Jump to content

Αιμομιξία ψαριών;


Recommended Posts

Θάθελα από αυτούς που έχουν εμπειρίες να ακούσω γνώμες για ζευγάρωμα από αδέλφια ψαρια αν θα έχει επιπτώσεις στα μικρά που θα γεννηθούν. :(

Link to comment
Share on other sites

τετοια ερωτηση,εχει και αμεση απαντηση,και ειναι λογικο.μα και βεβαια ναι.

ο εκφυλισμος του dna στους οργανισμους που πραττουν αιμομιξια ειναι δεδομενος.στραβα,περιεργα σωματα στα ψαρια,θανατοι χωρις καποια αιτιολογια κλπ ειναι μερικα απο αυτα που θα συμβουν.ο σωστος χομπιστας που ασχολειται με αναπαραγωγες πρεπει να αλλαζει τα αιματα στα ζωα του σε συντομο χρονικο διαστημα για να μην εμφανιστουν καποια απο τα παραπανω....

Link to comment
Share on other sites

τετοια ερωτηση,εχει και αμεση απαντηση,και ειναι λογικο.μα και βεβαια ναι.

ο εκφυλισμος του dna στους οργανισμους που πραττουν αιμομιξια ειναι δεδομενος.στραβα,περιεργα σωματα στα ψαρια,θανατοι χωρις καποια αιτιολογια κλπ ειναι μερικα απο αυτα που θα συμβουν.ο σωστος χομπιστας που ασχολειται με αναπαραγωγες πρεπει να αλλαζει τα αιματα στα ζωα του σε συντομο χρονικο διαστημα για να μην εμφανιστουν καποια απο τα παραπανω....

:(

Αυτο ισχυει σε ολα τα ψαρια;

Εισαι σιγουρος;

Link to comment
Share on other sites

τετοια ερωτηση,εχει και αμεση απαντηση,και ειναι λογικο.μα και βεβαια ναι.

ο εκφυλισμος του dna στους οργανισμους που πραττουν αιμομιξια ειναι δεδομενος.στραβα,περιεργα σωματα στα ψαρια,θανατοι χωρις καποια αιτιολογια κλπ ειναι μερικα απο αυτα που θα συμβουν.ο σωστος χομπιστας που ασχολειται με αναπαραγωγες πρεπει να αλλαζει τα αιματα στα ζωα του σε συντομο χρονικο διαστημα για να μην εμφανιστουν καποια απο τα παραπανω....

Σε ευχάριστο για την άμεση απάντηση. Απλά έκανα την ερώτηση γιατί 2-3 κύριοι που έχουν pet shop μου είπαν κανένα πρόβλημα :(

Link to comment
Share on other sites

πάντα μα πάντα διασταυρόνουμε αυτά που ακούμε! ειδικά απο πετ σοπ.

Ασχετα αν και ο κλαζ ειναι πετσοπας! αλλα ο καλύετερος που εχω γνωρίσει!

πσ: αν και με ξέχασε!

****δεν σε ξεχασα.θα μιλησουμε μεσα στη βδομαδα για το θεμα σου....

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχάριστο για την άμεση απάντηση. Απλά έκανα την ερώτηση γιατί 2-3 κύριοι που έχουν pet shop μου είπαν κανένα πρόβλημα :(

κοιτα,το να συμβει καποιες λιγες φορες ειναι οκ. εγω μιλαω αν τα αφησουμε ολα τα συγγενικα ψαρια στην τυχη τους μεσα σε ενα ενυδρειο.ο εκφυλισμος δεν συμβαινει με 1-2 φορες αλλα, αν γινεται επι μονιμου βασεως.
Link to comment
Share on other sites

πάντα μα πάντα διασταυρόνουμε αυτά που ακούμε! ειδικά απο πετ σοπ.

Ασχετα αν και ο κλαζ ειναι πετσοπας! αλλα ο καλύετερος που εχω γνωρίσει!

πσ: αν και με ξέχασε!

Μα αυτό έκανα :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει λογος να πουμε κατι παραπανω.εαν πχ εχουμε γκαπις και παμπολλες γεννες καλο θα ειναι καθε 3-4 μηνες να αλλαζουμε καποια απο τα ζωα μας με νεο αιμα.ετσι οι οποιεσδηποτε τυχον αιμομιξιες θα γινουν ελαχιστες,και νθα συνεχισουμε να αναπαραγουμε υγιη ζωα χωρις τετοια προβληματα.

στα υπολοιπα ψαρακια που δεν αναπαραγονται και τοσο συχνα,απλως θελει λιγη προσοχη,τιποτε παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω convict πολλά χρονια τώρα... όπως γνωρίζετε αυτά τα ψαρια γεννάνε 150-200 μικρά κάθε φορα. Στην τελευταία γεννα είχα 6 άσπρα μικρά τα λεγόμενα pink convict και ενώ έψαξα να βρω αλλα στην αγορά στάθηκε αδύνατο.Μου είπαν ότι είναι πιο σπάνιο είδος και έτσι σκέφτηκα μήπως.... :(

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει λογος να πουμε κατι παραπανω.εαν πχ εχουμε γκαπις και παμπολλες γεννες καλο θα ειναι καθε 3-4 μηνες να αλλαζουμε καποια απο τα ζωα μας με νεο αιμα.ετσι οι οποιεσδηποτε τυχον αιμομιξιες θα γινουν ελαχιστες,και νθα συνεχισουμε να αναπαραγουμε υγιη ζωα χωρις τετοια προβληματα.

στα υπολοιπα ψαρακια που δεν αναπαραγονται και τοσο συχνα,απλως θελει λιγη προσοχη,τιποτε παραπανω.

Ήσουν πλήρως κατατοπιστικός :(:(

Link to comment
Share on other sites

Θυμαμαι που σε ενα ξενο forum ειχε τεθει η ιδια συζητηση και ενας βιολογος/γενετιστης ειχε αναφερει οτι ο μαγικος αριθμος ειναι το 13.

Μετα την 13 γενια εσωτερικων διασταυρωσεων , ολα σχεδον τα ειδη, εκφυλιζονται και χρειαζεται ανανεωση στο γονιδιακο αποθεμα.

Δεν ειναι δικη μου θεωρια, δεν το εχω διασταυρωσει, απλως το αναφερω..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Αν ένα ψάρι έχει υποστεί εκφυλισμό(πάνω απο 6 γενιές) και θεωρητικά έχει χάσει κάποια απο τα χρώματα του και μπει κάποιο ψάρι το οποίο είναι κανονικό και ζευγαρώσουν αυτά τα 2 τι θα βγεί?

Πχ αν έχουμε έναν αρσενικό m.auratus απο πετ και ένα θηλικό m.auratus που έχει σχεδόν εκφυλιστεί τι γόνος θα βγει?

Έγινε επεξεργασία - ΠαναγιώτηςCR7
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...