Jump to content

Προσαρμογή νέου ψαριού


Recommended Posts

Αύριο πρόκειται να προσθέσω στο ενυδρείο μου ένα θηλυκό mikrogeophagus altispinosus. Το pet shop από όπου θα το πάρω, τα έχει σε νερό δικτύου. Στην Θεσσαλονίκη οι τιμές είναι περίπου : GH=16,KH=13 και PH=7,5-8. Στο ενυδρείο μου έχω τις εξής τιμές : GH=7,KH=3 και PH=7,4 (παρά την υπομονετική παρατήρηση των χρωμάτων δεν είμαι και σίγουρος :) ). Επειδή από τότε που χρησιμοποιώ Α/Ο (εδώ και ένα χρόνο) δεν έχω προσθέσει ψαράκια στο ενυδρείο μου θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για την όσο δυνατόν καλύτερη και πιο ανώδυνη προσαρμογή του ψαριού.

Περιμένω τις συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο πρόκειται να προσθέσω στο ενυδρείο μου ένα θηλυκό mikrogeophagus altispinosus. Το pet shop από όπου θα το πάρω, τα έχει σε νερό δικτύου. Στην Θεσσαλονίκη οι τιμές είναι περίπου : GH=16,KH=13 και PH=7,5-8. Στο ενυδρείο μου έχω τις εξής τιμές : GH=7,KH=3 και PH=7,4 (παρά την υπομονετική παρατήρηση των χρωμάτων δεν είμαι και σίγουρος :) ). Επειδή από τότε που χρησιμοποιώ Α/Ο (εδώ και ένα χρόνο) δεν έχω προσθέσει ψαράκια στο ενυδρείο μου θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για την όσο δυνατόν καλύτερη και πιο ανώδυνη προσαρμογή του ψαριού.

Περιμένω τις συμβουλές σας.

Γνώμη μου:

Το ψάρι σε ένα άχρωμα λεκανάκι για να μη στρεσάρεται (εννοείται ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ το λεκανάκι) με το νερό της σακούλας. Ανά 10-15 λεπτά, με ένα ποτήρι θα αφαιρείς νερό από το λεκανάκι και θα προσθέτεις νερό από το ενυδρείο. Κάνοντάς το αυτό για καμία ώρα θα έχεις αλλάξει σχεδόν όλο το νερό της σακούλας με αυτό του ενυδρείου. Και τότε απλά *ΜΠΛΟΥΜ*.

Αν και κανονικά έχουμε ξαναπεί πως σε αυτές τις περιπτώσεις το καλύτερο απ'όλα είναι η χρήση καραντίνας! :D

Link to comment
Share on other sites

Φίλε stormtrooper, δυστυχώς καραντίνα δεν υπάρχει :)

Αυτός είναι ο τρόπος που πάντοτε έβαζα τα ψαράκια στο ενυδρείο. Απλά, επειδή η διαφορά στις σκληρότητες είναι αρκετά μεγάλη, δεν ξέρω αν πρέπει να γίνει πιο σταδιακά, με μεταφορά μικρότερων ποσοτήτων νερού και σε μεγαλύτερη χρονική διάρκεια.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε stormtrooper, δυστυχώς καραντίνα δεν υπάρχει :)

Αυτός είναι ο τρόπος που πάντοτε έβαζα τα ψαράκια στο ενυδρείο. Απλά, επειδή η διαφορά στις σκληρότητες είναι αρκετά μεγάλη, δεν ξέρω αν πρέπει να γίνει πιο σταδιακά, με μεταφορά μικρότερων ποσοτήτων νερού και σε μεγαλύτερη χρονική διάρκεια.

Θεωρώ πως τα 15 λεπτά είναι αρκετά για να συνηθίσει ένα ψάρι την προσαρμογή 100-150ml νερού που θα διαλυθεί στο ήδη υπάρχον νερό. Το πόσο νερό θα μεταφέρεις εξαρτάται από το πόσο νερό θα έχεις μέσα στη σακούλα. Επίσης, από τη στιγμή που θα πάρεις το ψάρι, αν δεν έχουν περάσει 30', μπορείς να το μετρήσεις με τα τεστάκια σου για να δεις αν όντως έχει αυτές τις αποκλίσεις. Ασχέτως αν χρησιμοποιεί νερό δικτύου, μέσα στο ενυδρείο το νερό μπορεί να αλλάξει τιμές. Οπότε δοκίμασε το πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα οι τιμές στα ενυδρεία του μαγαζιού μπορεί να αλλάξουν. Αλλά μάλλον προς το χειρότερο για εμένα που έχω μαλακότερο νερο. Δηλαδή μεγαλύτερο Ph και μεγαλύτερες σκληρότητες λόγο του χαλικιού.

Ευχαριστώ !

:)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα κανω προσαρμογη ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μια ωρα.

Λαστιχακι αεραντλιας με ενα βανακι αεραντλιας και προσθηκη νερου σταγονα-σταγονα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα κανω προσαρμογη ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μια ωρα.

Λαστιχακι αεραντλιας με ενα βανακι αεραντλιας και προσθηκη νερου σταγονα-σταγονα.

Τον ιδιο τροπο εφαρμοζω κι εγω :)

Link to comment
Share on other sites

Κι'εγω .............. αναλογα με τις μετρησεις και τις αντιδρασεις των ψαριων ......... ειναι η διαρκεια. Οσο μεγαλυτερη τοσο χειροτερα για τα ψαρια. Επισης λιγος φωτισμος .......... καλυτερα απο πολυς. Και πριν μπουν τα νεα ψαρια στο ενυδρειο ..... σβηνουν τα φωτα του.- :)

Link to comment
Share on other sites

Μιση ωριτσα, το πολυ μια ωρα με συστημα-σταγονα ειναι ΟΚ κα τα τη γνωμη μου.

Εσυ με 7,4 και 8 να εχει το νερο του καταστηματος θα εισαι καλυμενος.

Εκανα προχθες προσμαρμογη (αναγκαστικά) απο 5,5 (πεχα σακουλας) σε 6,5 (πεχα ενυδρειου) μεσα σε 1 ωρα και ολα τα ψαρια μετα απο 1 λετπο κρυφτο στο ενυδρειο, κανανε βολτες και ψαχνανε για φαι.

Παλιο βιντεακι με προσαρμογη cory (τα ειχα με πετσετα στη λεκανη, τα ξεσκεπασα μονο για το βιντεο)

Δεν ειχα παρει ακομα βαλβιδα ρυθμισης ροης για το σωληνακι και ειχα βαλει ενα κομματι σφουγγαρι για αργη ροη.

Μετα απο 5 λεπτα στο ενυδρειο ανοιξα και τα φωτα του ενυδρειου.

Σαν να μην εγινε τιποτα, βολτες και οι ουρες πανω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...