Jump to content

Συμβατότητα


Recommended Posts

Καλημέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν ταιριάζουν μεταξύ τους οι ροδόστομοι και τα γκουράμι. Εάν ναι, πόσα περίπου θα χωρέσουν σε 100 λίτρα; Η γαρίδες red cherry ταιριάζουν με αυτά τα είδη; Τι άλλο είναι συμβατό με αυτά τα είδη;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν ταιριάζουν μεταξύ τους οι ροδόστομοι και τα γκουράμι. Εάν ναι, πόσα περίπου θα χωρέσουν σε 100 λίτρα; Η γαρίδες red cherry ταιριάζουν με αυτά τα είδη; Τι άλλο είναι συμβατό με αυτά τα είδη;

Ευχαριστώ

Καλημερα φιλε μου..

λπν να σου πω οτι καλο θα ηταν να μην μπλεξεις γκουραμι με ροδοστομα... ο λογος οτι ειναι ψαρια εντελος διαφορετικων βιοτοπων και διαφορετικων απαιτήσεων.. μια γρηγορη αναζητηση στο photo intex μας θα σε βοηθησει να καταλαβεις το γιατι... για τις γαριδες ναι μπορεις να βαλεις... δες και μια παρουσιαση π ειχα κανει..

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=243252

τελος να σου προτηνω για 100 λιτρα αυτο που κανω εγω... 10 ροδοστομους και 8 cory.. τελειος συνδιασμος... (μιας και οι ροδοστομοι κινουντε στο μεσο του ενυδρειου και τα cory στον βυθο..)

αυτα απο μενα καλη συνεχεια :(

Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλω να κρατήσω τα γκουράμι; Μου αρέσουν τα νέον και τα ζεβράκια. Καμιά άλλη συμβατότητα;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Με τα Gurami ως βασικα ψαρια , θα μπορουσες να συνδυασεις ενα κοπαδακι ασιατικα ψαρια ωστε να εχεις βιοτοπικο στησιμο (τουλαχιστον στα ψαρια) και ζωντανα με παρομοιες απαιτησεις.

Ενδεικτικα θα σου προτεινω Rasbora heteromorpha (Αρλεκινους), Brachydanio rerio (ζεβρακια), Cherry barbs, Galaxy Danio, Γαριδες αμανο κλπ.

Για τα ροδοστομα θα συμφωνησω οτι δεν ταιριαζουν μιας και θελουν πολυ μαλακο νερο, υψηλη θερμοκρασια και μεγαλο μηκος ενυδρειου μιας και ειναι δραστηρια και καλοι κολυμβητες.

Link to comment
Share on other sites

Με τα Gurami ως βασικα ψαρια , θα μπορουσες να συνδυασεις ενα κοπαδακι ασιατικα ψαρια ωστε να εχεις βιοτοπικο στησιμο (τουλαχιστον στα ψαρια) και ζωντανα με παρομοιες απαιτησεις.

Ενδεικτικα θα σου προτεινω Rasbora heteromorpha (Αρλεκινους), Brachydanio rerio (ζεβρακια), Cherry barbs, Galaxy Danio, Γαριδες αμανο κλπ.

Για τα ροδοστομα θα συμφωνησω οτι δεν ταιριαζουν μιας και θελουν πολυ μαλακο νερο, υψηλη θερμοκρασια και μεγαλο μηκος ενυδρειου μιας και ειναι δραστηρια και καλοι κολυμβητες.

Aκριβως!!! κανε αυτα που σου ειπε o Raven...

Ασιατικο ενυδρειο ή Αμαζονιου... εσυ επιλεγεις.. :(:(

Link to comment
Share on other sites

Επιλέγω λοιπόν γκουράμι και ζεβράκια. Πόσα να βάλω και αν θέλω να προσθέσω κι άλλο είδος μπορώ, και τι;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεμίσαμε δηλαδή; Ούτε όρθιους μπορούμε να πάρουμε; :(

Αν βάλω 8 ζεβράκια δε μπαίνει κάτι άλλο;

Γαριδούλα που ανέφερα και πιο πριν;

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται και απο το ειδος των gurami. Αν βαλεις τα dwarf gurami, ενα αρσενικο μονο και αν καταφερεις και βρεις θηλυκιες (που ειναι σπανιες στα μαγαζια) βαζεις και 2 θηλυκιες. Το Pearl ειναι το επομενο ειδος σε μεγεθος και παλι ενα μονο αρσενικο και 1-2 θηλυκιες. Τα Paradise gurami ειναι αλλη ιστορια και καλυτερα να τα αποφυγεις μιας και ειναι κρυου νερου. Τα υπολοιπα μεγαλοσωμα ειδη επισης καλυτερα οχι σε 80 λιτρα καθαρα.

