Jump to content

αρρωστο αγγελοψαρο


Recommended Posts

το ενα απο τα αγγελοψαρα μου ( το αγαπημενο μου) εδω και μερες εχω παρατηρησει οτι δεν εχει ορεξη ουτε κολυμπαει ουτε τρωει. σημερα παρατηρησα οτι τα ματια του ειναι σαν πρισμενα και εχουν πεταχτει προς τα εξω! ανησυχω πολυ.please οποιος γνωριζει τι μπορει να εχει ας μου πει συντομα να το προλαβω αν γιατρευεται!

Link to comment
Share on other sites

ψαξε για την ασθένεια pop eye στο google...

Μονο ετσι μπορω να σε βοηθησω αυτην την στιγμη!

καλη τύχη

απότι διάβασα δεν είναι κατι που θα έπρεπε να σε ανυσηχήσει γιατί τα ψάρια ζούνε ίσως μέχρι και μήνες με αυτήν την ασθένια....

Κανε την ερευνα σου!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ θα μπω να το ψαξω τωρα! οπως το βλεπω το ψαρακι σαν να μετραει ωρες μου φαινεται! ελπιζω να γινει καλα!

Link to comment
Share on other sites

κριμα που ειναι στα αγγλικα ομως και δεν καταλαβαινω τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

το ενα απο τα αγγελοψαρα μου ( το αγαπημενο μου) εδω και μερες εχω παρατηρησει οτι δεν εχει ορεξη ουτε κολυμπαει ουτε τρωει. σημερα παρατηρησα οτι τα ματια του ειναι σαν πρισμενα και εχουν πεταχτει προς τα εξω! ανησυχω πολυ.please οποιος γνωριζει τι μπορει να εχει ας μου πει συντομα να το προλαβω αν γιατρευεται!

Για να μπορέσουν να σε βοηθήσουν οι γνωρίζοντες

πήγαινε εδώ, αντίγραψε την φόρμα, και συμπλήρωσε την στο θέμα αυτό.

Οσο πιο πολλά γράψεις, τόσο πιο συγκεκριμένη απάντηση θα πάρεις.

Απο μένα εύχομαι περαστικό να είναι.

Έγινε επεξεργασία - akranidis
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και μία φωτογραφία στο site που σου έδωσα! Μιαζει καθόλου με το δικό σου σκαλαρι;

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 100

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): εσωτερικο φιλτρο. πλαστικα φυτα

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): ενυδρειο ενος χρονου

- Ψάρια (είδη και αριθμός):4 αγγελοψαρα μεσαιου μεγεθους, 1 γκουραμι, 3 γλυφτες, 2 κλοουν, 2 χηρες, 1 silver shark

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): τα ταίζω 3 φορες την ημερα ,αλλαζω το 25% καθε βδομαδα,

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7,5

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0.5

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0.0

- ΝΟ3 (νιτρικά):0.0

- Θερμοκρασία: 27c

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: αγγελοψαρο

- Ιστορικό Ψαριού: 2 χρονων

-Συμπτωματα: Δεν κολυμπαει , δεν τρωει, δυσκολια στην αναπνοη, πρισμενα ματια προς τα εξω.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και μία φωτογραφία στο site που σου έδωσα! Μιαζει καθόλου με το δικό σου σκαλαρι;

ετσι ακριβως ειναι!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω γνώσεις να σου πω για το σκαλάρι, αλλά σε ενυδρείο ενός χρόνου

είναι αδύνατον να έχεις μεν αμμωνία 0,5 και νιτρώδη, νιτρικά 0.

Ειδικά νιτρικά 0 δεν γίνεται.

Αύριο με το φως της μέρας μέτρησε πάλι και πες και τι μάρκα τεστ έχεις.

Δες και αυτό με την ευκαιρία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω γνώσεις να σου πω για το σκαλάρι, αλλά σε ενυδρείο ενός χρόνου

είναι αδύνατον να έχεις μεν αμμωνία 0,5 και νιτρώδη, νιτρικά 0.

Ειδικά νιτρικά 0 δεν γίνεται.

Αύριο με το φως της μέρας μέτρησε πάλι και πες και τι μάρκα τεστ έχεις.

Δες και αυτό με την ευκαιρία.

