Jump to content

Προβλημα με αλγη


Recommended Posts

Καλησπερα.Εχω 2 Τ8 μια μπλε και μια λευκη με φωτοπεριοδο 8 ωρων.Οταν τα εχω ανναμενα το ενυδρειο μετα απο 4-5 ωρες αρχιζει και βγαζει πρασινη αλγη και κατανταει κουραστικο γιατι πρεπει να εχω το νου μου για να σβηνω τα φωτα.Τι να κανω ρε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Λίγο δύσκολο, δεν το έχω ξανακούσει, να βγαίνει άλγη τόσο γρήγορα

που να μπορείς να το παρατηρήσεις σε μια μέρα.

Για πες μετρήσεις και γενικώς τι υπάρχει στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Kι εμενα με προβληματιζει ο τροπος που λες οτι εμφανιζεται η αλγη.

Η μπλε λαμπα να ξερεις οτι ενισχυει το προβλημα και πολλες ξεκινα κιολας τα προβληματα των αλγων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Εχω 2 Τ8 μια μπλε και μια λευκη με φωτοπεριοδο 8 ωρων.Οταν τα εχω ανναμενα το ενυδρειο μετα απο 4-5 ωρες αρχιζει και βγαζει πρασινη αλγη και κατανταει κουραστικο γιατι πρεπει να εχω το νου μου για να σβηνω τα φωτα.Τι να κανω ρε παιδια?

Μηπως το ενυδρειο το βλεπει ο Ηλιος?? γιατι ακριβως τετοιο προβλημα ειχε ενας φιλος μου.... και η αιτια ηταν οτι το χτυπουσε ο ηλιος....

μπορεις να μας πεις ποσα watt ειναι η καθε λαμπα...

παντως να ξερεις οπως σου ειπε ο Στρατος η μπλε λαπμα δεν ειναι ιδανικη για γλυκο νερο και βοηθαει πολυ την αναπτηξη αλγης.

Link to comment
Share on other sites

Η εταιρία Dennerle συνιστά 2 κύκλοι διαρκείας φωτισμού, για να υπάρχει επαρκής φωτισμό και χρονικό διάστημα να λειτουργεί η φωτοσύνθεση, προϋπόθεση να μη υπάρχουν αλγεί.

Αύτη η κύκλοι δεν βλάπτον τα φυτά σου, ώμος τα αλγεί. Προσπάθησε πχ να έχεις τα φώτα ανάμενα από 7-12 & 15 -20, δηλαδή 5 ώρες ον, 3 οφ, 5 ον. Να μη χρειάζεστε να έχεις «το νου σου» για τα φώτα πάρε έναν χρονοδιακόπτης – κόστιζε ελάχιστα από ΣΜ η κατάστημα ηλεκτρικού υλικού. Τα αναλογικά είναι τα πιο φθηνό.

Συμφωνώ να πάρεις οπός τίποτε μέτρησης και να δεις που είναι το PO4 etc…

Ένα προσθετό βελτιωτικό νερού όπως το Amazonio, TR7, Algen Killer BIO η φίλτρανση με τύρφη σε βοήθα στη αρχή, και αν επιτρέπετε το δικό σου «βιοτόπους» εργάτες σαν πλεκος, γαρίδες κ.α που τρώνε αλγεί και πχ γατόψαρα να καθαρίσουν το πίθο, τόσο το καλύτερο. (Προσοχή ώμος πόσα ψαριά έχεις στο ενυδρείο σου – εάν είσαι φορτωμένος τότε έχεις έναν συνεχείς άγονα, που δεν μπορείς να κερδίσεις ποτέ)

Ένα ακόμα – άλλαζε το μπλε φώς – και να προτιμάς φώτα με περισσότερο «κόκκινο», δεν το θέλουν η αλγεί ώμος λατρεύουν τα «μπλε

Έγινε επεξεργασία - puttycat
Link to comment
Share on other sites

Η εταιρία Dennerle συνιστά 2 κύκλοι διαρκείας φωτισμού, για να υπάρχει επαρκής φωτισμό και χρονικό διάστημα να λειτουργεί η φωτοσύνθεση, προϋπόθεση να μη υπάρχουν αλγεί.

