Jump to content

Δεύτερο εξ. φίλτρο και υλικά


Recommended Posts

Στο 300αρι ενυδρείο μου που φιλοξενεί κατα βάση ζωοτόκα και κάποια φυτά έχω ένα έξωτερικό φίλτρο sera 900.

Μέσα έχω siporax (1lt), biofibres, ενα πράσινο σφουγάρι, ένα άλλο πιο λεπτό και υαλοβάμβακα.

Πρόσφατα πήρα ένα eheim classic 2215 και το έβαλα να δουλέυει και αυτο μέσα στο ενυδρείο. Από την μάνα του έιχε τα σφουγάρια μέσα και έτσι το άφησα με αυτά.

σκέφτομαι τώρα να βγάλω τα σφουγάρια (εκτός από ένα για να κρατάει τιποτα χοντρά) από το σερα και να βγάλω και τα biofibres. Στο κένο που μένει να βάλω άλλο ένα λίτρο siporax.

Δηλάδη το σερα να αναλάβει ρόλο βιολογικού και το eheim ρόλο μηχανικού.

Θα ήθελα την γνώμη σας εάν αυτό είναι σωστό ή έχεται κάποια άλλη προταση για το στησιμο των φίλτρων καθως και τον υλικών που θα πρεπει να βάλω μέσα.

Έγινε επεξεργασία - papados
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι κακη η ιδεα σου.

το φιλτρο με τν μεγαλυτερη χωρητικοτητα καδου το κανεις βιολογικο,μονο substrat pro η siporax,και το αλλο βιολογικο-μηχανικο,με λιγοτερο βιολογικο υλικο και περισσοτερα σφουγγαρια.

Link to comment
Share on other sites

αν εχω παραπάνω βιολογικο υλικό από αυτό που πρέπει, υπάρχει πρόβλημα?

Χρειάζεται να βάλω τιποτε άλλο μέσα πχ. ανθρακα? (τώρα έχω χώρο στα φίλτρα μου :( )

Έγινε επεξεργασία - papados
Link to comment
Share on other sites

οσο περισοτερο βιολογικο υλικο εχουμε τοσο καλυτερα για τα ψαρια μας. απλος καλο ειναι να υπαρχει καλο μηχανικο φιλτραρισμα πριν το βιολογικο υλικο για να μην στουμπονουν οι μικρο ποροι του. ανθρακας δεν ειναι απαραιτητο να μπει και ειδικα αν το ενυδρειο σου ειναι φυτεμενο τοτε δεν πρεπει να υπαρχει. ο ανθρακας μπαινει μετα απο αθενεια για να αποχρωματισει το νερο μας.

αποψη μου....βαλε σε ολο το sera σφουγγαρια και ενυδρειακο βαμβακι και γεμισε ολο το 2215 με βιολογικο!!! θα εχεις αψογο φιλτραρισμα!!!

Link to comment
Share on other sites

οσο περισοτερο βιολογικο υλικο εχουμε τοσο καλυτερα για τα ψαρια μας. απλος καλο ειναι να υπαρχει καλο μηχανικο φιλτραρισμα πριν το βιολογικο υλικο για να μην στουμπονουν οι μικρο ποροι του. ανθρακας δεν ειναι απαραιτητο να μπει και ειδικα αν το ενυδρειο σου ειναι φυτεμενο τοτε δεν πρεπει να υπαρχει. ο ανθρακας μπαινει μετα απο αθενεια για να αποχρωματισει το νερο μας.

αποψη μου....βαλε σε ολο το sera σφουγγαρια και ενυδρειακο βαμβακι και γεμισε ολο το 2215 με βιολογικο!!! θα εχεις αψογο φιλτραρισμα!!!

Ενω θα συμφωνουσα μαζι σου διαβαζωντας μονο την πρωτη παραγραφο, στη δευτερη με μπερδεψες.

Να εχει ξεχωριστα φιλτρα, ενα σκετο μηχανικο και ενα σκετο βιολογικο ?

ή να εχει το πρωτο σταδιο και στα δυο φιλτρα μηχανικο φιλτραρισμα για να μενουν καθαρα τα βιολογικα υλικα που θα ειναι στην συνεχεια της ροης του νερου?

@papados ο ανθρακας δεν κανει για φυτεμενο, κραταει τα παντα, οποτε ΚΑΙ χρησιμες ουσιες για τα φυτα (πχ λιπασματα).

Το βαζεις σε ειδικες περιπτωσεις (πχ μετα απο θεραπειες, οχι ομως απλα για αποχρωματισμο, αλλα για τα τραβηξει τα υπολειματα του φαρμακου)

Και φυσικα δεν κανει κακο η μεγαλη ποσοτητα υλικων, μονο καλο, (βιολογικο υλικο ομως, οχι ανθρακα)

Κακο θα κανει μονο στην τσεπη σου ως σπαταλη, απο τη στιγμη που δεν υπαρχει μεγαλη ιχθυοφορτωση να τη χρειαζεται.

ΥΓ Υπαρχει και η περιπτωση της συνδεσης των φιλτρων σε σειρα.

Εκει συμφερει να εχεις το πρωτο μηχανικο και το δευτερο βιολογικο :(

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...