Jump to content

Συμβατότητα


Recommended Posts

Συνεχεια διαβάζω ότι τα Pterophyllum scalare δεν μπορούμε να τα βάλουμε με ζωωτόκα.

Εφόσον εχουν ανανγκη παρόμοιες συνθήκες στο νερό τοτε γιατί όχι;

Pterophyllum scalare

pH range: 6.0 - 8.0; dH range: 5 - 13

24°C - 30°C

Poecilia reticulata

pH range: 7.0 - 8.0; dH range: 9 - 19

18°C - 28°C

Xiphophorus hellerii

pH range: 7.0 - 8.0; dH range: 9 - 19

22°C - 28°C

με pH 7.2-7.5 dH 10 και θερμοκρασία τους 26-27c μενουν όλοι ευχαριστημένοι;

Έχω λάθος στο σκεπτικό μου; Ειναι λάθος να επιλέγεις απο διαφορετικούς βιοτοπους είδη;

Παρακαλώ εξηγήστε μου !

Link to comment
Share on other sites

Συνεχεια διαβάζω ότι τα Pterophyllum scalare δεν μπορούμε να τα βάλουμε με ζωωτόκα.

Εφόσον εχουν ανανγκη παρόμοιες συνθήκες στο νερό τοτε γιατί όχι;

Pterophyllum scalare

pH range: 6.0 - 8.0; dH range: 5 - 13

24°C - 30°C

Poecilia reticulata

pH range: 7.0 - 8.0; dH range: 9 - 19

18°C - 28°C

Xiphophorus hellerii

pH range: 7.0 - 8.0; dH range: 9 - 19

22°C - 28°C

με pH 7.2-7.5 dH 10 και θερμοκρασία τους 26-27c μενουν όλοι ευχαριστημένοι;

Έχω λάθος στο σκεπτικό μου; Ειναι λάθος να επιλέγεις απο διαφορετικούς βιοτοπους είδη;

Παρακαλώ εξηγήστε μου !

μια πρωτη σκεψη χωρις να εχω πολυασχοληθει ειναι οτι τα μικρα που θα γεννιουντα απο τα ζωοτοκαι θα γινονται μεζεδακι για τα σκαλαρια...
Link to comment
Share on other sites

μια πρωτη σκεψη χωρις να εχω πολυασχοληθει ειναι οτι τα μικρα που θα γεννιουντα απο τα ζωοτοκαι θα γινονται μεζεδακι για τα σκαλαρια...

αν μεγαλωσουν αρκετα τα σκαλαρια ουτε οι γονεις πιστευω θα την γλιτωσουν.

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να μεγαλωσουν αρκετα τα σκαλαρια. και απο την εφηβικη τους ηλικια συμβαινει αυτο. και να μην συμβει, τα γκαπυ για παραδειγμα κρυβονται απο μονα τους.

Link to comment
Share on other sites

Έχω λάθος στο σκεπτικό μου; Ειναι λάθος να επιλέγεις απο διαφορετικούς βιοτοπους είδη;

Παρακαλώ εξηγήστε μου !

Εν αντιθεση με το φιλο Delta66, που ακομα δεν εχει απαντησει, αλλα όπου ναναι περιμενε τον....

θα πω ότι δεν είναι λάθος ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ να βάλεις από διαφορετικους βιότοπου, αλλα...

1. Να μπορεις να βρείς μια μέση και σωστή λυση για όλα στις συνθηκες νερου.

2. Να μπορεις να βρεις μια σωστη και μέση λυση στο aquascape

3. Nα μην κινδυνευει το ένα να γίνει γευμα του άλλου.

4. Να μην έχουν τεράστια διαφορά στο μέγεθος

5. Να μην είναι επιθετικά, αλλα ήρεμα και ιδιαιτερα κοινωνικα

6. Nα μην είναι κυριρχα

7. Να είναι μεγαλουτσικο το ενυδρειο αν θελουν να μη συναντιωνται

8. Να υπαρχουν κρυψωνες σε περιπτωση που υπαρξει αψιμαχια

9. Αν μπορεις να είναι διαφορετικού ύψους, δλδ βυθου, να προτειμουν τα ψηλα μερη του ενυδρείου, αλλα τα μεσαια και να κατεβαινου.

Αυτα νομιζω είναι αρκετα, δε μου έρχεται κάτι άλλο τωρα.

Εγω θα σου πω μια σύνθεση που έκανα και μπορεις να την δεις κι ολας εδω

Έχω μέσα λοιπόν:

Pangio kuhlii loach - Asia; Southeast Asia.

Corydoras aeneus bronze - South America: Colombia and Trinidad to La Plata River basin east of the Andes.

