε.Κατα συμπτωση χτες ανεβασα περιπου 150mb video....http://www.esnips.com/web/2-2007...χαζεψε λιγο τη ζουκγλα και λεπτομεριες απο δευτερα.Αυτο το λεω για να γινω σαφης οτι δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω τι ακριβως συμβαινει μεσα στο ενυδρειο...ουτε καν τον αριθμο των κατοικων....γεννανε...μεγαλωνουν..πεθαινουν...οπως για παραδειγμα δεν ζει κανενα collisa lalia ,ολα εφυγαν απ τη γνωστη καταρα των collisa,τα kuhli loach δεν τα βλεπω σχεδον ποτε, αρσενικα betta βλεπω σπανιως...και οποτε γινει αυτο θα ειναι για να τις ριξει σε καποια...η καποιον, επισης και τα...κοριτσια.Αλλα το να μην τα βλεπω ειναι απολυτα φυσιολογικο [στη φυση δεν κοβουν βολτες ολη μερα...και αφου εχουν βρει τις ..καβαντζες τους...δεν τις αφηνουν]λογω του οτι το ενυδρειο οπως θα δεις και στα βιντεο ειναι ενας πραγματικος βιοτοπος πια,κυριως το πισω μερος του, οπου τα καλαμια ξεκινουν απ το βυθο,ενα μετρο βαθος και φτανουν ενα μετρο πανω απο την επιφανεια, πραγματικα δεν γνωριζω τι γινετε εκει μεσα...χονδρικα φιλοξενω τα παρακατω

..Acanthophthalmus kuhli .(kuhli loach) 6

Capoeta tetrazona. ( Puntius tetrazona) 16

Gastromyzon Sp. ("Borneo sucker") 2

Siamese Fighting Fish (Betta Splendens) 4-7

Barbus ticto .(odessa) 6

Trigonostigma espei.[Rasbora espei ] 20

Trichogaster trichopterus.[ three spotted] 30-40

Epalzeorhynchos frenatum .(Labeo frenatus) 3

Brachydanio rerio.[Zebra Danio] 30-40

Botia lohachata .Pakistani (YoYo) Loach - 6

Trichogaster leeri.[Pearl Gourami ] 3

golden apple snail 5+

Balandiocheilus melanopterus[bala shark] 2

................αυτα απο ψαρια.προβληματα δεν μπορω να πω οτι ειχα,τον φωτισμο εχω αλλαξει αρκετα

[ 6x 36 W fluorescent Daylight (6000K)120cm,

2x 36 W fluorescent UV 120cm

3x500 w halogen

2x85w Compact fluorescent (5000K)

4x25 Compact fluorescent Warm white (2700K)

2x65w Compact fluorescent (5000K)

1x25w Circolux fluorescent.

συνολο 2163 w]με συνεπεια την τεραστια αναπτυξη αλγης ολων των τυπων ,μορφων και χρωματων αλλα αυτο ειναι κατι που μου αρεσει ιδιαιτερα,το ιδιο και στους κατοικους.

Οτι αλλο ...ευχαριστως ...ρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε jojo, ήμουνα σχεδόν σίγουρος ότι από πλευράς ζωντανών, κάπως έτσι θα ήταν η περιγραφή της μέχρι σήμερα εμπειρίας σου. Είχα υπολογίσει ότι είναι σχεδόν αδύνατο να μπορέσεις να παρακολουθήσεις λεπτομερώς την πορεία των ψαριών, γιατί απλά "χάνονται" εκεί μέσα! Οχι μόνο λόγω της σχέσης μεγέθους (έχεις γενικά μικρομεσαία ψάρια και όχι "τέρατα") αλλά και λόγω της μορφής του ενυδρείου, εσωτερικά (ζούγκλα). Αυτό βέβαια, έχει και τα θετικά του και τα αρνητικά του. Μπορεί να χαίρεσαι ένα εντυπωσιακό ενυδρείο σαν γενική εικόνα ή σαν μερική παρατήρηση τμημάτων της ζωής του κάποιες στιγμές, αλλά μάλλον από την άλλη χάνεις τη μαγεία της αναλυτικής λεπτομερειακής παρακολούθησης της ζωής συγκεκριμένων ψαριών. Αλήθεια σου λείπει καθόλου αυτό? Ή, το θεωρείς έστω και μικρό μειονέκτημα? Φυσικά αν κάνω λάθος στην εκτίμησή μου, διόρθωσέ με.

