Jump to content

Μια πρωτη προσεγγιση


Recommended Posts

Καλησπερα και καλο χειμωνα!

Καθ'οτι απειρος σε αυτο το χομπι, ψαχνω πληροφοριες για τα αρχικα και σωστα βηματα στη δημιουργια ενος ενυδρειου. Εχω διαβασει μερικα σχετικα αρθρα, ομως δεν ειμαι καλυμμενος και εχω μερικες ερωτησεις.

Για αρχη θα ηθελα να ρωτησω ποιο ειναι το "ιδανικο" μεγεθος ενυδρειου με το οποιο θα μπορουσα να ξεκινησω? Αξιζει η ιδιοκατασκευη του ή η αγορα απο καποιο καταστημα?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε Troll, θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με ένα ενυδρείο γύρω στα 100 λίτρα ώστε να μην είναι ανεκτικός ο όγκος του σε λάθη αλλά και να μην σε κουράσει με μεγάλες αλλαγές νερού και καθάρισμα.

Όσον αφορά στο αν είναι καλύτερο το έτοιμο ή η ιδιοκατασκευή θα έλεγα εξαρτάται από πόσο πιάνουν τα χέρια σου και πόσα γνωρίζεις για το χόμπι, καλύτερα ξεκίνα με κάποιο έτοιμο και όταν αποκτήσεις εμπειρία φτιάχνεις ένα μεγαλύτερο μόνος σου.

Καλή συνέχεια στο χόμπυ και το AZ. :(

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε Troll, θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με ένα ενυδρείο γύρω στα 100 λίτρα ώστε να μην είναι ανεκτικός ο όγκος του σε λάθη αλλά και να μην σε κουράσει με μεγάλες αλλαγές νερού και καθάρισμα.

Όσον αφορά στο αν είναι καλύτερο το έτοιμο ή η ιδιοκατασκευή θα έλεγα εξαρτάται από πόσο πιάνουν τα χέρια σου και πόσα γνωρίζεις για το χόμπι, καλύτερα ξεκίνα με κάποιο έτοιμο και όταν αποκτήσεις εμπειρία φτιάχνεις ένα μεγαλύτερο μόνος σου.

Καλή συνέχεια στο χόμπυ και το AZ. :(

:(

Με προλαβες :(

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω πως κάθε ψάρι εχει ανάλογες απαιτήσεις σε λίτρα και καλό θα ήταν πριν αποφασησεις για το μεγεθος του ενυδρείου, να δεις τι ψαράκια θέλεις να βάλεις.

Αλλα καλύτερο είναι να ξεκινήσεις με κάτι (σχετικά) μικρό για να κάνεις τα πρώτα σου βήματα εκεί και να δεις εαν γουστάρεις να το κρατήσεις.

Συμφωνω με τα 100. μινιμουμ.

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πρωτες κι αμεσες συμβουλες!

Θελω να πιστευω οτι πιανουν τα χερια μου. Με βαση την εμπειρια σας, για ενα ενυδρειο ενδεικτικων διαστασεων Μ100xΠ40xΥ45 τι προτεινετε, ιδιοκατασκευη ή ετοιμο?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πρωτες κι αμεσες συμβουλες!

Θελω να πιστευω οτι πιανουν τα χερια μου. Με βαση την εμπειρια σας, για ενα ενυδρειο ενδεικτικων διαστασεων Μ100xΠ40xΥ45 τι προτεινετε, ιδιοκατασκευη ή ετοιμο?

νομιζω οτι για τετοια διασταση μπορεις να βρεις σε πολυ καλη τιμη ετοιμο.βεβαια και επειδη τρωγοντας ερχεται η ορεξη,παιζει ρολο με τι ακριβως θελεις να ασχοληθεις....

τι θελω να πω.

αν πχ θελεις να το κανεις καλα φυτεμενο με αληθινα φυτα,δεν υπαρχει ετοιμο ενυδρειο που να σου δινει το πολυ καλο φως που θα χρειαστεις οποτε θα αρχισεις τις πατεντες για να προσθεσεις λαμπες...

