Jump to content

60 λιτρα καθαρα ακουω προτασεις!


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 218
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω σου λέω να σκεφτεις για ενα βιοτοπικο απιστογγραμα!

Πολυ ωραια ψαρια και με ωραια χρωματα! :(

Έγινε επεξεργασία - BAKIS
Link to comment
Share on other sites

Εγω σου λέω να σκεφτεις για ενα βιοτοπικο απιστογγραμα!

Πολυ ωραια ψαρια και με ωραια χρωματα! :(

καλη σκεψη αλλα το ψαρι θελει πολυ δουλεια... και γω σκεφτομουν κιχλιδες αμερικης..

Και συγκεκριμενα ramirezi, αλλα κατα την γνωμη μου θελουν περισοτερη εμπιρια και χρονο.

ασε που θελουν ph κατω απο 6.5 :(:(

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Αμα σου αρεσουν ομως κανεις τα παντα γι'αυτα!

8α μποροθσες να μ δωσεις μερικα ειδη???(τα ονοματα τους)

Link to comment
Share on other sites

Εγω στο λεω σκεψου το!

Link to comment
Share on other sites

Εγω στο λεω σκεψου το!

Σε Ποια Apistogramma αναφερεσαι??

Στα Apistogramma agassizii??

Ρωταω εδω για να μην ανοιξω αντιστοιχο θέμα.

Τι αναλογιες χρειαζονται αυτα?? αρσενικα-θυλικα.

Σε τι ελαχιστα λιτρα??

Link to comment
Share on other sites

Σε Ποια Apistogramma αναφερεσαι??

Στα Apistogramma agassizii??

Ρωταω εδω για να μην ανοιξω αντιστοιχο θέμα.

Τι αναλογιες χρειαζονται αυτα?? αρσενικα-θυλικα.

Σε τι ελαχιστα λιτρα??

1 αρσενικο πρεπει να ειναι τουλαχιστον μαζι με αλλα 3-4 θηληκα , για 4-5 ψαρια συνολικα νομιζω ενα ενυδρειο σαν του vag0s φτανει , αλλα οπως ειπαι και ο σταθης πριν , θελει πιο πολυ εμπειρια και χρονο

Link to comment
Share on other sites

οπ... χαθηκα.... λπν αφου ο Βαγκος αποφασησε για Μονομαχο θα τον βοηθησουμε με τον μονομαχο...

επιδη τα λιτρα ειναι αρκετα εχεις περιθορια να παιξεις αρκετα και με την διακοσμηση και με τους συγκατικους του κ. Μονομαχου.. :(:(

Link to comment
Share on other sites

αν θελετε πειτε μου τι χρειαζεται ο μονομαχος!

:( μη μου λετε για αλλα ψαρια :(

ευχαριστω :(

Link to comment
Share on other sites

οπ... χαθηκα.... λπν αφου ο Βαγκος αποφασησε για Μονομαχο θα τον βοηθησουμε με τον μονομαχο...

επιδη τα λιτρα ειναι αρκετα εχεις περιθορια να παιξεις αρκετα και με την διακοσμηση και με τους συγκατικους του κ. Μονομαχου.. :(:(

:(

Link to comment
Share on other sites

αν θελετε πειτε μου τι χρειαζεται ο μονομαχος!

:( μη μου λετε για αλλα ψαρια :(

ευχαριστω :(

αμα θες να το κανεις βιοτοπικο οι τιμες του νερου σου πρεπει να ειναι

PH=5.5-6.5 , ο μονομαχος βεβεαια μπορει να ζησεις και σε ποιο ψηλα ph

αρκετα μαλακο νερο , 3-8 κh/gh αλλα και παλι ο μονομαχος αντεχει και σε πιο σκληρο νερο

θερμοκρασια = 27-29

το ενυδρειο θα πρεπει να εχει αρκετες ριζες για να μπορει να κρυβετε ο μονομαχος , πυκνα φυτεμενο και αμα μπορεις να βρεις και μερικα φυτα που επιπλεουν για να κοβουν το φως , αλλα μην το γεμισεις με αυτα γιατι μετα θα εχουν προβλημα με την φωτοσυνθεση τα υπολειπα φυτα.