Οσο για τη ζούγκλα αλλά και τις πάσης φύσεως άλγες που λες, θεωρώ ότι ΕΤΣΙ πρέπει να είναι ένα ενυδρείο! Οταν βέβαια είναι στημένο για τις ανάγκες των ψαριών και όχι για τις ανάγκες του ιδιοκτήτη τους... :rasp:

Ενα άλλο θέμα που θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε, είναι η συχνότητα και η ποσότητα αλλαγών νερού που σου έχει προκύψει σαν αναγκαιότητα, από τη συντήρησή του όλο αυτό το καιρό. Ισχύει η παλιότερη αναφορά σου για πολύ λίγο νερό και κατά πολύ μεγάλα διαστήματα? Επίσης, το παρακολουθείς με μετρήσεις ή δεν χρειάζεται πλέον?

Και τέλος θέλω να σε ρωτήσω εάν είχες κάποιο σοβαρό πρόβλημα με τον εξοπλισμό του ή με την στεγανότητά του. Καθώς και ποια είναι η μεγαλύτερη δυσκολία σου στο "πακέτο" της συντήρησης γενικά (μέσα και έξω από το ενυδρείο).

Link to comment
Share on other sites

Πώς μου ξέφυγε αυτό το post εδώ και ένα χρόνο ???

Αγαπητέ φίλε jojo συμφωνώ απόλυτα με το σχόλιο του Zorba (05/2006)

"Πρέπει να μπει αυστηρή απαγόρευση παρουσίασης ενυδρείων τετοιου μεγέθους και ποιότητας. Η παρατήρησή τους βλάπτει σοβαρά την ψυχική υγεία των υπολοιίπων. "

Πέρα από όλα τα άλλα ιδιαίτερα μου άρεσε ΚΑΙ ο ήχος στα video σου. Πράγματι είναι σαν να βρίσκεσαι έξω στη φύση σε καμιά ακροποταμιά.

Ένα μεγάλο εύγε και περιμένουμε πράγματι τα σχόλιά σου στις ενδιαφέρουσες ερωτήσεις του filoxenou.

:rasp::lmao::lmao::lmao:

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Φίλε jojo, ήμουνα σχεδόν σίγουρος ότι από πλευράς ζωντανών, κάπως έτσι θα ήταν η περιγραφή της μέχρι σήμερα εμπειρίας σου. Είχα υπολογίσει ότι είναι σχεδόν αδύνατο να μπορέσεις να παρακολουθήσεις λεπτομερώς την πορεία των ψαριών, γιατί απλά "χάνονται" εκεί μέσα! Οχι μόνο λόγω της σχέσης μεγέθους (έχεις γενικά μικρομεσαία ψάρια και όχι "τέρατα") αλλά και λόγω της μορφής του ενυδρείου, εσωτερικά (ζούγκλα). Αυτό βέβαια, έχει και τα θετικά του και τα αρνητικά του.

Δεν μπορω να βρω κανενα αρνητικο.

Μπορεί να χαίρεσαι ένα εντυπωσιακό ενυδρείο σαν γενική εικόνα ή σαν μερική παρατήρηση τμημάτων της ζωής του κάποιες στιγμές, αλλά μάλλον από την άλλη χάνεις τη μαγεία της αναλυτικής λεπτομερειακής παρακολούθησης της ζωής συγκεκριμένων ψαριών.

οχι,οχι,ειναι αλλο το σκεπτικο...στιγμες θα ηθελα να μην γνωριζω ουτε εγω τι υπαρχει ....εκει...μεσα.Ειναι πολυ ωραια η αισθηση του οτι παρακολουθεις απο μια τρυπα του τι γινετε εκει .Και ειναι ακομα πιο ομορφο να βλεπεις ενα μικρο τμημα, και του ...το στοιχειο της εκπληξης... αλλα και του τοπιου,μην ξεχνας οτι δεν μπορεις να το δεις ολοκληρο απο καμια πλευρα...λογω σχηματος.

Αλήθεια σου λείπει καθόλου αυτό? Ή, το θεωρείς έστω και μικρό μειονέκτημα? Φυσικά αν κάνω λάθος στην εκτίμησή μου, διόρθωσέ με.

