Jump to content

ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ Sos!!!


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια εχω ενα ενυδρειο σχεδον ετοιμο εχει φωτισμο αντανακλαστηρα θερμαστηρα και φιλτρο και θελω να παιξω με ζωοτοκα και φυτα μπορειτε

1)Να μου προτεινετε ψαρακια μου αρεσει γενικως η κατασταση με γεννες

2)φυτα...????

3)θελω και κανενα γλυφτη η πλεκοστομο η ancistrus δεν ξερω τι μου προτεινετε???

Σας ευχαριστω πολυ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ ΕΝΝΟΩ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΤΑΙ :angry2::rasp::bowdown::o

Link to comment
Share on other sites

να ένα φυτό Cryptocoryne wendtii imagemagic.php.jpeg για ψάρια guppy και moly

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου. καλο θα ηταν να πεις διαστασεις (Μηκος Χ Πλατος Χ Υψος) και λιτρα ενυδρειου.

επισης ποσα βατ ειναι η λαμπα σου, ο θερμοστατης και τι ροη και χωρητικοτητα εχει το φιλτρο σου? ειναι εσωτερικο ή εξωτερικο?

εχεις βαλει τιποτα μεσα? εννοω χαλικι, διακοσμητικα,κτλ

νερο θα χρησιμοποιεις αυτο της βρυσης ή προκειμενου να εχεις το αποτελεσμα που θα σου αρεσει θα το επεξεργαζεσαι?

η ιδεα του βαγγου ειναι πολυ καλη αλλα θα γεμισεις γρηγορα πολλα ψαρακια και δεν θα ξερεις τι να τα κανεις. ειδικα αν εχεις λιτρα θα ηταν κριμα να τα χαραμισεις τοσο γρηγορα. σε μια τετοια περιπτωση θα σε συμβουλευα να επαιζες με αφρικη οπου υπαρχουν ψαρακια που γεννουν "μπουκομενα" και δεν εχουν πολλα παιδια σε καθε γεννα! αρα θα απολαυεσεις πολλες γεννες και δεν θα γεμισεις.

αλλα πρωτα δωσε πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην φιλε μου σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου.Το ονομα μου ειναι Μιχαλης, χαρηκα πολυ

Αρχικα, κοιτα το ενυδρειο μου ειναι 60 L.Η λαμπα που εχω ειναι ολοκαινουργια και ειναι 15 ΚW και ειναι της arcadia η η tropical που βοηθαει στην αναπτυξη των φυτων . 60Χ29X29 οι διαστασεις του τωρα το φιλτρο επειδη δεν ξερω ειναι μεσα στο ενυδρειο με σφουγγαρι και κατι αλλα σαν μακαρονια σορι κιολας :angry2::rasp::bowdown::o αλλα δεν ξερω και ενα σαν ανεμιστηρακι.επειτα εχω βαλει απο κατω sera floredepot και κοκκινο χαλικι.Απο εκει και περα αν μπορεις να με βοηθησεις βημα βημα θα σου ημουν ευγνομων

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο σου ειναι πραγματι μικρο και δεν νομιζω να εχεις και πολλες επιλογες. σαν ευκολη λυση θα σου προτεινα ζωοτοκα οπως λες κι εσυ, απλα θα γεμισει με πολλα ψαρια και δεν θα σηκωνει το ενυδρειο σου.

ευκολη λυδη επισης και για μενα καλυτερη ειναι να βαλεις σαλιγκαρια, γαριδες, ενα μονομαχο μονο, ξυλα και φυτα οπως ειπες οτι θελεις. αυτο θα ηταν το ιδανικο.

γενικα μπορεις να βαλεις και 100 ψαρια, αλλα μιλαμε να φτιαξεις ενα ομορφο συστημα ωστε να παρεχεις στους κατοικους πιο ανετες και καλες συνθηκες. μην απελπιστεις αλλα αυτη ειναι η μαγεια που εχει αυτο το χομπι.

τωρα αν καποιος γνωριζει και μπορει να σου πει κατι καλυτερο ας περιμενεις λιγο ακομη. σιγουρα θα υπαρχει και αλλη λυση απλα εγω δεν μπορω να βοηθησω περισσοτερο αυτη τη στιγμη. μπορεις να μου πεις σε λιτρα ποσο μακαρονι χωραει το φιλτρο? μπρορει να μπει μακαρονι αντι για σφουγγαρι ή θα το πιασει καμια φτερωτη του φιλτρου(ο ανεμηστηρας που ειπες. αν μπαινει κι εκει μακαρονι ποσα λιτρα παλι? απλα να βοηθησουμε τους αλλους!!!

πλεκοστομο δεν νομιζω να σηκωνει. αλλωστε αν βαλεις σαλιγκαρια θα αναλαβουν αυτα τη καθαριοτητα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σου κανω μια ερωτηση κοιτα οταν λες φυτα τι ακριβως μπορω επειτα γαριδες????και σαλιγκαρια???

επειτα εχω αλλο ενα 60αρι που μπορω να βαζω τα μωρα εσυ τι μου προτεινεις???

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου!!

Link to comment
Share on other sites

περιμενε να ακουσεις και αλλες γνωμες πρωτα. μην βιαζεσαι. αν και σε καταλαβαινω απολυτα, το χομπι μας θελει υπομονη!!

θα μας βοηθουσε παντως πολυ αν ανεβαζες μια φωτο του ενυδρειου σου, οπως ειναι σημερα με το σιακοσμο του.

Link to comment
Share on other sites

αν και το ενυδρειο δεν ειναι καν ετοιμο μπορω να ανεβασω μια σε 5 την ανεβαζω

Link to comment
Share on other sites

γαριδες

σαλιγκαρια

δες και αυτο. αφορα ενα παρομοιο θεμα του φιλου μας του βαγγου!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...