Jump to content

Ηεκινημα αρχαρίου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Τις τελευταιες μέρες μου μπηκε το μικρόβιο να ξεκινήσω ένα ενυδρίο. Βέβαια δεν έχω καμία απολύτως εμπειρία με το χώρο αλλα φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον απ όσα διάβασα εδω.

Στην προσπάθεια μου να μάθω πως ξεκινάει κανείς πηγα σε 2-3 pet shop. Και απο τα 3 άκουσα διαφορετικά πράγματα και πολύ διαφορετικές τιμές.

Έχω καταλύξει στα εξής (χωρίς να είμαι σίγουρος 100%). Να ξεκινήσω με ένα ενυδρίο μήλκους 60 - 80 εκ. maximum 1 μέτρο με γλυκό νερο με ενσωματομένους τους μηχανισμούς. Εκεί μου ανέφεραν διάφορες μάρκες με πολύ διαφορετικές τιμές. Τι θα προτίνατε σχετικά για κάποιον που τώρα ξεκινάει?

Επίσης όσον αφορά την ποσότητα των ψαριών άκουσα πολύ διαφορετικά πράγματα αλλά σε έναν σχετικό οδηγό απο εδώ νομίζω οτι κατατοπίστηκα.

Θα ήθελα αν μπορείτε να με καθοδηγήσετε για το πως να ξεκινήσω καθώς και με κάποια μαγαζιά που θα μπορούσα να ενημερωθώ αλλά και πιθανά να αγοράσω τον εξοπλισμό που χρειάζομαι σε λογικές τιμές και κυριώς χωρίς να εκμεταλευθούν την απειρία μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις σε βάθος χρόνου.

Ενα ενυδρείο μπορεί να το κρατήσεις πολλά χρόνια.

Ψάξε για εικόνες βιοτοπικών ενυδρείων στο google και δες τι προτιμάς,

για να βρεις ποσα λίτρα χρειάζoνται τα ψάρια αυτά.

Δες τιμές και στα καταστήματα εδώ, πάρε τηλέφωνο και πες τι ψάχνεις.

Κοίτα και τις αγγελίες, έχει πολλές ενδιαφέρουσες.

Δες και ιντερνετικά καταστήματα εξωτερικού, όπως το aquaristic, να συγκρίνεις τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Καλα το ξεκινησες.

Ενημερωση απο πριν και σωστες διαστασεις για πρωτο ενυδρειο.

Εγω σου προτεινω εκ πειρας ενα ενυδρειο με καλη τιμη για τις δυνανοτητες του και ευκολο στη χρηση του.

Για 80 εκ. το juwel rio 125 ή για 1 μετρο το juwel rio 180.

Εχει καλο φωτισμο με Τ5 λαμπες και πολυ καλο εσωτερικο φιλτρο που αναβαθμιζεται αν θελεις ή αν ως συνηθως βαλεις περισσοτερα ψαρακια απ'οτι πρεπει, προσθετεις ευκολα και ενα μικρο εξωτερικο φιλτρο (πχ eheim 2213 με διπλα βανακια για ευκολη χωρις σταγονα νερο στο πατωμα, αποσυδεση) και για βοηθεια και για ασφαλεια σε περιπτωση βλαβης του ενος.

Το μονο πραγμα που δεν εμπιστευομαι σε αυτα τα ενυδρεια ειναι οι θερμαντηρες.

Μερικοι εχουν κολλησει και εχουν βρασει τα ψαρια.

Ενας jager 0,6-0,9 watt ανα λιτρο (αναλογα τη θερμοκρασια του χωρου που θα στηθει το ενυδρειο) και ειναι κομπλε.

Το χρονου το καλοκαιρι κανεις και μια εγκατασταση (που γινεται πολυ ευκολα στο καπακι του συγκεκριμενου ενυδρειου) και μερικα ανεμηστιρακια απο PC και εισαι μια χαρα.

Αν το στησεις απο τωρα εχει ακομα μεγάλες θερμοκρασιες.

Καλη συνεχεια και καλο διαβασμα.

ΥΓ ποτε μη βαλεις ψαρι σε ενυδρειο με αστρωτο φιλτρο, και πριν αγορασεις ψαρι θα μελετας πολυ καλα (και θα ρωτας και το φορουμ αν θες μια δευτερη αποψη) το προφιλ του αν μπορει να μπει στο νερο του ενυδρειου σου και αν μπορει να συμβιωνει με τα υπολοιπα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...