Αύτη η κύκλοι δεν βλάπτον τα φυτά σου, ώμος τα αλγεί. Προσπάθησε πχ να έχεις τα φώτα ανάμενα από 7-12 & 15 -20, δηλαδή 5 ώρες ον, 3 οφ, 5 ον. Να μη χρειάζεστε να έχεις «το νου σου» για τα φώτα πάρε έναν χρονοδιακόπτης – κόστιζε ελάχιστα από ΣΜ η κατάστημα ηλεκτρικού υλικού. Τα αναλογικά είναι τα πιο φθηνό.

Συμφωνώ να πάρεις οπός τίποτε μέτρησης και να δεις που είναι το PO4 etc…

Ένα προσθετό βελτιωτικό νερού όπως το Amazonio, TR7, Algen Killer BIO η φίλτρανση με τύρφη σε βοήθα στη αρχή, και αν επιτρέπετε το δικό σου «βιοτόπους» εργάτες σαν πλεκος, γαρίδες κ.α που τρώνε αλγεί και πχ γατόψαρα να καθαρίσουν το πίθο, τόσο το καλύτερο. (Προσοχή ώμος πόσα ψαριά έχεις στο ενυδρείο σου – εάν είσαι φορτωμένος τότε έχεις έναν συνεχείς άγονα, που δεν μπορείς να κερδίσεις ποτέ)

Ένα ακόμα – άλλαζε το μπλε φώς – και να προτιμάς φώτα με περισσότερο «κόκκινο», δεν το θέλουν η αλγεί ώμος λατρεύουν τα «μπλε

Αν δεν γνωριζουμε καλυτερα να μην απανταμε...Εχεις δει εσυ ποτε καθε 5 ωρες να νυχρωνει για 3 ωρες και μετα να ξημερωνει..??

Link to comment
Share on other sites

ΗΓ Υπάρχει και ένα ειδικό φλις φίλτρου που παγιδεύουν τα “Schwimmalgen” που έχεις - . Ποσό συχνά κάνεις αλλαγές νερού? Τη φυτά έχεις, τη πίθο, …

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν γνωριζουμε καλυτερα να μην απανταμε...Εχεις δει εσυ ποτε καθε 5 ωρες να νυχρωνει για 3 ωρες και μετα να ξημερωνει..??

Ακριβώς σύμφωνο απολυτά – στα τροπικά δασοί συμβαίνουν συχνά – καθημερινά – καταιγίδες – για αυτό μπορούμε να κλείσουμε το τεχνητό φώς, το υπάρχουν φώς από ένα κοντινό παράθυρο η λάμπας αρκεί πλήρες.

Δεν είναι η δίκες μου ιδέες – είναι της εταιρίας Dennerle – και μετά από ερευνά δικό μου. Εγώ πας περίπτωσης «ξεφόρτωσα» το πρόβλημα με τα αλγεί.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλυ δεν συμφωνω...Μπορουμε να ρυθμισουμε την αλγη απλα σταθεροποιωντας τις τιμες μας....

Οσο για το 5 ον,3 οφ,5ον...Διαφωνω απολυτα....Μπορει αν συμβει καθε μερα...Αλλα και παλυ ενυδριο εχουμε οχι ντισκοτεκ με φωτορυθμικα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλυ δεν συμφωνω...Μπορουμε να ρυθμισουμε την αλγη απλα σταθεροποιωντας τις τιμες μας....

Οσο για το 5 ον,3 οφ,5ον...Διαφωνω απολυτα....Μπορει αν συμβει καθε μερα...Αλλα και παλυ ενυδριο εχουμε οχι ντισκοτεκ με φωτορυθμικα...

Και εγώ δεν έχω ντισκοτέκ – αντί θετούς - εάν δεν σου αρέσουν τα «διαλλείματα η τεχνίτες καταιγίδες το τροπικό δασό» τότε όμως δεν μπόρες να έχεις παραπάνω από 8 ώρες φώς. Σύμφωνο ως τόσο μαζί σου για την σημασία της καλής ποιότητας το νερού. Ακόμα και ραγδαία αλλαγές – καλό η μη - προκαλούν αλγεί.