Hemigrammus rhodostomus, Rummynose Tetra - America - South; Columbia

Neon tetra, Hyphessobrycon innesi - America - South; Peru, South America.

Bolivian Ram, Mikrogeophagus Altispinosus - South America: Amazon River basin, in the Guaporé River drainage in Brazil and Bolivia, and in the Mamoré River drainage in Bolivia.

Υ.Γ.: Δεν λέω οτι είναι το σωστό, αλλα αν τηρήσεις καποια πραγματα, γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο εαν κατάλαβα καλά το angelfish δεν θα αφησει σε ισυχία κανένα ζωοτόκο. Σε πιάνω;

Μολις σε ακουσα να παίζεις το comfortably nump solo 2!

Με παντρεβεσαι ;;;

Απιστεφτος !!!! Μου αρεσε ΤΡΟΜΕΡΑ! μπραβο Σπυρο!

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

Θελεις να δεις και μικρα αγγελοψαρακια καποια μερα?

Δυσκολα να εκκολαυθουν αβγα σε πανω απο 7 πεχα.

υγ τα σκαλαρια ζουν σε κοπαδι (πανω απο 6-7 ατομα ομαδα) χρειαζονται 40 λιτρα το ατομο και 60εκ μινιμουμ υψος ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα πως ναι μεν ζουνε σε κοπάδι αλλα όταν είναι μωρά! οταν ενηλικιοθούν ζουν σε ζεβγάρια. Λάθος θυμάμε; + για την γονιμοποιηση το ph βα είναι 7.2.

Link to comment
Share on other sites

τα σκαλαρια πολυ σωστα ειπες ζουν σε νεαρη ηλικια σαν κοπαδι και σαν ζευγαρι οταν ενηλικωθουν. το θεμα ειναι θα βρεις σιγουρα ζευγαρι σε νεαρη ηλικα? θα βρεις σιγουρα ζευγαρι ενηλικο? γι' αυτο ολοι εχουν μια εξαδα εως δεκαδα μικρα και αφηνουν το ή τα ζευγαρια να δημιουργηθουν μονα τους. αυτο προυποθετει λιτρα και ελαχιστες συγκεκριμενες διαστασεις οπως αυτες που αναφερει ο σπυρος. επισης ενα κοπαδι σκαλαρια εχει εναν αρχηγο και οριοθετηση που επιβαλεται στα υπολοιπα. αυτο σημαινει μαχες και αν το ενυδρειο σου ειναι μικρο δεν θα σταματησουν ποτε. βαλε csalare fight στο youtube να δεις.

επισης τρεφεται και με τετρα, οπως τους καρδιναλιους, οποτε αν βαλεις μικρα ψαρακια ειναι λιγο επιφοβο.

σε ΡΗ 7,2 ειναι πολυ δυσκολο να γινει αναπαραγωγη και αν εχει γινει για μενα ειναι λαθος η μετρηση του ΡΗ. το κελυφος του αυγου ειναι πολυ σκληρο και δεν μπορει να γονιμοποιηθει απο το σπερμα του αρσενικο. πρεπει να ειναι σε οξυνο περιβαλλον για να ειναι και μαλακο.

οταν ειναι σε κοινωνικο ενυδρειο ειναι παλι σχεδον αδυνατον να δεις γεννα. στη καλυτερη θα εχεις ζευγαρι που θα εχει αυγα, αλλα απο το στρες της προστασιας θα τα τρωνε οι γονεις. εκτος αν εχεις 2000 λιτρα ενυδρειο με τη καταλληλη διαρρύθμιση χωρου.

σου μιλαω και απο τη μικρη προσωπικη εμπειρια μου αλλα κυριως απο συζητησεις απο εμπειρα παιδια εδω μεσα.

εχε υπ' οψιν σου οτι αν εχεις ενα σωστο βιοτοπο τα ψαρακια σου θα σε ανταμοιψουν με γεννες, χρωματα και... τσαχπινιες!!!

Δοκιμασε το και πες μας σε καναδυο χρονια τις εντυπωσεις σου.

:D γνωμη μου...

Έγινε επεξεργασία - fishaki
Link to comment
Share on other sites

Το σκαλαρι ειναι κοπαδοψαρο σε ολες τις ηλικιες :D

Και ειναι κιλχιδα (επιθετικα ψαρια γενικοτερα).

Επισης στη φυση τρεφεται και με μικρα ψαρια. Τα παρισσοτερα σκαλαρια το συνεχιζουν και στο ενυδρειο το χομπυ αυτο.