αν ομως το φτιαξεις μονος σου,θα φτιαξεις και καπακι αναλογα με το τι θελεις απο την αρχη....

πιστευω να καταλαβες τι θελω να πω.. :(:(

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πρωτες κι αμεσες συμβουλες!

Θελω να πιστευω οτι πιανουν τα χερια μου. Με βαση την εμπειρια σας, για ενα ενυδρειο ενδεικτικων διαστασεων Μ100xΠ40xΥ45 τι προτεινετε, ιδιοκατασκευη ή ετοιμο?

Το θέμα δεν είναι μόνο να πιάνουν τα χέρια σου, αλλά να έχεις και την εμπειρία κόλλησης τζαμιών! Ένα ενυδρείο 100+ λίτρων είναι πολύ σοβαρή υπόθεση αν σου "ανοίξει". Είμαι υπέρ της ιδιοκατασκευής αλλά κάτω από την προϋπόθεση ότι θα ενημερωθείς πολύ καλά και ακόμα καλύτερα να το κάνεις κάτω από την επίβλεψη κάποιου γνώστη!

Απ'ότι βλέπω είσαι από Αττική, οπότε, πίστεψέ με, όλο και κάποιος θα βρεθεί να σε καθοδηγήσει :)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν καποια tips για την σωστη κολληση των τζαμιων? Μεχρι στιγμης εχω διαβασει το σχετικο αρθρο στο tsamisaquarium και οτι αλλο εχω βρει σε αυτο το forum, αλλα και σε αλλα... Δε μου φαινεται δυσκολη διαδικασια (χωρις βεβαια να θελω να φανω υπερβολικα αισιοδοξος), εκτος αν υπαρχει κατι ιδιαιτερο που πρεπει να προσεξω... :)

Για λιγες ωρες σερφαρα στο ιντερνετ και εψαχνα για βιοτοπικα ενυδρεια... Οσο περισσοτερο το ψαχνω, τοσο πιο πολυ ανυπομονω!

Έγινε επεξεργασία - Troll
Link to comment
Share on other sites

Με βαση οσα εχω διαβασει εφτιαξα το παρακατω σχεδιο. Πιστευετε οτι ειναι ΟΚ για να προχωρησω ή χρειαζεται αλλαγες?

aqua001.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι σ αυτές τις διαστάσεις δεν χρειάζονται οι πλαϊνές κόντρες, ούτε και η μεσαία.

Και το δικό μου ενυδρείο έχει παρόμοιες διαστάσεις και δεν τις έχει αυτές.

Ένα άλλο που πρέπει να προσέξεις είναι με τις μπροστά/πίσω κόντρες ειδικά με την πίσω, ότι πρέπει να αφήσεις κάποιο χώρο ώστε να περάσουν οι σωληνώσεις των φίλτρων.

Link to comment
Share on other sites

Θελω οσο το δυνατον μεγαλυτερη σιγουρια, γι'αυτο και εβαλα και τη μεσαια κοντρα.

Οσον αφορα το φιλτρο δεν εχω αποφασισει ακομα αν θα ειναι εμποριου ή sump. Τωρα το ψαχνω. Παντως θα υπαρχουν τρυπες, μια για υπερχειληση και μια για πληρωση, εκτος κι αν μου ξεφευγει κατι! Mια απορια... Υπαρχει διαφορα αν το φιλτρο τραβαει απ'την υπερχειληση ή απο χαμηλα?

Έγινε επεξεργασία - Troll
Link to comment
Share on other sites

Ακυρη η προηγουμενη ερωτηση περι "τρυπας"... απλα μπερδεψα την εσωτερικη με την εξωτερικη υπερχειληση!

Τι προτεινετε για το τζαμι του ενυδρειου? Απλο ή ασφαλειας?

