Jump to content

που πήγαν τα ψάρια?


babizzz

Recommended Posts

γεια σας

ειμαι νεο μελος εδω και αρχαριος στα ενυδρεία

εχω ξεκινήσει με ένα μικρό 30λτ με δύο ψάρια (χρυσόψαρο και παραδεισένιο) και θελω να ρωτήσω το εξής :

αρχες αυγούστου πήρα δύο μικρούς γλύφτες και όταν γύρισα από τας διακοπας μετά από 3βδομάδες περίπου οι δύο γλύφτες έχουν εξαφανιστεί! που πήγαν? κκαθάρισα το ενυδρείο και βρήκα κάτι σαν κόκκαλο. τα φαγανε τα άλλα δύο??

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες το ενυδρείο όταν έβαλες τούς γλείφτες είχε καθόλου βρομιά για να φάνε ή ήταν καθαρό γιατί μπορεί να πέθαναν από πεινά

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες στην παρέα φίλε μου :angry2:

Θα ξεκινήσω λέγοντας,ότι 30 λίτρα είναι απαγορευτικά για τα ψάρια αυτά.Πρέπει να δώσεις πιο πολλές πληροφορίες για το ενυδρείο σου και να διαβασεις αρκετά πράγματα.Ξεκίνα με την αρθρογραφία του φόρουμ μας καιόπου μπερδευεσαι εδω είμαστε :rasp:

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες το ενυδρείο όταν έβαλες τούς γλείφτες είχε καθόλου βρομιά για να φάνε ή ήταν καθαρό γιατί μπορεί να πέθαναν από πεινά

Γιατι οι "γλειφτες" ζουν απο τις βρωμιες του ενυδρειου;

Link to comment
Share on other sites

Τρώνε αλγη που κατακάθεται στα τζαμια και στον βυθό όπως και απομεινάρια φαγητού που πεφτουν κάτω.

Να σου πω την αλήθεια χωρίς φαϊ για τρεις εβδομάδες μου κάνει εντύπωση που έζησαν τα άλλα δύο....

BTW vag0s αυτό είναι ενα νέο θέμα

Link to comment
Share on other sites

Απο τα λιγα που ξερω αυτα τα ψαρια βυθου δεν ειναι ουτε καθαριστριες ουτε τρωνε ακαθαρσιες. Θελουν συγκεκριμενη τροφη (π.χ. ταμπλετες) αλλα και προσοχη πως η τροφη θα φτασει τελικα σε αυτα και δεν θα φαγωθει από τα άλλα ψάρια. Συνηθως ψοφάνε από ασιτία.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο είναι ενα μικρο πλαστικό 30λτ περίπου

έχω ταίστρα αυτόματη οπότε τα άλλα δύο τρώγανε κανονικά

άλγη είχε λίγη οχι πολύ γιατί το είχα καθαρίσει πριν καμμια βδομαδα πριν βάλω τους γλύφτες

καθάρισμα εννοώ είχα βγάλει τα ψαρια , καινουργιο νερό στο ενυδρείο, καθάρισμα του φίλτρου (σφουγγάρι και άνθρακα) κλπ

Link to comment
Share on other sites

Πλαστικο και 30 λιτρα χλωμο το βλεπω. Δεν μας λες τις διαστασεις του?

sory exeis δίκιο είναι περίπου 15λτ (κοντά επεσα ε!!!?)

Link to comment
Share on other sites

φιλε babizzz σορρυ που στο λεω αλλα δεν γινεται να φιλοξενιθει ζωντανος οργανισμος σε 15 λιτρα νερο. το μονο σιγουρο ειναι οτι τα ψαρια σου δηλητηριαστηκαν απο την αμμωνια πριν προλαβουν να πεινασουν καν!!!!!!!

σε αυτο το μπολ δεν μπορεις να βαλεις ψαρια.....διακοσμησε το με φυτα και βαλε ενα apple snail το πολυ πολυ να ανεβαζει λιγο τα νιτρικα σου.

Link to comment
Share on other sites

φιλε babizzz σορρυ που στο λεω αλλα δεν γινεται να φιλοξενιθει ζωντανος οργανισμος σε 15 λιτρα νερο. το μονο σιγουρο ειναι οτι τα ψαρια σου δηλητηριαστηκαν απο την αμμωνια πριν προλαβουν να πεινασουν καν!!!!!!!

σε αυτο το μπολ δεν μπορεις να βαλεις ψαρια.....διακοσμησε το με φυτα και βαλε ενα apple snail το πολυ πολυ να ανεβαζει λιγο τα νιτρικα σου.

ok kai meta fagothikan apo ta alla dyo ?

Link to comment
Share on other sites

ok kai meta fagothikan apo ta alla dyo ?

γιατί να μη φαγωθούν; πεινασμένα ήταν, βοήθησε λίγο και η αποσύνθεση...