Φυτα που μπορεις να βαλεις: Cryptocorne , nymphaea , Eleocharis, hydrofylia , java moss , προτιμησε να βαλεις αμμο πολυ λεπτη

αν και εγω νομιζω θα ηταν καλητερο να αφησεις τον μονομαχο μονο με λιγα αππλα σναιλσ υπαρχουν ψαρια με τα οποια θα ειναι φιλικος : Rasboras ( T. heteromorpha ) 10 σε ενα κοπαδι ,Η μαζι με red cherry οπως αναφερθηκε πιο πριν , στα λιτρα σου δεν μπορω να σκεφτω πολλα ψαρια απο ασια για να ειναι βιοτοπικο το ενυδρειο σου tongue.gif

ταιζε τον κανονικες τροφες του εμποριου και αμα βρεις dried bloodworms/mosquito larvae η ακομα και ζωντανα mosquito larvae

φωτισμος αναλογα με τα φυτα σου

και φιλτρανση αποφυγε ενα δυνατο φιλτρο που θα ταραζει την επιφανεια του νερου , οι μονομαχοι προτιμουν σιγανο νερο , αμα δεν εχεις αλλο φιλτρο βαλε SPRAYBAR

ΑΥΤΑ biggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ το θεμα του Κωστη (koing) για τους μονομαχους, (και αυτος τωρα ξεκιναει ενυδρειο) εχει πολλα και "καλα" ποστ...:(

καλο διαβασμα... :(:(:blush:

Link to comment
Share on other sites

χαλικι εχω!

2 ανουμπιες δεμμενες στο ιδιο ξυλο!

βαλισνερια κλαδεμα απο τη δικια μου!

σκεφτομαι για πλατη της juwel..

java mossssssssssssssssssss δεμμενη σε καμια πετρουλα!

φιλτρο εχω..

απλα θα βγαλω τα σφουγγαρια και θα το γεμισω siporax..

θερμοστατη εχω 100 watt

1 beta,3 apple :(

Link to comment
Share on other sites

αν και ειπες οχι αλλες προτασεις εγω θα σου πρωτεινω αυτα,πανεμορφα ,με πολυ κηνιση ,ευκολα στις συνθηκες νερου 7,5ph,γεννανε συνεχεια ,σπανια στου σημειου να εξαφανιστουν απο την φυση γιατι ο βιοτοπος τους εχει μολυνθει για τα καλα, για περισσοτερα διαβασε εδω...εγω εχω εχω ενα κοπαδακι 2 μηνες και ειναι το κατι αλλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Σου προτινω να το κανεις πικνοφυτεμενο χωρις ομως φυτα που επιπλεουν :( γιατι δεν 8α μπορει να παρει οξυγονο ο ψαρης σου!

Link to comment
Share on other sites

Σου προτινω να το κανεις πικνοφυτεμενο χωρις ομως φυτα που επιπλεουν :( γιατι δεν 8α μπορει να παρει οξυγονο ο ψαρης σου!

δεν νομιζω , ο ψαρης του θα τα εκτιμηση , κοβουν το φως . ειπαμε να βαλει λιγα που επιπλεουν αλλα οχι και να το γεμισει σε σειμειο τετειο που να μην μπορει να ανασανει το ψαρι

Link to comment
Share on other sites

εξαρτατε τι θα μπει... αν βαλει πχ pistia δεν βλεπω να ανασανει το ψαρι... :(:(

περα απο την πλακα καλο θα ηταν να μπουν λιγα φυτα επιφανιας για να ελατονουν το φως που στρεσαρει τον κ.Μονομαχο...

Link to comment
Share on other sites

και γιατι να μην βαλει ελαχιστα επιφανειας και απο κατω λιγο περισσοτερα ξυλα, ωστε να εχει καλυτερη σκια? το μονο σημειο που δεν θα φυτεφτει θα ειναι κατω απο τις ριζες αλλα πανω και πανω απο τις ριζες θα υπαρχουν φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...