Jump to content

Μιά βοήθεια


Recommended Posts

Πήγα και πείρα απιονισμενο νερό (από το Super market) για να συμπληρώσω από τις εξατμίσεις. Αλλά ρε παιδιά αυτό έχει μια μυρωδιά περίεργη ( βέβαια δεν έχω ξαναμυρίσει για να ξέρω ) Είναι σίγουρο ότι κάνει ;

πάντως που το μέτρησα ( από περιέργεια ) έχει PH 6,5 KH 2 , GH 2

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι ξέρω είναι λογικό να έχει μια περίεργη μυρωδια καθώς όπως είπες είναι απιονισμένο, δηλαδή του λείπουν όλα τα ιχνοστοιχεια και τα άλατα που έχει το κανονικό νερό. Αμα το πιεις θα έχει ακόμα πιο περίεργη γεύση και 99% θα το φτύσεις :bowdown: . Απο εκει και πέρα μπορεί να έχει σχέση με το πλαστικο -αν είναι παλιό π.χ.- αν εχεις προσεξει ακομα και τα μπουκαλια του νερού έχουν ημερομηνία λήξης. Δευτερον εχει να κανει με τον τρόπο παρασκευής του νερου, δηλαδή αν το έκαναν με χημική αντίδραση ή με αποσταξη (αν και δεν νομίζω να γινεται απιονισμενο με απόσταξη). Τριτον μπορεί να έχει να κάνει ακόμα και με το που βρισκόταν μεσα στο μάρκετ καθώς μπορεί να απορρόφησε μυρωδιές μεσω του πλαστικου. Σε καποιο μάθημα χημείας νομίζω πως είχαν πει πως γίνεται και αυτο...

Ελπίζω να βοήθησα. Θα παω να μυρίσω και εγώ της μάνας μου για το σίδερο και θα σου πω αυριο (σημερα παρασκευη :rasp: ) :angry2: . Αν μπορείς να περιγράψεις λίγο τη μυρωδια....

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει περίεργη μυρωδιά δοκίμασε κάποια άλλη μάρκα γιατί μπορεί κάτι να βγάζει το πλαστικό ή η ποιότητα να καλύπτει μόνο σιδέρωμα...

Επίσης μην πίνετε απιονισμένο νερό γενικά, εκτός αν φτιάξετε καφέ η παγάκια με αυτό όπως κάνουν μερικοί μερικοί... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Το απιονισμενο νερο (αντιθετα απο της βρυσης που μπορει και να μυριζει) δεν πρεπει να μυριζει καθολου.

Γι'αυτο το χρησιμοποιουν μερικοι μερικοι επειδη δεν μυριζει (για την ακριβια χρησιμοποιουν νερο απο ΑΟ) επισης δεν αφηνει αλατα στην καφετιερα :angry2:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το μπιντονάκι είναι καθαρό και δεν φαίνετε να είναι παλιό η ‘ληγμένο’ , το νερό είναι καθαρό σαν χρώμα , απλά έχει αυτή τη μυρωδιά ( η γυναίκα μου λέει ότι τις μυρίζει σαν χλώριο). Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει μάρκα που να βάζει και κάποιο είδος χημικού μέσα για καλύτερα αποτελέσματα στο σιδέρωμα!!! Και ένα τελευταίο, Ενώ το μπιτόνι είναι άσπρο , από τη μέσα μεριά το στόμιο σαν να έχει μια πρασινίλα.

Το άφησα όλο το βράδυ σε ένα κουβά μπας και ξεμυρήσει αλλά τίποτα.

Μήπως να πάω να πάρω άλλη μάρκα για σιγουριά;

Link to comment
Share on other sites

δεν κανουν φιλε μου ολα τα απιονισμενα.απο προσωπικη εμπειρια σου λεω πως πριν παρω α/ο χρησιμοποιουσα

΄΄απιονισμενο δια της αντιστροφης οσμωσης΄΄.αυτα τα εβρισκα μονο στον μασουτη.εννοειται πως πρεπει να συμπληρωνεις ιχνοστοιχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...