Jump to content

ΕΝΑ ΨΑΡΙ ΜΟΥ ΤΡΩΕΙ ΤΑ ΑΛΛΑ...


Recommended Posts

post-8167-1249922689_thumb.jpgκαλησπερα παιδια.θελω να κανω μια ερωτηση.εχω στο ενυδρειο μου δυο ψαρια αυτα τα μαυρα με τα πεταχτα ματια που θεωρουνται χρυσοψαρα.μεσα σε μια εβδομαδα μου εφαγαν εναν γλυφτη μικρο και ενα αγγελοψαρο.τα ψαρια δεν ηταν ποτε επιθετικα και ταιζοντουσαν κανονικα και εχουν γινει κανιβαλοι.τι γνωμη εχετε για αυτα τα ψαρια γιατι μου την εχουν δωσει στα νευρα.φυσικα θα παρουν ποδι σε ενα φιλο.τα ψαρια ειναι αφτα που βλεπετε στην φωτογραφια.
Link to comment
Share on other sites

post-8167-1249922689_thumb.jpgκαλησπερα παιδια.θελω να κανω μια ερωτηση.εχω στο ενυδρειο μου δυο ψαρια αυτα τα μαυρα με τα πεταχτα ματια που θεωρουνται χρυσοψαρα.μεσα σε μια εβδομαδα μου εφαγαν εναν γλυφτη μικρο και ενα αγγελοψαρο.τα ψαρια δεν ηταν ποτε επιθετικα και ταιζοντουσαν κανονικα και εχουν γινει κανιβαλοι.τι γνωμη εχετε για αυτα τα ψαρια γιατι μου την εχουν δωσει στα νευρα.φυσικα θα παρουν ποδι σε ενα φιλο.τα ψαρια ειναι αφτα που βλεπετε στην φωτογραφια.

Το εχουμε πει χιλιαδες φορες τα χρυσοψαρα ειναι ψαρια κρυου νερου και δεν πανε με τροπικα (αγγελοψαρα ,γλυφτες,γκαπυ και αλλα ),οι συνθηκες τους ειναι εντελως διαφορετικες απο τα τροπικα.

1)Σε ποσα λιτρα τα εχεις?αν και δεν εχει καμια συμασια

2)Απομακρυνεις αμεσα τα χρυσοψαρα

3)Αρχιζεις το διαβασμα ,κατι θα μαθεις απο παρομοιες ιστοριες φιλων

Link to comment
Share on other sites

Λιγο δισκολο εως απιθανο μου ακουγετε αυτο π λες... το ειδες να γινετε με τα ματια σου η απλα το υποπτευεσε γιατι τα χρυσοψαρα ειναι κυριως φυτοφαγα ψαρια... :D:P

Link to comment
Share on other sites

...το να σου φαγανε τα αλλα ψαρια ειναι απιθανο. :D

Το πιο πιθανο ειναι να ψοφησαν απο κακες συνθηκες.Καλα θα ηταν να μας εδινες πληροφοριες για το ενυδρειο σου

Link to comment
Share on other sites

Λογικα τα ψαρια πεθαναν απο λαθος συνθηκες στο νερο. :D Απομακρυνε τους κογκολεζους οσο πιο γρηγορα μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον Μιχαλη,πεθαναν απο κακες συνθηκες και οι κογκολεζει τα αποτελειωσαν.

Link to comment
Share on other sites

παιδια οι συνθηκες στο νερο ειναι πολυ καλες και οι τιμες επισης.τον μικρο γλυφτη που εφαγαν τον ειχα παρει με εναν ακομη.ο αλλος ειναι μια χαρα οπως και αυτος που εφαγαν.το αγγελοψαρο το εφαγαν απο την μερα που το πηρα την επομενη και απο την στιγμη που το εβαλα μεσα το ειχαν απο κοντα.το ιδιο κανουν και με το αλλο αγγελοψαρο αλλα δεν το (χτυπανε)επειδη ειναι μεγαλο.εγω πιστευω παιδια οτι τα τρωνε επειδη οι κονγκολεζοι ειναι τα πρωτα ψαρια που εβαλα στο ενυδρειο και ισως το θεωρουν δικο τους μερος.ειδικα την αριστερη μερια του ενυδρειου που δεν αφηνουν να πλησιασει τιποτα.δεν ξερω τι να πω....

