Jump to content

συνδυασμοι


panos26

Recommended Posts

γεια σε ολους!θα ηθελα να με βοηθησετε σχετικα με τα ψαρια που θελω να βαλω στο καινουργιο μου ενυδρειο!αυτα που μου σκεφτομαι ειναι τα εξης: bolivian ram,ramirezi,guppy.....επισης θα ηθελα να βαλω και κανα γλυφτη ή γατοπσαρα..πια ταιριαζουν και πια οχι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τα τελευταια ξεχασε τα.

επειδη επισης δεν μ[πορουμε να μ,αντευουμε δεν μας ειπες τα λιτρα του ενυδρειου σου και γενικα γιαυτο....

τα ραμιρεζι θελουν επισης ενυδρειο πολυ καλα στρωμενο γιατι ειναι σχετικα ευαισθητα...

ΥΓ.καλως ηρθες,και ριξτο στο διαβασμα...

Link to comment
Share on other sites

πρωτον καλωσορισες!

δευτερον λιτρα,φιλτρο και τι ενυδρειο ειναι..

και τριτον τo ph σου!

Link to comment
Share on other sites

καλως σας βρηκα! :D ναι συγνωμη ξεχασα τα λιτρα...ειναι 60 λιτρο......η αληθεια ειναι οτι ειμαι ακομα αρχαριος με το θεμα αλλα μου αρεσει πολυ και πιστευω οτι θα ασχοληθω!εχω διαβασει αρκετα τις τελευταιες μερες σχετικα με τα ενυδρεια..ph,φυτα,καθαρισμους,ελεγχους, κτλ αλλα θελω δουλεια ακομα!πιστευω οτι θα με βοηθησετε και εσεισ σε μερικα πραγματα που δεν ξερω.....

Link to comment
Share on other sites

α επισης εχω ενα εσωτερικο φιλτρο με σφουγγαρακια κτλ...

Link to comment
Share on other sites

κατα τη γνωμη μου ειναι μικρο το ενυδρειο σου για να διατηρησεις τετοιου ειδους νανοκιχλιδες...

οπως επισης προειπα,ψαρια οπως τα ραμ θελουν παλιο ενυδρειο και πολυ καλη βιολογια.

καλυτερα προσανατολισου σε αλλου ειδους ψαρια....

Link to comment
Share on other sites

Mπορεις να φιταξεις ενα φυτεμενο ενυδριο και να βαλεις Guppys που μας ειπες πως σου αρεσουν...

Καλως ηρθες και απο εμενα...

Link to comment
Share on other sites

Mπορεις να φιταξεις ενα φυτεμενο ενυδριο και να βαλεις Guppys που μας ειπες πως σου αρεσουν...

να προσθεσω ομως μονο για αρσενικα....
Link to comment
Share on other sites

τι συνδυασμουσ θα μπορουσα να κανω για να ξεκινησω?παντως τα ψαρια που ανεφερα στην αρχη μ αρεσουν πολυ!το ενυδρειο θα το αφησω για 15 μερες που θα λειπω για να στρωσει λιγο και μετα θα βαλω τα πρωτα ψαρακια..... :D

Link to comment
Share on other sites

Για πιο λογο μονο για αρσενικα και να μην εχει και την χαρα της γεννας..??

Επιστευω πως αν ξεκινησει με ενα χαρεμια 3θυλικα-1αρσενικο θα ειναι οκ..Και μολις αρχισει να γεμιζει θα αρχισει αν δινει....

Link to comment
Share on other sites

Για πιο λογο μονο για αρσενικα και να μην εχει και την χαρα της γεννας..??

Επιστευω πως αν ξεκινησει με ενα χαρεμια 3θυλικα-1αρσενικο θα ειναι οκ..Και μολις αρχισει να γεμιζει θα αρχισει αν δινει....

γιατι αγαπητε μου μεσα σε ενα 2μηνο το 60ρι θα εχει γεμισει....και επειδη σχεδον κανεις δεν το φροντιζει αυτο θα βρεθει πολυ γρηγορα με 100 ψαρακια που θα τα μεγαλωνει σε ενα μικρο ενυδρειο......
Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο θα το αφησω για 15 μερες που θα λειπω για να στρωσει λιγο και μετα θα βαλω τα πρωτα ψαρακια..... :D

αν δεν κανεις τις σωστες μετρησεις(αμμωνια,νιτρωδη,νιτρικα),να γινει δηλαδη ο κυκλος του αζωτου,αν δεν ριχνεις υγρα βακτηρια και φαγητο ολο αυτο το διαστημα των 15-30 ημερων δεν προκειται να στρωσει απο μονο του..!!!!!

νομιζω πως χρειαζεσαι διαβασμα....

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τα προσεχει και μονο αρσενικα να εχει θα του ψοφισουν...