Εκ τούτο δεν χρειαστεί να έχει κάνεις ένα τροπικό βιότοπο ….

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ αυτα τα αλγεί είναι του γένους Volvox και έρχονται στο ενυδρείο μέσο σπόρος από τον αέρας, ζωντανή τροφή η από μολυσμένο βιολογικό υλικό η νερό. Η άνθηση «πράσινο νερό» προκαλείται από μειωμένη ανάπτυξη φυτών (εποχής, έλλειψη λίπασμα, αναερόβιο η συμπυκνωμένο έδαφος) σε συνδυασμό με αλλαγές στο φωτισμό (+ / - χρωματισμό), παραπάνω όσο χρειάζεται λίπασμα, παραπάνω όσο χρειάζεται τροφή με PO4….

Η αντιμετώπιση γίνεται ανάλογα με το βαθμό της προσβολής με λάμπα UV, 5 – 7!! Μέρες χωρίς τεχνητό φώς (μόνο με το φώς το περιβάλλοντος), ειδικά μικρό φλις φίλτρου, φίλτρο άμμου, diatomaceous φίλτρο.

Προσοχή!! Πρέπει να αερίσετε το ενυδρείο και να παρακολούθησης το PH μη άλλαχτης η καθαρίσεις το φίλτρο – εκτός εάν είναι μπουκωμένο – κατά την διάρκεια της θεραπείας. Αλλαγές νερού μπορούν να αυξάνουν το πρόβλημα λόγο αύξησης τροφής– έκτος εάν αλλάξεις τα 90%. Με λίγα λογία – θέλει στενή παρακολούθηση, ειδική φίλτρανση, λιγότεροι - και τροφή & Λίπασμα χωρίς PO4. Μακροπρόθεσμα φύτεψε φυτά με γρήγορη ανάπτυξη.

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Η μπλε λαμπα απαγορευεται στα ενυδρεια γλυκου νερου (εξαιρουνται ισως τα αφρικανικα με κιχλιδες) για τον λογο ακριβως οτι προκαλει αμετρητες αλγες και δεν ευνοει την αναπτυξη των φυτων. Αντικατεστησε την με μια ροζ φασματος.

Οσο για την μεθοδο φωτισμου με σιεστα 2ωρων, εχει συζητηθει πολυ και θα βρει κανεις περισσοτερους πολεμιους, παρα υποστηρικτες.

Link to comment
Share on other sites

Θα σας λυσω τις αποριες σας.Το ενυδρειο μου ειναι με αφρικανικες κιχλιδες.Η μπλε λαμπα οπως γνωριζω χρειαζεται.Εχω ηλεκτρονικο χρονοδιακοπτη απο τις 11 μεχρι τις 7 οπως ειπα 8 ωρες φωτοπεριοδο.Εχω υπερπλυθησμο ψαριων ομως και ισως αυτο ειναι που δημιουργει το προβλημα.Απο φυτα δεν εχω κανενα γιατι δεν μου αρεσουν.Το ενυδρειο ειναι μονο με ποταμισιες πετρες και μπιλακι κοραλι για πυθμενα.Δεν εχω καθολου καλο φιλτραρισμα για αυτο και ψαχνω να αγορασω ενα eheim 2080 και ενα eheim 2252(εσωτερικο).Τα φιλτρα που εχω τωρα ειναι ενα 2215 classic με nisostrap και μακαρονι και ενα εσωτερικο aquaball.Δηλαδη για 1000 λιτρα τα φιλτρα μου ειναι αισχος.Επισης εχω παραγειλει μια uv την οποια εχω σκοπο να βαλω πανω στο 2080.Εχω ριξει και ενα υγρο για την αλγη αλλα παλι τζιφος.Οι μετρησεις μου ομως ειναι πολυ καλες για την κατασταση των φιλτρων.Σηκωνω τα χερια ψηλα και το αφηνω πανω σας.Τωρα που ξερετε πως εχει το θεμα οποιος γνωριζει πραγματικα το τι πρεπει να κανω θα του χρωσταω μεγαλη χαρη.Και παλι ευχαριστω παιδια για το ενδιαφερον σας.

