Jump to content

ΤΑ ΛΑΘΗ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΑΚΡΙΒΑ !!!


Recommended Posts

Αυτό είναι κάτι που έχω μάθει απο μικρός στην ζωή μου.

Την Παρασκεύη το απόγευμα ξεκίνησα την καθιερωμένη αλλαγή στο ενυδρείο μου και παράλληλα και είπα να ανανέωσω και την μπουκάλα του CO2 μιας και είχε ξεθυμάνει.

Πάνω στην βιασύνη όμως μιας και είχα το νου μου και στην αλλαγή νερού όταν έριξα την μαγιά σε σκόνη μέσα δεν την ανακάτεψα να διαλυθεί.

Αυτή στάθηκε στο πάνω μέρος του νερού και άρχισε να φουσκώσει με αποτέλεσμα να περάσει μέσα στο ενυδρείο.

Το αποτέλεσμα ήταν να θολώσει όλο. Τόσο πολύ που νόμιζες ότι είσαι στο Λονδίνο μια απο κείνες τις ομιχλώδες ημέρες και δε βλέπεις την μύτη σου. :thumbup:

Έχοντας κλεισμένα τα φώτα λόγω της αλλαγής-συντήρησης που έκανα για να μην στρεσάρω τα ζωντανά πιο πολύ, άργησα να το δώ.

Όταν βέβαια το είδα έκοψα την μπουκάλα και έκανα μια αλλαγή περίπου 60 με 70 %.

Το θόλωμα υπόχωρησε κάπως και πίστευα ότι με το πέρας της ώρας θα έφευγε εντελώς.

Την άλλη μέρα το πρωί που σηκώθηκα το θόλωμα υπήρχε ακόμα και το χειρότερο απο όλα ;;

Το ενυδρείο ήταν γεμάτο πτώματα. :thumbup::wootwoot::wootwoot:

20 νέον, 6 αρλεκίνοι, 3 SAE και ένα αρσενικό ραμιρέζι είχαν βρεί φρικτό θάνατο.

Οι πρώτες σκέψεις ήταν να το πάρω όπως ήταν όλο και να το πετάξω στον ακάλυπτο απο τα καντήλια μου. :thumbup:

Τελικά αφαίρεσα τα θύματα, έκανα μια αλλαγή 95% νερού και πρόσθεσα άνθρακα στο φίλτρο.

Πάλι καλά που το χα στοκαρισμένο και γλιτώσαν μερικά γιατί τώρα θα χα μείνει να σκαλίζω τα φυτά. :thumbup:

Το τραγικό ανεπιθύμητο πείραμα έδωσε τα εξής συμπεράσματα. :thumbup:

- Τα σκαλάρια και τα κορυς έχουν μεγαλη αντοχή.

- Η βιασύνη είναι Εχθρός των ενυδρειόφιλων.

- Τα λάθη πληρώνονται ακριβά.

Να το γυρίσω και στην δυσιδαιμονία ;;.

Κάποιος στον οποίον δεν είμαι και τόσο διμοφιλής με έχει καταράστει μάλλον. ;)

Link to comment
Share on other sites

Να το γυρίσω και στην δυσιδαιμονία ;;.

Κάποιος στον οποίον δεν είμαι και τόσο διμοφιλής με έχει καταράστει μάλλον.  :thumbup:

18217[/snapback]

:wootwoot::band::band:

έχει τύχει και σε έναν γνωστό μου, όπου τα παιδιά του με τους φίλους τους έπαιζαν δίπλα στο μπουκάλι …. :thumbup::thumbup:

Θα χρειασθείς και άλλες αλλαγές νερού, όχι τόσο μεγάλες αλλά πιο συχνά. Μπορεί να δεις και άλγη στα τζάμια … :thumbup:

Εμένα μου έτυχε με μπουκάλα CO2 όπου μέσα στα λίγα που επέζησαν ήταν τα corys, μαστουρωμένα :wootwoot::thumbup: για πολλές ώρες αλλά μια χαρά ;)

Link to comment
Share on other sites

πολυ λυπαμαι για την απολεια που ειχε κριμα τα ζωντανα ;) Αυτη τη φορα πειστευω πως θα εισαι πολυ ποιο προσεκτικος. ΚΑλο ξεκινημα και παλι να σου πανε ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Κριμα για τα ψαρακια σου........Οπως σου

ειπαν και τα παιδια να εισαι πιο προσεκτικος και

ευχομαι να μην σου ξανασυμβει τιποτα τετοιο στο μελλον.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Κριμα φιλε μου για τα τοσα ψαρακια και τους κοπους σου. ;) Αναποδιες ομως παντα συμβαινουν.Δες το σαν μια καινουρια αρχη...Καλη συνεχεια! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να το γυρίσω και στην δυσιδαιμονία ;;.

Κάποιος στον οποίον δεν είμαι και τόσο διμοφιλής με έχει καταράστει μάλλον. ;)

18217[/snapback]

Φίλε μου, το να είσαι προληπτικός φερνει γρουσουζιά !

Πέρα από τα αστεία, κρίμα τα ψαράκια. Εδώ στεναχωρόμαστε όταν χάνουμε ένα ψάρι, πόσο μάλλον μετά από τέτοια απ΄βλεια. Δέστο πάντως από τη θετική του πλευρά, θα κάνεις ένα νέο ξεκίνημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...