Jump to content

προβλημα με φυτά


Recommended Posts

Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας, για πιον λόγο τα φυτά δεν αναπτύσονται, σαπίζουν, βγάζουν τρύπες κτλ κτλ... Εγώ το αποδίδω στην θερμοκρασία αλλά θέλω την γνώμη σας!

Η θερμοκρασίa παίζει απο 27c εως και 30 βαθμους

σημερινές τιμές νερού:

pH: 7,5

kH: 9

gH: 26

Νο2: 0

Νο3: 10mg

λίτρα: 120 μικτά (80x50x35)

φωτισμός 8-11 ώρες με 2 χ 24w (η φωτοπερίοδος δεν είναι σταθερή)

λιπάσματα: Sera florete A, flore plus, florena

Έγινε επεξεργασία - rastaman
dead links removed
Link to comment
Share on other sites

Το συστημα φωτισμού είναι καινούριο. 1-2 μηνών

Jialu HDD-800

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη κιολας,αλλα με 30+θερμοκρασιες,αστατο και πολυωρο φωτισμο τι αποτελεσμα περιμενες..?φυσιολογικο το βλεπω το μεχρι τωρα αποτελεσμα.... :P:D

ΥΓ.φωσφορικα επισης δεν μας επες που ειναι επισης σημαντικα για φυτεμενο ενυδρειο οπως και τα νιτρικα....

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη κιολας,αλλα με 30+θερμοκρασιες,αστατο και πολυωρο φωτισμο τι αποτελεσμα περιμενες..?φυσιολογικο το βλεπω το μεχρι τωρα αποτελεσμα.... :P:D

ΥΓ.φωσφορικα επισης δεν μας επες που ειναι επισης σημαντικα για φυτεμενο ενυδρειο οπως και τα νιτρικα....

Δηλαδή ειμαι σωστός και φταίει η θερμοκρασία;

Φωσφορικά δεν μπορώ να μετρίσω δυστιχώς. Μόνο αυτά τα τέστ έχω.

Στις λάμπες δεν φαίνετε να γραφουν κάτι. Πρέπει να το αποσυναρμολογίσω για να δω!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ειμαι σωστός και φταίει η θερμοκρασία;

Φωσφορικά δεν μπορώ να μετρίσω δυστιχώς. Μόνο αυτά τα τέστ έχω.

φυσιολογικη αποτυχια εννοω φιλε μου.αφου εστω εν μερη γνωριζεις τα λαθη σου γιατι δεν τα φτιαχνεις...?

σωστη θερμοκρασια(βρες τροπο να ψυξεις το ενυδρειο σου)

σωστη χρονοπεριοδος συνεχομενη με χρηση χρονοδιακοπτη

σωστες ωρες φωτισμου με καταλληλο φασμα λαμπων.....

μποστανας χωρις τεστ φωσφορικων δεν ''παιζει''...προμηθευσου λοιπον...

Link to comment
Share on other sites

Και άμα χαλάσουν οι λάμπες θα το πετάξεις;

Πρέπει να ξέρεις τι λάμπες βάζεις σε φυτεμένο για σωστά αποτελέσματα.

Λάθος λάμπες -> ελάχιστη φωτοσύνθεση.

Και όπως σου είπε ο klaz, βάλε χρονοδιακόπτη στο φωτιστικό

για σταθερή φωτοπερίοδο το πολύ 8 ωρών και βάλε ανεμιστηράκια.

Link to comment
Share on other sites

Κατι άλλο, ισχυει ο κανόνας 1watt /ltr;

ολα ειναι σχετικα.αν εχεις σωστα λιπασματα,διοξειδιο,το πολυ φως θα εχει αντιθετο αποτελεσμα.
Link to comment
Share on other sites

Kαλιο προσθετεις, και σε τι ποσοτητα;

Link to comment
Share on other sites

Μολις βρηκες μια απο τις αιτιες. Η ελλειψη Καλιου δημιουργει τρυπες στα φυλλα σε αρχικο σταδιο (φαινεται στην 1η φωτο).

Αγορασε ενα προιον που να εχει μονο καλιο (potassium) και αρχισε να προσθετεις συμφωνα με τις οδηγιες στο μπουκαλακι.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιουσα παλια το Seachem potassium και ημουν ευχαριστημενος.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το florena K florenete A περιέχει κάλιο μεταξύ άλλων...

Θα το βάλω με την ποσότητα που αναφέρετε στις οδηγίες να δούμε εαν υπάρξη διαφορά!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το florena K florenete A περιέχει κάλιο μεταξύ άλλων...

Θα το βάλω με την ποσότητα που αναφέρετε στις οδηγίες να δούμε εαν υπάρξη διαφορά!

- Το καλιο μπορει να χρειαζεται στο ενυδρειο αλλα τα "μεταξυ αλλων" να μην χρειαζονται και να τα εκμεταλευθουν οι αλγες.

Το καλιο μπορει να χρειαζεται στο ενυδρειο σε μεγαλυτερη ποσοτητα απο τα "μεταξυ αλλων.

Το καλιο ειναι το μονο λιπασμα που δεν εχει παρενεργειες σε υπερδοσολογηση ενω τα "μεταξυ αλλων" εχουν παρενεργειες.

Δεν μπορεις λοιπον να βαζεις τα "μεταξυ αλλων" ανεξελεγκτα στο ενυδρειο για να αντιμετωπισεις την ελλειψη καλιου.