δεν τα ξερω πολυ καλα αυτα. εχω τρια test και κανω . ενα για το ph. ενα που γραφει nitrite test. και ενα για την αμμωνια. το nitrite ειναι 0.0 και η αμμωνια 0.5

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω test για νιτρικα! ευχαριστω για την υπομονη σας με την ασχετοσυνη μου! θα τα μαθω που θα παει!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις τεστ για νιτρικα αλλα εγραψες ΝΟ3 0....

Ετσι μας δίνεις λάθος εντυπώσεις και νομίζουμε πως έχεις αστρωτο φίλτρο και καθόλου οφέλημα βακτήρια!

Νιτρικά πρέπει να υπάρχουν μέσα στο ενυδρείο, μας δίχνει ότι υπάρχει βιολογία στο φίλτρο μας και είναι οφέλημα! ανεκτός αριθμός είναι <25 mg/ltr

Ενα πραγμα μόνο να σου πώ εγώ από τα λίγα που ξέρω.

Τα ψαρια που έχεις ειναι ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΑ πολλά για 100 λίτρα και δεν είναι συμβατα μεταξυ τους! το silver shark θα πιάσει όταν μεγαλώσει παραπάνω απο το 50% του ενυδρείου σου και θα είναι αδυνατον να ζήσει εκει μέσα...

Ξέφυγα απο το θέμα όμως συγνώμη αλλά είναι προς όφελος σου όλα. ελπίζω για το καλύτερο!

Φιλικά Tsagos

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

Το ενα ή και τα δυο ματια εχουν διογκωθει?

Παρατηρεις ανασηκωμενα λεπια?

Παρατηρεις τιποτα σαν τρυπες στο κεφαλι του?

Τα αλλα ψαρια εχουν κανονικη συμπεριφορα?

Τι τροφες και ποσα ειδη δινεις? Βιταμινες?

Οταν κανεις αλλαγες νερου, το αφηνεις πριν το νερο να μεινει? δημιουργουνται πολλες φυσαλιδες στα τζαμια μετα την αλλαγη?

Μια καθαρη φωτο θα βοηθουσε.

Προς το παρων κανε καλη αλλαγη νεροου (40%) με αποχλωριωμενο νερο ιδιας θερμοκρασιας (ισως λιγο πιο δροσερο 1-3 βαθμους, με αργη ροη στην αλλαγη) ασε το νερο να μεινει 1-2 ωρες πριν το βαλεις στο ενυδρειο.

Μετα κανε καθε μερα 10-15% αλλαγες νερου.

Χρησιμοποιησε και ektozon ή melafix+pimafix.

ΥΓ Ισως δεν ξεπερνιεται το προβλημα αν εχουν καταστραφει τα νεφρα του και ο λογος ειναι πιστευω οι κακες συνθηκες που μαλλον εχει το νερο λογω πολυ μεγαλης ιχθυοφορτισης σε λιγα λιτρα και με αμφιβολη δυνατοτητα ικανοποιητικης φιλτρανσης. 25% εβδομαδιαια αλλαγη με τοσα ψαρια σε τοσα λιτρα, χωρις φυτα και με τρια ταισματα την ημερα ειναι σταγονα στον ωκεανο.

Απο οτι φαινεται, δεν ειναι στρωμενο το φιλτρο (παροτι τρεχει καιρο το ενυδρειο).

Καθε ποτε και πως κανεις συντηρηση στο φιλτρο?

Θα μπορουσα να σου για αντιβιωση αλλα δεν νομιζω οτι μπορει να βοηθησει πλεον, συν οτι δεν γιατρευουμε την αιτια ετσι.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

εχω ρωτησει για τη συμβατοτητα αρκετα εμπειρα ατομα σε μαγαζι που ασχολειται αποκλειστηκα με ενυδρεια και μαλιστα το silver shark εκει μου το προτειναν!!περα απο τα 4 αγγελοψαρα( που τα βλεπω συντομα να γινονται 3) ολα τα αλλα ειναι πολυ μικρα σε μεγεθος! ειχα 20 ψαρακια απλα μεσα στον ιουλιο ειχα πολλες απωλειες και τωρα εχω 13! και για να επανελθουμε στο θεμα που με καιει πιστευω οτι ολα οφειλονται στο οτι πεθαναν τοσα ψαρια το ενα μετα το αλλο και μολυνθηκε το νερο με αποτελεσμα να παθει και το εξωφθαλμο το σκαλαρι! η απορια ειναι βεβαια γιατι πεθαναν τα ψαρια το ενα μετα το αλλο... (δεν ξερω!) :D

Link to comment
Share on other sites

και τα δυο ματια ειναι πολυ πρισμενα και εχουν βγει προς τα εξω.

