Jump to content

NEO ΕΝΥΔΡΕΙΟ JUWEL VISION 450


Recommended Posts

ΓΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΦΙΛΟΙ.

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ, ΑΡΚΕΤΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΗ ΣΚΕΨΗ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΝΟΣ JUWEL VISION 450.

ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΠΡΟΤΙΝΕΤΕ ΓΕΝΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΤΕ!!!! ;)

ΕΧΩ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΟΥ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ - ΧΡΗΣΙΜΗ ΙΔΕΑ. :thumbup:

1) ΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ. ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΩΝ 45 ΛΙΤΡΩΝ ΤΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΕΝΑ- ΕΝΑ, Ή ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΠΟΤΕ?

2) ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΟ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΤΑ 45 ΛΙΤΡΑ?

3) ΤΙ ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ ΨΑΡΙΩΝ ΠΡΟΤΙΝΕΤΕ ΝΑ ΒΑΛΩ? (ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΓΕΝΙΚΑ ΤΑ ΚΟΠΑΔΙΑΣΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΗΡΕΜΑ ΨΑΡΙΑ).

4) ΦΥΤΑ? ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΤΙΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ΟΜΟΡΦΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΓΕΝΙΚΑ?

5) ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ TETRA K.Λ.Π. Ή ΜΟΝΟ ΧΑΛΙΚΙ? ΚΑΙ ΒΡΑΧΟΥΣ ΤΕΧΝΙΤΟΥΣ ΜΕ ΤΡΥΠΕΣ ΓΙΑ ΦΥΤΑ?

6) ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ? (ΓΙΑ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΠΑΝΤΑ) ΟΠΩΣ CO2, ΦΙΛΤΡΟ UV, ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΦΙΛΤΡΟ Κ.Λ.Π.?

7) ΤΙ ΑΛΛΟ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια θα τα μεταφερεις στο νεο ενυδρειο οταν το νερο θα ειναι στρωμενο.

Αν το νερο απο το 45λιτρο ειναι στρωμενο μπορεις να το χρησιμοποιησεις.

Απο ψαρια κοπαδια μπορεις να βαλεις καρδιναλιους,glowlight και αλλα πολλα,αν θελεις μπορεις να βαλεις και κανα κοπαδι απο δισκους ειναι πολυ ομορφα ψαρια.

Φυτα υπαρχουν πολλα ομορφα ειδη και ευκολα που μπορεις να βαλεις μπορεις να κοιταξεις στο προφιλ φυτων,για ευκολα φυτα με 0,5 -0,6 watt/litro ειναι μια χαρα.

Αν σκεφτεσαι να κανεις πυκνοφυτεμενο το ενυδρειο καλυτερα να βαλεις υποστρωμα,της SERA ειναι πολυ καλο,απο πανω μετα ψιλο χαλαζιακο χαλικι.

Διοξειδιο του ανθρακα μπαινει αναλογως με το τι φυτα θα βαλεις,γνωμη μου κανονικα χρειαζεται.

Για να λες επιπλεον μαλλον θα εχεις φιλτρο,ποιο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα........crisos

1.Τα ψάρια θα τα μεταφέρεις όταν το ενυδρείο στρώσει...Εάν είναι

πολλά σε αριθμό καλό είναι να τα βάλεις λίγα λίγα.....

2.Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις....

3.Επειδή έχεις πάρα πολλές επιλογές ρίξε μια ματιά

εδώ και πές μας τι σου άρεσε....

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ion_view&idev=1

4.Επίσης

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ion_view&idev=2

5.Προτείνω να βάλεις γιατί θα βοηθήση τα φυτά.........Αν δεν το βάλεις από την

αρχή μετά θα είναι αρκετά δύσκολο......

6.Αν σκεφτείς για κάτι (πρόσθήκη co2....)

7.Aν μιλάμε και λίγα φυτά και μέτρια ιχθυοφόρτιση δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο...από

φίλτρο και φωτισμό για αρχή είσαι οκ ;)

Καλή Συνέχεια....και να ξέρεις η αρχή είναι το ήμισυ του παντός..... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πήρα μια γεύση από μερικά ψάρια. Μέσα από το Site.

