Jump to content

ΜΟΥΧΛΑ ΣΕ ΞΥΛΟ!!! ??? ΤΙ ΚΑΝΩ???


Recommended Posts

ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ 3 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕΤΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΝΟΣ 20 ΛΙΤΡΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΣΕ 55 ΛΙΤΡΟ.

ΣΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΟ 1/5 ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑΦΕΡΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΜΠΗΚΕ ΜΕ ΒΑΚΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΦΡΕΣΚΟ ΝΕΡΟ. ΣΤΟ ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΞΥΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΑΛΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ, (ΤΑ ΆΛΛΑ ΞΥΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ), ΆΡΧΙΣΕ ΝΑ ΠΙΑΝΕΙ ΜΙΑ ΑΣΠΡΗ ΚΡΟΥΣΤΑ ΣΑΝ ΜΟΥΧΛΑ. ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ??? ΤΟΝΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΞΥΛΟ ΗΤΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ. ΤΑ ΑΛΛΑ ΞΥΛΑ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη μην γραφεις με κεφαλαια.Φαινεται σαν να φωναζεις.

Τωρα οσο για το ξυλο μην αγχωνεσαι.Το ειχα παθει και εγω καποτε.Βγαλε το ξυλο απο το ενυδρειο ξεπλυνε το καλα και στο σημειο που εμφανιζεται αυτη ''η ασπρη μουχλα''(που αν δεν κανω λαθος πρεπει να ειναι καποιο ειδος αλγης) ξυστο καλα με ενα μαχαιρι και θα φυγει.

Link to comment
Share on other sites

Οκ Ευχαριστώ. Αν το αφήσω μέσα και δεν το βγάλω, υπάρχει περίπτωση να κάνει τον κύκλο του και να φύγει από μόνο της η μούχλα???? ( το ρωτώ για να μην αναστατώσω τα ψάρια με το να βγαλω το ξύλο έξω)

Link to comment
Share on other sites

ετσι εχω ακουσει, αν και δεν μου εχει τυχει εμενα ακομη. ποσο καιρο ηταν στο αλλο ενυδρειο? ηταν βυθισμενο κανονικα? απο πετ σοπ το πηρες?

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο περιμενε να σου απαντησουν με σιγουρια οι πιο εμπειροι.Αυτο που θα σου πω εγω ειναι οτι υπαρχουν 2 πιθανοτητες.Με συνεχεις καθημερινες μικρες αλλαγες νερου μπορει κανει τον κυκλο του και να φυγει.Υπαρχει ομως και η πιθανοτητα αν το αφησεις να εξαπλωθει.

Link to comment
Share on other sites

απο pet shop το πήρα. Ήταν μέσα σε ενυδρείο του petshop. Τα άλλα ξύλα δεν ήταν μέσα σε ενυδρείο. ήταν καινουργια.

Link to comment
Share on other sites

Με μπερδεψες.

Το ενα ξυλο που επιασε μυκητα (το ηδη χρησιμοποημενο), ηταν στο δικο σου 20λιτρο ενυδρειο ή σε ενυδρειο του πετσοπ?

Βαλε μια φωτο του ξυλου αν γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Για (καλος) μυκητας φαινεται (θα φυγει μονος του).

Μαζι με το ξυλο μπορει να πηρες και οτι αλλο (κακο) μπορει να ειχε μεσα το ενυδρειο του πετσοπ.

Link to comment
Share on other sites

Σε μια απο τις ριζες που εχω εχει βγαλει τετοιο πραγμα σαν μουχλα το οποιο δεν το πειραζω και δεν μου εχει κανει κατι εδω και 8 μηνες!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα δυο ρίζες μοπάνι που είχαν βγάλει μια άσπρη "μουχλα".

Απότι διάβασα είναι άλγη.

Δεν είναι κάτι κακό. Στη δική μου περίπτωση το καθάρισε όλο μια γαρίδα και ένα Apple snail.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...