Link to comment
Share on other sites

Ακυρη η προηγουμενη ερωτηση περι "τρυπας"... απλα μπερδεψα την εσωτερικη με την εξωτερικη υπερχειληση!

Τι προτεινετε για το τζαμι του ενυδρειου? Απλο ή ασφαλειας?

Αν δεν έχεις σκοπό να το πυροβολήσεις, με ένα απλό τζάμι 8mm είσαι ok!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις σκοπό να το πυροβολήσεις, με ένα απλό τζάμι 8mm είσαι ok!!!

Επειδη υπαρχουν μικρα παιδια στο σπιτι, σιγουρα θα πυροβοληθει... το θεμα ειναι αν θα ειναι με πιστολι ή μπαζουκας! :)

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο καμποσο ψαξιμο και διαβασμα, σχεδιασα το sump αλλα και την νεα υπερχειληση.

Το ενυδρειο θα φαινεται ετσι...

aqua004.jpg

Oι μπλε σωληνωση ειναι η υπερχειληση και η πρασινη ειναι η πληρωση. Η πληρωση σκεφτομουνα να εχει 2 εξοδους, η μια στην επιφανεια και η αλλη κοντα στον πυθμενα, ωστε να υπαρχει συνεχομενη κινηση του νερου μεσα στο ενυδρειο. Η υπερχειληση ειναι παραλλαγη απο αυτο το site. Παρακατω φαινεται πιο καθαρα...

aqua005.jpg

refugium.gif

Η λειτουργια εχει ως εξης:

Πρασινο φως: Αντλια επιστροφης ανοιχτη

Το νερο επιστρεφει στο ενυδρειο

Ο θαλαμος επιστροφης του sump αδειαζει

Το ενυδρειο γεμιζει

Η υπερχειληση γεμιζει

Η υπερχειληση αδειαζει στο sump

To sump γεμιζει

Κοκκινο φως: Αντλια επιστροφης κλειστη

Το νερο στις σωληνωσεις αδειαζει

Η τρυπα στη σωληνα πληρωσης διακοπτει το σιφοναριζμα

Το νερο στο sump αυξανεται

To σιφονι της υπερχειλησης παραμενει γεματο

Ολα αυτα βεβαια με την προϋποθεση οτι το sump εχει χωρο για το επιπλεον νερο...

Παντως για ασφαλεια θα μπει καποιο ειδος φλοτερ για κλεισιμο του κυκλωματος...

Με βαση διαφορα αρθρα και ιδιοκατασκευες κατεληξα στο παρακατω sump...

aqua006.jpg

aqua007.jpg

Eχει διαστασεις 80x30x45 cm, 100 λιτρων και χωριζεται σε 5 θαλαμους, A, B, C, D και Ε. Οι αντιστοιχιες των αριθμων της τελευταιας εικονας εχουν ως εξης:

1. Υαλοβαμβακας

2. Μπλε σφουγγαρι

3. Κενο

4. Βοτσαλο

5. Βιομπαλες

6. Μακαρονι

7. Συσκευη CO2

8. Αντλια

9. Θερμαντηρας

Η τοποθετηση των χωρισματων και των υλικων δεν ειναι η τελικη αφου χρειαζεται περισσοτερο ψαξιμο. Ισως αν αλλαξουν οι θεσεις των χωρισματων, ο επομενος θαλαμος να ειναι λιγο πιο μικρος απ'τον προηγουμενο, (εκτος απ'τον D) να υπαρχει καλυτερη ροη. Ο τελευταιος θαλαμος ουτως ή αλλως θα πρεπει να ειναι μεγαλος για να χωραει τις συσκευες αλλα και μα υπαρχει περισσοτερος ογκος νερου για να ζεσταινει ο θερμαντηρας.

Οποιεσδηποτε παρατηρησεις και σχολια ειναι ευπροσδεκτα.

