Jump to content

Κίτρινο νερό...


Recommended Posts

Καλά ε, είσαστε φοβεροί, απίστευτοι, οι καλύτεροι (φέρτε του ενα Magnum :):D ),

Δεν σας προλαβαίνω!

Εννοώ τα υγρά βακτηρίδια που προσθέτω όλες αυτές τις μέρες στο σφουγγάρι (βάζω και τροφή βακτηριδίων).

Μάλλον για αυτό έχει ήδη ξεκινήσει ο κύκλος

Το αγόρασα απο το pet και λέγεται bacterlife. Η τροφή λέγεται tetra bactozym.

Να βάζω λέτε και βακτηρίδια? Θα πρέπει να περιμένω 4 βδομάδες?

Έγινε επεξεργασία - satrianius
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Να μην βιαστείς να βάλεις ψάρια περίμενε να μηδενίσουν οι μετρήσεις σου. Ας βιαζόμαστε εμείς να απαντήσουμε! :D:):lol:

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ βιάζεσαι !!!!!

Όσες φορές έχω βιαστεί την πάτησα.

Ρίξε αν θες και τα βακτηρίδια που λές αν και προσωπικά πιστεύω ότι δεν κάνουνε δουλειά και κάνε τις απαραίτητες μετρήσεις.

Το καλύτερο απο όλα θα ήταν να το μπολιάσεις με υλικά ενός ήδη στρωμμένου ενυδρείου. Θα στρώσει αρκετά πιο γρήγορα.

Αρκεί να μην πιστεύεις ότι τα υλικά που θα σου δώσουν θα μολύνουν το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνια μαλλον ηταν αρκετη.

Μην ριξεις παλι.Περιμενε καλυτερα να πεσουν κοντα στο 3 αφου ξεκινησαν να ανεβαινουν και τα ΝΟ2.

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνία όντως πρέπει να ήταν πολύ. Έβαλα μόνο την πρώτη βραδυά. Απο προχτές το βράδυ που ξεκίνησα (ρίχνοντας 15 ml αμμωνία) δεν έχω ξαναβάλει και οι μετρήσεις είναι:

NH4/NH3= 10mg/l (το χρώμα του τέστ της sera είναι τέρμα σκούρο ακόμα(!)

ΝΟ2=10mg/l (τουλάχιστον)

ΝΟ3~30mg/l

Παρατηρώ οτι ανεβαίνουν ταχύτατα τα NO2 και NO3. Η αμμωνία πως γίνεται να μην πέφτει?

Να βάλω ξανα αμμωνία ή να το αφήσω έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Άφησέ το έτσι μέχρι να πέσουν λίγο οι τιμές! Ξαναμέτρα αύριο και βλέπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω θα σου προτεινα να μην προσθεσεις ακομα αμμωνια.Κανε αυτο που σου λεει ο PascM, περιμενε μια μερα κανε μετρησεις παλι και μετα βλεπεις αν χρειαζεται να ξαναβαλεις. :) Παντως η διαδικασια του στρωσιματος εξελισσεται.Τα βακτηριδια, εφοσον τα εχεις ριξτα, κακο δεν θα κανεις...Λιγο υπομονη και θα δεις οτι σε λιγο καιρο θα εισαι ετοιμος να βαλεις και ψαρακια!

Link to comment
Share on other sites

A! και το άσχετο! Planaria εχω να δω απο τη μέρα που έριξα την αμμωνία... :)

Link to comment
Share on other sites

Πέμπτη 27/4/06

ΝΗ3= 0,5 mg/l

NO2=Άγνωστο. Ο δείκτης μετράει μέχρι το βαθύ μώβ κι αυτό ξεπέρασε ολη την γκάμα και έγινε...κόκκινο. Άρα παρα πολλά)

ΝΟ3=50mg/l

Πρόσθεσα μετά το τέστ 5 ml αμμωνία

Μετά απο 3 ώρες ξαναμέτρησα αμμωνία και ήταν

ΝΗ3= 5mg/l

Παρασκευή 28/4/06

Απο 5 mg σε μια μέρα μηδενίστηκε:

ΝΗ3=0.0 mg/l

ΝΟ2=(τσίτα)

ΝΟ3=(το ίδιο)

Τι κάνουμε τώρα? Προσθέτω αμμωνία? Περιμένω να πέσουν τα νιτρώδη (ΝΟ2) και να αυξηθούν τα νιτρικά(ΝΟ3)?

Έγινε επεξεργασία - satrianius
Link to comment
Share on other sites

Μετρα καθημερινα την αμμωνια και κοιτα να ειναι στο 2 με 3.

Τωρα κανε υπομονη!

Link to comment
Share on other sites

Μετρα καθημερινα την αμμωνια και κοιτα να ειναι στο 2 με 3.

Τωρα κανε υπομονη!

20468[/snapback]

Φίλε Aquaboy, απόψε διάβασα το δικό σου thread για το πως έστρωσες το ενυδρείο σου..