Προμηθευσου τα προιον που σου προτεινε ο raven, :wootwoot:

- Ελεγξε οπως σου ειπε ο klaz, τη θερμοκρασια κατω απο 28 και αναλογα και τις απαιτησεις των ψαριων κυριως του ενυδρειου.

- Η ενταση του φωτος ειναι αναλογη του διοξειδιου (CO2) που παρεχεις στο ενυδρειο και των λιπασματων.

πχ ενυδρειο χωρις φυτα δεν χρειαζεται ουτε φως ουτε διοξειδιο ουτε λιπασματα γιατι θα βρεθει ξαφνικα με πολλα φυτα (αλγες :D )

Αναλογα λοιπον τα φυτα και τις απαιτησεις τους θα τους παρεχεις σωστη ποσοτητα φωτος διοξειδιου και λιπασματων. Αν δεν ειναι σωστη η αναλογια θα εχεις προβληματα αναπτυξης των φυτων ή αντιθετα προβληματα αναπτυξης αλγης.

Με λιγη μελετη και πειραματισμο θα βρεις την ακρη.

Επικεντρωσε την μελετη και αναζητηση στο διοξειδιο, φως και λιπασματα - Μακρο και μικροστοιχεια (Macro & micro nutrients).

πχ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...ic=4644&hl=

και http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...ic=4678&hl=

Καλυτερα μεχρι να μπεις στο νοημα να απασχολεισαι με ευκολα φυτα, για να εχεις μικρη αναγκη σε λιπασματα και διοξειδιο και να παρεχεις λιγο (φωτοπεριοδος) αλλα και σωστο (σε φασμα kelvin κλπ) φως.

Ετσι οπως το βλεπω μην εχεις πανω απο 0,3 - 0,5W ανα λιτρο.

ΥΓ μ'αρεσε το "μεταξυ αλλων" και το χρησιμοποιησα αφειδως, σορυ :P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ας ξαναανοίξω το θέμα θέλωντας να μάθω πώς να ξεφορτωθω τα po4 μιας και είναι στα ύψη. το υγρό τεστ της jbl έδειξε πως είμαι στα 8! ελεος, πως έφτασα εκει πάνω;

Εχω εδώ και 10 μέρες προμηθεφτει καινούριο σύστημα φωτισμού με jewel t5 26w x2 που λειτουργεί με χρονοδιακόπτη..

ως τώρα εχω κάνει τα εξής: καθάρισμα φίλτρων, βυθου, 100μλ sera phosvec.

παραμένουν οι τιμές ίδιες!

στον καθαρισμό που έκανα είδα 2 ταμπλέτες λιπάσματος που δεν είχαν διαλυθεί.... λέτε να είναι αυτος ο λόγος;

υγ: τα λιπάσματα σταμάτισαν εδώ κ 2 εβδομάδες!

Link to comment
Share on other sites

...στον καθαρισμό που έκανα είδα 2 ταμπλέτες λιπάσματος που δεν είχαν διαλυθεί.... λέτε να είναι αυτος ο λόγος;
Για ταμπελες που μπαινουν στο υποστρωμα λες? Ειχαν βγει εξω, στη στηλη του νερου? Καραμπινατη περιπτωση αλγης και σε συνδυασμο με τα 8 PO4 να εισαι και ευχαριστημενος που φαινονται ακομα τα φυτα.

Πως εφτασες 8?

Τι ταιζεις?

Ριχνεις τπτ buffers ή γενικως "βελτιωτικα" νερου και ποια?

Link to comment
Share on other sites

ταίζω sera san & vipagran και ανα 12 μέρες fishtamins.

Οι ταμπλέτες ρε συ σπύρο πόσο βαθεια πρεπει να μπούν;

Βuffer εβαζα μόνο το 7.2 buffer της waterlife! to έχω σταματίσει όμως! εδω και κανα μήνα. και αν θεωρείς βελτιοτηκό το aquatan στις αλλαγές!

τωρα που καθάρισα τα φίλτρα και τον βυθο εβγαλα 5 κουβάδες σιχαμένο νερο! θα ήθελα να κάνω το ίδιο και αυριο αλλα φοβάμαι για την ισοροπια του συστήματος... μαλλον απο εβδομάδα...

Link to comment
Share on other sites

Οι ταμπλέτες ρε συ σπύρο πόσο βαθεια πρεπει να μπούν;

Βuffer εβαζα μόνο το 7.2 buffer της waterlife! to έχω σταματίσει όμως! ε

Τοσο βαθεια που να μην ερχονται σε επαφη με το νερο.

Πολλα buffer εχουν "κατηγορηθει" για απελευθερωση φωσφορικων και ειναι ο λογος που πολλοι τα αποφευγουν.

Ομως απο τη στιγμη που ο φωσφορος ειναι και λιπασμα για τα φυτα, μπορει να απελευθερωθηκε απο την ταμπλετα.

Δες τη συνθεση της ταμπλετας μηπως καταλαβεις αν περιεχει φωσφορο, πιο πολυ για να ανακαλυψεις την αιτια και να μην την ξαναπατησεις)

Link to comment
Share on other sites

(εγω θα εκανα) απανωτες αλλαγες, μικρες και καθε μερα ή μερα παρα μερα αναλογα την δυναμη της φιλτρανσης μου (εμπειρικα)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

τελικά το buffer οπως είπες και εσυ ήταν η αιτία για τα po4 που έχω στα υψη. θα κανω καθαρισμό βυθου συχνα μηπως και ξεμπερδέψω....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...