Μία ακόμα ερώτηση.

Άμμος? Είναι καλή ,λειτουργική? Μπορώ να την χρησιμοποιήσω σε ένα σημείο του βυθού και παράλληλα χαλίκι? Την δέχονται τα ψάρια ή δημιουργεί πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Πήρα μια γεύση από μερικά ψάρια. Μέσα από το Site.

Μία ακόμα ερώτηση.

Άμμος? Είναι καλή ,λειτουργική? Μπορώ να την χρησιμοποιήσω σε ένα σημείο του βυθού και παράλληλα χαλίκι? Την δέχονται τα ψάρια ή δημιουργεί πρόβλημα?

19166[/snapback]

Αγαπητέ crisos

Θα σε συμβούλευα πρώτα να κάνεις την

επιλογή των ψαριών.Να μελετήσουμε την συμβατότητα τους

και μετά να διαμορφώσουμε το ενυδρείο... ;)

Link to comment
Share on other sites

μπορεις στο μπροστα μερος του ενυδρειου να βαλεις αμμο και στο πισω χαλικι.θα δειχνει αρκετα ωραια αλλα λερωνει και πολυ ευκολα.οσον αφορα τη συμβατοτητα ψαριων - χαλικιου - αμμου προσωπικα ειναι περισσοτερο αισθητικο το θεμα και προσωπικο γουστο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά!

Λοιπόν σε τι φάση βρίσκεστε? Είναι νομίζω καταπληκτικό ενυδρείο το Vision τελικά εξωτερικό φίλτρο μπήκε? Νομίζω οτι απαιτείται τα λίτρα είναι πολλά!

Έγινε επεξεργασία - PascM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Καλημέρα, Χρόνια ΠΟΛΛΑ!

Ελπίζω να καταναλώσατε όλοι άφθονο αρνί κ.λ.π.

Το ενυδρείο από την μεγάλη Παρασκευή βρίσκετε σε πλήρη λειτουργία!

Φυτεψα διάφορα φυτά σε τεχνιτούς βράχους χωρίς υπόστρωμα, και με βυθό 1-2 εκατοστών με λεπτό χαλαζιακό χαλίκι αλλά και σημεία με άμμο (60-40%).

Σύντομα θα προσθέσω photo!

Ολα δείχνουν καλά σήμερα που γύρισα σπίτι (έλειπα 4 ημέρες) και αύριο θα ξεκινήσω να προσθέω ψάρια από το παλιό 45lt. Το οποίο θα κρατήσω για γένες.

Τώρα όσον αφορά εξοπλισμό.

Στο εσωτερικό φίλτρο πέταξα τα όσα είχε και έβαλα μία στρώση μακαρόνι ψιλό, 2 πακέτα άνθρακα 10oz Bio chem zorb και τέλος υαλοβάμβακα.

Πρόσθεσα ένα εξωτερικό eheim μόνο με βιολογικό φίλτρο!

Αυτά πρός το παρόν από εξοπλισμό και βλέπουμε στην συέχεια.

To ενυδρείο είναι πραγματικά όπως μου είπαν πριν το αγοράσω υπέροχο!

Οποιος το έχει βάλει στο μάτι και το σκέφτεται να προχωρήσει άμεσα σε αγορα!

Αύριο αν όλα πάνε όλα καλά photo και συνέχεια με περισσότερες λεπτομέρειες.

2 ερωτήσεις μέχρι τότε:

1) Σήμερα που επέστρεψα σε μερικά σημεία στους βράχους βρήκα κάτι σαν πάχνη ή ιστό αράχνης θα έλεγα! Μπορεί κάποιος να μου πεί τι είναι?

2) Στο 45lt που έχω δεν μπορώ να σταματήσω την συνεχόμενη άνοδο NO3 παρά μόνο με Nitra zorb! Σήμερα γύρισα μετά από 4 ημέρες και η γενήστρα που έχω μέσα με τα μικρά molly είναι καφέ από την άλγη και το NO3! Yπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω?