Ενα κοπαδακι 10-12 ζεβρακια που σκεφτεσαι ειναι μια χαρα και φυσικα μπορεις να βαλεις και 10 γαριδουλες αμανο. Εναλλακτικα με λιγοτερα ζεβρακια (6-8) θα μπορουσες να βαλεις και ενα κοπαδακι Βotia sidthimunki για να ζωντανεψει και ο βυθος.Αν κρατας το ενυδρειο καθαρο, κανεις συχνες αλλαγες νερου και εχεις αρκετα φυτα , ολα τα ζωντανα σου θα ειναι σε πολυ καλο περιβαλλον.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Το ενυδρείο είναι 126 λίτρων, καθαρά περίπου 100.

Mία, ελπίζω τελευταία, ερώτηση. Αντί για amano μπορώ να βάλω red cherry στον ίδιο πληθυσμό;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται και απο το ειδος των gurami. Αν βαλεις τα dwarf gurami, ενα αρσενικο μονο και αν καταφερεις και βρεις θηλυκιες (που ειναι σπανιες στα μαγαζια) βαζεις και 2 θηλυκιες. Το Pearl ειναι το επομενο ειδος σε μεγεθος και παλι ενα μονο αρσενικο και 1-2 θηλυκιες. Τα Paradise gurami ειναι αλλη ιστορια και καλυτερα να τα αποφυγεις μιας και ειναι κρυου νερου. Τα υπολοιπα μεγαλοσωμα ειδη επισης καλυτερα οχι σε 80 λιτρα καθαρα.

Ενα κοπαδακι 10-12 ζεβρακια που σκεφτεσαι ειναι μια χαρα και φυσικα μπορεις να βαλεις και 10 γαριδουλες αμανο. Εναλλακτικα με λιγοτερα ζεβρακια (6-8) θα μπορουσες να βαλεις και ενα κοπαδακι Βotia sidthimunki για να ζωντανεψει και ο βυθος.Αν κρατας το ενυδρειο καθαρο, κανεις συχνες αλλαγες νερου και εχεις αρκετα φυτα , ολα τα ζωντανα σου θα ειναι σε πολυ καλο περιβαλλον.

εγω θα συμφωνισω με τον Raven μονο στην πρωτη του λυση... τετοια ψαρια ειναι καλο να εχουμε το λιγοτερο 10 ατομα..

Ναι, μπορεις... δεν ξερω ομως (λογο μικρου μεγεθους) αν θα εχουν προβλημα με τα Γκουραμι..

ps μιλουσα για pearl γκουραμι! :(:(

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται και απο το ειδος των gurami. Αν βαλεις τα dwarf gurami, ενα αρσενικο μονο και αν καταφερεις και βρεις θηλυκιες (που ειναι σπανιες στα μαγαζια) βαζεις και 2 θηλυκιες. Το Pearl ειναι το επομενο ειδος σε μεγεθος και παλι ενα μονο αρσενικο και 1-2 θηλυκιες. Τα Paradise gurami ειναι αλλη ιστορια και καλυτερα να τα αποφυγεις μιας και ειναι κρυου νερου. Τα υπολοιπα μεγαλοσωμα ειδη επισης καλυτερα οχι σε 80 λιτρα καθαρα.

Ενα κοπαδακι 10-12 ζεβρακια που σκεφτεσαι ειναι μια χαρα και φυσικα μπορεις να βαλεις και 10 γαριδουλες αμανο. Εναλλακτικα με λιγοτερα ζεβρακια (6-8) θα μπορουσες να βαλεις και ενα κοπαδακι Βotia sidthimunki για να ζωντανεψει και ο βυθος.Αν κρατας το ενυδρειο καθαρο, κανεις συχνες αλλαγες νερου και εχεις αρκετα φυτα , ολα τα ζωντανα σου θα ειναι σε πολυ καλο περιβαλλον.

Πως μπορουμε να ξεχωρισουμε τα male από τα female στα dwarf gourami??

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορουμε να ξεχωρισουμε τα male από τα female στα dwarf gourami??

Τα αρσενικά είναι μεγαλύτερα και με πολύ περισσότερο χρώμα. :(:(

Link to comment
Share on other sites

εγω θα συμφωνισω με τον Raven μονο στην πρωτη του λυση... τετοια ψαρια ειναι καλο να εχουμε το λιγοτερο 10 ατομα..

Σταθη , αν κοιταξει κανεις την βιολογια των Danio rerio στην φυση, οπου ειναι μονοετη συνηθως ψαρια που μετα την εποχη των μουσωνων, κατα την ξηρασια, μπορει να αποκοπουν σε πολυ μικρες ομαδες η και ζευγη απο τα κυριως υδατα, θα καταλαβει οτι δεν ειναι ειδος που απαιτει να ειναι σε μεγαλους αριθμους για να νοιωσει ασφαλεια. Λεγεται μαλιστα οτι τα ζευγαρια πολλες φορες δεν χωριζουν ποτε και παραμενουν μαζι ως το τελος της ζωης τους, και ακομα κι αν πεθανει το ενα, το αλλο δεν ξαναζευγαρωνει με νεο ταιρι.

