Jump to content

Γεια σε ολους!!!!


aqua

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Καταρχην θελω να ευχαριστησω ολους αυτους που φτιαξανε αυτο το υπεροχο forum και μπορουμε και εμεις οι "νεοι" χομπιστες του ενυδρειου να βρουμε χρησιμες πληροφοριες και σημαντικες βοηθειες, να ανταλλασουμε αποψεις γι'αυτο που αγαπαμε. :thumbup:

Εγω ειμαι ο Γιωργος και ειμαι αρκετα νεος στο χωρο του Ενυδρειου... :thumbup:

Εχω στην κατοχη μου ενα ενυδρειο 54 λιτρων εδω και μια μιση εβδομαδα.

Περιεχει:

4 ειδη αληθινων φυτων (συνολο 7 φυτα)

2 φυσικα ξυλα πομανι (καπως ετσι τα λενε :thumbup: )

1 πετρα αμαζονιου

2 εσωτερικα Φιλτρα

1 αεραντλια με 2 αεροπετρες

1 εσωτερικο θερμομετρο

και μαυρο υποστρωμα.

Χθες μαλιστα εβαλα και τους πρωτους κατοικους του ενυδρειου μου, εβαλα για αρχη 3 πολλη χαριτωμενα χρυσοψαρα.

Ελπιζω σαν αρχαριος να εχω την δικη σας βοηθεια στο στρωσιμο του ενυδρειου.

Σας ευχαριστω και παλι.....να'στε ολοι καλα ;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

;) Γιώργο στο Aquazone & στον ενυδρειακό χώρο !!

Την δική μας βοήθεια θα την έχεις για ότι χρειασθείς, όχι μόνο στην αρχή :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

θελω να ευχαριστησω ολους αυτους που φτιαξανε αυτο το υπεροχο forum και μπορουμε και εμεις να βρουμε χρησιμες πληροφοριες και σημαντικες βοηθειες, να ανταλλασουμε αποψεις γι'αυτο που αγαπαμε αλλα και να αναπτιξουμε περισσοτερο της γνωση'μας σαυ'τον τον θαυμαστο κοσμο του ενυδρειου

Με ρωτησατε στο καλωσοριμα που μου ειχατε κανει να σας πο μερικα λογια για τον εαυτο'μου αλλα κυριος και του αντικιμενου που ασχολουμε ,εδω και μερικα χρονια ειχα φτιαξει ενα δικο'μου ενυδρειο με ψαρια του γλυκου νερου,σιγα σιγα ειχα καταλιξει να εχω ενα ενιδρειο με γεματο φυτα αλλα και μπολικα ψαρια,εκινο που με εσπρωξε σταλιθεια να γινω μελος σε αυτο το Φορουμ Συζιτησεος ηταν οτι θα ηθελα να επλουτησω της γνωσης μου για τα φυτα αλλα και για τα ψαρια για τον λογο οτι μου αρεσει το χομπυ αυτο και ειναι κριμα να τα πεθαινου και ξεραινονται τα φυτα.Το μονο φυτο που καταφερα να κρατιθει στο ενυδρειο και να κανω και αναπαραγωγη ηταν το ΒΑΛΙΣΝΕΡΙΑ

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΜΑ

Link to comment
Share on other sites

Θελω και εγω με την σειρα μου να σας δωσω τα αποτελεσματα του σημερινου μου Test και να μου πειτε την γνωμη σας και πως πρεπει να κινηθω....

gH: 8-9

Αμμωνια: 0,003

PH: 7,1

NO2: 0,25 με 0,5

ΝΟ3: 5 με 8

Ελπιζω να μην ειναι ανησυχητικα τα αποτελεσματα....

Link to comment
Share on other sites

WELCOME to AQUAZONE !!! ;):thumbup::thumbup:

Μπραβο πολυ ωραιο το ενυδρειακι σου ... :thumbup:

Αν παρατηρησα καλα ειδα και τα γλαστρακια απο τα φυτα :thumbup:

Κατι αλλο που παρατηρησα πιστευω πολυ πολυ σημαντικο, προσεχε γιατι εχεις αφησει τις ακρες του ενυδρειου και ειναι στον αερα ..... θεωρω οτι υπαρχει κινδυνος .... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - dartman1980
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Γιωργο καλως ηρθες και απο εμενα στην παρεα μας.Απο τις μετρησεις σου φαινεται οτι το νερο του ενυδρειου σου δεν εχει ακομα στρωσει.Αυτο το καταλαβαινεις απο το γεγονος οτι εχεις μετρησημες τιμες αμμωνιας και ΝΟ2.Οταν αυτες οι τιμες μηδενιστουν, σημαινει οτι στο φιλτρο σου(και οχι μονο) εχουν δημιουργηθει οι καταληλες αποικιες βακτηριδιων και το νερο εχει "στρωσει".Καλο θα ηταν μεχρι να συμβει αυτο αν μπορουσες να εδινες καπου τα ψαρακια σου για να μην ταλαιπωρουνται και να μην εχεις και απωλειες.