Link to comment
Share on other sites

παιδια οι συνθηκες στο νερο ειναι πολυ καλες και οι τιμες επισης.τον μικρο γλυφτη που εφαγαν τον ειχα παρει με εναν ακομη.ο αλλος ειναι μια χαρα οπως και αυτος που εφαγαν.το αγγελοψαρο το εφαγαν απο την μερα που το πηρα την επομενη και απο την στιγμη που το εβαλα μεσα το ειχαν απο κοντα.το ιδιο κανουν και με το αλλο αγγελοψαρο αλλα δεν το (χτυπανε)επειδη ειναι μεγαλο.εγω πιστευω παιδια οτι τα τρωνε επειδη οι κονγκολεζοι ειναι τα πρωτα ψαρια που εβαλα στο ενυδρειο και ισως το θεωρουν δικο τους μερος.ειδικα την αριστερη μερια του ενυδρειου που δεν αφηνουν να πλησιασει τιποτα.δεν ξερω τι να πω....

Τα χρυσόψαρα(και οι κογκολέζοι) είναι φυτοφάγα!

Ποιο πολυ να προσέξεις το αγγελόψαρο και τον άλλο γλύφτη που έχεις, είναι πιο πιθανό να έχουν κάνει αυτά τη δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω? ..μια γνωστη μου ειχε παλια ενα ενυδρειο και λεει πωτα ψαρια της (χρυσοψαρα) ετρωγαν το ενα το αλλο ..και η ερωτηση μου ειναι η εξης ειναι δυνατον μεγαλα χρυσοψαρα να τρωνε μικροτερα ? σε ενα μεγαλο ενυδρειο μπορουμε να αποφυγουμε κατι τετοιο ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ρωτησω και εγω? ..μια γνωστη μου ειχε παλια ενα ενυδρειο και λεει πωτα ψαρια της (χρυσοψαρα) ετρωγαν το ενα το αλλο ..και η ερωτηση μου ειναι η εξης ειναι δυνατον μεγαλα χρυσοψαρα να τρωνε μικροτερα ? σε ενα μεγαλο ενυδρειο μπορουμε να αποφυγουμε κατι τετοιο ?

κι εγω ειχα εκεινα τα μαυρα ψαρακια και μου συνεβη και εμενα κατι παραξενο... ειχα βαλει ενα μαζι με αλλα τρια χρυσοψαρα -το ενα λιγο μεγαλο, το αλλο μετριο και το αλλο πολυ μικρο (ballon). μετα απο λιγες ημερες τι να δω!!!!;;; :blush::blink::blink: το ενα ματι του μικρου ειχε βγει!!! μετα απο 2-3 ωρες και το αλλο!!! ειχα μεσα βαλει και κατι φυτα και νομισα οτι επεσε πανω τους και του βγηκαν τα ματια... αλλα με αυτα που λετε τωρα μηπως του τα εφαγε ο μαυρος;;;; :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

παιδια οι συνθηκες στο νερο ειναι πολυ καλες και οι τιμες επισης.τον μικρο γλυφτη που εφαγαν τον ειχα παρει με εναν ακομη.ο αλλος ειναι μια χαρα οπως και αυτος που εφαγαν.το αγγελοψαρο το εφαγαν απο την μερα που το πηρα την επομενη και απο την στιγμη που το εβαλα μεσα το ειχαν απο κοντα.το ιδιο κανουν και με το αλλο αγγελοψαρο αλλα δεν το (χτυπανε)επειδη ειναι μεγαλο.εγω πιστευω παιδια οτι τα τρωνε επειδη οι κονγκολεζοι ειναι τα πρωτα ψαρια που εβαλα στο ενυδρειο και ισως το θεωρουν δικο τους μερος.ειδικα την αριστερη μερια του ενυδρειου που δεν αφηνουν να πλησιασει τιποτα.δεν ξερω τι να πω....