οχι.συχνα πυκνα εχω γεννες

,παρατηρω το μεγαλωμα των μικρων..αμετοχος..αλλα ζουν και μεγαλωνουν..αλλα ..χανονται,τις κοντρες τους για τον πιο...ομορφο,την πραγματικη τους συμπεριφορα και οχι τα ημιμετρα μιας γυαλας με μια ανουμπια.Ασφαλως δεν το λεω υποτιμητικα αυτο,θελω να πω ,κατι χανεις κατι κερδιζεις,...αλλα εσυ αποφασιζεις.

Οσο για τη ζούγκλα αλλά και τις πάσης φύσεως άλγες που λες, θεωρώ ότι ΕΤΣΙ πρέπει να είναι ένα ενυδρείο! Οταν βέβαια είναι στημένο για τις ανάγκες των ψαριών και όχι για τις ανάγκες του ιδιοκτήτη τους...

Τωρα τι?εγω να διαφωνησω σε αυτο?

ετσι ειναι και ετσι πρεπει να ειναι.

Ενα άλλο θέμα που θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε, είναι η συχνότητα και η ποσότητα αλλαγών νερού που σου έχει προκύψει σαν αναγκαιότητα, από τη συντήρησή του όλο αυτό το καιρό. Ισχύει η παλιότερη αναφορά σου για πολύ λίγο νερό και κατά πολύ μεγάλα διαστήματα? Επίσης, το παρακολουθείς με μετρήσεις ή δεν χρειάζεται πλέον?

Στους 15 μηνες που λειτουργει εχουν γινει δυο αλλαγες της ταξης των 500 λιτρων,περιπου.

Μετρήσεις καθε τρεις μηνες με δειγμα νερου σε εργαστηριο (λογω προσβασης δωρεαν κυριως )

Και τέλος θέλω να σε ρωτήσω εάν είχες κάποιο σοβαρό πρόβλημα με τον εξοπλισμό του ή με την στεγανότητά του. Καθώς και ποια είναι η μεγαλύτερη δυσκολία σου στο "πακέτο" της συντήρησης γενικά (μέσα και έξω από το ενυδρείο).

Το μεγαλο προβλημα ειναι ο εβδομαδιαιος καθαρισμος των τζαμιων...ολα τα αλλα ειναι απολαυση.

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΤΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΩΡΑΙΑ Η ΜΙΚΡΗ ΣΟΥ ΖΟΥΓΚΛΑ

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είσαι ανταποκριτής του national geograpfy

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου jojo και να είσαι σίγουρος ότι μάλλον όλοι μας περιμένουμε με αρκετό ενδιαφέρον οποιοδήποτε νέο σχόλιο ή παρατήρηση σχετικά με την άκρως ενδιαφέρουσα γυάλα σου (!) και τη πορεία της στο χρόνο. Της ίδιας, αλλά και της υδρόβιας ζωής που διαδραματίζεται σ' αυτήν. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Πάντα το ίδιο εντυπωσιακό το ενυδρείο σου Φίλε jojo!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντα το ίδιο εντυπωσιακό το ενυδρείο σου Φίλε jojo!!!!

....φτυστε το καλοι μου ανθρωποι

Link to comment
Share on other sites

Απλά ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ!!! jojo. :rasp: Θα σου έλεγα και εις ανώτερα αλλά μάλλον τότε μιλάμε για public aquarium.

Μία απορία που μου έχει δημιουργηθεί είναι τι γίνεται με την τροφή; Έχει καταφέρει ο βιότοπος να παράγει μόνος του κάποιο μέρος; Πες μας αν μπορείς πως διαχειρίζεσαι το συγκεκριμένο θέμα.

Φιλικά,

Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

Απλά ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ!!! jojo. Θα σου έλεγα και εις ανώτερα αλλά μάλλον τότε μιλάμε για public aquarium.

Να μου πεις,να μου πεις,public δεν θα ειναι,αλλα εχω αρχισει τον σχεδιασμο (στα χαρτια)ενος 6000 λιτρων μεσογειακου.μακροπροθεσμο σχεδιο,θα ειναι ετοιμο το 2010-11,εκτος αθηνων,εντος αττικης.