δεν εχουν ανασηκωθει τα λεπια

ουτε τρυπες στο κεφαλι βλεπω!

τα υπολοιπα ψαρια εχουν κανονικη συμπεριφορα.

Μια καθαρη φωτο θα βοηθουσε.

εκανα χθες αλλαγη το 50% αλλαξα ανθρακα στο φιλτρο και προσθεσα καινουριο βιολογικο υλικο.

Να ξανακανω αλλαγη τοσο συντομα?

δυστηχως δεν μπορω να το βγαλω φωτογραφια ειναι χωμενο πισω απο τα φυτα σε μια γωνια.

Link to comment
Share on other sites

...εκανα χθες αλλαγη το 50% αλλαξα ανθρακα στο φιλτρο και προσθεσα καινουριο βιολογικο υλικο.

Να ξανακανω αλλαγη τοσο συντομα?

δυστηχως δεν μπορω να το βγαλω φωτογραφια ειναι χωμενο πισω απο τα φυτα σε μια γωνια.

Οχι, αλλη αλλαγη, σε 2 μερες παλι 20%, πρεπει ομως να ξερουμε τι συνθηκες επικρατουν στο νερο (ΝΗ3,ΝΟ2,ΝΟ3), με σιγουρες μετρησεις. για να κανονιζουμε τη ρουτινα αλλαγων.

Προσθεσες υλικο ή αντικατεστησες?

Τι υλικο ειναι?

Μειωσε ιχθυοφορτωση.

Τα σκαλαρια, τα κλοουν και το shark ειναι οι σιγουροι για εξοδο αφου δεν τους φτανει το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις αλλαξει τα υλικα φιλτραρισματος τωρα εχεις ενα μη στρωμενο φιλτρο.Ποτε δεν

αλλαζουμε τα υλικα φιλτραρισματος εκτος εαν εχουν καταστραφει και αυτα τα αλλαζουμε

σταδιακα.Το προβλημα σου με τους θανατους και τις αρρωστιες των ψαριων ειναι οτι εχεις

πολλα ψαρια και ασυμβατα.Οσον αφορα τον "ειδικο" απο το pet shop που σου προτεινε το

silver shark(προφανως και αλλα ψαρια) αγνοησε τον και μην ξαναπατας στο μαγαζι του.

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις αλλαξει τα υλικα φιλτραρισματος τωρα εχεις ενα μη στρωμενο φιλτρο.Ποτε δεν

αλλαζουμε τα υλικα φιλτραρισματος εκτος εαν εχουν καταστραφει και αυτα τα αλλαζουμε

σταδιακα.Το προβλημα σου με τους θανατους και τις αρρωστιες των ψαριων ειναι οτι εχεις

πολλα ψαρια και ασυμβατα.Οσον αφορα τον "ειδικο" απο το pet shop που σου προτεινε το

silver shark(προφανως και αλλα ψαρια) αγνοησε τον και μην ξαναπατας στο μαγαζι του.

ΠΡΩΤΩΝ: αλλαξα ανθρακα(καρβουνο) επειδη εχω ανεβασμενη αμμωνια!

ΔΕΥΤΕΡΟΝ: προσθεσα βιολογικο υλικο δεν αντικατεστησα!

ΤΡΙΤΩΝ: το μαγαζι δεν ειναι pet shop ειναι αποκλειστηκα μαγαζι με ενυδρεια και ψαρια και τα ατομα εκει ειναι ειδικα στο ειδος οχι χομπιστες!

ΤΕΤΑΡΤΟΝ: το shilver shark ειναι ενα ψαρακι 5 ποντους μεγεθος που μοιαζει παρα πολυ με τις χηρες.

δεν εχουν προσπαθησει ποτε να μου πουλησουν κατι ισα ισα σημερα που πηγα απο εκει και τους ρωτησα τι να κανω με το αρρωστο αγγελοψαρο μου ειπανε για τις θεραπειες που υπαρχουν αλλα η προσωπικη τους γνωμη ηταν να μν κανω ην θεραπεια γιατι ειναι αργα για το ψαρι και δεν θα συνελθει! το μονο που μου δωσανε ειναι ενα μπουκαλακι με ζωντανα βακτηρια και ενα αλλο για να ριξω την αμμωνια μπας και σωθουν τα αλλα και ισως και το αρρωστο!

