Jump to content

Νέο Ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα και συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα για τη δουλειά που κάνετε :P

Σκέφτομαι να ασχοληθώ με το χόμπυ... αλλα δεν έχω ιδέα ^^ διαβάζω διάφορα αλλα είμαι λίγο μπερδεμενη... και λίγο αγχωμένη γιατί θέλω όλα να λειτουργήσουν όσο το δυνατόν καλύτερα και χωρίς απώλειες πάνω απο όλα (αν μπορεί να γίνει αυτό)...

Έχω ενα κλασικό ενυδρείο 144 νομίζω λίτρων :D ... (θα πρέπει να το βγάλω απο την αποθήκη και να δώ ακριβώς διαστάσεις)

Αυτό που θέλω να πώ είναι... οτι είχα παλιά το ιγκουάνα μου εκεί που σημαίνει χώμα, υψηλές θερμοκρασίες κλπ... τι θα πρέπει να προσέξω; Φαντάζομαι να μην τρέξει το νερό όταν το γεμίσω αλλα σχετικά με το χώμα που ίσως να έχουν μείνει υπολύματα στις ακριες εκεί που είναι η σιλικόνη τι κάνω; :wootwoot:

Επίσης έχω διαλέξει τα παρακάτω προϊόντα μέχρι στιγμής... (ελπίζω να μην πειράζει που ανεβαζω link απο petshops αν ναί συγχωρήστε με και αφαιρέστε τα :wootwoot: )

Θερμοστάτης

Φίλτρο

Ανάπτυξη Βακτηριδίων

Test ΝΟ2

Test Αμωνίας NH3/NH4

Είναι καλά τα παραπάνω προϊόντα; Χρειάζομαι κάτι ακόμη; Σκέφτομαι να πάρω και αλλο ένα που προστατεύει την μεμβράνη των ψαριών και απο γδαρσίματα... τι μου προτίνετε; Επίσης που μπορώ να βρώ φωτογραφίες απο όλα τα ψάρια του γλυκού νερού με οδηγίες ώς προς το μέγεθος, τη φιλικότητα κοκ

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ :D

Ενα ενυδρειο 150 περιπου λιτρων ειναι μια καλη αρχη για το χομπυ, ειναι πιο ευκολο τα μεγαλα ενυδρεια να κρατηθουν υγειη, απλα περισσοτερο νερο παιρνουν και δυσκολευει στο κουβαλημα.

Σημερα πλεον ομως ολα μπορουν να γινουν πιο ευκολα με ενα βαρελακι για ελιες, μια αντλια νερου και ενα αλφαδολαστιχο (θα τα πουμε στην πορεια).

Καταρχην πρεπει να τσεκαρεις το ενυδρειο.

Ξεπλυνε το με το λαστιχο και πιεση, σε εξωτερικο χωρο, γεμισε το και αστο 2-3 μερες να δεις αν χανει.

Αν ειναι ΟΚ το στηνεις στη βαση του και το γεμιζεις φρεσκο νερο με αντιχλωριο, στο φιλτρο του βαζεις και ενεργο ανθρακα για μια εβομαδα να τραβηξει τυχων καταλοιπα ή τοξικα.

Μετα τον βγαζεις και τον πετας.

Οσο γινονται αυτα διαβαζεις εδω τις βασικες πληροφοριες για τα ενυδρεια, το νερο, το στρωσιμο του φιλτρου και τον ΚΥΚΛΟ ΤΟΥ ΑΖΩΤΟΥ για να καταλαβεις ποιος και πως "καθαριζει" το νερο.

Ξεκινώντας και προχωρώντας σωστά

Στρώσημο κοινόβιων ενυδρείων

Αν δεν τα διαβασεις και τα κατανοησεις, δεν εχεις πολλες πιθανοτητες επιτυχιας και μονο απο τυχη θα συμβει κατι τετοιο και για λιγο καιρο.

Οτι αποριες σου μεινουν, ρωτας.

Το φιλτρο για το οποιο ρωτας, ειναι μικρο για 150 λιτρα, δεν φτανει ουτε για ζητω.

Προτεινω ενα εξωτερικο με 2-3 τουλαχιστον λιτρα χωρητικοτητα.

πχ eheim 2213 (ή και το πιο μεγαλο 2215) ή το πιο μοντερνο και ευχρηστο eheim ecco pro 2036 (περιεχει και τα υλικα φιλτρανσης στο πρωτο πρεπει να τα παρεις ξεχωριστα, μη σε ξεγελανε λοιπον οι τιμες).

Θερμοστατης με κλειστα ματια jager 125w. Υπολογισε 0,6 - 1 watt/λιτρο (αναλογα και τις θερμοκρασιες του χωρου)

Για βακτηρια εμποριου θα σε γελασω, απεφυγε παντως βακτηρια σε σκονη.

Τεστ υγρα APi (ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3, pH, kH+gH) προσοχη στην ημερομηνια ληξης.

Αντιοχλωριο που α) ειναι το πιο οικονομικο (5ml στα 200 λιτρα νεου νερου), β) δεσμευει χλωριο και ΧΛΩΡΑΜΙΝΗ που εχει πλεον το νερο του δικτυου, γ) δεσμευει τοξικα, βαρεα μεταλλα, αμμωνια και νιτρωδη και δ) προστατευει και αναγεννα τη μεμβρανη του ψαριου δεν θα βρεις ευκολα σαν το seachem prime.

Καλη συνεχεια, καλο διαβασμα, υπομονη και ολα θα πανε καλα :P

ΥΓ ΞΕΧΑΣΑ, ΨΑΡΙΑ ΕΙΝΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΣΤΡΩΣΕΙ 100% ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη άκυρο, το ενυδρείο είναι της αδερφής μου και μου έδωσε λάθος πληροφορίες... :wootwoot: τελικά είναι 80 λίτρων :wootwoot:... :wootwoot:

Καταρχην καλως όρισες....

Καλα ειναι και τα 80 λιτρα.

Σιγά σιγά καλό θα ήταν να δεις το σωστό εξοπλίσμό, να αποφασήσεις τι ωαρακια να βάλεις και μετα να στήσεις τον καταλληλο χώρο για τους υδροβιους φίλους σου....

Συμβουλη....

Τον Delta66 να τον ακους.... ειναι από τους Μαστερ του ειδους.... γεια σου φιλε σπυρο.... :D:P

Link to comment
Share on other sites

Κάλως ήρθες στο φόρουμ :D:P

Link to comment
Share on other sites

...Συμβουλη....

Τον Delta66 να τον ακους.... ειναι από τους Μαστερ του ειδους.... γεια σου φιλε σπυρο.... :D:P

Μη λεμε και οτι θε'με, :wootwoot:
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...