Μία απορία που μου έχει δημιουργηθεί είναι τι γίνεται με την τροφή; Έχει καταφέρει ο βιότοπος να παράγει μόνος του κάποιο μέρος; Πες μας αν μπορείς πως διαχειρίζεσαι το συγκεκριμένο θέμα.

Το οτι ο βιοτοπος παραγει τροφη ειναι δεδομενο.Το οτι ταιζω καθημερινα ,και αυτο δεδομενο ειναι.Παντως ναι ,θα μπορουσε να αυτοσυντηρηθει το συστημα για παρα πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα.

Link to comment
Share on other sites

αλλα εχω αρχισει τον σχεδιασμο (στα χαρτια)ενος 6000 λιτρων μεσογειακου.μακροπροθεσμο σχεδιο,θα ειναι ετοιμο το 2010-11,εκτος αθηνων,εντος αττικης.

Ανυπομονώ να δω τη μελέτη ενός τέτοιου εγχειρήματος και φυσικά την ολοκλήρωσή του!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

up!ειναι αδικο ανα χαθει τετοιο θεμα!!πως τα παει το ''ενυδρειο'' σου??

που ειναι η αδικια? Το ενυδρειο τα παει περιφημα, απολυτως κανενα προβλημα εκτος της αρκετα υψηλης καταναλωσης ρευματος που με προσανατολιζει σε νεες ..ριζοσπαστικες ..λυσεις.

Αν υπαρχει κατι που θελεις να μαθεις ,ευχαριστως ρωτας και εγω απανταω.

Link to comment
Share on other sites

Αδικο απο πλευρας οτι υπαρχουν νεα μελη που δεν εχουν δει το συγκεκριμενο θεμα.

Θελω να ρωτησω για τις αλλαγες νερου που κανεις?(Ειχαμε μεινει στις 2 απο 500λτ η καθεμια)

Εχεις προβλημα με υγρασια στο σπιτι λογω εξατμισης??

Κανεις μετρησεις στο νερο ή δεν χρειαζεται λογω ογκου??

Τα φυτα τα λιπαινεις??Η προοδος τους??(Για τα ποταμισια)??

Συγνωμη αλλα μου ερχονται δεκαδες ερωτησεις στο μυαλο!!

Link to comment
Share on other sites

Αδικο απο πλευρας οτι υπαρχουν νεα μελη που δεν εχουν δει το συγκεκριμενο θεμα.

Οποιος ψαχνει...βρισκει! :blush:

Θελω να ρωτησω για τις αλλαγες νερου που κανεις?(Ειχαμε μεινει στις 2 απο 500λτ η καθεμια)

ναι...τοσο περιπου..4 φορες εχω αλλαξει νερο μεχρι τωρα..αλλα δεν κραταω σταθερες ρουτινες.

Εχεις προβλημα με υγρασια στο σπιτι λογω εξατμισης??

Απολυτως κανενα

Κανεις μετρησεις στο νερο ή δεν χρειαζεται λογω ογκου??

Εχω να κανω απο τον Απριλιο !

Τα φυτα τα λιπαινεις??Η προοδος τους??(Για τα ποταμισια)??

Οχι,δεν βαζω μεσα απολυτως τιποτα .Αν εξαιρεσουμε ενα πλατυφυλλο (αγνωστο ποιο ειναι) που δεν πολυτραβαει,τα υπολοιπα μεγαλωνουν μεχρι και εντυπωσιακα.

Συγνωμη αλλα μου ερχονται δεκαδες ερωτησεις στο μυαλο!!

...μην δισταζεις... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζα οτι εγω κουραζομουν οταν καθαριζα το ferplast με τα 230 ταπεινα του λιτρα.Γιατι ειχα πριν ενα με 50 χαρα στο κουραγιο σου και στο χρονο και χρημα που εριξες Α Ξ Ι Ο Σ.Μια ερωτηση που ακριβως βρισκεται η κατασκευη?Σπιτι-Μαγαζι?Καποια στιγμη θα θελα στο δικο μου σπιτι να κανω ενα τοιχο ολοκληρο να χωριζει 2 δωματια και ολοι με λενε τρελο μαλλον πρεπει να δουνε την κατασκευη σου για να δουν τι θα πει τρελα (με την καλη εννοια). Μπραβο και παλι και ευχαριστουμε που το μοιραζεσαι μαζι μας. :buttrock::blink::blush::(

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...