Jump to content

Διακοσμηση ενυδρειου


Recommended Posts

Καλησπερα , θα ηθελα γνωμες για την << διακοσμηση του ενυδρειου >> εαν μοιαζει με βιοτοπο ? και τι ψαρια συνισταται για αυτον :(

Ναι τα φυτα δεν ειναι αληθινα αλλα υφασματινα και δεν σκοπευω να βαλω αληθινα στο αμεσον μελλον,το ενυδρειο εχει στρωσει και εχω σκληρο νερο....

DSC_0233.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aποψη μου..Ειναι πως δεν μοιαζει με βιοτοπο..

Τι εννοεις σκληρο νερο..??Χρειαζομαστε αν μας πεις ακριβεις μετρησεις..

Αποψη μου ειναι να φυγουν απο μεσα οι θησαυροι τα πυθαρια,βαρελια και τα κοραλια....

Οσο για τα αληθινα φυτα νομιζω πρεπει αν ξεπεραστει αυτη η αποψη πως δεν θελω να βαλω γιατι ειναι δυσκολα(υποθετω)..Μπορεις να βαλεις απλα φυτακια που ουτε λιπασμα θα τους ριξεις ουτε υποστρωμα θα χρειαστεις.....

Καλη συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

Aποψη μου..Ειναι πως δεν μοιαζει με βιοτοπο..

Τι εννοεις σκληρο νερο..??Χρειαζομαστε αν μας πεις ακριβεις μετρησεις..

Αποψη μου ειναι να φυγουν απο μεσα οι θησαυροι τα πυθαρια,βαρελια και τα κοραλια....

Οσο για τα αληθινα φυτα νομιζω πρεπει αν ξεπεραστει αυτη η αποψη πως δεν θελω να βαλω γιατι ειναι δυσκολα(υποθετω)..Μπορεις να βαλεις απλα φυτακια που ουτε λιπασμα θα τους ριξεις ουτε υποστρωμα θα χρειαστεις.....

Καλη συνεχεια...

Mπραβο κωστη!!! :(:(

ετσι ακριβως ειναι φιλε μου... δεν υπαρχει λογος να μη βαλεις αληθινα φυτα...

περιμενουμε λπν νεες φωτος με ενα ωραια φυτεμενο ενυδρειο...

αν θελεις βοηθεια με την επιλογη των φυτων πες μας.. :(:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

οι μετρησεις μου ειναι για π.χ Cichlids - Frontosa :( θελω προτασεις για διαφορετικα ψαρια και μικροτερα που εχουνε τις ιδιες απαιτησεις...καλα τα πιθαρακια και οι θησαυροι ειναι πολυ μικροι μην νομιζεις.... το μονο μεγαλο μπιχλιμπιδι ειναι ο βραχος με τις 2 τρυπες στο κεντρο του ενυδρειου.Γιατι τα φυτα δεν ειναι ωραια ? Δεν μοιαζει αυτο το πραγμα με βυθο ? :(

Αμα βαλω αληθινα φυτα και παει η Frontosa και τα φαει ? :(

Link to comment
Share on other sites

Aποψη μου..Ειναι πως δεν μοιαζει με βιοτοπο..

Τι εννοεις σκληρο νερο..??Χρειαζομαστε αν μας πεις ακριβεις μετρησεις..

Αποψη μου ειναι να φυγουν απο μεσα οι θησαυροι τα πυθαρια,βαρελια και τα κοραλια....

Οσο για τα αληθινα φυτα νομιζω πρεπει αν ξεπεραστει αυτη η αποψη πως δεν θελω να βαλω γιατι ειναι δυσκολα(υποθετω)..Μπορεις να βαλεις απλα φυτακια που ουτε λιπασμα θα τους ριξεις ουτε υποστρωμα θα χρειαστεις.....

Καλη συνεχεια...

Συμφωνω απολυτα :( !!!Ασε που τα υφασματινα ειναι ποιο ακριβα απο τα πραγματικα ευκολα φυτακια!!!

Οταν ειχα ξεκινησει την ειχα πατησει κι εγω ετσι δυστυχως!!!Ριξε μια ματια παρακατω και θα δεις πως δεν ειναι λογια του αερα αυτα που σου λεμε!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=255

Καλη συνεχεια! :(

Link to comment
Share on other sites

Πες μου ακριβεις μετρησεις σε Ph,Gh,Kh..

Ποσα λιτρα ειναι..??

Αν παντως πας για αφρικη με κιχλιδες..Θα πρεπει να φυγουν ολα εκτος απο την γυαλα..:(

Θα χρειασεις αμμο πετρες ασβεστοληθικες και απο φυτα μονο αν το θες εσυ....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα :( !!!Ασε που τα υφασματινα ειναι ποιο ακριβα απο τα πραγματικα ευκολα φυτακια!!!

Οταν ειχα ξεκινησει την ειχα πατησει κι εγω ετσι δυστυχως!!!Ριξε μια ματια παρακατω και θα δεις πως δεν ειναι λογια του αερα αυτα που σου λεμε!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=255

Καλη συνεχεια! :(

OK δεχομαι προτασεις για εναν αληθινο ΠΛΟΥΣΙΟ σε φυτα βυθο/ενυδρειο , τι φυτα να παρω ? Μια ιδεα του πως θα ηθελα να ειναι το ενυδρειο το δειχνουν οι φωτογραφιες που ανεβασα.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

οι μετρησεις μου ειναι για π.χ Cichlids - Frontosa :( θελω προτασεις για διαφορετικα ψαρια και μικροτερα που εχουνε τις ιδιες απαιτησεις...καλα τα πιθαρακια και οι θησαυροι ειναι πολυ μικροι μην νομιζεις.... το μονο μεγαλο μπιχλιμπιδι ειναι ο βραχος με τις 2 τρυπες στο κεντρο του ενυδρειου.Γιατι τα φυτα δεν ειναι ωραια ? Δεν μοιαζει αυτο το πραγμα με βυθο ? :(

Αμα βαλω αληθινα φυτα και παει η Frontosa και τα φαει ? :(

οπα οπα...