Link to comment
Share on other sites

Οι χομπίστες που υποτιμάς έτσι είναι χρόνια στο άθλημα,

μιλάνε μεταξύ τους και ως παρέες, και στο ίντερνετ,

και έχουν πολλές και καλές γνώσεις.

Δεν συγκρίνονται με τον τυχαίο υπάλληλο που ψευτοεκπαιδεύτηκε

από ένα άτομο (τον καταστηματάρχη) και ότι θυμάται αυτό λέει.

Μην ξεχνάς, ο καλός υπάλληλος είναι αυτός που πουλάει, όχι αυτός που μιλάει.

Υπάρχουν και εξαιρέσεις,

αλλά με αυτά που διαβάζω κατα καιρούς απο νέους όπως εσύ

πιστεύω πια πως ο τυχαίος υπάλληλος είναι ο κανόνας.

για το silver shark δες εδώ

Έγινε επεξεργασία - akranidis
Link to comment
Share on other sites

Οι χομπίστες που υποτιμάς έτσι είναι χρόνια στο άθλημα,

μιλάνε μεταξύ τους και ως παρέες, και στο ίντερνετ,

και έχουν πολλές και καλές γνώσεις.

Δεν συγκρίνονται με τον τυχαίο υπάλληλο που ψευτοεκπαιδεύτηκε

από ένα άτομο (τον καταστηματάρχη) και ότι θυμάται αυτό λέει.

Υπάρχουν και εξαιρέσεις,

αλλά με αυτά που διαβάζω κατα καιρούς απο νέους όπως εσύ

πιστεύω πια πως ο τυχαίος υπάλληλος είναι ο κανόνας.

για το silver shark δες εδώ

δεν ηθελα να προσβαλω κανεναν κι εγω στην ουσια του χομπι ειμαι αρχαρια μεν αλλα ελπιζω καποια στιγμη να μαθω! απο την πολυ μικρη εμπειρια μου ομως μπορω να πω οτι τα ψαρια δεν πεθαινουν το ενα μετα το αλλο επειδη δεν ειναι συμβατα μεταξυ τους! δεν εβαλα χρυσοψαρα με τροπικα ! ενα shilver shark με σκαλαρια εβαλα το οποιο ειναι μικορσκοπικο και δεν ενοχλει κανεναν μεσα στο ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν το γνωρίζεις αλλά:

Άλλο πράγμα το ενυδρείο του μαγαζιού, άλλο το δικό σου.

Εκεί έχουν (ή θα έπρεπε να έχουν) μεγάλες εγκαταστάσεις για φίλτρανση

και μερικοί ρίχνουν και φάρμακα για να κρατάνε τα ψάρια σε καλή εμφανισιακά κατάσταση.

Κατά 99,99% το δικό σου φίλτρο δεν έχει:

α.την σωστή ροή

β.την ποσότητα βακτηρίων

γ.την σωστή (ελάχιστη) συντήρηση

για σηκώσει τόσα ψάρια σε τόσα λίτρα.

Γιαυτό σου είπαν οι φίλοι χομπίστες που κι εγώ ακούω με προσοχή όπως εσυ,

να ελαττώσεις το πλήθος των ψαριών σου.

Υ.Γ.

Παίρνω πίσω αυτό που είπα οτι ο κανόνας είναι ο τυχαίος υπάλληλος.

Μαλλον ο κανόνας είναι για τον άπειρο χομπίστα να νομίζει οτι τα ξέρει όλα.

Έγινε επεξεργασία - akranidis
Link to comment
Share on other sites

αρα η σωστοτερη λυση θα ηταν να βαλω ενα καλο φιλτρο που να σηκωνει το πληθος τν ψαριων μου γιατι αν ακουγα τη συμβουλη να βγαλω ολα τα σκαλαρια τους κλοουν και το shilver σαρκ θα ειχα ενα ενυδρειο που θα φαινοταν αδειο με 2 χηρες κι 3 γλυφτες!!!

Link to comment
Share on other sites

Τόπιασες το νόημα, μπράβο.

:D

Να ξέρεις όμως οτι το καινούριο φίλτρο θέλει καιρό να στρώσει

και μέχρι τότε ίσως χάσεις κι άλλα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...