Καλυτερα να μην ξαναδοκιμασεις Pleco η σκαλαρια μαζι με χρυσοψαρα η γκογκολεζους..

Link to comment
Share on other sites

Οι κογκολεζοι εκτος απο ψαρια φυτοφαγα, αφου ανοικουν στην κατηγορια του χρυσοψαρου ειναι και απο τα πιο ηρεμα ψαρια.

Αλλα εαν στρεσαρψνται η εαν δεν τους αρκει ο χώρος τους ή εαν δεν εχουν τις καταλληλες συνθηκες δεν ξρεις πως μπορει να αντιδρασουν!!

Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη λυση ειναι ποτε μα ποτε να μην μπερδευουμε διαφορα ειδη ψαριων αν δεν ταιριαζουν μεταξυ τους ειτε γιατι ειναι πιο ημερα στην συμπεριφορα τους ειτε προκειται για πιο κινητικα ψαρια.Φυτοφαγα η σαρκοφαγα. :(

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω και εγώ χρυσόψαρα με γλυφτη και ποτέ δεν είδα κάτι κακό κάτι περίεργο ίσα ισα που οταν ρίχνω φαγητό ο γλυφτης διώχνει τα χρυσόψαρα όσο μπορεί για να προλάβει να φάει και αυτό τίποτα,αλλα η αλήθεια είναι απο αυτά που άκουσα απο έμπειρους δεν κάνει να είναι μαζί γλυφτης με χρυσόψαρα είναι διαφορετικά είδη.

Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο διαφορετικα ειδη αλλα και διαφορετικες απαιτησεις στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

post-8167-1249922689_thumb.jpgκαλησπερα παιδια.θελω να κανω μια ερωτηση.εχω στο ενυδρειο μου δυο ψαρια αυτα τα μαυρα με τα πεταχτα ματια που θεωρουνται χρυσοψαρα.μεσα σε μια εβδομαδα μου εφαγαν εναν γλυφτη μικρο και ενα αγγελοψαρο.τα ψαρια δεν ηταν ποτε επιθετικα και ταιζοντουσαν κανονικα και εχουν γινει κανιβαλοι.τι γνωμη εχετε για αυτα τα ψαρια γιατι μου την εχουν δωσει στα νευρα.φυσικα θα παρουν ποδι σε ενα φιλο.τα ψαρια ειναι αφτα που βλεπετε στην φωτογραφια.

εμ.......ειναι αδυνατον να εφαγε ενας γκογκολεζος ενα αγγελοψαρο :thumbup: !!αλλα τα ψαρια που εχεις μεσα ποιανου πρωτοβουλια ηταν???γιατι αν ηταν γνωμη απο μαγαζατορα θα ειναι λιγο χαζος :P (συγνωμη για την εκφραση)!

Link to comment
Share on other sites

Στα πρωτα μου βηματα ειχα παρει κι εγω εναν κογκολεζο σε 60λιτρο και οπως λεει ο φιλος πηγενε συνεχεια και τσιμπολογουσε τα υπολοιπα οσπου 2-3 τα εστειλε... :thumbup:

Μετα πηρε ποδι αλλα την δουλεια του την εκανε.

Link to comment
Share on other sites

πω πωωωω!!!! που το ξεθαψες αφτο το θεμα βρε χριστινακι...?χαχαχα!! αχ ποσο αδιαβαστος ημουν....ποσο!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω....στην αρχι ειχα εναν γκογκολεζο ελα πλατι και ενα πλεκο.....τα ψαρια δεν ηταν καθουλου επιθετικα....μαλιστα το πλατι γενισε κιολας....το μονο κακο που ειχα με το ψαρακι ηταν οτι με ετρωγε την αμμο και τα φιτα...... :thumbup:

κατα τα αλλα ειναι ενα πολη ωρεο ψαρακι....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...