Δεν νομιζω πως ειναι λογος να προτεινουμε μονο αρσενικα επειδη καποιος δεν θα τα φροντιζει..Νομιζω πως για αν λειτουργησει ενα ενυδριο χρειαζεται φροντιδα..

Τελως παντων ας μας πει ο φιλος μας ποιοι ειναι οι στοχοι του στον ενυδριακο κοσμο ωστε να δουμε τι θα του προτεινουμε....

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανεις τις σωστες μετρησεις(αμμωνια,νιτρωδη,νιτρικα),να γινει δηλαδη ο κυκλος του αζωτου,αν δεν ριχνεις υγρα βακτηρια και φαγητο ολο αυτο το διαστημα των 15-30 ημερων δεν προκειται να στρωσει απο μονο του..!!!!!

νομιζω πως χρειαζεσαι διαβασμα....

τι φαγητο καλε δεν εχει ψαρια το ενυδρειο!!ακομη ουτε νερο δεν εχει απλωσ ρωταω για να μαθαινω!απο δευτερα 8α το γεμισω!

Link to comment
Share on other sites

τι φαγητο καλε δεν εχει ψαρια το ενυδρειο!!ακομη ουτε νερο δεν εχει απλωσ ρωταω για να μαθαινω!απο δευτερα 8α το γεμισω!

Καλα σου ειπε ο Κωστας..Θες πολυ διαβασμα...

Link to comment
Share on other sites

παιδια ακομη δεν θα ωαλω πσαρια!οπωσ ειπα τα ψαρια θα τα βαλω μετα το 15ωθημερο που θα λειπω!ηρεμιστε αποκλειετε να αφηνα για 15 μερες ετσι το ενυδρειο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι θα το αφησω ετσι και θα φυγω για 15 μερες προς θεου!απλα θελω να το αφησω γεματο και με τα απαραιτητα φαρμακα πρωτα ετσι ωστε οταν γυρισω(μετα απο 15 μερες)να αρχισω να βαζω ψαρακια.....την δευτερα θα το γεμισω...τωρα αδειο ειναι!

Link to comment
Share on other sites

παιδια ακομη δεν θα ωαλω πσαρια!οπωσ ειπα τα ψαρια θα τα βαλω μετα το 15ωθημερο που θα λειπω!ηρεμιστε αποκλειετε να αφηνα για 15 μερες ετσι το ενυδρειο!!!!

Φιλε μου ξεκινα απο ΕΔΩ

Διαβασε προσεκτικα ολα τα αρθρα..Και οτι απορεια εχεις ρωτησε μας....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ξεκινα απο ΕΔΩ

Διαβασε προσεκτικα ολα τα αρθρα..Και οτι απορεια εχεις ρωτησε μας....

Πανο, καλως ορισες.

Διαβασε τα λινκ που σου δινει ο κωστης πιο πανω.

Μαθε τι ειναι ο κυκλος του αζωτου για να εχεις καθαρο νερο και να ζουν τα ψαρια σου.

Αυτα που σου λεει ο KLaz ειναι οι πιο σοφες προτασεις.

Πρωτα θα στρωσεις το φιλτρο σου (και ριχνωντας λιγη τροφη με ταιστρα οσο λειπεις για ενα μηνα περιπου στρωνει). Θα το καταλαβεις οτι ειναι ετοιμο οταν κανεις μετρησεις και βρεις μηδενικη αμμωνια (ΝΗ3) και νιτρωδη (ΝΟ2) και πολλα νιτρικα (ΝΟ3). Μετα θα κανεις μεγαλη αλλαγη νερου τοση οσο να πεσουν τα νιτρικα κατω απο 20ppm και θα βαλεις (αμεσως γιατι αλλιως θα "ξεστρωσει" το φιλτρο) τα πρωτα ενα-δυο ψαρια, μετα σταδιακα θα βαζεις και ενα-δυο καθε εβδομαδα μεχρι να φτασεις τον τελικο αριθμο της ιχθυοφορτωσης

Το φιλτρο οπως και το ενυδρειο ειναι μικρο για πολλα και μεγαλα ψαρια.

Νερο δεν ξερεις να επεξεργαζεσαι ακομα και να το φτιαχνεις για δυσκολα ψαρια. οποτε προσανατολισου σε guppies (5-6 αρσενικα) και αργοτερα (2-3 μηνες) καμια γαριδουλα red cherry ή/και 1-2 applesnail.

Μαθε τι ειναι ο βιολογικος καθαρισμος στο φιλτραρισμα, τι ειναι τα βακτηρια στο φιλτρο και πως να τα κρατας ζωντανα και ετσι να μενει παντα στρωμενο το φιλτρο σου.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εγω θα γεμισω το ενυδρειο την τριτη!τοτε καθως θα το γεμιζω θα βαζω και τα βελτιωτικα?εχω το sera aquatan,γιατι οταν ζητησα και το nitrives μου εδωσαν μια αμπουλα με βακτηρια και μου ειπαν να την βαλω στο φιλτρο μια μερα πριν βαλω τα πρωτα ψαρια.....τελος παντων ποσο καιρο και πως πρεπει να αφησω το ενυδρειο πριν βαλω ψαρια? :D

Link to comment
Share on other sites

60 λιτρα...