Οποτε συνεχισε το στρωσιμο του νερου και οταν αυτο γινει, μπορουμε να συζητησουμε για τα υπολοιπα.

Καλη επιτυχια και καλη συνεχεια! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να σου γραψω οτι αν θελεις πληροφοριες για το στρωσιμο του νερου υπαρχουν αρκετα θεματα και αρθρα στο forum για να διαβασεις.Οτι χρειαστεις, ρωτας! ;)

Έγινε επεξεργασία - zak
Link to comment
Share on other sites

Νέες μετρησεις....νομιζω οτι με φοβιζουν λιγο.....

Αμμωνια - 0

PH - 7,3

NO2 - >1

gh - 8-9

NO3 - 10

Τα φωτα σας παιδια..... :)

Link to comment
Share on other sites

Τι σε φοβίζει και γιατί φίλε aqua? Μια χαρά πάνε οι μετρήσεις σου, η αμμωνία μηδενίστηκε από ότι είδα οπότε προχωράς καλά. :)

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου λέει και ο Γιώργος είσαι σε καλό δρόμο, τώρα σειρά έχει το ΝΟ2 να γίνει 0 :)

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου λέει και ο Γιώργος είσαι σε καλό δρόμο, τώρα σειρά έχει το ΝΟ2 να γίνει 0 :)

19697[/snapback]

απλα βρε παιδια ανεβηκαν πολυ το ΝΟ2 και το ΝΟ3 και ανησυχισα....

Αμα λετε οτι ολα πανε καλα τοτε παω πασσο. :D

Link to comment
Share on other sites

Μόλις στρώσει θα κάνεις μια καλή για να πέσουν λίγο τα νιτρικά σου γιατί ως συνήθως λόγω του κύκλου είναι ανεβασμένα και μετά ανάλογα το φόρτο που θα έχεις το ενυδρείο σου θα προγραμματίσεις κάθε τόσο να κάνεις μια αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταιες μετρησεις....

PH -- 7,2

αμμωνια -- 0

NO2 -- 0

NO3 -- 8

gH -- 6 με 7

Μια ερωτηση!

Τωρα που εστρωσε το ενυδρειο και κανω αλλαγη νερου, θα ξαναχρειαστει στρωσιμο μετα??? :) ή απλα θα βαλω μονο αντιχλωριακο?

Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια. Στρώσιμο ΤΕΛΟΣ !

Τώρα μπορείς να βάλεις τα πρώτα σου 5 6 ψαράκια για αρχή με προσοχή στο τάισμα και με παρακολούθηση της αμμωνίας.

Αντιχλώριο αφού συμπληρώσεις το νερό ρίχνεις την απαιτούμενη ποσότητα.

Καλορίζικο !!!

Link to comment
Share on other sites

..... με προσοχή στο τάισμα και με παρακολούθηση της αμμωνίας.

20358[/snapback]

Τι εννοεις προσοχη στο ταισμα? Να τα ταιζω λιγο στην αρχη? Υπαρχει περιπτωση να μου ανεβει η αμμωνια?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς εννοώ.

Το οτι ολοκληρώθηκε το στρώσιμο δεν σημαίνει ότι το ενυδρείο σου έχει αρχίσει να δουλεύει κανονικά.

Οι αποικίες θα συνεχίζουν να αυξάνονται για ένα διάστημα ακόμα.

Αν τώρα που είναι αρχή προσθέσεις πολλά ψάρια και ταϊζεις πολύ το φίλτρο σου δεν θα προλαβαίνει να διασπά τα κατάλοιπα και κατα συνέπεια θα σηκώσει αμμωνία.

Γιαυτό λίγα ψαράκια στην αρχή τάισμα με προσοχή και παρακολούθηση.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...