Jump to content

Recommended Posts

Γεια χαρα , τελικα αποφασισα να εχω μονο guppy στο ενυδρειο μου . Μεχρι ποσα μπορω να εχω σε 120 λιτρα νερου ? Αυτην την στιγμη εχω 15 guppy και 2 ασπονδυλα , επισης εαν δεν κανω λαθος σιγουρα 2 απο αυτα ειναι εγκυος ? Ειναι καπως << φουσκομενα >> με μαυρη βουλα στο κατω πισω μερος της κοιλιας τους.

Μπορω να εχω 2 εγκυος θυληκα μεσα σε 1 γεννηστρα ? Η να αφησω μονο 1 μεσα ? Επισης δεν ειμαι σιγουρος ποτε θα γεννησει , ποσο καιρο να τα κρατησω στην γεννηστρα ? Το ενυδρειο ειναι στρωμενο,με χαλικι και πολλα φυτα , και 1 μεγαλο βραχο με τρυπες.

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις πολλα φυτα οπως λες δε χρειαζεσαι γεννηστρα!

οτι ειναι να γινει θα γινει μονμο του :D

Link to comment
Share on other sites

Μην τα βαλεις καθολου στην γεννηστρα..Ουτε τα θυλικα αλλα ουτε και τα νεογνα..Φροντισε να εχει η επιφανεια σου αρκετο κερατοφυλο και αστα να επιβιωσουν μονα τους... :D

Link to comment
Share on other sites

Μην τα βαλεις καθολου στην γεννηστρα..Ουτε τα θυλικα αλλα ουτε και τα νεογνα..Φροντισε να εχει η επιφανεια σου αρκετο κερατοφυλο και αστα να επιβιωσουν μονα τους... :D

τι ειναι τα κερατοφυλλα ? Μια φωτο θα με βοηθαγε, ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι τα κερατοφυλλα ? Μια φωτο θα με βοηθαγε, ευχαριστω

Βρηκα ποια ειναι , εχω τετοια . thx ¨)

Link to comment
Share on other sites

Μολις εχτες τα αγορασα τα γκαπυ τωρα 5 γεννανε , κατι κοκκινες και διαφανες κλωστες βγαινουνε απο τις κοιλιες τους ? Μερικα ζουνε αλλα ειναι μαλλον προωρα

Link to comment
Share on other sites

εμένα όποτε έγινε αυτό με τις κλοστές που λες μετά απο την γέννα πεθάνανε. Λογικά δεν προσαρμοστικαν οπώς έπρεπε στο κενούριο τους περιβάλον και γεννάνε πρώορα!

Θα ήθελα πολύ καπιο ποστ σου να με διαψευσει! Γιατι καινούριος είμαι και εγώ στο άθλημα και μαθένω ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

Ποιοι πεθανανε μετα την γεννα τα νεογνα η τα θηλυκα ? 5 θηλυκα βγαζουνε νεκρα ? guppy / κλοστες κοκκινες / σκουρο καφε ? και ειναι ακομα ζωντανες :D

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα 1 τωρα σε γεννηστρα να δω αν θα αλλαξει κατι ...

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα 1 τωρα σε γεννηστρα να δω αν θα αλλαξει κατι ...

Tην στρεσαρεις..

Μην το κανεις αυτο, γιατι σιγουρα θα βγαλει νεκρα μωρα..

Link to comment
Share on other sites

Λογικα στρεσαρεσμενη ειναι απο την αλλαγη PET SHOP και του ενυδρειου μου ολες.Για να βγαζουνε ΟΛΕΣ νεκρα αυτο θα φταιει , εβαλε 1 μεσα στην γεννηστρα και φαινεται ποιο ηρεμη , μαλιστα εχω πολλα αρσενικα σε σχεση με θηλυκα πραγμα το οποιο θα κανονισω το σαββατο αγοραζοντας μονο θηλυκες.

Κατα τα αλλα οι μετρησεις μου και γενικα ολο το στησιμο ειναι καταλληλο για γκαπιες . Αμα χαθουνε τα νεογνα λογικα θα βγαλουνε και αλλα , τα θυληκα μην πεθανουνε καταστραφηκα !!!

(αλλα και στο petshop 100 αρσενικα ειχανε με λιγοτερα θυληκα σε 1 γυαλα , τροπος του λεγην ...)

Οι επομενες γενες ελπιζω να ειναι καλες αν και οι τωρινες δεν τελειωσανε ακομα , παρατηρω οτι κανει αρκετη ωρα να βγει το νεογνο , σε βιντεο που εχω δει βγαινει μια και εξω , μαλλον γιατι τα δικα μου ειναι νεκρα και τα αποβαλλει το θυληκο απο μονο του ?

Έγινε επεξεργασία - yiannis667
Link to comment
Share on other sites

Ρε μαγκες το εψαξα λιγο και νομιζω οτι δεν ειναι γεννες αυτα που βγαζουνε , μιας και ειδα 1 αρσενικο να βγαζει το ιδιο πραγμα...

Κοκκινο και προς το μαυρο ειναι οι βρωμιες τους που βγαζουνε !? Μηπως τα ταισα πολλη ? Γιατι και γεννα που ειδα σε βιντεο λευκο-διαφανο εβγαινε το ψαρι ξωντανο η νεκρο , τα ταιζω 2 φορες την ημερα οσο μπορουνε να φανε για 3 λεπτα καθε φορα. 15 ψαρια ειναι , βαζω αρκετες νιφαδες και τις εξαφανιζουνε , να ταιζω λιγοτερα ?

Ελπιζω να ειναι σωστα αυτα που γραφω !

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη.... αν δεν είναι μωρα και όχι περιτώματα τί είναι;;;; αντε καποια είναι νεκρά και δεν κινούντε... υπάρχουν και κάποια που κινούντε;;;

τα μωρά είναι διάφανα με άχρωμα με 2 μαυρα ματια...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη.... αν δεν είναι μωρα και όχι περιτώματα τί είναι;;;; αντε καποια είναι νεκρά και δεν κινούντε... υπάρχουν και κάποια που κινούντε;;;

τα μωρά είναι διάφανα με άχρωμα με 2 μαυρα ματια...

ακαθαρσιες ειναι οχι νεογνα , αμα ειχες το ιδιο << θεμα >> και μετα σου πεθανανε μαλλον τα ταιζες υπερβολικα,τα ταιζω λιγοτερο τωρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...