Αυτά για σήμερα! Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Ποιο eheim έβαλες?

Έγινε επεξεργασία - PascM
Link to comment
Share on other sites

Καλησμπέρα και πάλι!

Το EHEIM είναι το 2217 και από την προηγούμενη Παρασκευή πλέον είναι 2.

Το ένα με SIPORAX και υαλοβάμβακα και το άλλο με βιόσφαιρες, 2 πακέτα άνθρακα τις aqua pharmaceutical, και δύο πακέτα nitra zorb. To εσωτερικό πλέον είναι με μακαρόνι, και ακόμα ένα απλό βιολογικό υλικό΄και υαλοβάμβακα.

Ολα συνεχίζουν ομαλά στο στρώσιμο και πλέον ανεβάζω τις πρώτες photo να μου πείτε την γνώμη σας!

post-1052-1146690844_thumb.jpg

post-1052-1146690903_thumb.jpg

post-1052-1146690929_thumb.jpg

post-1052-1146690962_thumb.jpg

post-1052-1146690997_thumb.jpg

post-1052-1146691024_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχεις βλέπω βάλει σκοπό να το κάνεις πολύ ωραίο....Εφόσον

αυτές είναι οι αρχικές φωτό....

Παρατήρησα ότι εφόσον έισαι σε κατάσταση στρωσίματος

έχεις βάλει κατοίκους μέσα....ή εγώ δεν κατάλαβα καλά? :D

Με 2 2217 και το εσωτερικό είσαι οκ,αν και θα διαφωνήσω λίγο στα υλίκα...ως

πρός το άνθρακα

Το ενυδρείο πάντως έχει καλές προδιαγραφές :)

Link to comment
Share on other sites

Συγαρητήρια Φίλε crisos. Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου!

Εύχομαι καλή συνέχεια.

Θα έλεγα και εγώ ότι ο άνθρακας δεν είναι απαραίτητος στο φίλτρο σου σε μόνιμη βάση, όπως και το nitra-zorb, το οποίο μπορείς να το χρησιμοποιήσεις αργότερα όταν παραστεί ανάγκη.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά θα έβγαζα τον άνθρακα ειδικά από τα εξωτερικά και θα είχα άνθρακα μόνο για την περίπτωση κάποιας θεραπείας και αν παραστεί ανάγκη θα τον χρησιμοποιούσα στο εσωτερικό μιας και η πρόσβαση είναι πολύ εύκολη διότι το vision όπως σχεδόν όλα τα Juwel ανοίγουν με δυο καπάκια και η πρόσβαση στο εσωτερικό φίλτρο είναι πραγματικά χωρίς να υγρανθεί καν το χέρι σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, και πάλι! :lol:

Όσον αφορά το Nitra Zorb το έβαλα για τους εξείς λόγους:

Αν κανείς διαβάσει τις εσώκλειστες οδηγίες της AQUAPHARMACEUTICALS θα δει ότι το Nitra zorb μπαίνει και σε καινούργια (άστρωτα ενυδρεία) για προληπτικούς λόγους, πρίν ανεβάσει το ενυδρείο αμμωνία! Απλά γιατί μαζεύει αμμωνία ΝΟ2, ΝΟ3 όσο το βιολογικό φίλτρο δυναμώνει και δεν μπορεί να καλύψει τις ανάγκες του ενυδρείου.Αρα θέλω να πιστεύω ότι η πρόληψη είναι ότι καλύτερο μπορεί κανείς να κάνει σε νέο ενυδρείο αν δεν θέλει να χάσει αλλά και να καταπονήσει τα ψάρια που φιλοξενεί! Θέλω να πιστεύω ότι μέχρι στιγμής όλα δείχνουν ότι οι επιλογή της τοποθέτησης του NITRA ZORB (Και της επαναφόρτησης του κάθε 4-5 ημέρες) είναι σε καλό δρόμο αφού στη 16 ημέρα ζωής του νέου ενυδρείου όλα δείχνουν καλά με πληθυσμό πλέον.... Τους 90 κατοίκους! Αμμωνία 0, NO2, NO3 0. :thumbup:

Οσον αφορά τον άνθρακα Bio Chem Zorb εδώ τα πράγματα είναι λίγο περίπλοκα!