εγω σου προτηνω φυτεμα και ενα μονομαχο με 2 - 3 σαλιγαρια...

ειναι η καλυτερη λυση κατα την γνωμη μου... :P:wootwoot:

συμφωνω!!!!

αλλα πρεπει πρςτα να το στρωσεις!!1

και μη βιαζεσαι :D

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να ριχνω φαγητο δηλαδη αφου δεν υπαρχουν ψαρια για να αρχισει ο κυκλος του αζωτου???οταν το γεμισω τι βελτιωτικα πρεπει να ριξω μεσα?

Link to comment
Share on other sites

τη πρωτη μερα, οταν το γεμισεις θα βαλεις αντιχλωριο και μετα απο κανενα 5ωρο βακτηρια συμφωνα με τις οδηγιες που εχουν τα μπουκαλακια.

επειτα καθε ημερα βακτηρια, συμφωνα με τις οδηγιες παντα.

ριχνεις τροφη και καθε μια-δυο ημερες κανεις μετρησεις αμμωνιας. οταν αρχισει να πεφτει η αμμωνια μετρας και ΝΟ2. οταν αρχισει να πεφτουν τα ΝΟ2 μετρας και ΝΟ3. ταιζεις λιγο καθε 3 ημερες απο την αρχη. θα πρεπει να μηδενησουν ολα εκτος απο τα ΝΟ3. αυτο θα κρατησει οχι 15 ημερες που λες αλλα τουλαχιστον 40. πριν ριξεις ψαρια κανεις μια καλη αλλαγη νερου, προσθετωντας στο νεο νερακι και 3 ωρες πριν το ριξεις στο ενυδρειο σου αντιχλωριο, οπως και θα κανεις παντα σε καθε αλλαγη νερου. αρα θελεις και ενα δοχειο προετοιμασιας χωρητικοτητας οσα τα λιτρα των αλλαγων σου τουλαχιστον.

αν θελεις να βαλεις γκαπακια και αν θελεις να βαλεις και θυληκα ωστε να δεις και γεννες, πρεπει πρωτα να βρεις να τα δωσεις γιατι θα γεμισεις πολυ γρηγορα ψαρια. θα ειναι παρα πολλα και τα λιτρα καθως και η βιολογια του φιλτρου σου δεν θα μπορει να τα σηκωσουν και θα εχεις πολλες απωλιες. συμβουλη μου, ρωτα το πετ σοπ αν θα σου περνει τα ψαρακια σου, εστω και τσαμπα.

στο φιλτρο σου μπορεις να βαλεις κατι αλλο εκτος απο σφουγγαρια? μιλαω και siporax mini. ειναι βιολογικο υλικο και ειναι σαν πολλες μικρες ασπιρινες. αυτο προτεινω εγω δηλαδη.θα πεταξεις το σφουγγαρι και θα γεμισεις το καδο με αυτες τις "ασπιρινες". κοιτα ομως να μπαινει και να μην υπαρχει κινδινος να περασουν στη φτερωτη της αντλιας του φιλτρου σου. αυτα θα τα πλενεις με νερο του ενυδρειο σου καθε 4-6 μηνες. αναλογα το πλυθησμο σου. αν διαβασεις θα καταλαβεις το λογο για οσα λεω στη παραγραφο αυτη.

αν βαλεις τροπικα ψαρια θα χρειαστεις και θερμοστατη. εχεις?

καλο θα ειναι αν εχεις σκοπο να βαλεις ψαρια βυθου να το κανεις μετα απο 3-4 μηνες.

αν θελεις να βαλεις αλληθινα φυτα καλο θα ειναι αλλα θελεις και φωτισμο με χρονοδιακοπτη. οπως και να εχει βαλε τουλαχιστον ψευτικα, οχι για ντεκορ αλλα για να εχουν τα ψαρια σου κρυψωνες.

τα σαλιγκαρια ειναι πολυ χρησιμα.μην τα αποφυγεις ποτε.

αυτα σαν μια πρωτη εικονα και για να αποφυγεις λαθη. αν εχει καποιος αλλος να προσθεσει κατι ή να διορθωσει ας μιλησει. μην βιαστεις αλλα ακου και γνωμες αλλων.

στο τελευταιο ερωτημα σου: ριχνεις τροφη να λιωσει και να ξεκινησει ο κυκλος του αζωτου. ο κυκλος ξεκιναει με περιτωμματα ψαριων, νεκρα φυλλα και ψαρια και με παρατημενη τροφη. οπως στον κοσμο μας που οτι μεινει λιωνει και γινεται χωμα να φανταστεις.

Έγινε επεξεργασία - fishaki
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...