Jump to content

Φυτά


Maxus

Recommended Posts

Γεια σας παιδια,εχω μια απορία και θα χρειαστω πάλι μια μικρή βοήθεια.. :)

Στο ενυδρίο μου εχω σχάρες και θα ήθελα να μου πείτε αν μπορώ να βάλω αληθινά φυτά και να τα φυτέψω.

Χρειαζεται να βάλω υπόστρωμα και αμμο ή θα ''δέσουν'' οι ρίζες των φυτών στις σχάρες?? :D:thumbup:post-14511-1251992055_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

οι σχάρες δεν είναι τόσο πρόβλημα, αρκεί να έχεις αρκετό πάχος χαλίκι για να στερεώνονται κάτω. Σίγουρα είναι πιο όμορφο ένα ενυδρείο με φυτά, αλλά φίλε μου ίσως θα πετύχαινες ακόμη καλύτερο αποτέλεσμα με μονόχρωμο χαλικάκι.. ειδικά με μαύρο που δεν φαίνεται όταν πιάνει και μπίχλα!

Link to comment
Share on other sites

οι σχάρες δεν είναι τόσο πρόβλημα, αρκεί να έχεις αρκετό πάχος χαλίκι για να στερεώνονται κάτω. Σίγουρα είναι πιο όμορφο ένα ενυδρείο με φυτά, αλλά φίλε μου ίσως θα πετύχαινες ακόμη καλύτερο αποτέλεσμα με μονόχρωμο χαλικάκι.. ειδικά με μαύρο που δεν φαίνεται όταν πιάνει και μπίχλα!

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!Στο πετ-σοπ μου ειπαν οτι πρεπει να βάλω αναγκαστικα υπόστρωμα,γιαυτο και ρώτησα εδω.Θα δώ τι θα κάνω οταν τελειώσει η εξεταστική.thanks :D

(Για τον περιορισμό της μπιχλας δεν ειναι και οι σχάρες με την αντλια? :) )

Link to comment
Share on other sites

κοίτα σχάρες και περίεργες αντλίες είναι συμπράγκαλα που γουστάρουν να πουλάνε τα πετσοπ για να θησαυρίζουν! Ένα κανονικό φίλτρο με αρκετό χώρο για βιολογικό υλικό είναι εγγύηση για υγιές ενυδρείο!

Το υπόστρωμα δεν είναι αναγκαστικό. Όλα όμως εξαρτώνται από τι φυτά θες να βάλλεις (δύσκολα-εύκολα, κλπ) Αντί υποστρώματος μπορείς να βάλλεις απλό χαλικάκι και να φυτέψεις σε σημεία κοντά στα φυτά σου (όχι πολύ κοντά γιατί θα καούν οι ρίζες) ταμπλέτες λιπάσματος.

για περισσότερες πληροφορίες διάβασε εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=15

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να δεις τι θα κανεις με τις σχαρες και τα κοψιδια :) μπορεις εν τω μεταξυ να βαλεις φυτα που δεν φυτευονται αλλα δενονται με πετονια σε ξυλα και πετρες ή αφηνονται στην επιφανεια του νερου για να κανουν "δουλιτσα" στο ενυδρειο και στο νερο.

Οπως Anubias( δεσιμο), Microsorum pteropus (δεσιμο) Ceratophyllym (επιφανειας), Hydrocotyle leucocephala (επιφανειας) κλπ

Link to comment
Share on other sites

Για να εχεις πλακακια πρεπει να εχεις φιλτρο βυθου.Εαν θελεις να βαλεις φυτα που φυτευονται

αφαιρεις το φιλτρο βυθου,αλλοιως μπορεις να βαλεις φυτα που δενονται σε πετρες 'η ριζες και

επιπλεοντα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τις προτάσεις σας! Αποφάσισα προς το παρόν να βάλω κάποια εύκολα φυτά όπως anubia και κερατόφυλλο που εκτός των άλλων θα βοηθήσουν και τα guppy που σκεύτομαι να βάλω.

Και πάλι thanks :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...