Jump to content

μπλε


tottos

Recommended Posts

γεια σε ολους και καλως σας βρηκα.

ασχολουμαι καμποσο καιρο με τα ενυδρεια αλλα αυτες τις μερες οι διακοπες ρευματος που προκληθηκαν εξαιτιας των πυρκαγιων μου προκαλεσαν σημαντικα προβληματα με τα ενυδρεια μου και αρκετες απωλειες με αποτελεσμα να χασω ολα τα αγγελοψαρα μου. επειδη τα αγγελοψαρα τα αγαπω, αν και ειχα την ευκαιρια να κανω κατι καινουριο αποφασισα να συνεχισω και σαν καλος χομπιστας εψαξα στο νετ για να δω αν υπαρχει κατι καινουριο.

με μεγαλη περιεργεια λοιπον ειδα μια καινουρια εξελιξη, τα pinoy angelfish, μια καινουρια ποικιλια φαινομενικα μπλε αγγελοψαρων!!!!! :)

αναρωτιεμαι αν γνωριζει κανεις κατι περαιτερω για το θεμα και αν ναι, πως μπορω να τα βρω

oριστε και σχετικο λινκ για οποιον ενδιαφερεται

http://www.angelfishkisses.com/forum/showt...25936#post25936

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα....

Καλώς ήρθες στη παρέα μας :)

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους και καλως σας βρηκα.

ασχολουμαι καμποσο καιρο με τα ενυδρεια αλλα αυτες τις μερες οι διακοπες ρευματος που προκληθηκαν εξαιτιας των πυρκαγιων μου προκαλεσαν σημαντικα προβληματα με τα ενυδρεια μου και αρκετες απωλειες με αποτελεσμα να χασω ολα τα αγγελοψαρα μου. επειδη τα αγγελοψαρα τα αγαπω, αν και ειχα την ευκαιρια να κανω κατι καινουριο αποφασισα να συνεχισω και σαν καλος χομπιστας εψαξα στο νετ για να δω αν υπαρχει κατι καινουριο.

με μεγαλη περιεργεια λοιπον ειδα μια καινουρια εξελιξη, τα pinoy angelfish, μια καινουρια ποικιλια φαινομενικα μπλε αγγελοψαρων!!!!! :)

αναρωτιεμαι αν γνωριζει κανεις κατι περαιτερω για το θεμα και αν ναι, πως μπορω να τα βρω

oριστε και σχετικο λινκ για οποιον ενδιαφερεται

http://www.angelfishkisses.com/forum/showt...25936#post25936

τα λεμε

Αρχηγε με αυτο το καταπληκτικο nickname καλως ορισες.....

Δεν εχω αποψη για τα αγγελοψαρα... αλλα αυτα που ειδα στο λινκ που εβαλες.... ειναι πολυ ομορφα!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες...

Οταν λεμε καινουργια Σκαλαρια...Εννοουμε καινουργια στην φυση?Καινουργια απο την φυση οπου τα βρηκε προσφατα ο ανθρωπος??Η καινουργια ψαρια τα οποια εχουν "φτιαχτει" σε εργαστηρια..?

Αν ισχυει το τριτο εγω δεν θα τα προτιμουσα...Αν υπαρχουν ομως ελευθερα στην φυση ειναι πραγματικα υπεροχα...:)

Kαλη συνεχεια και συληπητηρια για τα ψαρακια σου...:D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για το καλοσορισμα.

εκανα μια μικρη ερευνα επι του 8εματος. απο οτι φαινεται τα ψαρια αυτα εχουν προκυψει μεσα απο επιλεκτικη εκτροφη(οπως πολλα απο τα ψαρια που κυκλοφορουν στο χομπι, π.χ. μονομαχοι. γκουπι)

ο δημιουργος τους μεσα απο γενετικη ερευνα νομιζω προσδιορισε τι ειναι αυτο που χαριζει στα αγγελοψαρα το μπλε χρωμα και προσπαθησε να αναπαραγει μονο τα ψαρια που εμφανιζαν τον χρωματισμο που τον ενδιεφερε.

επισης διαβασα οτι κυκλοφορουν στην ευρωπη. απο βδομαδα θα ρωτησω σε ενα εξειδικευμενο καταστημα που γνωριζω στην αγια παρασκευη...και βλεπουμε.

btw ευχαριστω : ) τι να πω ηταν μια εμπνευση της στιγμης

Έγινε επεξεργασία - tottos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...