Link to comment
Share on other sites

Η εταιρία Dennerle συνιστά 2 κύκλοι διαρκείας φωτισμού, για να υπάρχει επαρκής φωτισμό και χρονικό διάστημα να λειτουργεί η φωτοσύνθεση, προϋπόθεση να μη υπάρχουν αλγεί.

Αύτη η κύκλοι δεν βλάπτον τα φυτά σου, ώμος τα αλγεί. Προσπάθησε πχ να έχεις τα φώτα ανάμενα από 7-12 & 15 -20, δηλαδή 5 ώρες ον, 3 οφ, 5 ον...

Μπορεις να δωσεις το link απο τις οδηγιες αυτες? :angry2:
Link to comment
Share on other sites

Θα σας λυσω τις αποριες σας.Το ενυδρειο μου ειναι με αφρικανικες κιχλιδες.Η μπλε λαμπα οπως γνωριζω χρειαζεται.Εχω ηλεκτρονικο χρονοδιακοπτη απο τις 11 μεχρι τις 7 οπως ειπα 8 ωρες φωτοπεριοδο.Εχω υπερπλυθησμο ψαριων ομως και ισως αυτο ειναι που δημιουργει το προβλημα.Απο φυτα δεν εχω κανενα γιατι δεν μου αρεσουν.Το ενυδρειο ειναι μονο με ποταμισιες πετρες και μπιλακι κοραλι για πυθμενα.Δεν εχω καθολου καλο φιλτραρισμα για αυτο και ψαχνω να αγορασω ενα eheim 2080 και ενα eheim 2252(εσωτερικο).Τα φιλτρα που εχω τωρα ειναι ενα 2215 classic με nisostrap και μακαρονι και ενα εσωτερικο aquaball.Δηλαδη για 1000 λιτρα τα φιλτρα μου ειναι αισχος.Επισης εχω παραγειλει μια uv την οποια εχω σκοπο να βαλω πανω στο 2080.Εχω ριξει και ενα υγρο για την αλγη αλλα παλι τζιφος.Οι μετρησεις μου ομως ειναι πολυ καλες για την κατασταση των φιλτρων.Σηκωνω τα χερια ψηλα και το αφηνω πανω σας.Τωρα που ξερετε πως εχει το θεμα οποιος γνωριζει πραγματικα το τι πρεπει να κανω θα του χρωσταω μεγαλη χαρη.Και παλι ευχαριστω παιδια για το ενδιαφερον σας.

Πολλά ψάρια όπως λές ,μικρή ως ελάχιστη φίλιτρανση.Δώσε μας τις μετρήσεις που κάνεις.Οι λάμπες σου πόσα watt και kelvin.Εξω απο αυτά, αφρικάνικο και άλγες δεν είναι κάτι παράδοξο.Απλά πρέπει να έχουμε τις κατάλληλες παραμετρους ώστε κατά κάποιο τρόπο να ελέγχεται.Πες μας και πόσα ψάρια έχεις.

Φιλικά Σωκράτης :angry2:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δωσεις το link απο τις οδηγιες αυτες? :angry2:

http://dennerle.eu/de/index.php?option=com...4&Itemid=99

Η σελίδες στο διαδίκτυο δεν το γράφον τόσο ωραία – πρέπει να διάβασης όλα …. Για αυτό

Εγώ απλά συνόψισα ότι γράφει στο βιβλίο της Dennerle “Der Große Dennerle Ratgeber – Natur erleben”. Τα υπέροχα παραδείγματα φυτεμένων ενιδρύουν στο βιβλίο όλα διαθέτουν λάμπες Trocal και κάνουν έναν μεσημεριανό υπνάκο…