Πραγματικά δεν μπορώ ακόμα να καταλάβω με τις πραγματικά πολύ λίγες γνώσεις που έχω αν χρειάζεται μόνιμα άνθρακας στο ενυδρείο και οι γνώμες που έχω ακούσει από ανθρώπους που εμπιστεύομαι αλλά και το forum είναι διφορούμενες. :thumbdown:

Προσωπική μου άποψη είναι ότι ο άνθρακας πέρα από θεραπεία, σε καινούργιο ειδικά ενυδρείο χρειάζεται για τη χημική διήληση και καθαρισμό του νερού σε μόνιμη βάση απλά γιατί αντικαθιστά χημικά την φυσική - χημική διήληση του νερού η οποία γίνεται συνέχεια μέσα από την φύση με διάφορους τρόπους. :thumbup:

Να επισημάνω επίσης ότι το στήσιμο του ενυδρείου έχει γίνει με φύτεμα των φυτών όχι σε βυθό με υπόστρομα, αλλά σε τεχνητούς βράχους και ξύλα με την προσθήκη λιπάσματος σε ταμπλέτες και σιδήρου στο ενυδρείο για τον καλύτερο - ευκολότερο καθαρισμό του βυθού.

Τέλος τα 2 Eheim σε συνάρτηση με το εσωτερικό φίλτρο του ενυδρείου (Το οποίο παρόλες τις προδιαγραφές του κατασκευαστή δεν έχει να κάνει με τίποτα σε σύγκριση με ένα Eheim 2217 όσον αφορά τη ροή! αλλά βέβαια είναι συμφωνώ ότι είναι τρομερά βολικό) δείχνουν να το καλύπτουν προς το παρόν μέχρι να ανέβει και άλλο ο πληθυσμός του, όπου και θα τοποθετηθεί τρίτο πιθανόν μαζί με Denitrator.

Αυτά όσον αφορά τα μέχρι τώρα συμβάντα.

Ευχαριστώ γα τις μέχρι τώρα απαντήσεις παρατηρήσεις σας οι οποίες είναι υπερβολικά χρήσιμες και ευχάριστες αλλά και τροφή για συζήτηση οι οποία παράγει επικοδομητικά συμπεράσματα. Αρκεί να σκεφτεί κανείς ότι είχα στα 12 μου χρόνια ασχοληθεί με ενυδρείο ανεπιτυχώς αποφάσισα να ξαναασχοληθώ στα 33 μου μόλις πριν από 2 μήνες μέ ένα ενυδρίο 45 λίτρων με πολά προβλήματα και μέσα από συζητήσεις στο υπέροχο αυτό Site, διάβασμα στα forum του, την αμέριστη βοήθεια όλων εσάς, αλλά και γνωστών και φίλων, κατέληξα να προσπαθώ να στήσω ένα ενυδρείο 450 λίτρων, ελπίζοντας με καλά αποτελέσματα. :)

Σας ευχαριστώ πολύ για όλη αυτή την βοήθεια, και ελπίζω να συνεχίσω να μαθαίνω μέσα από αυτόν τον επικοδομητικό διάλογο! :hysterical::D

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι θα τα πας μια χαρά!

Όντως το εσωτερικό δείχνει να μην έχει την ροή που λένε οι προδιαγραφές του! Όμως θα συμφωνήσεις μαζί μου πιστεύω στα εξής!

1) Μπορείς να αλάζεις υλικά ανάλογα με τις ανάγκες του ενυδρείου σου πολύ εύκολα (π.χ. προσθήκη άνθρακα μετά από θεραπεία)

2) Η θερμοκρασία στο σύνολο των λίτρων διατηρείται πολύ ποιο εύκολα με λιγότερη κατανάλωση διότι η κυκλοφορία του νερού και η θέρμανσή του γίνεται μέσα από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...