Συγγνώμη αν βγαίνω εκτός θέματος, αλλά μιας και είπες για το φίλτρο...Τι φίλτρο έχεις στα 15 λίτρα; και βλέπω είσαι και από Χανιά, αν μπορείς ανέβασε καμμιά φωτό και πες μου μάρκα και από πού το πήρες, γιατί έχω ένα ανηψιό στα Χανιά που ψάχνει φιλτράκι για ένα 20λιτρο που έχει και δε βρίσκει...και μου έχει φάει το κεφάλι (δεν έκατσε καλά και η άδεια φέτος και δεν κατέβηκα και εγώ) . Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

4 ψαρια σε 15 λιτρα νερο????? μα αυτο ειναι δολοφονια!

και 3 εβδομαδες χωρις αλλαγη νερου :rasp:

Και με ψοφια ψαρια μεσα.

Ειναι θαυμα το οτι ζουνε ακομα τα υπολοιπα.

Εκτος και αν δεν ψοφησαν οι "γλυφτες" και εφυγαν μονοι τους με τα ποδια. :angry2:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

και 3 εβδομαδες χωρις αλλαγη νερου :rasp:

Και με ψοφια ψαρια μεσα.

Ειναι θαυμα το οτι ζουνε ακομα τα υπολοιπα.

Εκτος και αν δεν ψοφησαν οι "γλυφτες" και εφυγαν μονοι τους με τα ποδια. :angry2:

Για ψαξε μηπως τους βρεις κατω απο κανεναν καναπε :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χωρις να 8ελω να κανω τον εξυπνο θα σας πω το εξης.εχω ενα φιλο που διατηρει ενυδρειο 9litr!!!!!!!!!!!! με 35 περιπου gappy τα οποια ζουν και αναπαραγονται εκει μεσα κατα καιρους εδω και εναμιση χρονο.για την αποδηξη 8α ανεωασω σηντομα φοτο και βιντεο

Link to comment
Share on other sites

:angry2::rasp: οσο κουλο κι αν ακουγεται τα ψαρια ειναι μαι χαρα και απ οτι μου λεει δεν του παρουσιασαν καμια ασθενια ουτε καμια παραξενη σημπερηφορα
Link to comment
Share on other sites

γεια σας

ειμαι νεο μελος εδω και αρχαριος στα ενυδρεία

εχω ξεκινήσει με ένα μικρό 30λτ με δύο ψάρια (χρυσόψαρο και παραδεισένιο) και θελω να ρωτήσω το εξής :

αρχες αυγούστου πήρα δύο μικρούς γλύφτες και όταν γύρισα από τας διακοπας μετά από 3βδομάδες περίπου οι δύο γλύφτες έχουν εξαφανιστεί! που πήγαν? κκαθάρισα το ενυδρείο και βρήκα κάτι σαν κόκκαλο. τα φαγανε τα άλλα δύο??

μα ειναι ολοφανερο που πηγαν τα ψαρια σου.καποιος διερρηξε το σπιτι σου και εκλεψε τα ψαρια γιατι κανει συλλογη απο μικρους πλακοστρομους ή λανθασμενα γλυφτες οπως τους αποκαλεις.επισης αφησε το κοκκαλο για να νομιζεις οτι πεθαναν.δεν θελει και μεγαλη φαντασια

Link to comment
Share on other sites

μα ειναι ολοφανερο που πηγαν τα ψαρια σου.καποιος διερρηξε το σπιτι σου και εκλεψε τα ψαρια γιατι κανει συλλογη απο μικρους πλακοστρομους ή λανθασμενα γλυφτες οπως τους αποκαλεις.επισης αφησε το κοκκαλο για να νομιζεις οτι πεθαναν.δεν θελει και μεγαλη φαντασια

Χαρηκες?

Link to comment
Share on other sites

:):thumbup: οσο κουλο κι αν ακουγεται τα ψαρια ειναι μαι χαρα και απ οτι μου λεει δεν του παρουσιασαν καμια ασθενια ουτε καμια παραξενη σημπερηφορα

Δεν ακουγεται καθολου "κουλο" σε μενα.

Και εξηγω.

Τα γκαπι ειναι γνωστο οτι αναπαραγονται γρηγορα και πολυ.

Με 35 γκαπι, αν ολο ηταν σωστα στο ενυδρειο θα ειχαν γινει 535.

Για να διατηρουνται σε μικρο αριθμο παει να πει οτι ψοφανε ειτε απο συγκεντρωση τοξικων (ΝΗ3,ΝΟ2,ΝΟ3), ειτε οτι τρωγονται πολλα απο αυτα ειτε σε μικρη ηλικια ειτε οταν ψοφανε.

Μεσα σε ολα προσθετουμε και τα ζαβα που βγαινουν απο ενα σημειο και μετα λογω αιμομιξιας, και οπως καταλαβαινεις δεν εχουν πολυ χρονο ζωης.

Ολα αυτα δεν συνθετουν μια θετικη εικονα ενυδρειου για το χομπυ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...