να ξεκαθαρισουμε κατι...

υπαρχουν αρκετοι βιοτοποι ψαριων...σε διαφορες ηπειρους.

το καθε ψαρι ειναι μοναδικο. δλδ υπαρχουν ψαρια τα οποια ζουν στον αμαζονιο, υπαρχουν ψαρια που ζουν στην λιμνη malawi στην Αφρικη. το ψαρι που ζει στον αμαζονιο λπν δεν ζει και στην αφρικη.

ετσι τα ψαρια εχουν το καθε ενα διαφορετικες απαιτησεις.

πχ τα Σκαλαρια (κιχλιδες αμερικης) θελουν οξινο ph τιμων 6 - 7 περιπου

αντιθετα οι Φροντοζες που ανεφερες (κιχλιδες λιμνης Ταγκανικα, Αφρικη) θελουν αλκαλικα νερα ph 8 - 9.

και δεν ειναι μονο το ph, ειναι οι KH(σκληροτιτα) GH, Η θερμοκρασια κτλ κτλ κτλ...

αυτο για τα ψαρια.

τωρα οπως σου ειπα ο καθε βιοτοπος ειναι διαφορετικος.

δλδ. στην αφρικη εχουμε λιμνες με ελαχιστα φυτα. (σε ορισμενες περιοχες και καθολου) και γεματες απο πετρες. στον αμαζονιο πχ εχουμε περιοχες με παρα πολυ μεγαλη βλαστιση.. πολλες ριζες (ξυλα) κτλ κτλ.

οποτε.

1. Βλεπεις τι τιμες νερου εχεις ακριβως.

2. επιλεγεις ψαρια που να ζουν σε τετοια νερα

3. στηνεις ενα ενυδρειο συμφωνα με τις απαιτησεις του ψαριου!

ελπιζω να βοηθησα... :hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

120 λιτρα

μετρησεις : NO3 - NO2 - GH - KH - PH

10 , 0 , >7d , 10d , 7,6

Έγινε επεξεργασία - yiannis667
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι σιγουρα στρωμενο? .....μετρα τα νιτρικα και την αμωνια .Επισης μην ανχωνεσαι αν εισαι καινουριος να το κανεις βιοτοπικο σωνει και καλα! :( :( :( ...αν θες ομως να κανεις βιοτοπικο επειδη το νερακι σε αρκετες περιπτωσεις εχει υψηλο ph και σκληροτητες ισσως θα σε βολευε να βαλεις Αφρικανικες κυχλιδες πχ Ταγκανικα η Μαλαουι ...γενικα οι κυχλιδες δεν ''ανεχονται'' πολλα φυτα οποτε αν εβαζες μερικες ανουμπιες θα εισουν οκ! :hysterical: ..πες μας ομως και αλλα στοιχεια για το ενυδρειο σου οπως πχ ποσα λιτρα ειναι

Link to comment
Share on other sites

120 λιτρα

μετρησεις : NO3 - NO2 - GH - KH - PH

10 , 0 , >7d , 10d , 7,6 με 8

Link to comment
Share on other sites

Οποτε...

ph: 7,6 - 8

KH: 10

GH: >7

NO3: 10

NO2: 0

2 λυσεις...

1. κανεις ενα ωραιο φυτεμενο ενυδρειο με ριζες - ξυλα, και αληθηνα φυτα και βαζεις ζωοτοκα ψαρια και κανενα σαλιγκαρακι

2. ξεχνας τα φυτα και πας για κιχλιδες αφρικης.. με τετοιες τιμες καλυτερα malawi..

τι προτημας??? :(:(

Link to comment
Share on other sites

Θα παω με την 1η λυση :(

Τι ψαρια ζωοτοκα να βαλω ? Λενε οτι καλο ειναι μονο 1 ειδος να εχω ? Και ποσα μπορω να εχω σε 120 λιτρα ενυδρειο ? Απο αληθινα φυτα οτι θελω βαζω ? Το ριζες και τα ξυλα δεν καταλαβαινω ... Να βαλω αληθινα ξυλα μεσα ? Ριζες απο τι ?

Μπορειτε να μου πειτε τι ειδη απο ζωοτοκα ψαρια υπαρχουνε ? Το σαλιγκαρι ποιο ειδος ειναι ? Ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - yiannis667
Link to comment
Share on other sites

120 λιτρα

μετρησεις : NO3 - NO2 - GH - KH - PH

10 , 0 , >7d , 10d , 7,6 με 8

Τα frontoza τα ξεχνας σε αυτα τα λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Τα frontoza τα ξεχνας σε αυτα τα λιτρα.

και το μαλαουι

Ζωοτοκα, γαριδες, σαλιγγαρια και ευκολα φυτα ειναι σουπερ για το ενυδρειο.

Αφου απ'οτι βλεπω σ'αρεσουν τα φυτα, απλα θα βαλεις αληθινα ευκολα, μερικα ξυλα και καμια πετρουλα.

Το χαλικακι δεν ειναι ασχημο.

Τα ψευτικα διακοσμητικα θα βγαλεις και θα μοιασει με βιοτοπο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...