Νομίζω πως το έπιασα το νόημα :)

Θα ελέγχω λοιπόν κάθε μέρα την αμμωνία και θα προσθέτω πάντα τόση ώστε να εχω 2-3 mg. Κι αυτό μέχρι να δώ οτι τα ΝΟ2 αρχίζουν να πέφτουν οπότε σταματάω και την αμμωνία. Αν τώρα κατά τη διάρκεια του στρωσίματος διαπιστώσω οτι τα νιτρικα(ΝΟ3) είναι πάνω απο 100 κάνω και καμιά μερική αλλαγούλα.

Σωστός?

Αν χρειαστώ κάτι ακόμη θα σας πω παιδιά!

Έγινε επεξεργασία - satrianius
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία στο φίλτρο σου εξελίσετε! Εγώ λέω να περιμένεις και να μην ρίξεις αμωνία για δυο με τρεις μέρες, δες πόσο θα πέσουν Νο3 - Νο2 και βλέπουμε ποια θα είναι η επόμενη κίνηση!

Υ.Γ. Καταλαβαίνω την ανυμοπονησία σου αλλά όσο ποιο αργά τόσο ποιο καλά και σίγουρα!

Έγινε επεξεργασία - PascM
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Καταλαβαίνω την ανυμοπονησία σου αλλά όσο ποιο αργά τόσο ποιο καλά και σίγουρα!

20497[/snapback]

Συμφωνώ, thanx!

Να πώ οτι με την τελευταία προσθήκη αμμωνίας χτές τα μεσάνυχτα ανέβηκε 2mg και σήμερα είναι πάλι στο 0. Σε 10 ώρες την έχει εξαφανίσει. Αν δεν βάλω αμμωνία σήμερα λέτε να πεθάνουν τα βακτηρίδια που την οξυδώνουν?

Έγινε επεξεργασία - satrianius
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα!Αλλαγη νερου δεν θα σου προτεινα να κανεις, για τον απλο λογο οτι στην παρουσα φαση δεν σε ενδιαφερει το ΝΟ3 (δεν εχεις ψαρια μεσα, ετσι δεν ειναι?).Εφοσον "καταναλωνεται" η αμμωνια σημαινει οτι εχει δημιουργηθει ο καταλληλος πλυθησμος βακτηριδιων!Σειρα εχει η δημιουργια των αντιστοιχων που θα μετατρεπουν το ΝΟ2 σε ΝΟ3.Αυτο θα το δεις οταν μειωνεται η τιμη του ΝΟ2.Οταν, λοιπον, μηδενιστουν αμμωνια και ΝΟ2 σημαινει οτι η διαδικασια ολοκληρωθηκε.Τοτε κανεις αλλαγη νερου ωστε οι τιμες του ΝΟ3 να πεσουν και οταν καταφερεις και τις διαμορφωσεις κατω απο 30 περιπου βαζεις σιγα σιγα και ψαρια. :)

Προς το παρον ολα πανε καλα!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα!Αλλαγη νερου δεν θα σου προτεινα να κανεις, για τον απλο λογο οτι στην παρουσα φαση δεν σε ενδιαφερει το ΝΟ3 (δεν εχεις ψαρια μεσα, ετσι δεν ειναι?).Εφοσον "καταναλωνεται" η αμμωνια σημαινει οτι εχει δημιουργηθει ο καταλληλος πλυθησμος βακτηριδιων!Σειρα εχει η δημιουργια των αντιστοιχων που θα μετατρεπουν το ΝΟ2 σε ΝΟ3.Αυτο θα το δεις οταν μειωνεται η τιμη του ΝΟ2.Οταν, λοιπον, μηδενιστουν αμμωνια και ΝΟ2 σημαινει οτι η διαδικασια ολοκληρωθηκε.Τοτε κανεις αλλαγη νερου ωστε οι τιμες του ΝΟ3 να πεσουν και οταν καταφερεις και τις διαμορφωσεις κατω απο 30 περιπου βαζεις σιγα σιγα και ψαρια. :thumbdown:

Προς το παρον ολα πανε καλα!!! :thumbup:

20525[/snapback]

:):D:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ώραια τέλεια. Γέμισαν τα τζάμια του ενυδρείου καφέ στίγματα (3 χιλιοστών) και μικρότερα πράσινα σαν της μύγας τα...μην πώ. :D

Δείτε τα τέστς και πείτε μου οτι δεν είναι περίεργα!

ΝΗ4/3= 0,0 mg/l

NO2= 0,2 mg/l

NO3=0.2 mg/l

Πως γίνεται να εξαφανίστηκε ΝΟ2 και ΝΟ3 σε ενα βράδυ? Μόλις χτές το μεσημέρι τα νιτρικα(ΝΟ3) ήταν φούλ............

Τα βακτηρίδια που έβαζα στο φίλτρο γράφουν οτι είναι για την καταπολέμιση αμμωνίας νιτρωδών και νιτρικών

(Υπόψην, δεν εχω κάνει την παραμικρή αλλαγή νερού)

Τώρα κρέμομαι απο το τι θα μου πείτε :)

Τι κάνω τώρα? Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Έγινε επεξεργασία - satrianius
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή το ποστ είναι αρκετά μεγάλο,δυσκολεύτηκα λίγο..