Και μια αναφορα "Aquarium keeping: in groups of 5 or more individuals; minimum aquarium size 60 cm"

πηγη: www. fishbase.gr

Γαριδες red cherry με pearl gurami ειχα δοκιμασει καποτε και μου τρωγανε τις ανηλικες γαριδουλες. Επειδη ομως τα guramis ειναι ψαρια με διαφορετικη προσωπικοτητα και χαρακτηρα ανα ατομο, ας πει και καποιος αλλος που τα εχει μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Σταθη , αν κοιταξει κανεις την βιολογια των Danio rerio στην φυση, οπου ειναι μονοετη συνηθως ψαρια που μετα την εποχη των μουσωνων, κατα την ξηρασια, μπορει να αποκοπουν σε πολυ μικρες ομαδες η και ζευγη απο τα κυριως υδατα, θα καταλαβει οτι δεν ειναι ειδος που απαιτει να ειναι σε μεγαλους αριθμους για να νοιωσει ασφαλεια. Λεγεται μαλιστα οτι τα ζευγαρια πολλες φορες δεν χωριζουν ποτε και παραμενουν μαζι ως το τελος της ζωης τους, και ακομα κι αν πεθανει το ενα, το αλλο δεν ξαναζευγαρωνει με νεο ταιρι.

Και μια αναφορα "Aquarium keeping: in groups of 5 or more individuals; minimum aquarium size 60 cm"

πηγη: www. fishbase.gr

Γαριδες red cherry με pearl gurami ειχα δοκιμασει καποτε και μου τρωγανε τις ανηλικες γαριδουλες. Επειδη ομως τα guramis ειναι ψαρια με διαφορετικη προσωπικοτητα και χαρακτηρα ανα ατομο, ας πει και καποιος αλλος που τα εχει μαζι.

Πολυ καλες πληροφοριες Raven!! ευχαριστω που με διωρθωσες κιολας... δεν το γνωριζα αυτο για τα danio!! :(

να πω οτι και εγω ειχα pearl γκουραμι με red cherry αλλα και με αμανο... τις μκρες cherry μου τις τρωγαν.. :(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Εμείς σκεφτόμαστε για honey γκουράμι. Μπορεί κανείς να μας πει αν θα μας τρώνε τις γαρίδες ή και άλλα μικρά ψαράκια;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μη το ρισκαρεις για red cheery ειναι πολυ ευαλοτες γαριδες λογο μεγεθους.. παρε αμανο που γινοντε μεγαλουτσικες...

ξερω να σου πω και μαγαζια που θα βρεις.. :(:(

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ κατάλαβα. Τώρα θα ήθελα να συζητήσουμε την περίπτωση που βάζω ένα κοπάδι νέον ή ροδόστομους. Με ποιο ψάρι που να ζει μόνο του ή σε μικρές ομάδες(2-3) θα μπορούσα να συνδυάσω το κοπάδι μου; Πόσα περίπου; Γαρίδες; Έχει κάποιος να προτείνει ένα διαφορετικό συνδυασμό για τα λίτρα μου;

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - Bubbles
Link to comment
Share on other sites

Δλδ να κανεις κατι σε αμαζονιο... κοιτα στα 100 λιτρα δεν εχεις και πολλες επιλογες..

εγω σου ειπα εξαρχης.. ενα κοπαδι απο 10 τετρα (οποια θελεις) και ενα απο 8 cory.. :(:(

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου καθορίσεις συγκεκριμένα το είδος cory; Στο index έχει πολλά.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δες οποιο σου αρεσει αρκει να ταιριαζουν οι τιμες του νερου με τον tetra... δλδ οσα ζουν σε ph απο 5 ως και 7 το πολυ κανουν... :(:(

Link to comment
Share on other sites

Αν πας προς αμαζονιο μερια, να εχεις υπ οψιν σου οτι θα χρειαστεις προετοιμασιες νερου με τυρφη ή αντιστροφη οσμωση και χαμηλο ΡΗ, χαμηλες σκληροτητες κλπ.

Αν μεινεις σε Ασιατικα ψαρια υπαρχουν πολλα ειδη απο ινδια, Σρι Λανκα , Ινδοκινα κλπ που ζουν σε σκληρο νερο και η διατηρηση τους γινεται απλη, σε νερο δικτυου.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είναι το πρώτο μας ενυδρείο ας αρχίσουμε με τα εύκολα λοιπόν. Μετά βλέπουμε.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμη! Είμαστε έτοιμοι να πάμε το απόγευμα για τα πρώτα μας ψάρια! Να ξεκινήσουμε με ζεβράκια η γκουράμι; Και σε τι αριθμό; Οι γαρίδες αργότερα; Με τι ρυθμό γενικά πρέπει να μπούνε τα ψάρια;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...