Όσο για τα Volvox http://www.zierfischforum.at/schwebealgen.php

Link to comment
Share on other sites

Θα σας λυσω τις αποριες σας.Το ενυδρειο μου ειναι με αφρικανικες κιχλιδες.Η μπλε λαμπα οπως γνωριζω χρειαζεται.Εχω ηλεκτρονικο χρονοδιακοπτη απο τις 11 μεχρι τις 7 οπως ειπα 8 ωρες φωτοπεριοδο.Εχω υπερπλυθησμο ψαριων ομως και ισως αυτο ειναι που δημιουργει το προβλημα.Απο φυτα δεν εχω κανενα γιατι δεν μου αρεσουν.Το ενυδρειο ειναι μονο με ποταμισιες πετρες και μπιλακι κοραλι για πυθμενα.Δεν εχω καθολου καλο φιλτραρισμα για αυτο και ψαχνω να αγορασω ενα eheim 2080 και ενα eheim 2252(εσωτερικο).Τα φιλτρα που εχω τωρα ειναι ενα 2215 classic με nisostrap και μακαρονι και ενα εσωτερικο aquaball.Δηλαδη για 1000 λιτρα τα φιλτρα μου ειναι αισχος.Επισης εχω παραγειλει μια uv την οποια εχω σκοπο να βαλω πανω στο 2080.Εχω ριξει και ενα υγρο για την αλγη αλλα παλι τζιφος.Οι μετρησεις μου ομως ειναι πολυ καλες για την κατασταση των φιλτρων.Σηκωνω τα χερια ψηλα και το αφηνω πανω σας.Τωρα που ξερετε πως εχει το θεμα οποιος γνωριζει πραγματικα το τι πρεπει να κανω θα του χρωσταω μεγαλη χαρη.Και παλι ευχαριστω παιδια για το ενδιαφερον σας.

Κατά την δική μου γνώμη, χεριάσετε περάν από αυτά που αναφέρεις μόνος σου – Λάμπα UV και / η ΕΙΔΙΚΟ φίλτρο για αλγεί –λόγο είναι, πώς τα κανονικά fine φίλτρα δεν μπορούν να «παγιδεύουν» τα σποριά και τα αλγεί. Μερικοί υποστηρίζουν πώς και τα πρόσθετα τύπο Clearwater βοηθάνε προς το να σχηματίζουν μεγαλύτερα σωματίδια ώστε να τα πιάσουν το φίλτρα. Εάν έχεις λίγα αλγεί δοκίμασε το Micro Filter Fleece της Dennerle (δεν είναι πρακτικό για μεγάλο αριθμό αλγεί διότι με όλα τα αλλά λεπτό σωματίδια μπουκώνει γρήγορα). Η φτιάξε DIY εξωτερικό φίλτρο άμμου η χρησιμοποίησε πχ ένα Vortex Diatom Filter. Δοκίμασε και ίσως το Purigen της Seachem που κατά δική μου έμπειρα είναι θαύμα κατά πόσο καθαρό και διαφανή κάνει το νερό. Δεν τα χάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την δική μου γνώμη, χεριάσετε περάν από αυτά που αναφέρεις μόνος σου – Λάμπα UV και / η ΕΙΔΙΚΟ φίλτρο για αλγεί –λόγο είναι, πώς τα κανονικά fine φίλτρα δεν μπορούν να «παγιδεύουν» τα σποριά και τα αλγεί. Μερικοί υποστηρίζουν πώς και τα πρόσθετα τύπο Clearwater βοηθάνε προς το να σχηματίζουν μεγαλύτερα σωματίδια ώστε να τα πιάσουν το φίλτρα. Εάν έχεις λίγα αλγεί δοκίμασε το Micro Filter Fleece της Dennerle (δεν είναι πρακτικό για μεγάλο αριθμό αλγεί διότι με όλα τα αλλά λεπτό σωματίδια μπουκώνει γρήγορα). Η φτιάξε DIY εξωτερικό φίλτρο άμμου η χρησιμοποίησε πχ ένα Vortex Diatom Filter. Δοκίμασε και ίσως το Purigen της Seachem που κατά δική μου έμπειρα είναι θαύμα κατά πόσο καθαρό και διαφανή κάνει το νερό. Δεν τα χάσεις.

To purigen που μου ειπες προ-φιλτρο ειναι?η για αλλη χρηση.Τι φαση παιζει?

Link to comment
Share on other sites

To purigen που μου ειπες προ-φιλτρο ειναι?η για αλλη χρηση.Τι φαση παιζει?

Εγώ το έχω σαν προ τελευταίο πριν από την τύρφη. – «Γυαλίζει» το νερό. Με το Purigen δεν χεριάσετε κάρβουνο. http://www.seachem.com/Products/product_pages/Purigen.html

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...