Εχουμε και λέμε 08/04 άρχισες το στρώσιμο.Θα ήθελα να μου πεις με

ποιά μέθοδο?Βλέπω ότι προσθήκη αμμωνίας έγινε 24/04.

27/04 έχουμε τις εξής τιμές

ΝΗ3= 0,5 mg/l

NO2=Άγνωστο.

ΝΟ3=50mg/l

28/04

ΝΗ3=0.0 mg/l

ΝΟ2=(τσίτα)

ΝΟ3=(το ίδιο)

30/04

ΝΗ4/3= 0,0 mg/l

NO2= 0,2 mg/l

NO3=0.2 mg/l χωρίς αλλαγή νερού

Θα ήθελα πριν πω οτιδήποτε να επαναλάβεις τις τελευταίες σου

μετρήσεις άλλη μια φορά για σιγουριά.

Έγινε επεξεργασία - PPAP
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Το στρώσιμο το είχα αρχίσει κανονικά με βακτηρίδια απο τις 3/4.

Ξεκίνησα απο την αρχή στις 15/4 λόγω της κιτρινίλας που είχε δημιουργήσει η τύρφη.

Και εννοώ οτι άδειασα το νερό και το ξαναγέμισα με νερό άλλης περιοχής αφου η γενική σκληρότητα της δικιάς μου ήταν πάνω απο 30dGH.

Ξεκίνησα λοιπόν ξανά προσθέτοντας βακτηρίδια στο φίλτρο(το αντιχλώριο εννοείται) και τροφή tetra bactozym.

Βακτηρίδια έβαζα για 6 περίπου μέρες.

Στις 21/4 έβαλα ρητίνες στο φίλτρο για 2 μέρες και η σκληρότητα κατέβηκε απο 15dGH στα 5 dGH).

Στις 24/4 ξεκίνησα αμμωνία μια και δεν έβλεπα να ανεβαίνουν ούτε τα ΝΟ2 ούτε τα NO3(αφού δεν υπήρχε αμμωνία).

Τα τέστ μου έδειξαν την επόμενη μέρα(25/4)

ΝΗ3=10 mg

NO2=1 mg

NO3=0.8 mg

Ξεκίνησα πάλι βακτηρίδια αυτή τη φορά πιο δυνατά(για εξάλειψη αμμωνίας, νιτρωδών και νιτρικών έτσι έγραφε το μπουκάλι EUROLIFE

BIO PRO)

Στις 26/4 είχα

ΝΗ3=10mg

NO2=10 mg

NO3=20mg

Στις 27/4

ΝΗ=0 mg

NO2>100 mg(χρησιμοποιώ το ">" οχι γιατί έχω sticks αλλα γιατί το χρωματολόγιο του τέστ είναι μέχρι το 100 με μώβ απόχρωση. Το

δικό μου ξεπέρασε το όριο και έγινε κόκκινο.)

ΝΟ3>100 mg

Μέχρι και χτές το ΝΟ2 και ΝΟ3 ήταν 10 και >100 mg αντίστοιχα ενω την αμμωνία φρόντιζα να τη διατηρώ στα 3 mg ημερισίως.

Ξαναέκανα το τέστ όπως μου είπες αφού καθάρισα τα σωληνάκια ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλά(ποτέ δεν μπερδεύω διαφορετικά σωληνάκια)

και έχουμε(αμμωνία έχω να προσθέσω απο χτές το μεσημέρι όπου μετά απο τέστ είχα 3 mg):

NH3= 0,0 mg

NO2=0,1 mg

NO3=1-2 mg

PH=7,4

GH=6 dGH

Τι κάνω?Βακτηρίδια έχω να προσθέσω απο την Τετάρτη 26/4.

Ξέχασα να πώ δε οτι απο τη μέρα που πρόσθεσα τις ρητίνες και έπεσε η σκληρότητα το νερό μου είναι πάλι κίτρινο όπως τόχα πάθει και με την τύρφη.

Έγινε επεξεργασία - satrianius
Link to comment
Share on other sites

Σου προτεινω να περιμενεις να μηδενιστει η αμμωνια και το ΝΟ2 και στη συνεχεια κανε μια αλλαγη νερου για να μειωσεις το ΝΟ3.Οταν το ρυθμισεις κατω απο 30 τοτε σιγα σιγα μπορεις να προσθεσεις ψαρακια.Βακτηριδια δεν χρειαζεσαι γιατι πλεον εχουν δημιουργηθει οι καταλληλες ποσοτητες, εφοσον υπαρχει καταναλωση αμμωνιας και ΝΟ2...Τωρα βεβαια αν εχεις βακτηριδια και θες να τα ριξεις κακο δεν θα κανεις.Πιστευω σε ελαχιστες μερες να εισαι ΟΚ! :)

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη, οσο για την κιτρινιλα στο νερο πιστευω οτι με την αλλαγη-ες νερου θα φυγει! :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε satrianus κάνε τις κινήσεις που ειπώθηκαν

και για περαιτέρω απορίες άνοιξε καινούργιο πόστ. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...