Αν θελουμε να τα δουμε στην καλυτερη κατασταση που μπορει να μας δειξει, καλο ειναι σταδιακα να φερουμε το νερο στις ιδανικες συνθηκες για το ψαρι και να το διατηρουμε στο σωστο αριθμο ατομων με τη σωστη διακοσμηση σε σωστο χωρο απο διαστασεις και λιτρα, και αν ειναι σε κοινωνικο ενυδρειο, να ειναι με συμβατους συγκατοικους.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις! το επιασα το νόημα

Link to comment
Share on other sites

Το σκαλαρι ειναι κοπαδοψαρο σε ολες τις ηλικιες :P

Και ειναι κιλχιδα (επιθετικα ψαρια γενικοτερα).

Επισης στη φυση τρεφεται και με μικρα ψαρια. Τα παρισσοτερα σκαλαρια το συνεχιζουν και στο ενυδρειο το χομπυ αυτο.

Αν θελουμε να τα δουμε στην καλυτερη κατασταση που μπορει να μας δειξει, καλο ειναι σταδιακα να φερουμε το νερο στις ιδανικες συνθηκες για το ψαρι και να το διατηρουμε στο σωστο αριθμο ατομων με τη σωστη διακοσμηση σε σωστο χωρο απο διαστασεις και λιτρα, και αν ειναι σε κοινωνικο ενυδρειο, να ειναι με συμβατους συγκατοικους.

Το ηξερα οτι δε θα αργουσε να απαντηση!!! Thanks Σπυρο που μοιραζεσαι τις γνωσεις σου μαζι μας... :D

Κι εγω της άποψης να δοκιμασεις ειμαι, όμως να εισαι έτοιμος να δεχτεις το κάθε αποτελεσμα!!!

Είτε καλό είτε κακό!!!

Αν είναι όμως το πρωτο σου ενυδρειο θα πρότεινα να μην πειραματιστεις γιατι αν απογοητευτεις θα τα παρατησεις, ιδιαιτερα αν εισαι σε νεαρη ηλικια.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι κάνω τα πρώτα μου βηματα στον χώρο του ενυδρείου τους τελευταίους 8-9 μήνες περίπου (φαινεται). Εχω φαει πολλά στα μούτρα λόγο της άγνειας μου αλλα το παλέβω και καθε μέρα μαθένω νέα πραγματα! Ευτυχως βρήκα όλους εσάς και πατάω στα βήματα σας και σας ευχαριστώ για αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι κάνω τα πρώτα μου βηματα στον χώρο του ενυδρείου τους τελευταίους 8-9 μήνες περίπου (φαινεται). Εχω φαει πολλά στα μούτρα λόγο της άγνειας μου αλλα το παλέβω και καθε μέρα μαθένω νέα πραγματα!

οπως ολοι μας :D

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω της άποψης να δοκιμασεις ειμαι, όμως να εισαι έτοιμος να δεχτεις το κάθε αποτελεσμα!!!

Είτε καλό είτε κακό!!!

Αν είναι όμως το πρωτο σου ενυδρειο θα πρότεινα να μην πειραματιστεις γιατι αν απογοητευτεις θα τα παρατησεις, ιδιαιτερα αν εισαι σε νεαρη ηλικια.

Οταν πειραματιζομαστε καλο ειναι να εχουμε μελετησει πριν αρκετα για τα δεδομενα που εχουμε και τα πιθανα αποτελεσματα που μπορουμε να παρουμε.

Και αυτο, οχι γιατι μπορει να απογοητευτουμε απλα, αλλα και να στερησουμε τη ζωη σε ζωντανα μονο και μονο για "να δουμε τι θα γινει".

Πειραματα κανουμε μονο για "αναιμακτες" μελετες.

Και πρεπει παντα να ειμαστε προτετοιμασμενοι να διορθωσουμε καποιο λαθος, παρατηρωντας απο κοντα την ζωη στο ενυδρειο μας.

Δεν προσπαθουμε να βρουμε το φαρμακο κατα του aids και του καρκινου για να χαραμιζουμε αθωες ζωες. :D

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οταν πειραματιζομαστε καλο ειναι να εχουμε μελετησει πριν αρκετα για τα δεδομενα που εχουμε και τα πιθανα αποτελεσματα που μπορουμε να παρουμε.

Και αυτο, οχι γιατι μπορει να απογοητευτουμε απλα, αλλα και να στερησουμε τη ζωη σε ζωντανα μονο και μονο για "να δουμε τι θα γινει".

Πειραματα κανουμε μονο για "αναιμακτες" μελετες.

Και πρεπει παντα να ειμαστε προτετοιμασμενοι να διορθωσουμε καποιο λαθος, παρατηρωντας απο κοντα την ζωη στο ενυδρειο μας.

Δεν προσπαθουμε να βρουμε το φαρμακο κατα του aids και του καρκινου για να χαραμιζουμε αθωες ζωες. :D

Κατι τετοιο εννοουσα κι εγω φιλε σπυρο.... :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...