Φιλος εριξε την ιδεα να υπαρχει ενα στεφανι απο αλουμινιο πανω και κατω στο ενυδρειο. Ενισχυει δραστικα την ολη κατασκευη, αλλα δεν ξερω αν χρειαζεται. Καπως ετσι θα φαινεται ολοκληρωμενο...

aqua008.jpg

Link to comment
Share on other sites

όλο αυτό για γλυκό νερο;

Γιατί όχι ενα εξωτερικό φιλτράκι;

Link to comment
Share on other sites

Eιναι περισσοτερο η χαρα της ιδιοκατασκευης... Επιπλεον θελω ενα πληρως αυτονομο ενυδρειο, οσο ειναι αυτο δυνατον. Επισης θελω οσο γινεται να φαινεται πιο φυσικο, πραγμα που δεν επιτρεπει οποιοδηποτε μηχανημα μεσα στο ενυδρειο. Ειναι κυριως αισθητικο θεμα. Επιπλεον οι αλλαγες του νερου θα γινονται απο το sump και αυτο ειναι ενα απ'τα πολλα πλεονεκτηματα του.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο και με μεράκι ξεκινά το όλο project… ανήκω στον θαλασσινό τομέα και μου έκανε εντύπωση η τοποθέτηση του CO2 μέσα στο sumb !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα θα συγχαρητηρια για τη σχεδιαση του προτζεκτ και να ρωτησω με ποιο προγραμμα σχεδιασες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι αρχαριος με το θεμα, οποτε οτι εχω σχεδιασει ειναι απο οτι εχω δει και διαβασει στο ιντερνετ. Αυτος βεβαια μπορει να ειναι και ο λογος ενδεχομενων λαθων ή υπερβολων. Για παραδειγμα στο sump θεωρησα οτι μπορει να μπει το CO2 μιας και ειναι σημαντικο για την αναπτυξη των φυτων. Βεβαια η τοποθετηση του εκει βοηθαει στο να γινει καλυτερη μιξη πριν παει στο ενυδρειο. Αλλο ενα πλεονεκτημα του sump...

Βασικα θα ξεκινησω με την κατασκευη του sump πριν φτιαξω το ενυδρειο, πιο πολυ για να αποκτησω μια σχετικη εμπειρια. Βασει του σχεδιου που εχω παραθεσει, πιστευετε οτι χρειαζεται να αλλαξω κατι, πχ αριθμο ή θεση χωρισματων?

ΥΓ Ο σχεδιασμος εγινε στο 3D Max

Έγινε επεξεργασία - Troll
Link to comment
Share on other sites

Μιας και το CO2 είναι αέριο.. την στιγμή που το διοχετεύεις στο sumb, και με αντλία τροφοδοτείς το κυρίως ενυδρείο η ποσότητα που θα καταλήγει στο ενυδρείο θα είναι αυτή που πρέπει?

Απ ότι ξέρω κάθε ενυδρείο με φυτά χρειάζεται μια συγκεκριμένη ποσότητα CO2 και πάντα σε σχέση με τα λίτρα.

Η ποσότητα αυτή ρυθμίζεται με κάποιον controller που λογικά θα πρέπει να βρίσκεται στο κυρίως ενυδρείο μιας και εκεί είναι τα φυτά.

Με τον τρόπο που το έκανες νομίζω ότι άλλη παραγωγή CO2 θα έχεις στο sump και άλλη θα φτάνει στο ενυδρείο.

Δεν θέλω να σε μπερδέψω.. και εγώ ρωτάω για να μάθω..μιας και είμαι θαλασσινός !!!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

όλο αυτό για γλυκό νερο;

Γιατί όχι ενα εξωτερικό φιλτράκι;

Tι σε κανει να το λες αυτο;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία δουλειά αγαπητέ φίλε.Απλώς και εγώ θέλω να ρωτήσω ο διαχυτήρας του CO2 δεν θα ήταν καλύτερα να μπεί στο ενυδρείο απάνω ;.

Εύχομαι καλή επιτυχία ,Σωκράτης :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...